DankaMg
14.10.11,11:16
Pred 5 mesiacmi som sa rozišla s priateľom, ktorý dlhodobo berie drogy a bol voči mne často agresívny. Byt je môj, napriek tomu bolo veľmi ťažké ho vysťahovať, no za pomoci rodiny sa mi to podarilo. Nejaký čas spával v aute pred mojím domom alebo na schodoch pred dverami. Proste neskutočne ma psychicky týra. Máme spolu malú dcéru, ktorú chodí navštevovať ako sa mu zachce. Už 4x som volala naňho políciu, z toho 2x som podala trestné oznámenie za porušovanie domovej slobody a raz mi v zlosti vyvalil vchodové dvere. Obidvoje sa skončilo priestupkom. Ide mi o to, že mi neustále chodí klopať na dvere a otravuje ma. Je to aj 10x za deň. Už neviem ako ďalej. Podala som na súd návrh na zverenie dieťaťa do mojej opatery a úpravu styku, ale chcela by som nejako docieliť, aby mi nechodil stále trieskať na dvere a posedávať na schodoch. Keď zavolám policajtov, dohovoria mu, ale nič neriešia. Chcela by som nejako vybaviť zákaz priblíženia aspoň k nášmu bytu, len neviem či je to v našich podmienkach na SK možné, lebo na polícii mi povedali, že by muselo ísť o závažnejší prípad. Ja už neviem čo je závažný prípad, keďže sa nám už všetkým niekoľkokrát vyhrážal zabitím. Dakujem za rady.
avalik
14.10.11,09:29
skus tu: http://nehraj.sk/kontakty/poradne-pre-tyrane-eny.html

a drzim palce, nech mate cim skor klud!
GabiZ
14.10.11,09:38
Podľa Občianskeho súdneho poriadku v § 76 ods. 1 písm. g/ ustanovená možnosť, aby súd predbežným opatrením zakázal osobe dôvodne podozrivej z násilia dočasne vstupovať do domu alebo bytu, v ktorom sa zdržiava osoba, voči ktorej sa dopúšťa násilia. Touto úpravou bola zároveň zavedená osobitná lehota pre vydávanie takýchto predbežných opatrení, ktorá je 7 dní odo dňa podania návrhu. Zároveň boli ustanovené lehoty na predkladanie spisov týkajúcich sa takýchto predbežných opatrení odvolaciemu súdu, aj lehoty na rozhodnutie o odvolaniach v týchto veciach odvolacím súdom. Takže môžete súd požiadať o vydanie takéhoto predbežného opatrenia. A môžete sa obrátiť na organizáciu, ktorú uviedla 1Dara, v tomto prípade vám pomôžu, ako ďalej.
aida1
16.11.11,04:49
Prosim o radu.
Mam 3 deti vo veku 8,5r a 15 mes. Prve dve pochzadzaju z byv.manzelstva a tretie mam s byvalym priatelom, ktory dlhsiu dobu uzival omamne latky,co vyslo na povrch neskor. Zili sme spolu 2 roky,ak sa to da vobec nazvat spoluzitim, pretoze je to tyran, ublizoval mne aj detom, neustale sa snazil o to, aby som k detom zaujala nepriatelske postoje ale pritom ich balamutil ako ich velmi lubi a chce sa o nich starat,zil striedavo u mna,u svojej matky,u svojho otca,ako prislo a ako dlho kde vydrzal. Je nezamestnany,myslim ze chodi na nejake aktivacne (aj to mu vybavila jeho matka tam kde pracuje ona,asi aby ho mala pod dozorom,pretoze on je schopny aj neprist do prace,jednoducho je nezodpovedny a ak aj nepride, matka mu to nejako ospravedni pred uradmi alebo ho kryje) Deti si ho vcelku oblubili a prijali ho, volali ho ocko. Po narodeni spolocneho syna si ale zmyslel,ze teda uz ked ma svoje biologicke,tak ze uz sa s tymi starsimi deti stykat nechce, maju na neho zabudnut vraj to bude najlepsie. Pred 10 mesiacmi sme sa rozisli kvoli tomu, ze ziadal, aby som starsie deti nejako vyzmizikovala a stretavala sa s nim a len s nasim biologickym synom,co si myslim neprichadza do uvahy. Teraz riesime upravu styku s dietatom.Dieta ho nepozna a medzicasom sme s exmanzelom nadviazali novy vztah a zijeme spolu v ucelenej rodine, exmanzel sa stara aj o to najmladsie dietatko s laskou. Byvaly priatel na dieta ani neprispieva,nevyplyva mu to z povinnosti kedze zatial nie je na rodnom liste dietata,ale domaha sa toho aby tam bol a aby sa mohol s dietatom vidavat. Ja mam z neho psychicky des, paniku, beriem lieky na pulz, pretoze ho mam strasne vysoky prave kvoli tomu,ako nas psychicky tyral a stale nam nechce dat pokoj. Som si vedoma toho,ze ako otec dietata ma pravo na styk s nim,a ak to teda sud urci,nebudem sa moct tomu vyhybat. Rada by som ale vedela,ci je mozne ho nejako zdiskreditovat, ja sa ho bojim, to bol teror co on na nas praktizoval, ked sa chcel somnou rozpravat nepustil ma ani k vlastnym detom, zatvoril jednoducho dvere detom v izbe aj mne s nim v izbe a musela som tam zostat nevedela som sa dostat k vlastnym detom.... Doteraz bol celkom pokoj, pol roka cakal kym z neho vyprsia drogy a aby bol pri konani cisty(to si len ja myslim lebo ho nebolo nikde vidiet) a potom zacal pravne konat. Som si takmer ista,ze ked sud upravi styk zacne brat drogy znova. Ja uz som z neho na prasky, nemozem spavat, nemozem jest, stale sa zamkynam a bojim sa. Poradte co mozem urobit.
