sally7
13.10.11,16:39
Dobrý deň,
chcem sa opýtať čím s previnila mojá dcera???Úspešná stredoškoláčka, ktorá aj v ramci stredošk. povinnej praxe si našla brigadu v Bratislave. Ja žijem iba s dcérou,som na pol.invalid dôchodku t.j 100eura,dcere platím mesačne 70 eura internát, dostavam výživné 40 euro a to nepočitám jej cestovné náklady+ vydavky ako lyžiarský vycvik, školské uniformy a pod. a tiež platím nájom za byt.Dcéra je vyborná žiačka,úspešne reprezentuje školu, v lete si cez agentúru našla brigadu, pracovala na brig.študenstkú dohodu..brigada ju bavila a ja som bola radá, že ako iní mladí ľudia v našom meste sa neflaká a nefetuje ale poctivo brigaduje....zarobila necelých 500 eura za 7 a 8 mesiac. Za to si kúpila potrebné veci do školy( botásky,trička a pod)...Dnes som som dostala rozhodnutie , ktorím má náš štát trestá za to že sa dcéra neflakala ,ale doslava si tých 500 euro vydrela....Úp, socialných veci a rodiny v....(východné slovensko) nám odobral a zastavil dávky a príspevky po dobu 6.mesiacov a taktiež aby toho nebolo malo mi vyrubil pokutu 79.32 eur a 7,93 eura.Tak sa teraz pýtam, za čo nás trestate??a akú motiváciiu bude mať moja dcéra do budúcnosti?,asi takúto, že poctivo nech nerobí, radšej nech okradá náš štát a radšej sa flaká cez prazdniny..lebo náš štát jej zoberie ešte viac toho ako si poctivo vydrela...zo slzami v očiach mi povedala , že už nechce žiť na slovensku...a ešte sa chcem opýtať :ja jesť nemusím , ale dieťa snaď aj podľa deklaracie detských práv má právo na vzdelanie podľa svojich schopnosti....???a tiež by som chcela poďakovať uradničkam na odbore soc.veci, ktoré majú fakt ľudský prístup...brešu po ľuďoch..
sally7
13.10.11,14:48
a tiež by som bola radá, keby ste mi nejako poradili....do.15.dní sa môžem proti tomuto rozhodnutiiu odvolať..a tiež neviem na koho a kde sa mám obrátiť, ...neviem teda z čoho mám žiť po dobu tých 6.mesiacov??asi sa mám isť pasť a dcéru preložiť na učilište nie??
Katy a R
13.10.11,15:00
k tomu odvolani by bo potrebné vedieť všetky údaje - či sa ešte vôbec niečo dá robiť. (mne napr tie pokutu sú nejasné:confused: - žeby nejaké neohlásenie:confused:) Treba si uvedomiť, ak presiahnete zákonom stanovený príjem (ako spoločne posudzované osoby), tak dávka nepatrí:mee::mee:


no a ako ilustráciu mimotemy (aj keď nie je to celkom mimo témy) - o jednom poberateľovi dávky v HN :eek: http://www.topky.sk/cl/100370/1287462/Exposlanec-Duracka-nemusi-platit-trest-vo-vyske-33-193
sally7
13.10.11,15:13
práveže som ohlasila všetko kde pracovala..a doložila aj prijem---z toho rozhodnutia je mi jasné že prekročila 1,2 násobku životného minima plnoletej osoby....ale ona nieje plnoletá má 17r...alebo že by u nás boli plnoleté už aj také 17r. deti???
Katy a R
13.10.11,15:23
práveže som ohlasila všetko kde pracovala..a doložila aj prijem---z toho rozhodnutia je mi jasné že prekročila 1,2 násobku životného minima plnoletej osoby....ale ona nieje plnoletá má 17r...alebo že by u nás boli plnoleté už aj také 17r. deti???

