bibka33
13.10.11,14:45
Dobrý deň,

mám otázku - som matkou nezaopatreného dieťaťa (6 r.), v júli mi zomrel druh a malého ocko.
Z prvého manželstva má jedného dospelého syna, s ktorým niekoľko rokov neboli v styku a nezdržiava sa v mieste trvalého pobytu.

Dedičia sú teda dvaja. Dedičské konanie ešte neprebehlo a pravdepodobne bude notárkou zastavené, nakoľko nie je čo dediť.
Od zamestnávateľa môjho partnera som v polovici augusta prevzala Potvrdenie o príjmoch fyz. osoby...
Budúci týždeň v utorok to bude 3 mesiace, čo nám L. zomrel. V pondelok sa chystám na daňový úrad. Dnes som vypísala tlačivo na internete, ale neviem, či ja vôbec môžem podať toto daňové priznanie, keďže od notárky mám zatiaľ len Potvrdenie o okruhu dedičov, ktoré som potrebovala pre poisťovňu Allianz.
Akceptujú nám predĺženie lehoty na podanie daňového priznania, ak túto žiadosť je potrebné doručiť 15 dní pred uplynutím lehoty?
A ešte niečo - na daňovom úrade povedali, že nezdaniteľná časť bude iba alikvótna čiastka k dátumu jeho smrti, teda za 7 mesiacov. Ale aj v starších diskusiách tu píšete, že nezdaniteľná čiastka je za celých 12 mesiacov na daňovníka, že alikvotna časť platí iba ak by si uplatňoval nezdan. položku aj na manželku. Pri vypĺňaní elektronicky ma to stále upozorňovalo, že tá alikvotna čiastka nie je správna, ak som dala za celý rok sumu 4025,70 EUR, tak mi to bez problémov vzalo, ale potom vznikol preplatok 370 EUR. Inak by bol nedoplatok 4 centy.
Mila123
13.10.11,13:00
ak požiadate daň. úrad o predlženie lehoty na podanie DP po zomrelom, nakoľko nie je určený dedič....dôvod musíte uviesť....daň. úrad Vám predpokladám vyhovie, a lehota Vám bude predlžená.....(DU Vám predĺži lehotu na podanie DL FO bez termínu....t.j. môže sa stať, že z príjmu za rok 2011 je posledný termín na podanie 30.09.2012 a Vy môžete podať aj po tomto termíne, bez sankcie......)
Katarina
14.10.11,17:45
Nezdaniteľnú čiastku na daňovníka si môžete uplatniť v plnej výške t.j. 3 559,30 €.