GabiZ
16.11.11,06:54
O úpravu rodičovských práv, ak medzi vami nedôjde k dohode, by musel bývalý priateľ riešiť podaním návrhu na súd. Súd pri rozhodovaní berie ohľad najmä na záujem mal. dieťaťa. Zrejme by tu išlo o návrh na striedavú starostlivosť dieťaťa. Pri zisťovaní toho, či je striedavá starostlivosť v prípade Vášho dieťaťa vhodná alebo nie, bude súd skúmať najmä nasledovné skutočnosti:
1. vzťah medzi mal. dieťaťom a otcom dieťaťa. Súd najmä skúma, či otec mal. dieťaťa má dostatočne vybudovaný vzťah k dieťaťu a naopak. Pri tejto otázke je dôležité najmä to, v akom rozsahu sa otec mal. dieťaťa s dieťaťom stretával a či ho mal. dieťa neodmieta. Pokiaľ by otec dieťaťa mal. dieťa len odložil jeho rodičom (prípadne jeho matke) a starostlivosť by osobne nezabezpečoval, tak sa tento argument dá použiť v prípadnom súdnom konaní, keďže starostlivosť o dieťa musia zabezpečovať rodičia a nie tretie osoby.
2. súd ďalej skúma aj vhodnosť prostredia v ktorom by otec mal. dieťaťa svoje dieťa vychovával v prípade striedavej starostlivosti. Mal. dieťa musí mať v jeho domácnosti vytvorené vhodné podmienky pre bývanie, ale aj podmienky pre prípravu do školy a pod.
3. dôležité je aj to, či otec mal. dieťaťa je schopný po materiálnej stránke zabezpečiť výchovu mal. dieťaťa. Keďže uvádzate, že otec dieťaťa neplatí riadne výživné (ani mu nie je určené), možno o jeho spôsobilosti materiálne zabezpečiť dieťa pochybovať.
4. ďalej pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti hrá významnú rolu aj vzdialenosť medzi domácnosťami oboch rodičov. Pokiaľ je vzdialenosť veľká, nemusí byť striedavá starostlivosť vhodným riešením, pretože by mal.dieťa sa muselo pravidelne sťahovať a z tohto dôvodu by mohla byť ohrozená jeho povinná školská dochádzka.
5. v neposlednom rade je veľmi dôležitý názor samotného mal. dieťaťa, pokiaľ vzhľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť dokáže chápať zmysel striedavej starostlivosti. Súd v takomto prípade musí prihliadnúť na názor mal. dieťaťa. Tu to ale nie je možné momentálne skúmať, vzhľadom k veku mal. dieťaťa.
Myslím si, že všetky tieto argumenty, ktoré uvádzate v príspevku sú dosť závažné na to, aby súd zveril dieťa do vašej starostlivosti a zváži, akým spôsobom upraví styk dieťaťa s týmto otcom.
2009
16.11.11,08:04
Prosim o radu.
Byvaly priatel na dieta ani neprispieva,nevyplyva mu to z povinnosti kedze zatial nie je na rodnom liste dietata,ale domaha sa toho aby tam bol a aby sa mohol s dietatom vidavat. Ja mam z neho psychicky des, paniku, beriem lieky na pulz, pretoze ho mam strasne vysoky prave kvoli tomu,ako nas psychicky tyral a stale nam nechce dat pokoj. Som si vedoma toho,ze ako otec dietata ma pravo na styk s nim,a ak to teda sud urci,nebudem sa moct tomu vyhybat. Rada by som ale vedela,ci je mozne ho nejako zdiskreditovat, ja sa ho bojim, to bol teror co on na nas praktizoval, ked sa chcel somnou rozpravat nepustil ma ani k vlastnym detom, zatvoril jednoducho dvere detom v izbe aj mne s nim v izbe a musela som tam zostat nevedela som sa dostat k vlastnym detom.... Doteraz bol celkom pokoj, pol roka cakal kym z neho vyprsia drogy a aby bol pri konani cisty(to si len ja myslim lebo ho nebolo nikde vidiet) a potom zacal pravne konat. Som si takmer ista,ze ked sud upravi styk zacne brat drogy znova. Ja uz som z neho na prasky, nemozem spavat, nemozem jest, stale sa zamkynam a bojim sa. Poradte co mozem urobit.

