aneti7
13.10.11,21:48
Dobrý deň,
pred 3 rokmi som išla ručiť mojej sestre na úver na dom. Úver je na 25 rokov. Ja som vtedy mala 20 rokov a o vážnosti ručenia som nič nevedela. Viem, že je to moja chyba, že som sa neinformovala už vtedy. Sestra mi sľúbila, že jej budem ručiť len 3 mesiace, keďže ona si zvýši príjem a ja budem o 3 mesiace ako ručiteľ vymazaná. Samozrejme ma oklamala. ručím jej už 3 roky a neviem či vôbec mám nejakú možnosť ako sa ručenia zbaviť. Zatiaľ mi 2x prišla sms s banky, že splátka nebola zaplatená na čas. V blízkej budúcnosti si plánujem kupovať byt a neviem či vôbec môžem dostať úver, keďže som už ručiteľ na úver mojej sestry. Prosím poradte čo môžem robiť.
Xanti
13.10.11,20:36
Hm... veľa toho nenarobíš, záleží od tvojho príjmu. Ak si bonitná, tak banka Ti úver dá. Ak máš nízky príjem, teda aj tvoja bonita je nízka tak banka Ti úver nedá, nakoľko si ručiteľ.

A to ani nehovorím o tom, že ak sestra nezaplatí, tak banka môže na teba poslať exekútora. :(
video1983
13.10.11,20:48
neprijemna situacia! co keby si ten byt od sestry kupila?

az by sa stalo to co pise xanti v poslednej vete , vytiahni okamzite vsetky peniaze z uctu ...
aneti7
13.10.11,21:03
Dakujem za odpovede...Ona si postavila RD. Ja Momentalne pracujem v Anglicku a ked sa vrátim tak si plánujem kúpiť byt. JA som len dúfala, že je nejaká možnosť ako sa toho ručenia zbaviť. Ona za ten úver ručí aj tým RD, tak teraz neviem či im banka najprv vezme dom alebo budú chcieť rovno aby som úver splácala za nich. Teda pokial ho sestra prestane splácať.
Xanti
13.10.11,21:07
To záleží od banky,
ale banka nie je realitka vždy ide najprv cestou najmenšieho odporu a tým je ručiteľ. Ak tam nepochodí tak potom skúša iné cesty.

No momentálne pre banku si zrejme bonitná ak si legálne v anglicku a máš tam legálne príjmy. Mohla by si aj teraz zrejme získať hypo na kúpu nehnuteľnosti ( kamarátka takto kúpila byt na jar ), aj napriek ručeniu sestre.
video1983
13.10.11,21:09
Jsem ručitel, jak se mohu svého závazku zbavit? Kamil
ODPOVĚĎ:
Od ručení odstoupit samozřejmě lze. Nicméně o vyvázání ručitele musí požádat hlavní dlužník v bance, nikoliv sám ručitel. O své vlastní vůli se tedy vyvázat nemůžete – s bankovním ústavem komunikuje hlavní dlužník. Pro peněžní ústav je klíčové, že nový ručitel je jednak ochoten za závazek ručit a že má dostatečné příjmy, které banka uzná. V krajním případě je možné např. úvěr předat jinému bankovnímu domu, většinou je to zpoplatněno (několik % z úvěru).
V bankovním institutu, který úvěr přebírá je již nahlášen hlavní dlužník a nový ručitel.
buchač
14.10.11,03:21
Dobrý deň,pred 3 rokmi som išla ručiť mojej sestre na úver na dom. Úver je na 25 rokov. Ja som vtedy mala 20 rokov a o vážnosti ručenia som nič nevedela. Viem, že je to moja chyba, že som sa neinformovala už vtedy. Sestra mi sľúbila, že jej budem ručiť len 3 mesiace, keďže ona si zvýši príjem a ja budem o 3 mesiace ako ručiteľ vymazaná. Samozrejme ma oklamala. ručím jej už 3 roky a neviem či vôbec mám nejakú možnosť ako sa ručenia zbaviť. Zatiaľ mi 2x prišla sms s banky, že splátka nebola zaplatená na čas. V blízkej budúcnosti si plánujem kupovať byt a neviem či vôbec môžem dostať úver, keďže som už ručiteľ na úver mojej sestry. Prosím poradte čo môžem robiť.Už len .........rokov ...stačí len text upraviť ...

