Mgr. Eva Šotníková
13.10.11,14:37
prosim podaďte mi, mala som zamestnankyňu, ktorá pracovala do 31.7.2011 na príkaznú zmluvu, po skončení tohto pracovnoprávneho vzťahu mi oznámila, že je poberateľkou starobného dôchodku, mám povinnosť teraz dodatočne vysporiadať prislušné odvody do Sociálnej poistovňe? ďakujem Eva
Mila123
13.10.11,12:42
prosim podaďte mi, mala som zamestnankyňu, ktorá pracovala do 31.7.2011 na príkaznú zmluvu, po skončení tohto pracovnoprávneho vzťahu mi oznámila, že je poberateľkou starobného dôchodku, mám povinnosť teraz dodatočne vysporiadať prislušné odvody do Sociálnej poistovňe? ďakujem Eva
jasne, oprav všetky mesačné výkazy.....budú tam preplatky, požiadaj ju o doručenie dokladu, že je poberateľkou SD
a čo jej mesačné preddavky na daň zo záv. činnosti ? je tam zrejme nedoplatok.....
globalpartner
13.10.11,12:48
prosim podaďte mi, mala som zamestnankyňu, ktorá pracovala do 31.7.2011 na príkaznú zmluvu, po skončení tohto pracovnoprávneho vzťahu mi oznámila, že je poberateľkou starobného dôchodku, mám povinnosť teraz dodatočne vysporiadať prislušné odvody do Sociálnej poistovňe? ďakujem Eva

Tu niečo nesedí príkazná zmluva je podľa Občianského zákonnika a ni je to pracovno právny vzťah. Z uvedeného vyplýva , že vôbec ste neboli povinný platiť odvody, ale podľa nového(po novele) bola ona povinná sa reg. na dańovom úrade a v poisťovňach a os 1.7.2012 začať platiť.
Mila123
13.10.11,12:55
Tu niečo nesedí príkazná zmluva je podľa Občianského zákonnika a ni je to pracovno právny vzťah. Z uvedeného vyplýva , že vôbec ste neboli povinný platiť odvody, ale podľa nového(po novele) bola ona povinná sa reg. na dańovom úrade a v poisťovňach a os 1.7.2012 začať platiť.
mňa by zaujímalo ako to tak jednoznačne viete posúdiť, že nevznikla povinnosť odvodov......????
globalpartner
13.10.11,13:11
mňa by zaujímalo ako to tak jednoznačne viete posúdiť, že nevznikla povinnosť odvodov......????

komu nevznikla povinnosť?

Podľa zadania sa Mgr.Eva Šotníková stavia do polohy zamestnávateľa a z toho dôvodu by mala platiť odvody za zamestnankyňu.
Príkazná zmluva sa uzatvára podľa §724-732 Občianského zákonnika z čoho vyplýva , že to nie je pracovno-právny vzťah a tak jednoznačne zadavateľka nemá povinnosti zamestnávateĺa mimo iného nemá ani povinnosť platiť odvody.

Iná otázka už je či má povinnosť platiť odvody osoba s ktorou mal príkaznú zmluvu zadávateľka uzatvorenú.
S istotou viem , že do novely zákona 461/2004 v platnom znení príkazná zmluva nebola medzi povinným platením- mohla byť dobrovoľným plátcom.
Po novele od 1.1.2011 je povinným plátcom každý ,okrem iného kto je povinný sa registrovať na daňovom úrade. Pričom sa skúma príjem za obdobie ako pri živnosti takže platiť by mala od 1.7.2012
ilona
13.10.11,14:51
Globalpartner súhlasím s Tebou, ale možno by sa ešte dalo s tým niečo robiť, ale zadavateľka neuviedla akú prácu vykonávala ,za akú dobu a koľko jej bolo vyplatené.