no v zákone sa berie do úvahy životné minimum na plnoletú osobu ... ale si uvedom, že na neplnoletú osobu by bolo nižšie ;)
priložím link (ak si nepozrela ešte:confused:) k dávkam v HN http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226 .. skús skontrolovať, či by sa niečo nenašlo.:confused:
Ale na dcéru môžeš byť hrdá - určite sa nestratí.
misoft
13.10.11,15:27
Neostáva ti nič iné, len ísť osobne, nech ti to zdôvodnia zoči voči - argumentuj tým, že dcéra všetko riadne ohlásila, zákon neporušila a tiež to, že je ešte NEPLNOLETÁ, teda pracovníčky na ÚPSVaR sami porušili niečo, čo majú dokonale poznať. Ďalej im s kamennou tvárou oznám, že podávať podnet na prešetrenie ich postupu priamo na ústredie PSVR -MUDr. Ivanovi Jurášovi (Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska ulica č. 8
812 67, Bratislava


Kancelária generálneho riaditeľa
sekretariát generálneho riaditeľa:
tel.: 02/20455914, 916
fax: 02/20 455 666
kancelariagr@upsvar.sk (kancelariagr@upsvar.sk%C2%A0)),
prípadne na Odbor kontroly
(Odbor kontroly
sekretariát:
Iveta Jonášová (02/20 441 803, kontrola@upsvar.sk (kontrola@upsvar.sk))

http://www.upsvar.sk/kontakt.html?page_id=233
a budeš žiadať o nápravu a zároveň o vyvodenie osobnej zodpovednosti na pracovníkoch úradu.
Darina1234
13.10.11,15:32
Všetci však vieme, že zakony su spravene tak, aby nimi boli bití ludia, ale laidaci nie. je mi to strašne luto, ale neviem, či v tomto kole vyhraš.
Katy a R
13.10.11,15:36
pre misoft ... pracovníčky asi neporušili - pozri link. ten prístup - to už je o inom (poznáme)
sally7
13.10.11,15:51
ešte raz vrelá vďaka
misoft
13.10.11,16:00
Katy a R: Píšu, píšu, ale:
Príjem sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o posúdenie hmotnej núdze, zabezpečenie základných životných podmienok a pomoc v hmotnej núdzi; pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti.


A veľmi pochybujem, že by dievča 10 mesiacov ešte robilo, keď je v škole. Asi na toto neprihliadali - jednoducho zobrali len tie dva mesiace a basta - žiadny priemer za 12 mesiacov.
sally7
13.10.11,16:01
ja viem aký má byť prístup soc.pracovničiek...milé, empatické, vzdelané ,ochotné, mať humanný prístup, prístup orientovanný na človeka a patričné vzdelanie humanitného smeru..soc. práca je priamý zamerný prvý kontakt soc.pracovnika s klientom je to podanie aspoň zakladných všeobecných info.. Hlavne je to poslanie..ak soc.pracovník nevie podať správnú info má klienta opdporučiť na ďalšieho odborníka či profesionala..to si ešte pamätam
Katy a R
13.10.11,16:09
Katy a R: Píšu, píšu, ale:

A veľmi pochybujem, že by dievča 10 mesiacov ešte robilo, keď je v škole. Asi na toto neprihliadali - jednoducho zobrali len tie dva mesiace a basta - žiadny priemer za 12 mesiacov.

.. pozri lepšie (ak ide o príjem študenta pre započítanie) - o žiadnom priemere tam nepíšu. :mee: Ale o príjme!
avalik
13.10.11,16:17
599/2003 Z.z.(o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov
§ 5 (4) Za príjem sa pri posudzovaní hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi na účely tohto zákona nepovažuje
...
k) príjem5) žiaka strednej školy a príjem5) študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia, získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevyšuje 1, 2-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom, 12)

12) § 2 písm. a) zákona č. 601/2003 Z. z. :

Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú podľa § 3 spoločne, sa považuje suma alebo úhrn súm

a) 185, 38 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú1) fyzickú osobu,


ako misoft vyssie pisal - skontroluj tych 12 mesiacov


a este pozri tento par. (599/2003)
§ 29
Povinnosti a zodpovednosť občana v hmotnej núdzi

(1) Občan v hmotnej núdzi, ktorému sa vypláca dávka a príspevky, je povinný ohlásiť úradu písomne do ôsmich dní zmeny vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku a príspevky a na ich výplatu.

