pestra
13.10.11,10:31
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na koľko účtov - zápisov sa v podvojnom účtovníctve rozúčtuje došlá faktúra, odoslaná faktúra, bločky a výpisy z účtu? A druhá otázka - odkedy sa musí účtovníctvo robiť elektronicky a nie ručne? Ďakujem za pomoc.
tweedle
13.10.11,09:04
Došlá faktúra: predmet: xxx/321
DPH: 343/321
Vyšlá tiež 2 len s 311, bločky 2 a výpis z účtu koľko je prípadov toľko je zápisov,,,,robiť ručne PU? hmm,,,

Dúfam, že som správne pochopila otázku
KEJKA
13.10.11,09:46
nie je jednoznačné - v zásade áno, ale napríklad na jednej dodávateľskej faktúre môže byť viac nákladových účtov, nielen jeden.
A ak sa faktúra ešte rozúčtuje aj na strediská, zákazky a podobne...........
môže mať aj 20 zápisov.
Rovnako viac zápisov môže byť na pokl. bločkoch...........
závisí aj od SW - ten môj ale aj iné, ktoré poznám, robia ešte osobitne zápis na podsúvahové účty - evidencia ZD DPH pre DP DPH............
Ďalej dôvod pre viac položiek pri účtovaní jednej faktúry môže byť napr. súčasné vyrovnanie preddavku.
a k elektronickému spracovaniu?.........kto dnes robí účtovníctvo ručne?
Ivenka
13.10.11,09:53
Súhlasím s Kejkou, niekedy čím podrobnejšie tým prehľadnejšie.
tweedle
13.10.11,09:56
musím aj ja súhlasiť, ale brala som to ako taký základ, že 1 faktúra = 2 zápisy
Stefan2005
13.10.11,10:32
... odkedy sa musí účtovníctvo robiť elektronicky a nie ručne?...

a odkiaľ máš takúto informáciu? Účtovníctvo sa NEMUSí robiť len elektronicky. Ale je to bezosporu rýchlejšie, presnejšie, úhľadnejšie, efektívnejšie,....

§31 zákona o účtovníctve:

"(2) Na účely tohto zákona sa považuje za
a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný, "

... z hľadiska zákona sú všetky formy vedenia účtovných záznamov rovnocenné.
pestra
14.10.11,05:37
Ďakujem za odpoveď. Máme novú účtovníčku a chcem mať prehlad. Stará účtovala ručne a že to už od 1.1.2012 nebude možné. Pekný dník.
Vlastas
14.10.11,05:54
Klobúk dole pred človekom ktorý v súčasnosti účtuje ručne....... práve som si predstavila všetky tie kontá a .............