petrushka1986
14.10.11,12:01
Prave sme sa nastahovali do nasho prveho bytu po rekonstrukcii. Stala sa vsak takato vec. Na nasom poschodi sa pokazili vytahove dvere, z coho ostatni obvinili nas, ze sa to stalo pri prestavbe. To vsak nie je pravda, kedze prestavba uz bola v case pokazenia ukoncena. Chcu, aby sme opravu uhradili my, no kedze my sme zavadu nesposobili, nebudeme to platit. Pokial ja viem stalo sa to takto: neznama osoba vyrazila dvere na vytahu tak, ze sa az madlo vyrazilo v noci (bolo strasne pocut, ze tam niekto bucha, no neriesili sme to vtedy). Na druhy den sme uz len nasli zahradene dvere. Chcem sa poradit, ako sa mame branit, ako argumentovat. Vieme, ze sa to musi hradit z fondu oprav. Ide pravdepodobne o viac-menej obmedzene osoby. Nechceme si vsak nikoho pohnevat. Je to tazke, poradte...
petrushka1986
14.10.11,10:03
Zda sa mi, ze kedze sme novi v bytovke, chcu to vyuzit :-(
Halli
14.10.11,10:11
(bolo strasne pocut, ze tam niekto bucha, no neriesili sme to vtedy).

No vidíš, vtedy si neriešil, tak teraz musíš riešiť. Vtedy to bolo všetkých nie teba ...teraz je to len na tebe. Kedy si zvykneme na to, že v dome je spoločný majetok?? a že sa treba oň starať...nie len keď sa to týka mňa..Nuž ťažko poradiť, musíš si svoju pravdu obhájiť...

/a už som ako Sito:D/
petrushka1986
14.10.11,10:12
Neriesili sme to, lebo to znelo ako by opity mladeznik nasho suseda isiel domov ;)
Halli
14.10.11,10:15
Neriesili sme to, lebo to znelo ako by opity mladeznik nasho suseda isiel domov ;)
No ja toto riešim vždy, nerobím mrtveho chrobáka...vidíš? opitého suseda som už aj spomedzi aút na parkovisku dvíhala...druhý krát až bude na vašej chodbe niekto okná rozbíjať, hádam výjdeš :rolleyes:
bubkoch
14.10.11,10:16
No vidíš, vtedy si neriešil, tak teraz musíš riešiť. Vtedy to bolo všetkých nie teba ...teraz je to len na tebe. Kedy si zvykneme na to, že v dome je spoločný majetok?? a že sa treba oň starať...nie len keď sa to týka mňa..Nuž ťažko poradiť, musíš si svoju pravdu obhájiť...

/a už som ako Sito:D/
nemusi obhajovat nic ... preco by mala ? len preto ze to niekto tvrdi ? bez dokazu ? len tak ohovara ?
reči a poziadavky (koho ? kto je to ten "Chcu, aby sme opravu uhradili my") by som ignoroval, ba naopak, písomne by ziadal som spravcu o urychlenu nápravu
petrushka1986
14.10.11,10:18
"Oni" su dalsi ludia z poschodia plus spravkyna bytovky (proste clovek, co to ma na starosti)
Chobot
14.10.11,10:23
Neriesili sme to, lebo to znelo ako by opity mladeznik nasho suseda isiel domov ;)

Kurňa, keby si mal rodinný dom a niečo by ti robilo hluk na dvore, tak by si určite išiel von sa pozrieť, že?! V bytovke (chodba aj výťah) je tiež tvoj majetok, tak nie si zvedavý, kto ti to ničí?

Mňa trápi, aj keď niekto poškodí cudzí majetok - minule jeden pripitý nabúral pri vyparkované cudzie auto, tak som si zapísal číslo a zavolal policajtov. A tiež som sa mohol na to vybodnúť - veď to nebolo moje auto!