(2) Občan v hmotnej núdzi je povinný na výzvu úradu preukázať skutočnosti rozhodujúce na poskytovanie dávky a príspevkov, ich výšku alebo výplatu v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak úrad neurčil dlhšiu lehotu. Ak občan v hmotnej núdzi nevyhovie výzve v určenej lehote, možno výplatu dávky a príspevkov zastaviť, ak bol vo výzve upozornený na tento následok. O zastavení výplaty dávky a príspevkov úrad vydá rozhodnutie.

(3) Občan v hmotnej núdzi, ktorému sa vypláca dávka a príspevky, je povinný úradu, ktorý vo veci konal, v lehote do ôsmich dní oznámiť výšku svojich príjmov a hodnotu majetku, ohlásiť zmeny v ich výške, ako aj zmeny v rodinných pomeroch a majetkových pomeroch, ktoré sú rozhodujúce na určenie výšky dávky a príspevkov.

(4) Občan v hmotnej núdzi je povinný vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť zvýšené o 10 % odo dňa, od ktorého nepatrili vôbec, alebo vo výške, v akej sa vyplácali, ak
a) nesplnil niektorú jemu uloženú povinnosť a prijímal dávku a príspevky alebo ich časť, hoci vedel a musel z okolností predpokladať, že sa vyplácajú neprávom alebo vo vyššej sume, než patrili; v prípade podozrenia z trestného činu podvodu úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania,
b) úmyselne spôsobil, že dávka a príspevky alebo ich časť sa vyplatili neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrili; úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania.

(5) Ak si občan v hmotnej núdzi nesplnil svoje povinnosti ustanovené týmto zákonom, úrad rozhodne o zastavení príspevkov v trvaní šesť mesiacov.

(6) O povinnosti vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť vyplatené neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrili, rozhoduje úrad. Sumy neprávom prijaté možno zrážať aj z bežne vyplácanej alebo neskôr priznanej dávky a príspevkov.

(7) Nárok na vrátenie dávky a príspevkov vyplatených neprávom alebo v nesprávnej výške zaniká uplynutím troch rokov odo dňa, keď úrad túto skutočnosť zistili, najneskôr uplynutím 10 rokov odo dňa, za ktorý sa dávka a príspevky vyplatili. Tieto lehoty neplynú počas výkonu rozhodnutia alebo ak sa na úhradu preplatku vykonávajú zrážky z dávky a príspevkov.

(8) Rozhodnutia vydané podľa odsekov 6 a 7 možno vykonať najneskôr do 10 rokov po uplynutí lehoty určenej na splnenie uloženej povinnosti.

(9) Bežne vyplácaná dávka a príspevky nepodliehajú výkonu rozhodnutia podľa osobitného predpisu.27)
misoft
13.10.11,16:23
No ja si pamätám (dávnejšie), ako práve úradníčky na ÚPSVaR pristupovali ku klientom. Syn pracoval v absolventskej praxi - našli mu prácu, podpísal zmluvu dňa 31.12. s nástupom 2.1. následujúceho roka. Lenže od 1.1.následujúceho roka sa zvýšil absolventský príspevok z 1500Sk na 1700Sk, no od dostával stále starý - dôvod: vraj podpísal 31.12. a preto platí staré znenie zákona, no on začal pracovať až v januári. Trvalo nám potom 3 mesiace, kým sme vybojovali, aby dostal to, čo mu patrí - nehovoriac o arogancii pracovníčok (zavolali si na nás právnikov aj ochrankárov). Musel som to v synovom mene riešiť priamo cez ministerstvo - tam mi potvrdili, že pracovníčky ÚPSVaR v meste porušili zákon, nesprávali sa tak, ako sa to vyžaduje, neoprávnene na nás zavolali ochranku i právnikov. Synovi to nakoniec doplatili, ale arogantné úradníčky zostali.

