Danaska
22.01.06,23:08
Dobrý deň,

Sme s.r.o. fungujúca do 04/2005.Prenájom kancelárie nám poskytuje súkromná osoba/ na základe zmluvy o prenájme. Mesačný poplatok zahrnuje náklady na energiu, vodu . Nie sú tu uvedené telefónne poplatky . Nájomca nám za telefony vystavil prijmový Pokl. doklad bez DPH za obdobie 04- 07/2005. Je tento postup správny, aby to bolo daňovým nákladom? Nemalo by to byť podchytené v zmluve?? Ak ano, ako to tam uvedieme?? Nemáte náhodou niekto vzor takejto zmluvy .??od 08/2005 už máme riadnu fakturáciu na našu spol. ...a uplatňujeme si aj DPh .

Ďalej nám podobným spôsobom inkasujú aj parkovné ... máme iba príjmový pokladničný doklad , ale zmluvu žiadnu .Navyše, raz na nás vystaví doklad Nájomca a inokedy spol. poskytujúca parkovné . Ako to poriešiť??

Môže súkromná osoba vystaviť príjmový pokl. doklad alebo faktúru .?? Aké náležitosti musí obsahovat??,

Kedy musí byť vystavená faktúra??

Diki,
liba2
23.01.06,01:43
Dobrý deň,

Sme s.r.o. fungujúca do 04/2005.Prenájom kancelárie nám poskytuje súkromná osoba/ na základe zmluvy o prenájme. Mesačný poplatok zahrnuje náklady na energiu, vodu . Nie sú tu uvedené telefónne poplatky . Nájomca nám za telefony vystavil prijmový Pokl. doklad bez DPH za obdobie 04- 07/2005. Je tento postup správny, aby to bolo daňovým nákladom? Nemalo by to byť podchytené v zmluve?? Ak ano, ako to tam uvedieme?? Nemáte náhodou niekto vzor takejto zmluvy .??od 08/2005 už máme riadnu fakturáciu na našu spol. ...a uplatňujeme si aj DPh .

Ďalej nám podobným spôsobom inkasujú aj parkovné ... máme iba príjmový pokladničný doklad , ale zmluvu žiadnu .Navyše, raz na nás vystaví doklad Nájomca a inokedy spol. poskytujúca parkovné . Ako to poriešiť??

Môže súkromná osoba vystaviť príjmový pokl. doklad alebo faktúru .?? Aké náležitosti musí obsahovat??,

Kedy musí byť vystavená faktúra??

Diki,
Je tu viacero otázok:
Vaša s.r.o. podniká od 04/2005 v priestoroch prenajatých od súkromnej osoby, s ktorou máte uzatvorenú zmluvu o prenájme. V mesačnej cene nájmu okrem nájomného je zahrnutá aj odplata za energiu a vodu. Za 04-07/2005 ste zaplatili prenajímateľovi za telefónne služby. Okrem dokladu o zaplatení (PPD) nemáte iný doklad na tieto služby.
Riešenie vidím v dodatku k zmluve o prenájme, v ktorom uvediete napr. že „za dobu kým sa vykoná prevod užívateľa telefonickej linky na vašu s.r.o., uhradíte prenajímateľovi výdavky za vami používanú telefonickú stanicu č.... v sume podľa ním predložených dokladov od Slovak Telecom“. Dôležitý bude dátum tohto dodatku – musí byť pred prvou úhradou za telefón prenajímateľovi.
Prenajímateľ vám vystavil PPD na celkovú sumu vrátane dph – to je v poriadku, on nie je platiteľom dph, inak ani nemohol urobiť.
K úhrade nájomného nepotrebujete faktúru. V zmluve o prenájme by malo byť uvedené, že nájomné je splatné ...... bez fakturácie. Ak to tam takto nemáte uvedené, tiež sa nič nestane (predpokladám, že tam nie je uvedené: na základe faktúry).
Vo vašom účtovníctve sa predpis nájomného zaúčtuje na základe zmluvy interným dokladom.
Prenájom parkovacej plochy treba rovnako riešiť dohodou, najlepšie s parkovacou službou. Odporúčam tú zmluvu urobiť s dátumom pred prvou úhradou za parkovanie.
zuhl
23.01.06,09:15
Ja by som mala ohľadom nájomného tiež otázku. Firma zaplatila v decembri nájomné a prevádzkové náklady za 1-3/2006. Ja to dám v JÚ do nákl. neovpl. ZD a v roku 2006 to cez interné doklady hodím do nákladov alebo ako?
zuhl
23.01.06,10:09
Ľudia, prosím poraďte, čo tam nik nie je?
renča1
23.01.06,11:26
Ja by som mala ohľadom nájomného tiež otázku. Firma zaplatila v decembri nájomné a prevádzkové náklady za 1-3/2006. Ja to dám v JÚ do nákl. neovpl. ZD a v roku 2006 to cez interné doklady hodím do nákladov alebo ako?

odpoved je dole.:)
zuhl
23.01.06,11:29
Ale veď nájomné by sa malo časovo rozlišovať, nie? Veď to zaplatili už na nový rok.
renča1
23.01.06,11:48
Zuzi prosím ťa prečítaj si tento link, už to na to bola debata.
http://www.porada.sk/t4760-casove-rozlisenie-v-ju.html
zuhl
23.01.06,12:13
Ďakujem za radu Renča, ale je mi to nanič, lebo som bola na tej stránke a tam sa nevedia ujednotiť. Takže stále neviem čo s tým budem robiť. jeden tvrdí do nákladov, druhý nie.
liba2
23.01.06,13:48
Ja by som mala ohľadom nájomného tiež otázku. Firma zaplatila v decembri nájomné a prevádzkové náklady za 1-3/2006. Ja to dám v JÚ do nákl. neovpl. ZD a v roku 2006 to cez interné doklady hodím do nákladov alebo ako?
Stále platí § 19 ods. 4 ZDP:
"Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie."

