mnemon
13.10.11,09:19
Dobry den,

som tu novy a pisem sem pretoze na poradu som mal od viacerych ludi dobre referencie. V podstate mam problem, ktory sa ma tyka nie tak uplne.

Ide o to ze moja priatelka, pracuje vo vacsej bankovej institucii, kde ich podla mojho nazoru dost neschopni management "nuti" pracovat cez vikendy. Priblizne 2 z 3-4 vikendov za mesiac. Problem je asi v tom "nuti". Oni to len oznamia, ze je pracovny vikend a ocakavju plnu ucast. No a ona (asi aj ostatni) sa boja ak by odmietli, ze ich vyhodia ako pred casom jedneho ich kolegu za "zlu performance". Ona si nechce dat dohovorit a mne to uz lezie dost na nervy zostavat cez vikend sam. Preto sa pytam Vas, prosim, poradte my... Nieje tu nejaka paka? Napriklad inspektorat prace alebo nieco podobne co by to mohol presetrit a pripadne nariadit nejake napravne opatrenia?! Dala by sa pritom zachovat anonymita? Mate s tym nejake skusenosti? Za akekolvek informacie budem vdacny. (Osobne si myslim, ze legalnov cestov to asi nepojde :( )

~mb
erzet
13.10.11,07:39
Obráť sa na Inšpektorát práce (IP) v jeho príslušnom obvode. IP sú povinné, a riešia aj anonymné podnety. (Zákon č. 125/2006 Z. z. o Inšpekcii práce...)
terezamaria
13.10.11,08:59
Je potrebné pozrieť do pracovnrej zmluvy, či tam nie je uvedené : Podľa potreby zamestnávateľa vykonáva prácu nadčas cez víkendové dni. Niektoré organizácie to v PZ istia touto klauzulou. Samozrejme tento nadčas majú zaplatený.
lubko6394
13.10.11,09:16
Je potrebné pozrieť do pracovnrej zmluvy, či tam nie je uvedené : Podľa potreby zamestnávateľa vykonáva prácu nadčas cez víkendové dni. Niektoré organizácie to v PZ istia touto klauzulou. Samozrejme tento nadčas majú zaplatený.

Neviem ako je to teraz, ale už za komančov som mal v PZ uvedené, že mesačná mzda je stanovená vrátane prípadnej práce nadčas.
erzet
13.10.11,10:39
§ 8
Povinnosť zachovávať mlčanlivosť




Zamestnanec Národného inšpektorátu práce a zamestnanec inšpektorátu práce je povinný zachovávať mlčanlivosť o podnetoch na vykonanie inšpekcie práce, o ich obsahu a subjektoch, ktoré podnet podali, a zachovávať mlčanlivosť o ďalších skutočnostiach týkajúcich sa inšpekcie práce, o ktorých sa dozvedel pri výkone inšpekcie práce.

Zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce...
mnemon
18.10.11,07:46
Dakujem za Vase prispevky! :)