smeja11
14.10.11,15:33
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, ako je to s poistením, keď som momentálne v zahraničí. V období od 4.8.2011 – 16.9.2011 som bola evidovaná na úrade práce na Slovensku a odvody do zdravotnej poisťovne za mňa odvádzal štát. Do zdravotnej poisťovne som odovzdala potvrdenie z úradu práce, že od 17.9.2011 odchádzam do členského štátu EU a teda som momentálne vedená ako samoplatca. Ja som však požiadala o export dávok do Nemecka zo Slovenska, kde mi tieto dávky boli schválené od 17.9.2011 do 16.12.2011 s tým, že som povinná sa do siedmych dní registrovať na úrade práce v Nemecku. Túto povinnosť som si taktiež splnila. Tu mi bolo povedané, že keďže budem poberať dávky, ktoré mi budú vyplácané zo Slovenska, tak tam by taktiež mali naďalej až do uvedeného dátumu odvádzať za mňa poplatky do zdravotnej poisťovne. Lenže podľa zdravotnej poisťovne som už samoplatca. Písala som na ich infolinku (22.9.11), aby sa k tomu vyjadrili, tak mi akurát došiel mail, že sa vyjadria v stanovenej lehote do 30-tich dní, takže pol septembra som si už pre istotu vyplatila, keďže sa platí do 8. dňa v nasledujúcom mesiaci, aby som potom nemala problém.
Má s tým niekto nejakú skúsenosť? Ako mám ďalej postupovať a kto tie poplatky v prípade nezamestnanosti platí?
Ďakujem za odpoveď, Magda
Sliedič
20.11.11,19:20
Zaujímalo by ma, ako vyzerá úrad práce v Nemecku? Ako ten systém funguje? Ak máte čas, naozaj by ma to zaujímalo. Asi sa tam nesprávajú k ľuďom ako k handre, ako u nás...
smeja11
20.11.11,19:29
...je to neporovnatelne :-) je to tam pekne, ludia su mili, terminy su dohadovane na urcity cas, takze sa necaka, nemozem sa stazovat :)
Sliedič
20.11.11,19:44
Ďakujem ;) Takto by to malo fungovať aj u nás. Možno sa dočkáme o 30-40 rokov :)