predavac
13.10.11,09:42
zdravim, kedze mam zo zakona moznost uplatnovat si pausalne vydavky a nevztahuje sa na mna zakon o uctovnictve, otazka je, potrebujem sa trapit s nejakymi fakturami? kto by ich po mne mohol napriek tomu pozadovat?
predstavujem si to tak, ze na ucte budem mat nejake pohyby, spocitam si prijmy, z toho odpocitam 40%, a vypocitam si dan, ktoru normalne zaplatim.
ci tam je este nejaky hacik?
Zužu
13.10.11,07:49
Par 6 odst. 10 okrem iného hovorí: ...daňovník počas uplatňovania paušálnych výdavkov je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Keď nebudú faktúry - ako sa budú evidovať pohľadávky ?
Zita5
13.10.11,07:52
§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Okrem toho ,že musíte viesť evidenciu pohľadávok , ak ste podnikateľ tak svojim zákazníkom vystavujete predpokladám faktúry .
Čiže evidencia príjmu(podľa bankového výpisu) + evidencia pohľadávok(podľa vystavených faktúr ) .
predavac
13.10.11,08:15
Ok, beriem. Co ale ak pohladavky mat nebudem? Zakaznik zaplati za tovar alebo sluzbu, a spristupnim mu ju automaticky hned, ked mi platba nabehne, a pohladavky nemam ziadne.

Zakaznici su rozne zahranicne osoby, platba bude prebiehat online cez paypal, ktory automaticky nejake potvrdenie o prebehnutej platbe odosle zakaznikovi mejlom, takze viac mu netreba. Preto ma zaujima, ci napriek tomu musim vyrabat este nejake faktury, ktore v konecnom dosledku nechybaju nikomu.
zk24
13.10.11,08:19
Predpokladám, že zákazník na to aby spravil nejaku platbu, potrebuje predsa FA. Na základe čoho robí úhradu? Kym mi niekto neposle FA alebo iny daňový doklad, predsa nič neuhradím.
predavac
13.10.11,08:29
Zakaznik urobi uhradu na zaklade toho, ze ma zaujem o moj ponuknuty tovar. Vie kolko, komu a ako to uhradit. Nasledne zaplati, mejlom mu pride potvrdenie o platbe a spristupni sa mu to, co si zaplatil.
Zita5
13.10.11,08:30
Ok, beriem. Co ale ak pohladavky mat nebudem? Zakaznik zaplati za tovar alebo sluzbu, a spristupnim mu ju automaticky hned, ked mi platba nabehne, a pohladavky nemam ziadne.

Zakaznici su rozne zahranicne osoby, platba bude prebiehat online cez paypal, ktory automaticky nejake potvrdenie o prebehnutej platbe odosle zakaznikovi mejlom, takze viac mu netreba. Preto ma zaujima, ci napriek tomu musim vyrabat este nejake faktury, ktore v konecnom dosledku nechybaju nikomu.

Tu je to tak lepšie opísané
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/uctovnictvo/article/pay-pal-v-uctovnictve-podnikatelov.xhtml

Aj tu napr.
http://moje.hnonline.sk/node/3363
predavac
13.10.11,09:10
Z odkazaneho clanku:

Z tohto dôvodu odporúčame pri prijímaní peňažných prostriedkov na účet PayPal účtovať v prvom kroku vznik pohľadávky voči spoločnosti PayPal a následne v druhom kroku po prevode peňažných prostriedkov na bankový účet z konta PayPal vyrovnanie takto vzniknutej pohľadávky.V praxi tento spôsob účtovania znamená, že majiteľ PayPal účtu (predávajúci) vystaví faktúru svojmu zákazníkovi, v ktorej uvedie spôsob platby PayPal a jeho e-mailovú adresu. V tomto momente vzniká predávajúcemu voči zákazníkovi pohľadávka. Po inkase vystavenej faktúry na účet PayPal je pohľadávka voči zákazníkovi vyrovnaná a zároveň vzniká pohľadávka voči spoločnosti PayPal. Spoločnosť PayPal pri prijatí peňažných prostriedkov na konto PayPal účtuje poplatok za sprostredkovanie predaja, ktorý znižuje, v súlade so zmluvnými podmienkami konta PayPal, pohľadávku predávajúceho voči spoločnosti PayPal. Majiteľ konta (predávajúci) takto vzniknuté poplatky účtuje do nákladov. Po následnom prevode peňažných prostriedkov z konta PayPal na podnikateľský bankový účet dochádza k vyrovnaniu pohľadávky voči spoločnosti PayPal, a tým aj k uzavretiu účtovania celej transakcie.

Cize, ak to chapem dobre, tak pohladavka = faktura a teda tym fakturam sa nevyhnem a musim ich ajtak vyrabat?

Teda, pride mi mejlom potvrdenie o doslej platbe a ja na zaklade informacii o zakaznikovi, ktore v tom mejli budu, si vytvorim fakturu pre seba, vytlacim si ju, dam ju k ostatnym, jej cislo zapisem niekam do nejakeho zoznamu, ktory si nazvem evidencia pohladavok.
Economic
13.10.11,13:45
Z odkazaneho clanku:


Cize, ak to chapem dobre, tak pohladavka = faktura a teda tym fakturam sa nevyhnem a musim ich ajtak vyrabat?

Teda, pride mi mejlom potvrdenie o doslej platbe a ja na zaklade informacii o zakaznikovi, ktore v tom mejli budu, si vytvorim fakturu pre seba, vytlacim si ju, dam ju k ostatnym, jej cislo zapisem niekam do nejakeho zoznamu, ktory si nazvem evidencia pohladavok.

Stiahni voľný účtovný program ALFA od KROS-u, v tom si môžeš robiť kompletné účtovníctvo. Vrátane FA. A nemusíš robiť žiadne manuálne zoznamy. Program je jednoduchý a veľmi prehľadný.
predavac
13.10.11,17:25
Dakujem za radu
Economic
13.10.11,17:55
Dakujem za radu

Od toho je založená PORADA. Všetko dobré !
bama17
17.10.11,16:48
dobrý večer, možno je to otázka od vecí, ale napadla mi pri čítaní tejto diskusie
kedy sa rozhodujem, ako si uplatním výdavky? či použijem 40% alebo preukázateľné daňové výdavky?
až pred podaním daňového priznania alebo si to musím určiť hneď na začiatku roka?
ďakujem za odpoveď
Economic
17.10.11,16:51
dobrý večer, možno je to otázka od vecí, ale napadla mi pri čítaní tejto diskusie
kedy sa rozhodujem, ako si uplatním výdavky? či použijem 40% alebo preukázateľné daňové výdavky?
až pred podaním daňového priznania alebo si to musím určiť hneď na začiatku roka?
ďakujem za odpoveď

Ja si myslím, že na konci roka, keď si vyhodnotíš, ktorý spôsob je pre Teba výhodnejší. Tak podáš DP. Ak už DP podáš, potom spôsob už opravným alebo dodatočným nemeníš.