IvetaH
14.10.11,18:48
Dobrý večer, kedysi minulý rok som sa zaoberala otázkou športovec a DPH a potom som na to zabudla. Napadlo ma to až teraz a až som sa spotila. Prosím vás, ak ten môj športovec vykonávajúci svoju činnosť v Taliansku dosiahol príjem cez 50 tis eur musí sa registrovať ako plátca? Má hráčsku zmluvu ako SZČO nie závislú činnosť.
Mňa porazí, vôbec mi tá DPH neprišla na rozum celých 10 mesiacov.
Ďakujem
ALIBABKA
24.10.11,11:55
Registračnú povinnosť zdaniteľných osôb so sídlom v SR upravuje § 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH). Podľa tohto ustanovenia sa registruje len zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť v zmysle § 3 ods. 2 zákona o DPH a dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcim kalendárnych mesiacov obrat 49 790 EUR, ktorý je definovaný v § 4 ods. 9 zákona o DPH. Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje sa nezávislé vykonávanie činnosti.
Pre závislé vykonávanie činnosti je charakteristické, že hráč je pri výkone svojej činnosti viazaný miestom vykonávania činnosti a časovým rozvrhom a musí sa riadiť pokynmi športového klubu. Keďže z otázky nie sú zrejmé bližšie informácie vyplývajúce z hráčskej zmluvy, možno len vychádzať z predpokladaných skutočností. Z hráčskej zmluvy zvyčajne vyplýva, že hráč je povinný vykonávať konkrétnu športovú činnosť pod vedením a riadením klubu, má určené povinnosti v rámci tréningového procesu a povinnosť zúčastňovať sa sústredení a zápasov, ku ktorým bol nominovaný a uvoľnený klubom. Na hráča sa vzťahujú pravidlá chovania pri športovej činnosti upravené klubom a je povinný rešpektovať ustanovenia prestupového poriadku. Rovnako povinnosti hráča neprevádzať bez predchádzajúceho písomného súhlasu klubu žiadne ďalšie športy, ani inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorá by obmedzovala alebo inak zasahovala do plnenia povinností hráča podľa hráčskej zmluvy a nejednať so žiadnymi inými klubmi, hráčmi a agentmi alebo inými osobami o hráčových súčasných alebo budúcich službách bez predchádzajúceho písomného súhlasu klubu. Uvedené skutočnosti naznačujú, že ide o závislé vykonávanie činnosti hráča pre športový klub. Na druhej strane je klub povinný okrem iného platiť hráčovi v dojednanej výške a čase odmenu a poskytnúť mu v priebehu roka voľno. Z hľadiska určovania podmienok výkonu tejto činnosti a jej odmeňovania možno konštatovať, že činnosť hráča pre športový klub v tomto prípade je na účely zákona o DPH vykonávaná závisle na základe právneho vzťahu, ktorý je obdobný ako pracovnoprávny vzťah a športovec nie je povinný sa registrovať za platiteľa DPH.
Toto som našla na strankach du
IvetaH
31.10.11,08:39
Ďakujem pekne, len asi nemám jasno v tom, že pre daň z príjmu je posudzovaný ako §6, má hráčsku zmluvu ako SZČO, ale v nej má presne uvedené, čo píšeš, zákaz prestupu, povinnosti voči klubu a podobne. Lenže toto asi nie je znak závislosti, lebo to by sme boli všetci krížom krážom závislí. Veď ak s niekym uzatvorím zmluvu, vzájomné pravidlá si v nej určíme a vždy je to tak, že ak si niekoho zazmluvním na nejakú službu, vždy je to o tom, že všetko nevymenované v zmluve môže robiť s len mojim súhlasom. A tiež v zmluve uvediem, čo nesmie robiť.
marjankaj
31.10.11,09:16
No to je zaujímavý výklad.


§ 3 Zdaniteľná osoba
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;[COLOR=Black]ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

Teda závislá činnosť? A výdavky si uplatnuje ako SZČO?
IvetaH
31.10.11,12:09
To komu je určená tá otázka?
marjankaj
31.10.11,12:10
To komu je určená tá otázka?

No tebe.

