Pallino2
13.10.11,13:01
Dobry den, chcem sa spytat, mozem sa ako poberatel davky v nezamestnanosti (nakolko som prisiel o pracu z org. dovodov) stat spolocnikom v s.r.o bez toho aby som stratil narok na davku v nezamestnanosti alebo sa tieto dve vylucuju.
zk24
13.10.11,11:08
Dobry den, chcem sa spytat, mozem sa ako poberatel davky v nezamestnanosti (nakolko som prisiel o pracu z org. dovodov) stat spolocnikom v s.r.o bez toho aby som stratil narok na davku v nezamestnanosti alebo sa tieto dve vylucuju.

Zákon o službách zamestnanosti:

§5 Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu,


Podľa tohto usudzujem, že budeš vyradený z evidencie na ÚP.
sroservis
13.10.11,11:10
Dobrý deň, v súčanosti platí, že pozícia spoločníka s.r.o. nemá vplyv na poberanie dávky v nezamestnanosti.

To však neplatí v prípade, ak by ste chceli v s.r.o. vykonávať aj funkciu konateľa (ktorej výkon sa už považuje za výkon zárobkovej činnosti - bez ohľadu na skutočný príjem).
Teda môžete poberať dávku v nezamestnanosti a byť spoločníkom s.r.o. (aj jediným), ale konateľom Vašej spoločnosti musí byť iná osoba (rodinný príslušník). Pekný deň.
zk24
13.10.11,11:13
Dobrý deň, v súčanosti platí, že pozícia spoločníka s.r.o. nemá vplyv na poberanie dávky v nezamestnanosti.

To však neplatí v prípade, ak by ste chceli v s.r.o. vykonávať aj funkciu konateľa (ktorej výkon sa už považuje za výkon zárobkovej činnosti - bez ohľadu na skutočný príjem).
Teda môžete poberať dávku v nezamestnanosti a byť spoločníkom s.r.o. (aj jediným), ale konateľom Vašej spoločnosti musí byť iná osoba (rodinný príslušník). Pekný deň.


Nie je to nahodou opacne? Teda ze spolocník je povazovaný na SZCO a teda nemoze byt v evidencii UP, ale konatel na UP byt moze?
sroservis
13.10.11,11:21
Dobrý deň, veľmi sa ospravedlňujem, je to samozrejme opačne, spoločníkom byť nemôžete (inak sa pripravíte o možnosť poberť dávku v nezamestnanosti), konateľom byť môžete. Pekný deň.
Pallino2
13.10.11,11:24
Velmi pekne dakujem za rychle objasnenie
Pallino2
13.10.11,11:29
A ako by to bolo v pripade konatela s odmenou?
zk24
13.10.11,11:50
A ako by to bolo v pripade konatela s odmenou?

Ak by ste bol konateľ, ale nie spoločník (teda s.r.o. by musela byť napísaná na niekoho iného), tak môžete byť v evidencii na ÚP ak Váš príjem nepresiahne 139,90 € mesačne.

Ak sa mýlim, opravte ma prosím :)