Preto tvrdím: iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ! :D
Katy a R
13.10.11,16:27
Nedá sa celkom k tomu presne vyjadriť podľa zadania ... hlavne k tým pokutám:confused: Ale príjem uviedla (necelých 500 eur) - keby bola dcéra zarobila menej, tak sa neberie do úvahy ten jej príjem ..
terezamaria
13.10.11,16:47
Musím napísať, že postupovali správne. Áno, máme také nemožné zákony a postupy.
Cca 500 eurový zárobok mínus 25 %, ktoré sa za zárobok nepovažujú a hneď je dávka v hmotnej núdzi zastavená na 6 mesiacov.
Tí, čo robia načierno, alebo majú vystavený doklad o minimálnom zárobku na dohodu, sú na tom určite lepšie. Dávku v hmotnej núdzi im nikto nevezme.
Každopádne sa odvolaj, aj keď určite nepochodíš. Odvolanie veď tým smerom, ako si to napísala tu na Porade. Či je naozaj Zákon o poskytovaní dávky a príspevkov v hmotnej núdzi č. 599/2003 Z.z. správne postavený? Či zákonodarci nevidia, že každý druhý nezamestnaný je zamestnaný načierno a v pohode má vyplácanú podporu v nezamestnanosti.....
Xanti
13.10.11,16:52
599/2003 Z.z.(o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov
§ 5

(4) Za príjem sa pri posudzovaní hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi na účely tohto zákona nepovažuje
...
k) príjem5) žiaka strednej školy a príjem5) študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia, získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevyšuje 1, 2-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom, 12)

12) § 2 písm. a) zákona č. 601/2003 Z. z. :

Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú podľa § 3 spoločne, sa považuje suma alebo úhrn súm

a) 185, 38 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú1) fyzickú osobu,
To vlastne znamená, že dieťa môže do roka zarobiť maximálne 185,38x1,2= 222,45 €

Sally, tvoja dcéra ten príjem prešvihla.


ako misoft vyssie pisal - skontroluj tych 12 mesiacov


a este pozri tento par. (599/2003)
§ 29
Povinnosti a zodpovednosť občana v hmotnej núdzi

(1) Občan v hmotnej núdzi, ktorému sa vypláca dávka a príspevky, je povinný ohlásiť úradu písomne do ôsmich dní zmeny vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku a príspevky a na ich výplatu. Sally, určite si dala na UP, kopiu dcérinej zmluvy teda dohody o brigádnickej práci študentov? Oznámila si im to? A dokladovala si im potvrdením dcérin prijem?

(2) Občan v hmotnej núdzi je povinný na výzvu úradu preukázať skutočnosti rozhodujúce na poskytovanie dávky a príspevkov, ich výšku alebo výplatu v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak úrad neurčil dlhšiu lehotu. Ak občan v hmotnej núdzi nevyhovie výzve v určenej lehote, možno výplatu dávky a príspevkov zastaviť, ak bol vo výzve upozornený na tento následok. O zastavení výplaty dávky a príspevkov úrad vydá rozhodnutie. Konal UP v súlade s týmto odstavcom?

(3) Občan v hmotnej núdzi, ktorému sa vypláca dávka a príspevky, je povinný úradu, ktorý vo veci konal, v lehote do ôsmich dní oznámiť výšku svojich príjmov a hodnotu majetku, ohlásiť zmeny v ich výške, ako aj zmeny v rodinných pomeroch a majetkových pomeroch, ktoré sú rozhodujúce na určenie výšky dávky a príspevkov. Oznámila si to Sally?