http://www.youtube.com/watch?v=ZVoNgOyHWgg&feature=related
(http://www.youtube.com/watch?v=ZVoNgOyHWgg&feature=relatedZlatá)
Zlatá to sestra ...na zakopanie...
pepsikova
14.10.11,03:28
..no ja by som to poriešila asi takto...šla by som za sestrou a vysvetlila jej, že si nemôžem kúpiť byt, lebo som jej ručiteľ...no a keďže ona má dom postavený a ručí ním banke, ako hlavný dlžník je schopná splatiť úver, tak nech ťa nechá vyňať z dlžníctva a ak by to nechcela urobiť, tak sa nasťahuj k nej-lebo vlastne ti bráni kúpiť si byt-a ty ručíš za jej majetok-teda môžeš jej povedať, že to je aj tvoj majetok...(zistíš tak,v akom vzťahu je sestra ku tebe teraz, keď to potrebuješ ty)
buchač
14.10.11,03:50
..no ja by som to poriešila asi takto...šla by som za sestrou a vysvetlila jej, že si nemôžem kúpiť byt, lebo som jej ručiteľ...no a keďže ona má dom postavený a ručí ním banke, ako hlavný dlžník je schopná splatiť úver, tak nech ťa nechá vyňať z dlžníctva a ak by to nechcela urobiť, tak sa nasťahuj k nej-lebo vlastne ti bráni kúpiť si byt-a ty ručíš za jej majetok-teda môžeš jej povedať, že to je aj tvoj majetok...(zistíš tak,v akom vzťahu je sestra ku tebe teraz, keď to potrebuješ ty)
...môžeš Ty vysvetľovať , čo len chceš ...

...už len to , že na rovinu nepovedala skutočnosti mladej žabke ( sorry ) , tak to veľa napovedá ...

...to nasťahovanie sa k sestre do domu beriem ako kultúrnu vložku .............
Mgr.Shrek
14.10.11,04:08
Vyznie to síce tvrdo, ale nevidím dôvod, prečo by banka znížila zabezpečnie svojho úveru tým, že vymaže ručiteľa? Hlavne keď predmetný úver nie je splácaný riadne a včas, o čom svedčia sms o nezaplatení splátky.
Tým si sa ako ručiteľka dostala na tzv. bankový black list. Tzn. že je dosť možné, že úver nedostaneš a ak áno, tak za veľmi nevýhodných podmienok. Tým, že sa tvoja sestra dostala do omeškania, ty ako ručiteľka si stratila bonitu. Stala si sa rizikovým klientom. Banky nerozlišujú medzi hlavným dlžníkom a ručiteľom. Ste zaviazaný spoločne a nerozdielne.
Ani okamžité vyplatenie ťa zo zoznamu nevymaže, údaje sa evidujú 5 rokov po skončení úveru.
Viac na http://www.investujeme.sk/clanky/uverovy-register-banky-si-vymienaju-informacie-o-dlznikoch/
pepsikova
14.10.11,04:11
...môžeš Ty vysvetľovať , čo len chceš ...

...už len to , že na rovinu nepovedala skutočnosti mladej žabke ( sorry ) , tak to veľa napovedá ...

...to nasťahovanie sa k sestre do domu beriem ako kultúrnu vložku ...............