Ale pozitívom pre teba je to, že nie si povinný to platiť. Oprava sa tak či tak uhradí z FO a ak chcú od teba náhradu škody, musia ti dokázať, že si to ty pokazil. Inak od teba peniaze nedostanú.
petrushka1986
14.10.11,10:28
No to som rada, pretoze nemozu nic dokazat, kedze sme to neurobili my. Este mam pocit, ze to bol niekto od suseda (mozno ich navsteva) a snazi sa to zakryt rychlym ukazovanim prstom. Ach jaj... Nechapem takych ludi, aj keby som vedela, ze to spravit niekto znazne pod parou, nevadilo by mi, ze sa to bude hradit z FO. Ved na to je. Kym to nebolo naschval, nie je co riesit.
Halli
14.10.11,10:39
Ach jaj... Nechapem takych ludi, aj keby som vedela, ze to spravit niekto znazne pod parou, nevadilo by mi, ze sa to bude hradit z FO. Ved na to je. Kym to nebolo naschval, nie je co riesit. zase zle! musí ti to vadiť, lebo vo fonde peniaze nevznikajú, do fondu peniaze vkladáte vy všetci! Neber to v zlom, ale nauč sa , že za všetky tieto veci si budete platiť z vlastneho vrecka všetci v dome ...to si ten byt dostala zadarmo ? Určite nie!
Takže pekne za správcom a vysvetliť si situáciu, že máš čiste svedomie, že si to neurobila, že ťa mrzí, že si bola nevšímavá a nevybehla si keď to "strašne buchalo" a v kľude dohodnite opravu z fondu, ale až by sa našiel vinník, treba ho priprieť k zaplateniu.
GabiZ
14.10.11,10:46
Zarazila ma trošku veta "Veď na to je FO". :eek: Ak by mal každý k tomu takýto prístup, tak by ste z fondu opráv nerobili nič iné, len opravovali spoločný majetok poškodený nezodpovednosťou vás všetkých. Áno, fond opráv síce slúži na opravu a údržbu, ale nie za takýmto účelom predsa. V prvom rade treba chrániť svoj majetok a v bytovke je váš aj ten spoločný (priestory a zariadenia). Je síce pravda, že dokazovanie je v takýchto prípadoch veľmi ťažké, ale nie nemožné. Záleží od šikovnosti správcu a jeho znalostí v oblasti práva, dobre spravenej zmluvy a prípadne stanov spoločenstva (ak sa jedná o SVB) a pod. Potom by ste takí kľudní neboli.
sito
14.10.11,21:14
Prave sme sa nastahovali do nasho prveho bytu po rekonstrukcii. Stala sa vsak takato vec. Na nasom poschodi sa pokazili vytahove dvere, z coho ostatni obvinili nas, ze sa to stalo pri prestavbe. To vsak nie je pravda, kedze prestavba uz bola v case pokazenia ukoncena. Chcu, aby sme opravu uhradili my, no kedze my sme zavadu nesposobili, nebudeme to platit. Pokial ja viem stalo sa to takto: neznama osoba vyrazila dvere na vytahu tak, ze sa az madlo vyrazilo v noci (bolo strasne pocut, ze tam niekto bucha, no neriesili sme to vtedy). Na druhy den sme uz len nasli zahradene dvere. Chcem sa poradit, ako sa mame branit, ako argumentovat. Vieme, ze sa to musi hradit z fondu oprav. Ide pravdepodobne o viac-menej obmedzene osoby. Nechceme si vsak nikoho pohnevat. Je to tazke, poradte...



Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

Zákon 182/1993, § 11, odsek 2

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Žiaľ, ak ostatní podajú žalobu a dokážu, tak áno! Treba, nech podajú trestné oznámenie na neznámu osobu, ak vedia a sú si istí, nemusia na neznámu.
sito
14.10.11,22:08
No vidíš, vtedy si neriešil, tak teraz musíš riešiť. Vtedy to bolo všetkých nie teba ...teraz je to len na tebe. Kedy si zvykneme na to, že v dome je spoločný majetok?? a že sa treba oň starať...nie len keď sa to týka mňa..Nuž ťažko poradiť, musíš si svoju pravdu obhájiť...