(4) Občan v hmotnej núdzi je povinný vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť zvýšené o 10 % odo dňa, od ktorého nepatrili vôbec, alebo vo výške, v akej sa vyplácali, ak
a) nesplnil niektorú jemu uloženú povinnosť a prijímal dávku a príspevky alebo ich časť, hoci vedel a musel z okolností predpokladať, že sa vyplácajú neprávom alebo vo vyššej sume, než patrili; v prípade podozrenia z trestného činu podvodu úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania,
b) úmyselne spôsobil, že dávka a príspevky alebo ich časť sa vyplatili neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrili; úrad podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania.

(5) Ak si občan v hmotnej núdzi nesplnil svoje povinnosti ustanovené týmto zákonom, úrad rozhodne o zastavení príspevkov v trvaní šesť mesiacov. Sally, podľa tohto odstavca a podľa toho čo píšeš ty, že Ti dávku zastavili na 6 mesiacov, dedukujem, že si im neoznámila včas dcérinu brigádu.

Ak áno tak by som sa na to odvolala, že si si splnila povinnosť. Dcérinu brigádu oznámila včas, teda aj povinnosť voči UP si splnila, a tým sa odvolávaš proti pozastaveniu dávky v hmotnej núdzi a príspevkov počas obdobia 6 mesiacov.

(6) O povinnosti vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť vyplatené neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrili, rozhoduje úrad. Sumy neprávom prijaté možno zrážať aj z bežne vyplácanej alebo neskôr priznanej dávky a príspevkov. Časť neprávom vyplatenej dávky musíš vrátiť, ale možno do odvolania by som napísala aj to, že žiadaš o postupné zrážanie neprávom vyplatenej sumy, nakoľko ty si si svoju povinnosť oznámením brigády UP splnila.

(7) Nárok na vrátenie dávky a príspevkov vyplatených neprávom alebo v nesprávnej výške zaniká uplynutím troch rokov odo dňa, keď úrad túto skutočnosť zistili, najneskôr uplynutím 10 rokov odo dňa, za ktorý sa dávka a príspevky vyplatili. Tieto lehoty neplynú počas výkonu rozhodnutia alebo ak sa na úhradu preplatku vykonávajú zrážky z dávky a príspevkov.

(8) Rozhodnutia vydané podľa odsekov 6 a 7 možno vykonať najneskôr do 10 rokov po uplynutí lehoty určenej na splnenie uloženej povinnosti.

(9) Bežne vyplácaná dávka a príspevky nepodliehajú výkonu rozhodnutia podľa osobitného predpisu.27)1Dara, požičala som si tvoj príspevok a okomentovala ho.
Nakoľko Sally zadala dosť málo informácii ťažko sa radí. Ale hádam jej tvoj príspevok s mojím komentárom pomôžu. Alebo upresní info, a skúsime pomôcť my. :)
avalik
13.10.11,17:03
no ja si §5 ods. 4 písm. k) vysvetlujem takto:

k) príjem5) žiaka strednej školy (ano dcera je ziacka strednej skoly) a príjem5) študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia, získaný za 12 mesiacov (za poslednych 12 mesiacov ziskala do 500 eur - ako pise zadavatelka temy), ak tento príjem neprevyšuje 1, 2-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom, 12) - t. j. 1,2 x 185, 38 eura mesačne = 222,46 eur mesacne t. j. za 12 mesiacov 2669,46 eur.
Katy a R
13.10.11,17:05
no ja si §5 ods. 4 písm. k) vysvetlujem takto:

k) príjem5) žiaka strednej školy (ano dcera je ziacka strednej skoly) a príjem5) študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia, získaný za 12 mesiacov (za poslednych 12 mesiacov ziskala do 500 eur - ako pise zadavatelka temy), ak tento príjem neprevyšuje 1, 2-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom, 12) - t. j. 1,2 x 185, 38 eura mesačne = 222,46 eur mesacne t. j. za 12 mesiacov 2669,46 eur.

dara ... ide o celkový príjem za 12 mesiacov - a nie mesačný
ešte doplním, že zadávateľka to aj konštatuje v prvom príspevku - z rozhodnutia!
avalik
13.10.11,17:10
1Dara, požičala som si tvoj príspevok a okomentovala ho.
Nakoľko Sally zadala dosť málo informácii ťažko sa radí. Ale hádam jej tvoj príspevok s mojím komentárom pomôžu. Alebo upresní info, a skúsime pomôcť my. :)

