Miso79
13.10.11,14:40
Dobrý deň,

Som žiakom SŠ a chcel by som sa vás spýtať, kam až siahajú právomoci učiteľa, pokiaľ ide o jeho vyjadrovanie ku mne. Nie raz sa mi totiž stáva, že si od neho musím vypočuť rôzne blbé prirovnania, komolenie môjho mena/priezviska a tak podobne. Okrem toho, že jeho správanie je pri najmenšom nemorálne, nieje z mojej strany nijako vyprovokované. Skrátka sa len nemôže preniesť cez to, že na telocviku nepodávam excelentné výkony a tým som pre neho menejcenný. V žiadnom prípade to nechcem riešiť súkromným rozhovorom- myslím si, že učiteľ prekročil ako morálne zásady, tak aj svoje právomoci, a preto to chcem riešiť jedine oficiálnou cestou. Moji rodičia o tom samozrejme vedia a sú pripravení to riešiť. Rád by som vedel, či sa mám obrátiť len na vedenie školy, alebo môžem podať aj trestné oznámenie. Bol by som vďačný, ak by ste mi napísali moje možnosti.

Za každú radu vopred ďakujem.
miramax1
13.10.11,12:57
Dobrý deň, trestné oznámenie by som nepodávala , sú aj iné cesty napr: môžete sa obrátiť na vedenie školy, na radu školy, na zriaďovateľa, školskú inšpekciu.
avalik
13.10.11,13:07
Preštudovať školský poriadok - sú tam povinnosti a práva žiakov, ... - oboznámiť so situáciou triedneho učiteľa. Ak nie si plnoletý ostatné veci riešiť prostredníctvom rodičov.
GabiZ
14.10.11,07:02
Ako uviedla miramax1, trestné oznámenie nie, pokiaľ nedošlo k nejakej vážnejšej ujme, je to zbytočné. K menej závažným ako napríklad ohováranie a pod. sa to nedá ani prirovnať, takže touto cestou určite nie. Čo by ste ale s rodičmi mali urobiť, podať sťažnosť riaditeľovi školy, ktorý by ju mal riešiť s oboma stranami. Ak sa jedná o výchovno-vzdelávací proces, tak potom sa obrátiť so sťažnosťou na zriaďovateľa a ak k žiadnej zmene ani náprave nedôjde, tak na štátnu školskú inšpekciu, prípadne príslušný krajský školský úrad, kde už by ste ale argumentovali tým, že ste využili všetky kroky (riešenie cez vedenie, zriaďovateľa) a napriek tomu nebol problém riešený. Ak pôjdete týmto spôsobom, možno v prvej fáze, alebo v druhej fáze sa Váš problém vyrieši a nebude potrebné sa obracať na inšpekciu a iné kontrolné orgány.
Ako však uviedla i Dara, je potrebné oboznámiť so situáciu i triedneho učiteľa, pretože najskôr by sa takéto problémy mali riešiť priamo na škole (vo väčšine prípadov sa tak aj stane) a až potom ak škola nebude ochotná vec riešiť, tak potom smerom von.
pepsikova
14.10.11,07:23
...mišo a do ktorého ročníka ty chodíš?.....pýtam sa preto, že štylizácia tvojho listu +sled navádza k tomu, že si múdry a teda tak by si sa mal k postoju učiteľa aj postaviť...
...citujem ťa: Nie raz sa mi totiž stáva, že si od neho musím vypočuť rôzne blbé prirovnania, komolenie môjho mena/priezviska a tak podobne....ak používa na tvoju adresu rôzne invektívy až urážky, nuž tak sa mu postav z očí do očí a spýtaj sa rovno, či má doma zrkadlo....nič viac...a potom ,ak by sa učiteľ v urážaní rozbehol, môžeš to riešiť tak, ako ti dievčatá hore radia....ale najprv to skús sám za seba,lebo nie vždy v budúcnosti budeš mať za sebou nejakú komisiu, ktorá ti, mimochodom, aj tak nemusí pomôcť, lebo to je tvrdenie proti tvrdeniu..a ochota svedkov dosvedčiť to nebýva silnou zbraňou...