/a už som ako Sito:D/

Možno ako sito, ale nie sito. :);)
sito
14.10.11,22:11
"Oni" su dalsi ludia z poschodia plus spravkyna bytovky (proste clovek, co to ma na starosti)

Vždy sú ľudia, oni ... oné ... no ...
verkaz
15.10.11,13:31
Tak toto mám najradšej ako keby sa to všetkých vo vchode netýkalo. Neviem čo sa to s ľuďmi robí. V našom vchode, kde je 32 bytov môžem narátať na palcoch jednej ruky takých, ktorým na spoločnom majetku záleží a vedia napomenúť, ke sa niečo zlé robí. Ostatní prejdu okolo a ani si to nevšimnú.
Aj toto je taký prípad, veď tie výťahové dvere sa nepokazili len malým úderom ale určite to bolo počuť a hrali ste sa na mŕtveho chrobáka.
majkii
15.10.11,21:35
Skusim sa na vec pozrieť z pohľadu zadávateľky. Ak by som prišiel do nového prostredia nepoznajúc miestne pomery, tiež by som váhal, majetok-nemajetok, nehrozí mi nejaká ujma na zdrav a pod.? A otázka znie, čo ostatní vlastníci, prečo nešli chrániť svoj spoločný majetok? V tomto majú rovnaký podiel vinu.
Ďalšou otázkou je, či nepochybil aj správca pri riešení veci. Ak zistil, že vznikla škodová udalosť, mal túto udalosť nechať prešetriť príslušným orgánom. Výsledok šetrenia by mohlo byť podkladom pre vymáhanie finančnej náhrady za škoduod od konkrétnej osoby zodpovednej za vzniknutú škodu. Požadovanie úhrady opravy bez predloženia hodnoverných podkladov (napr. záveru vyšetrovania) je zbytočné. Zároveň ak je dom poistený proti vandalizmu, môže byť škoda uhradená z poistky, správca by v tomto smere mal bezodkladne konať. Isteže jednoduchšie je ukázať prstom a čakať, že ten na koho sa ukáže opravu zaplatí.

Ak skutočne zadávateľka nezavinila škodu, odporúčam jej aby písomne informovala správcu, že škodu nezavinila a teda v zmysle obč.z. za ňu nezodpovedá a opravu neuhradí.
Zitulda
22.10.11,01:37
Ono to je tak, že radšej nik nevystrčí nos z bytu, aj keď počujú hluk a lomoz, lebo je pre nich lepšie čušať a nestarať sa nedostať sa do prípadného vyšetrovania, či nebodaj sa boja o to, že by neskôr od niekoho dostali nakládačku. Všetci vieme, že potom keď dôjde na lámanie chleba - a treba to čo niekto pokazil opravárom zaplatiť, sa každý stavia na zadné s komentárom: a prečo by sme ro mali my calovať
Ale keby vyšli, napomenuli (aj videli) tých, čo rozbíjali, robili hluk možná, že by ani škoda nebola tak veľká. Ovšem na to treba nielen mať odvahu, ale aj vedieť zaujať slušný postoj, ovládať svoje emócie, znížiť hlasové decibely, lebo bez nadávok, vyhrážok, bez kriku, hádky, či nebodaj rukolapne sa to dá zvládnuť. A nerobiť si z vulgárnych narážok na Vašu osobu nič, verte mi, že ľahostajnosťou (aj napriek tomu, že Vaše vnútro je plné hnevu) vandalov či potrundžených nespratníkov takýmto postojom v tom momente zaskočíte.
Majkíí súhlasím s Tebou, že majú na tom všetci (aj zadávateľka) rovnaký podiel viny.
Je to najnovšia choroba človiečikov-vlastníkov bytov a volá sa " Nestaram sa to nie je u mňa"
A správca?(neobhajujem ho!) ale čo už zmôže on, keď nik nič nevidel, ako to mal prešetriť príslušný orgán "po funuse"? Akého vinníka nájsť, koho za to viniť, keď nik nevidel, iba počul?
Tvoju radu by mala poslúchnuť zadávateľka a obhájiť sa, že to naozaj vzniklo až potom čo oni dokončili úpravy.
2009
22.10.11,03:30
Kurňa, keby si mal rodinný dom a niečo by ti robilo hluk na dvore, tak by si určite išiel von sa pozrieť, že?! V bytovke (chodba aj výťah) je tiež tvoj majetok, tak nie si zvedavý, kto ti to ničí?