Xanti - preto som sem citovala zakon, aby sme mohli konkretne na paragrafoch spekulovat :)

mne len to slovicko mesacne pri zivotnom minime svieti ... pozerala som aj dovodovu spravu a tam sa pise:

K § 5 až 6
Navrhuje sa, aby sa pri posudzovaní hmotnej núdze zohľadnil fakt, či občan vyvíja snahu pri zmiernení svojej hmotnej núdze pracovnou činnosťou, užívaním majetku alebo uplatnením zákonných nárokov. Navrhuje sa, aby sa za príjmy na účely tohto zákona považovali príjmy vymedzené zákonom o životnom minime. Pre zistenie príjmu sa započítavajú aj príjmy osôb, ktoré sa s občanom posudzujú spoločne. Na rozdiel od súčasného právneho stavu sa na účely tohto zákona navrhuje do príjmu nezapočítať 25 % z príjmu zo závislej činnosti občana, 25 % z priznaného starobného dôchodku občanovi, ktorý pracoval najmenej 25 rokov. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je motivovať občana k získaniu a udržaniu zamestnania aj za menej výhodných platových podmienok. Zároveň sa navrhuje do príjmu nezapočítavať prídavok na dieťa, nakoľko účelom prídavku na dieťa je podpora výchovy a výživy dieťaťa bez ohľadu na to, či je rodina v hmotnej núdzi.
Cieľom návrhu zákona je zmierniť hmotnú núdzu, v ktorej sa občan a jeho rodina ocitli, t. j. ich súčasnú príjmovú situáciu. Navrhuje sa, aby rozhodujúcim obdobím na posudzovanie hmotnej núdze, zabezpečenie základných životných podmienok a zmiernenie hmotnej núdze bol aktuálny príjem zistený za mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť. Navrhuje sa tiež, aby v záujme objektívneho posúdenia boli zohľadnené i celkové príjmové pomery za posledný rok.

ale tam písm. k) nebolo, tak idem este preluskat novely
Xanti
13.10.11,17:20
1Dara,
určite je to za rok, mali sme na fy učňa, čo ani nepovedal že poberá jeho rodina dávku v hmotnej núdzi a zrazu sa privalil s papiermi, že potvrdiť príjem. Tak veru som trpla či nepresiahne a či im na to nesiahnu. ( našťastie nebol moc poctivý v chodení na prax, takže ten príjem bol nižší )
Katy a R
13.10.11,17:44
Xanti - preto som sem citovala zakon, aby sme mohli konkretne na paragrafoch spekulovat :)

mne len to slovicko mesacne pri zivotnom minime svieti ... pozerala som aj dovodovu spravu a tam sa pise:

K § 5 až 6
Navrhuje sa, aby sa pri posudzovaní hmotnej núdze zohľadnil fakt, či občan vyvíja snahu pri zmiernení svojej hmotnej núdze pracovnou činnosťou, užívaním majetku alebo uplatnením zákonných nárokov. Navrhuje sa, aby sa za príjmy na účely tohto zákona považovali príjmy vymedzené zákonom o životnom minime. Pre zistenie príjmu sa započítavajú aj príjmy osôb, ktoré sa s občanom posudzujú spoločne. Na rozdiel od súčasného právneho stavu sa na účely tohto zákona navrhuje do príjmu nezapočítať 25 % z príjmu zo závislej činnosti občana, 25 % z priznaného starobného dôchodku občanovi, ktorý pracoval najmenej 25 rokov. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je motivovať občana k získaniu a udržaniu zamestnania aj za menej výhodných platových podmienok. Zároveň sa navrhuje do príjmu nezapočítavať prídavok na dieťa, nakoľko účelom prídavku na dieťa je podpora výchovy a výživy dieťaťa bez ohľadu na to, či je rodina v hmotnej núdzi.
Cieľom návrhu zákona je zmierniť hmotnú núdzu, v ktorej sa občan a jeho rodina ocitli, t. j. ich súčasnú príjmovú situáciu. Navrhuje sa, aby rozhodujúcim obdobím na posudzovanie hmotnej núdze, zabezpečenie základných životných podmienok a zmiernenie hmotnej núdze bol aktuálny príjem zistený za mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť. Navrhuje sa tiež, aby v záujme objektívneho posúdenia boli zohľadnené i celkové príjmové pomery za posledný rok.

