congobongo
14.10.11,08:29
Dobrý deň,

chcel by som začať hospodáriť na svojej pôde ako roľník. Nechcem na nej podnikať, chcem iba hospodáriť pre vlastnú potrebu (konkrétne chcem na nej pestovať trávu pre svoje ovce). Vedeli by ste mi prosím poradiť či to treba niekde ohlásiť, prípadne či na to treba nejaké povolenia a ktoré zákony to upravujú?

Ďakujem.
misoft
14.10.11,16:55
Ako laik odpovedám: pokiaľ hospodáriš na svojej pôde, chováš zvieratá pre svoju potrebu, vypestuješ plodiny pre svoju potrebu svojou prácou - nemusíš nikomu nič hlásiť - ústava ti to zaručuje (čl.12 ods.1, čl.20 ods 1,2,3,4). Ak by si však s tým chcel obchodovať - to je iná parketa - tam už sú iné zákony. Jediné, čo si povinný robiť, je platiť dane za nehnuteľnosť, pozemok.
pavol54
14.10.11,17:26
Ako laik odpovedám: pokiaľ hospodáriš na svojej pôde, chováš zvieratá pre svoju potrebu, vypestuješ plodiny pre svoju potrebu svojou prácou - nemusíš nikomu nič hlásiť - ústava ti to zaručuje (čl.12 ods.1, čl.20 ods 1,2,3,4). Ak by si však s tým chcel obchodovať - to je iná parketa - tam už sú iné zákony. Jediné, čo si povinný robiť, je platiť dane za nehnuteľnosť, pozemok.
omyla aký veľký.
s chovom to nie je také jednoduché to závisí od množstva (aj trávu môžeš mať pre vlastnú potrebu len nie na rok, myslel som pre seba nie pre ovce). Chované množstvo presne stanovuje PPA, myslím si že existuje nejaká evidencia poľnohospodárskych zvierat.