Mňa trápi, aj keď niekto poškodí cudzí majetok - minule jeden pripitý nabúral pri vyparkované cudzie auto, tak som si zapísal číslo a zavolal policajtov. A tiež som sa mohol na to vybodnúť - veď to nebolo moje auto!

Ale pozitívom pre teba je to, že nie si povinný to platiť. Oprava sa tak či tak uhradí z FO a ak chcú od teba náhradu škody, musia ti dokázať, že si to ty pokazil. Inak od teba peniaze nedostanú.

Nuž pozerám zadávateľka tu dostáva tvrdé odpovede. Ak niekde bývam roky je jasné, že vybehnem ak sa niečo deje. Ak som sa iba nasťahovala a nepoznám okolie tak to asi nerisknem. Rozbitý výťah je asi lepší stav ako moje zlámané kosti.. PN.. atď...Mala vybehnúť a riskovať, že ten násilník sa odreaguje na nej?? A vôbec tá reakcia potom. Mala stres a musí ešte platiť? Zvláštny dom. Aj správca.
marjankaj
22.10.11,06:28
Ja mám z toho taký dojem, ako keby na tom poschodí bývala iba ona. Tých ostatných sa to vôbec netýka. Nemusia vybehnúť a ani platiť. Iba ten jeden byt. Prinajmenej trochu zvláštne. Nakoniec sa nájdu aj očití svedkovia, ktorí dosvedčia, že to urobila ona.:eek::eek::eek:
mona091
22.10.11,08:41
- poskodenie ne/znamym pachatelom? = dokazy
- ak by sa poskodenie dokazalo na zaklade setrenie PZ priamo zadavatelke( co neverim, myslim, ze ak by si bola vedoma svojej zodpovednosti, nevypisovala by tu), je tu este moznost vyuzit poistenie bytu = poistenie zodpovednosti za skodu
- ak by sa vytahove dvere (aj cely vytah) aj pokazili v ramci uzivania aj zadavetelkou, pytam sa, v akom stave je vytah??? s dverami?
vytah sa predsa nemoze pokazit len tak, a vonkoncom nie dvere, v akom stave boli? nie su nahodou v havarijnom stave?

- a na policajne metody mame urcenych prislusnikov, nie civilne osoby, obvinenie je vazna vec, ale obcas kazdy skusa, a lepsie je vytiahnut z vrecka niekoho, ako riesit veci tak, ako sa maju
Indeed
22.10.11,08:54
V našej bytovke tiež buchali dvermi na jednom poschodí,

zišiel som o 2 poschodia dole omrknuť , čo je vo veci a zistil som,že dvere buchajú kvoli zlému nastaveniu zámku na vyťahových

dverach.

tak som našteloval , premazal a dvere sa zatvarajú ticho

a to nie som dovernik a neberiem za to peniaze
sito
22.10.11,09:07
Vieš, keď takých je v domoch málo, možno jeden a niekde ani ten. Čo potom ostáva, tým čo im to patrí?

Však majú FOaÚ! Do toho musia všetci, či áno, či nie! Ale keď sú v dome barani, hľadajú baranka.