ale tam písm. k) nebolo, tak idem este preluskat novely

.. no veď práve o to ide ... predtým taká možnosť vôbec nebola! Započítaval sa aj malý príjem (brigády študentov)! Je to asi pre taký prípad, že ak si decká napr cez prázdniny (alebo aj inokedy) zarobia nejaké "vreckové" ... tak aby sa to vôbec nebralo do úvahy. Ale! - je to ohraničené tým násobkom.
No a keďže dcéra zarobila trošku viac ... tak to berú do úvahy - ako príjem zo závislej činnosti ... no a ďalší postup už je jasný.
Xanti
13.10.11,17:46
Len akurát je rozdiel, nedostať dávku za 2 mesiace kedy dcéra zarobila resp. vrátiť neoprávnene vyplatenú dávku. Ako nedostať dávku za 6 mesiacov a vrátiť aj tú neoprávnenú za 2 mesiace. Tj. dokopy 8 mesiacov v ťahu.

Preto je dôležité či naozaj bola tá dcérina brigáda oznámená riadne na UP.
Katy a R
13.10.11,17:55
Je dôležité, zistiť si povinnosti dopredu .. lebo koľkokrát to na UPSVaR aj dajú ľuďom do ruky, len obyčajne sa nám nechce čítať - a hlavne, ak je to malinkými písmenami.;) Raz je to štátna dávka - ak ju chcem, musím splniť ich požiadavky.

takí poberatelia - ako som pripla v prvom príspevku - určite majú všetky "papiere" v poriadku ...
avalik
13.10.11,19:00
tak som to nasla - ti studenti su tam od zaciatku ale boli doplneni pozmenujucim navrhom:

Ľ. Navrátilová, poslankyňa: Ďakujem za slovo. Zákon o zmiernení hmotnej núdze má jeden z cieľov zmeniť sociálnu paradigmu v starostlivosti o občana, ktorý sa ocitol v hmotnej núdzi, na pomoc občana s jeho aktívnou účasťou. Zároveň sa na účely posudzovania hmotnej núdze rozširuje okruh spoločne posudzovaných osôb o deti do 25 rokov, pričom sa vychádza z § 85 zákona o rodine, podľa ktorého vyživovacia povinnosť rodičov trvá do času, pokiaľ deti nie sú schopné sa sami živiť. Akcent na aktivitu občanov, ktorí sú v hmotnej núdzi, navrhujem podporiť tak, aby mohli študenti stredných a vysokých škôl pracovať bez toho, aby sa ich príjmy do výšky 1,2-násobku životného minima nezarátali do príjmu pri posudzovaní hmotnej núdze spoločne posudzovaných osôb.
Uchádzam sa spolu s pánom Madejom a ďalšími poslancami o podporu predkladaného doplnenia návrhu zákona o zmiernení hmotnej núdze, ktorou sa zlepší finančná situácia rodín so študujúcimi deťmi a nepriamo sa podporuje aj vzdelávanie mládeže. Náš spoločný návrh znie: Vládny návrh zákona o zmiernení hmotnej núdze a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto: V čl. 1 v § 5 ods. 4 sa za písm. e) vkladá nové písm. f), ktoré znie: „(f) príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia, ak tento príjem neprevyšuje 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.“ Doterajšie písmená f) a g) sa označujú ako písmená g) a h).