..však ja som to tak aj brala..ide o sesterskú pomoc pre jednu- a aj pre druhú a o tom je ten vzťah...a ako píše magister, banky sú hnusoby,nerozlišujú...
2009
14.10.11,04:37
No neviem. Ale ja by som sa v prvom rade porozprávala so sestrou. V tomto súhlasím s Pepsi. Jednoznačne sa treba o tom porozprávať . Pokojne a bez emócií. V prvom rade jej sestra nemusela klamať. Možno to bolo tak, že verila tomu, že jej financie stúpnu a sestru potom z toho ručenia vynechá. Ak to nevyšlo možno jej bolo trápne o tom hovoriť. Netlačiť sestru k múru to by všetko iba skomplikovalo. Iba sa pýtať ako mám z toho von.
Aj ja chcem žiť svoj život a uznáš, že sa to nedá v takej neistote, že ak mi aj dajú úver som Tvoj ručiteľ a môže sa stať, že prídem o všetko.
buchač
14.10.11,04:50
No neviem. Ale ja by som sa v prvom rade porozprávala so sestrou. V tomto súhlasím s Pepsi. Jednoznačne sa treba o tom porozprávať . Pokojne a bez emócií. V prvom rade jej sestra nemusela klamať. Možno to bolo tak, že verila tomu, že jej financie stúpnu a sestru potom z toho ručenia vynechá. Ak to nevyšlo možno jej bolo trápne o tom hovoriť. Netlačiť sestru k múru to by všetko iba skomplikovalo. Iba sa pýtať ako mám z toho von.
Aj ja chcem žiť svoj život a uznáš, že sa to nedá v takej neistote, že ak mi aj dajú úver som Tvoj ručiteľ a môže sa stať, že prídem o všetko.
No neviem , neviem ...

Inak poviem...
Mám len jedného brata , dobré vzťahy máme ...
Nie raz . nie dvakrát ma z kaše ťahal ...aj z finančnej , aj to už sa stalo.............ale bol aj revanš , na oplátku som mu aj ja pomohol ...predsa samozrejmosť - aspoň medzi nami .
No aj napriek tomu by som si nedovolil až také bremeno mu zavesiť na krk a to by , podotýkam , v pohode zvládol cvakať za mňa tie splátky .......

Sestru ťahať k múru ???...nemá význam , ak nie je ochota k vzájomnej diskusii ..........a z uvedeného ( inak sa ani nedá ) mi vyplýva aj tá nejaká neochota zo strany sestry ...
Xanti
14.10.11,04:53
Aneti,
sestra bola vydatá ked brala úver? Ak nie a medzičasom sa vydala, tak môže to ručenie previesť na svojho manžela, napríklad.
ivka70
14.10.11,05:14
Ja teda neviem, ale pri brani hypoteky banku nezaujimalo, ci som niekde rucitelom alebo nie (Tiez rucim bratovi na dom).
Zaujimala ich len nasa bonita ako klienta.
Inak, sestra by mohla poziadat banku o zmenu rucenia uveru a ako zabezpeku pouzit dom (klasicky hypotekarny uver),
ale musela by chciet
1. sestra
2.banka
2009
14.10.11,05:16
No neviem , neviem ...

Inak poviem...
Mám len jedného brata , dobré vzťahy máme ...
Nie raz . nie dvakrát ma z kaše ťahal ...aj z finančnej , aj to už sa stalo.............ale bol aj revanš , na oplátku som mu aj ja pomohol ...predsa samozrejmosť - aspoň medzi nami .
No aj napriek tomu by som si nedovolil až také bremeno mu zavesiť na krk a to by , podotýkam , v pohode zvládol cvakať za mňa tie splátky .......

Sestru ťahať k múru ???...nemá význam , ak nie je ochota k vzájomnej diskusii ..........a z uvedeného ( inak sa ani nedá ) mi vyplýva aj tá nejaká neochota zo strany sestry ...

Aj tak rozhovor a pokojný treba skúsiť ako prvé. A netreba no... hecovať zadávateľku. Ak bude reagovať od začiatku podráždene nič nedosiahne. Možno má sestra výčitky a tie zmiznú okamžite ak sa jej začne niečo vyčítať a nebodaj vyhrážať sa. Raz sa stala ručiteľkou a tomu sa nevyhne. Posledná poznámka k tejto téme.... a už to nechajme na právnikov.
buchač
14.10.11,05:20
....hecovať ????
Bože chráň......nedovolil by som si ....

Taká myšlienka na záver ...

Čo všetko je potrebné ,aby sa človek zmenil ....???
ČAS , nič iné ....čas je potrebný ....