Hovadá, sú tó!!! :--- :);)
Halli
24.10.11,08:09
V našej bytovke tiež buchali dvermi na jednom poschodí,

zišiel som o 2 poschodia dole omrknuť , čo je vo veci a zistil som,že dvere buchajú kvoli zlému nastaveniu zámku na vyťahových

dverach.

tak som našteloval , premazal a dvere sa zatvarajú ticho

a to nie som dovernik a neberiem za to peniaze

Konečne jeden slušný, normálny človek, čo nerobí zo seba mrtvého chrobáka, ako tí čo len mudrujú a nadávajú. Ježiši, však to brano, ten výťah, tie dvere sú všetkých...keď nebude nikto výťahom chodiť, nebude ho treba nastavovať...Správca nie je pan boh, aby stal v každu minutu pri všetkých výťahoch a riešil maličkosti, ktoré može odstrániť hociktorý vlastník...
Matias.S
24.10.11,09:22
Presne toto som chcel počuť, nebyť toho že zoberiem dovernictvo, po panovi v rokoch (myslím že má 64), tak sa v našom vchode zastaví čas a údržba s tým spojená ... všetci len nadávajú, frflú, závidia ale nič neurobia ... nanajvýš prídu a zvonia mne v nedeľu o 14:00 pri dverách (čo som ležal v posteli chorí) a spustili na mňa, že prečo celý deň nejde výťah .... ja že pani neviem nebol som vonku nikde ... prečo nevolám opravárov ... a ja že, pani na výťahu máte číslo havarijnej služby, ktorá výťah spravuje ... ona, že šak volajte nie ste dôverník ... no a ja volám za svoje ako už čo s tým nie ? ... tých 15 € ročne mi nepokryje ani náklady na telefón s UBD a inými dodávateľmi ... no ale čo neurobím pre svoje bývanie nie ? .... a pritom sú to nájomcovia a ja vlastník (sme v menšine) .... takže tak, všetci sa zavrú a nechcú mať s nikým nič, len keď im niečo treba ... a ani toľko dôstojnosti nemajú, aby prišli na schôdzu !!! ... kde by sa dozvedeli, že je potrebné rozhodnúť o výmene riadiaceho panela na výťahu, ktorý je už v dezolátnom stave a je cenová ponuka na jeho opravu, len málo ludí prišlo na schôdzu, tak musíme ešte raz zvolať ...
Halli
24.10.11,10:58
Presne toto som chcel počuť, nebyť toho že zoberiem dovernictvo, po panovi v rokoch (myslím že má 64), tak sa v našom vchode zastaví čas a údržba s tým spojená ... všetci len nadávajú, frflú, závidia ale nič neurobia ... nanajvýš prídu a zvonia mne v nedeľu o 14:00 pri dverách (čo som ležal v posteli chorí) a spustili na mňa, že prečo celý deň nejde výťah .... ja že pani neviem nebol som vonku nikde ... prečo nevolám opravárov ... a ja že, pani na výťahu máte číslo havarijnej služby, ktorá výťah spravuje ... ona, že šak volajte nie ste dôverník ... no a ja volám za svoje ako už čo s tým nie ? ... tých 15 € ročne mi nepokryje ani náklady na telefón s UBD a inými dodávateľmi ... no ale čo neurobím pre svoje bývanie nie ? .... a pritom sú to nájomcovia a ja vlastník (sme v menšine) .... takže tak, všetci sa zavrú a nechcú mať s nikým nič, len keď im niečo treba ... a ani toľko dôstojnosti nemajú, aby prišli na schôdzu !!! ... kde by sa dozvedeli, že je potrebné rozhodnúť o výmene riadiaceho panela na výťahu, ktorý je už v dezolátnom stave a je cenová ponuka na jeho opravu, len málo ludí prišlo na schôdzu, tak musíme ešte raz zvolať ...