Trošku nerozumiem zvýraznenému. Ak nie je na rodnom liste dieťaťa tak podľa zákona nie je otcom. Prečo nie je síce nechápem... ale. Najprv by musel požiadať o test otcovstva. Ak sa tak strašne bojíš nemusíš mu dovoliť ani priblížiť sa k dieťaťu. Je to podľa zákona cudzí človek. Ak by si ho chcel v tejto fáze Tvoj ex manžel adoptovať asi to môžete urobiť aj bez jeho vedomia mýlim sa vari??

Pozri ja som za to aby bolo umožnené otcovi stýkať sa s vlastným dieťaťom. Ale ak sa pred tým ukázal ako násilník k Tebe a Tvojim deťom tak asi iný nebude ani k vlastnému. Ty sama vieš ako je to. Ale ako píšem najprv musí požiadať o určenie otcovstva až potom si môže robiť nároky
GabiZ
16.11.11,08:35
Prosim o radu.
 
.................Byvaly priatel na dieta ani neprispieva,nevyplyva mu to z povinnosti kedze zatial nie je na rodnom liste dietata,ale domaha sa toho aby tam bol a aby sa mohol s dietatom vidavat..............  Som si vedoma toho,ze ako otec dietata ma pravo na styk s nim,a ak to teda sud urci,nebudem sa moct tomu vyhybat.......... Áno, momentálne by tento stav riešiť nemusela (čo sa týka styku s dieťaťom v terajšej situácii) a ako cudzí človek nemá čo hľadať vo vašej prítomnosti (teraz ako otec nemá žiadne práva). Ale otázka zadávateľky smeruje k tomu, ak by došlo k tomu, že by sa svojich práv ako otec domohol, preukázalo by sa otcovstvo (keď sa domáha, tak zrejme bude v tejto veci konať) a potom to také jednoduché mať nebude. V procese osvojenia sa vyžaduje súhlas oboch rodičov osvojovaného dieťaťa. Ak jeden z rodičov zomrel, nie je známy (ak by to zadavateľka tvrdila na základe rodného listu bez udania otca dieťaťa), bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu, bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností, vyžaduje sa len súhlas druhého rodiča a kolízneho opatrovníka. Proces osvojenia dieťaťa je veľmi zdĺhavý a nie je vylúčené, že dovtedy biologický otec dokáže svoje otcovstvo (aj keď v tomto prípade, ak by ste konali hneď, kým otcovstvo nie je určené je proces jednoduchší ako pri osvojení cudzími ľuďmi a tu by išlo o nezrušiteľné osvojenie). Ak by svoje otcovstvo dokázal pred osvojením, potom bez jeho súhlasu, k osvojeniu nemôže dôjsť alebo by museli byť splnené podmienky, kedy sa súhlas nevyžaduje. Samozrejme, že aj v tomto prípade sa skúma, či tento súhlas je potrebný, jednoducho povedané, súhlas rodiča mal. dieťaťa sa nevyžaduje najmä
vtedy, ak rodič neprejavuje o svoje dieťa skutočný záujem, najmä v prípadoch keď sa s dieťaťom vôbec nestretáva, nemá záujem sa stretávať, nezaujíma sa o zdravotný stav dieťaťa alebo o iné podstatné náležitosti súvisiace s výchovou dieťaťa. Inak len podotknem, že ak vy budete zapierať, že je otcom dieťaťa, zostávalo by mu len dokázať to tým, že požiada o testy. Tu by ale musel mať váš súhlas na odobratie vzorky dieťaťa (napr. ster bukálnej sliznice), aby k tomu testu mohlo dôjsť.
V tejto fáze by sa dala otázka otcovstva riešiť aj súhlasným vyhlásením rodičov na matrike, kde by ex manžel uznal toto dieťa za svoje a tak by bol zapísaný na rodnom liste. Ale zase je tu riziko, že ak biologický otec dokáže svoje otcovstvo, v tomto vyhlásení sa zaväzujú rodičia, že údaje uvedené v žiadosti sú pravdivé atď. a môže to mať potom aj iné právne následky, takže touto cestou radšej nie aj keď je rýchlejšia.