Ďakujem.

zdroj: http://www.nrsr.sk/dk/Download.aspx?MasterID=181108 (str. 64)

este ale chyba "ziskany za 12 mesiacov"

Doplnene:
12 mesiacov plati od 1.1.2009 (562/2008)

Z dovodovej spravy:
K bodu 5
Ide o spresnenie ustanovenia § 5 ods. 4 písm. k).
Katy a R
13.10.11,19:13
.. inak našla by si to aj tu - na Porade;) viac diskusíí k tomuto
avalik
13.10.11,19:21
ja radsej u zdroja :)
Janiela
18.10.11,04:33
Sally7, prosím Vás, ak si nájdete chvíľku, napíšte nám, ako ste dopadli. Zaujíma ma to čiste z ľudského hľadiska. Je mi Vás úprimne ľúto a viem Vás aj pochopiť. Tetušky úradníčky na úradoch sú veľmi kruté a bezcitné, všetka česť výnimkám, ale je ich tak žalostne málo.
dolfort
18.10.11,20:41
Dámy asi ma tu budete kameňovať za to čo si myslím ale nech:
Sallyna dcéra urobila chybu hneď na začiatku a síce že išla na brigádu na papier. Presne ako Sally píše, štát a zákony u nás trestajú šikovných a poctivých. Pre 500 € čo si ťažko zarobila ako študentka, ju teraz štát šikanuje.
Ako napísala Xanti, pre 2 mesiace poctivej zdanenej roboty teraz stratí 8 mesiacov svoju soc. dávku. GRC!

Takže nabudúce čo?
Vykašľať sa na úrady, na zmluvy a máš kľud. Normálne robiť treba bez papiera, na kešovku, ani iné by som neuvažoval pre študentku na dva mesiace, čo si. Kto na to príde? Nikto.
Máš pokoj od krepých sliepok na úrade, máš kľud od nechutnej byrokracie a papierovačiek, neriešiš či zarobila nad nejaký limit alebo pod, proste piánko. Ty máš pokoj, oni majú pokoj = všetko v najlepšom poriadku.

A je to preboha len 500 éčok. Tu sa kradnú a miznú z rozpočtu také sumy že až.
Je to smutné že úrady idú len po malých rybách, lebo tie sa najlepšie chytajú.
Neznášam byrokratov. Paničky nafintené, kávičku popíjajú, ráno na ôsmu o tretej padla, obed hodinka, la dolce vita na úrade robiť - samozrejme česť výnimkám úradníkom čo sa naozaj snažia ľuďom pomôcť - ale koľko ich je? Sodoma Gomora.
ewita888
18.10.11,20:51
a kto si ju v dnešnej dobe dovolí zamestnať bez papiera ?? kontroly chodia jak na páse a pochybujem, že nejaká firma bude riskovať pokutu...a nedajbože by sa jej v práci niečo stalo, vieš si predstaviť to ródeo ?? zákony treba zmeniť, to je celé...
duves
19.10.11,05:12
Toto je chorý štat, s chorymi hlavami na ministerstvách, ktoré vymyšlaju chore napady. Čo na to pan Mihál? Ved viedol ten rezort!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
evvka
20.10.11,07:38
Sally7, v prvom rade treba povedat, ze vo Vasom prispevku je viacero nepresnosti. 1. UP nemoze odnat a zastavit davku a prispevky na 6 mesiacov. Moze bud zastavit len prispevky k davke na 6 mesiacov, ak ste si nesplnili nejaku povinnost (napr. ste neoznamili, ze dcera brigaduje, oznamili ste to neskoro, nedolozili ste prijem a pod.) alebo moze odnat a zastavit davku a prispevky, ak mate prijem, ktory je vyssi ako davka, ktora Vam bola poskytovana. Za 2. je potrebne uviest aku pracovnu zmluvu dcera mala - dohodu o vykonani prace alebo dohodu o pracovnej cinnosti, pretoze to je rozdiel a z kazdej sa prijem pocita inak. V rozhodnuti musite mat vsetko vysvetlene a urobeny aj prepocet davky.