Matias napísal si to úplne výstižne. Správcovstvo a dôverníctvo je u nás veľmi nízko zaplatená služba a preto si ju nikto neváži a nikto ju ale ani nechce robiť. Až si budú všetci vlastníci riadne za všetko platiť, potom pochopia....prebíja sa to pomaličky...všetko je vďaka bytovým družstvám a podobným molochom, ktorí si naberu nespočetné množstvo domov a bytov a potom sa vystatujú, že majú nízky poplatok za správu...Ale ako tie domy vyzerajú, to ich už netrápi!! Do kelu s nimi!
verkaz
24.10.11,18:51
To je to, čo nás, ktorí správu robíme, bolí. Tá ľahostajnosť a nezáujem o spoločný majetok a nakladanie s tým, Ale ak mám niečo bezprostredne v byte, tak je za to zodpovedný predseda alebo dôverník. Teraz momentálne mám problém s dvomi bytmi, ktoré plesnejú. Dala som tam aj vlhkomer ale čo už s tým, keď sa v byte perie, varí, suší prádlo a nedostatočne vetrá. Alebo druhý prípad ráno odíde do zamestnania, radiátory povypínané, vetrať sa nemôže, lebo v byte je pes, ktorému by bola zima. A mne sa vyhráža, že zavolá hygienika. Tak len nech si volá aj neviem koho, ja mu byt nepôjdem ani vymaľovať a ani vetrať :confused::rolleyes:
Matias.S
25.10.11,05:49
Je to tak bohužial s tou plesňou sa pasujeme už 3 roky na 8 poschodí ... Správca (ÚBD - družstvo) malo skvelý nápad, že dvojplášť je potrebné odvetrať, tak dali nainštalovať samozrejme len na jeden vchod odvetrávacie komíny (sme bytový dom s dvoch vchodov) ... efekt, taký že tá pleseň začala ešte viac kvitnúť, nakoľko už nebola vlhkosť len z nášho vchodu ale aj z vedľajšieho, potom samozrejme obyvatelia na 8-čke žiadali nápravu, tak im to pekne zateplili polystyrénom (v byte) ... no keď som pani upozornil, že to nemá byť hradené z fondu, tak nechodila rok na schôdze ... no čo a poriešilo sa to ? nie ... plesne kvytnú ďalej a UBD chce zase niečo riešiť také super ... takže som presvedčil ľudí, že toto určite nie je systémové riešenie a nebudeme predsa pokusný králik družstva ..., to že sa ľudia zatvoria za dvere je samozrejmosť kým im netečie do bytu potom behajú po susedoch a hľadajú vinníka, prečo sa s tým nič nerobí ?! ... ale vždy zabudbú pozrieť do zrkadla ...
Letko
25.10.11,06:03
U nás platíme dôverníkovi 100€ ročne a máme 16 bytov vo vchode.
Halli
25.10.11,07:33
U nás platíme dôverníkovi 100€ ročne a máme 16 bytov vo vchode.

Pokiaľ si vykonáva zodpovedne to, čo treba súhlasím. Za 15€ by som to nikdy nerobila.
Bytové družstvá presunú všetky tieto nepríjemnosti na domových dôverníkov a potom niet divu, že za pár šupov to nikto nechce robiť a potom všetko vyzerá tak ako vyzerá...hlavne že majú xxx domov....a dehonestujú prácu poctivých správcov a schopných ludí v SVB, kde si potom vlastníci myslia, že to budú títo robiť za ďakujem...
Matias.S
25.10.11,10:35
No u nás máme vo vchode 16 bytov - kde však sme 2 dôverníci - nakoľko máme jedného doverníka za samosprávu (ÚBD) a ja som za vlastníkov bytov v našom a vedľajšom vchode a vo vedľajšom vchode je ďalší dôverník pre ÚBD.... takže celá suma sa delí na 3 x a tak to vychádza na tých cca 15 € ... mne to síce nevadí, ale je v tom kus bordel, ktorý robí ÚBD podľa mňa zámerne ...
verkaz
25.10.11,10:42
mimotemy a ešte aj to málo závidia a oponujú s tým, veď to máš zaplatené. Sú však aj také vchody alebo spoločenstvá, kde vedia túto prácu oceniť.
Halli
25.10.11,11:57
je v tom kus bordel, ktorý robí ÚBD podľa mňa zámerne ...
Ci pana, to ci hutorím, že kus bordel je to :D
Matias.S
26.10.11,04:44
Ci pana, to ci hutorím, že kus bordel je to :D

:D:eek::D