Teda ak firma zaplatila nájomné fyzickej osobe za 1-3/06 v decembri, bude to daňovo uznaný výdavok v JÚ až v r. 2006.
zuhl
23.01.06,14:09
Ale toto bolo platené s.r.o. - ke
Danaska
23.01.06,19:12
Diki za odpoveď,

a kam budem účtovať predpis v interných dokladoch na základe nájomnej zmluvy ??na aký účet ??

Ak budem platiť parkovné na základe dohody, asi tiež nepotrebujem faktúru.
A čo v tom prípade ak nemám zmluvu?? Môže mi nájomca -súkromná osoba vystaviť príjmový pokladničný doklad?? Jeto OK?
liba2
23.01.06,20:05
Diki za odpoveď,

a kam budem účtovať predpis v interných dokladoch na základe nájomnej zmluvy ??na aký účet ??
nájomné je služba (?), teda MD 518;
z faktúry je .....................DAL 321
zo zmluvy .......................DAL 379.

Tak isto sa zaúčtuje parkovanie, alebo o prenájom parkovacej plochy, vždy je to služba.
liba2
23.01.06,20:09
Diki za odpoveď,

Ak budem platiť parkovné na základe dohody, asi tiež nepotrebujem faktúru.
A čo v tom prípade ak nemám zmluvu?? Môže mi nájomca -súkromná osoba vystaviť príjmový pokladničný doklad?? Jeto OK?
Občania nevystavujú faktúry, s občanmi sa spisujú zmluvy. Pokúste sa o to. Ak by išlo o PPD na cca 100 Sk, dalo by sa to prehliadnúť. Ale u vás pôjde o dlhodobé využívanie parkovacej plochy - teda zmluvu.
Bobina
23.01.06,20:12
a ak za parkovanie vystaví pokl. príjmový doklad fyzická alebo pravnická osoba , je to OK??? i bez zmluvy ??
Zita5
23.01.06,20:16
a ak za parkovanie vystaví pokl. príjmový doklad fyzická alebo pravnická osoba , je to OK??? i bez zmluvy ?? O aké parkovanie sa jedná v Tvojom prípade?
Bobina
23.01.06,20:35
pravidelný prenájom parkovacích priestorov, máme ktomu iba pokladničné doklady od pravnickej osoby .

Sme s.r.o.
Bobina
23.01.06,20:47
Len pre info..??

ak uhradím nájomcovi / súkromnej osobe poplatok za telefony na základe zmluvy , kde bude uvedené preplácania týchto nákladov, v HOTOVOSTI . nájomca mi musí vystaviť pokladničný príjmový doklad, že??Je to v poriadku ??
liba2
23.01.06,21:04
Len pre info..??

ak uhradím nájomcovi / súkromnej osobe poplatok za telefony na základe zmluvy , kde bude uvedené preplácania týchto nákladov, v HOTOVOSTI . nájomca mi musí vystaviť pokladničný príjmový doklad, že??Je to v poriadku ??Môže, ale stačiť bude aj jeho podpis na vašom výdavkovom doklade. No ale prihliadajúc nato, že on musí viesť minimálnu evidenciu pre DU, tak povedzme, že by mal vystaviť PPD.
renča1
24.01.06,04:15
Ďakujem za radu Renča, ale je mi to nanič, lebo som bola na tej stránke a tam sa nevedia ujednotiť. Takže stále neviem čo s tým budem robiť. jeden tvrdí do nákladov, druhý nie.

V príspevku 22 je presne tvoja otázka a v príspevku 23 je aj odpoved
http://www.porada.sk/t16299-p3-prijmy-a-vydavky-na-konci-kalend-roku-v-ju.html
domacnost
24.01.06,04:48
áno tak ako je v linku uvedené v príspevkoch 22,23,24. Nájomné sa časovo rozlišuje.
renča1
24.01.06,13:15
Ja by som mala ohľadom nájomného tiež otázku. Firma zaplatila v decembri nájomné a prevádzkové náklady za 1-3/2006. Ja to dám v JÚ do nákl. neovpl. ZD a v roku 2006 to cez interné doklady hodím do nákladov alebo ako?

v decembri to naúčtuješ výdaj neovpl.základ dane a v r.2006 cez ID, ako uzavier.operácia k 31.12. naúčt.nájom ako výdavok ovpl.základ dane v druh.členení PR.
rita
24.01.06,15:03
je moznost so suhlasom prenajimatela mat zmluvy s SPP,ZSE aj telekomunikaciami samostatne na Vasu firmu,staci najomna zmluva a prihlasitt sa v SPP,ZSE aj telekom../treba ukoncenie stavov plynomer,elektromer.../.uzivatelia budete vy ako firma a faktury budu chodit na meno firmy aj s DPH-je to transparentne a preberate sami zodpovednost aj prehlad za skutocne odobraty plyn,elektriku aj telefonn...
Rita
Lenuška
01.02.06,09:28
Mne sa vyskytol takyto pripad:
Nájomne podľa zmluvy - mesiac vopred.
ALE doklady sú takto:
20.7.05 na 8/05
20.8.05 na 9/05
20.9.05 nebolo
20.10.05 na 10/05
čiže v jednom mesiaci nezaplatila a potom sa už platilo za mesiac, ktorý akurát bol.
A za 11 a 12 /05 nebolo zaplatené.
Keď zaplatí nájom za 11,12/05 v 01/2006, ako to mám vlastne účtovať, čo sa týka aj r. 2005 a roku 2006?
Pekne Ďakujem.