Zo zákona o DPH vyplýva, že športová činnosť je ekonomickou činnosťou, a teda prekročenie obratu by sa malo kontrolovať.
IvetaH
31.10.11,12:30
Zákon hovorí, že športovec je zdaniteľná osoba, ak je činnosť vykonávaná nezávisle. Kolegyňa v príspevku rozoberala, kedy to je závislá činnosť, popísala presne veci, ktoré má môj chlapec v hráčskej zmluve. Toto som komentovala, lebo ak by to tak bolo, tak všetci by sme boli závislí. Ja som ho doteraz riešila ako SZČO §6, pretože aj v záhlaví zmluvy má uvedené že samostatne činná osoba. Ale príjem má len zo zahraničia na základe zmluvy, nič nikomu nefakturuje, preto ma to trápi. Či ho mám registrovať, lebo aj tak podľa mňa jeho príjem nepodlieha zdaneniu, lebo nie je tuzemský príjem. Všetko má len zo zahraničia.
A čím viac nad tým rozmýšľam, tým viac nájdem pre a proti. Náš DU doporučil nech napíšem na DRSR, tam mi povedali, že to záleží od zmluvy, ale zmluvu nechcú vidieť, nech si nájdem daňového poradcu. A daňový poradca natrafila som na takého múdreho ako ja. Len s tým rozdielom, že ja si sama sebe radím zadarmo a jemu som musela zaplatiť a za výpis z daňového zákona.
No a tak to je s našou DPH.
Pekný deň prajem
marjankaj
31.10.11,12:35
Zákon hovorí, že športovec je zdaniteľná osoba, ak je činnosť vykonávaná nezávisle.
Pekný deň prajem

A kde to tak hovorí? Ja som to v zákone nenašiel.:eek:
IvetaH
31.10.11,12:40
No tu:
§ 3 Zdaniteľná osoba
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov,1) (http://www.porada.sk/#n_109928) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
(3) Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.
(4) Štátne orgány a ich rozpočtové organizácie, štátne fondy, orgány územnej samosprávy a ich rozpočtové organizácie a iné právnické osoby, ktoré sú orgánmi verejnej moci, sa nepovažujú za zdaniteľné osoby, keď konajú v rozsahu svojej hlavnej činnosti, a to ani v prípade, ak prijímajú v súvislosti s touto činnosťou platby, s výnimkou, ak táto činnosť výrazne narušuje alebo môže výrazne narušiť hospodársku súťaž, a s výnimkou, ak vykonávajú činnosti uvedené v prílohe č. 8 (http://www.porada.sk/#f_5082221) a tieto činnosti nevykonávajú v zanedbateľnom rozsahu. Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky2) (http://www.porada.sk/#n_109929) je zdaniteľnou osobou v rozsahu nákupu a predaja štátnych hmotných rezerv.
(5) Každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok (§ 11 ods. 12 (http://www.porada.sk/#f_4567228)) z tuzemska do iného členského štátu a tento nový dopravný prostriedok je ňou alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, je na tento účel zdaniteľnou osobou.


Na toto ma upozornil aj DU, že nezávislá činnosť.
No vidíš, aké to je komplikované.
marjankaj
31.10.11,12:49
No ak by to bola závislá činnosť, tak načo je ten športovec SZČO? Mal by byť zdaňovaný podľa §5 a nie §6.

Je to trochu divné aby pre DPH to bolo označené za závislú činnosť a pre daň z príjmov za nezávislú činnosť.

A keby bol tenista tak by to malo byť inak?
IvetaH
31.10.11,17:25
No veď určite to nemôže byť raz závislá a raz nezávislá. Asi dva roky bol závislá činnosť §5, mal hráčsku zmluvu, ktorá obsahovala aj iné veci napr. povinnú dochádzku, potom že kedy kde trénuje, že môže používať len tréningové zariadenia klubu a také, že klub ho živý aj šatí. A mal aj výplatné pásky aj s podpísanou dochádzkou. A tento rok uzavrel novú zmluvu v názve ktorej je priamo uvedené, že ako samostatne činná osoba uzatvára zmluvu s klubom. Čo zas na DU mi povedali, že oni majú svoje kritéria pre závislú činnosť aj keď si uzavrú zmluvu akú chcú. Môj športovec je podľa mňa nezávislá činnosť, lenže ju nevykonáva na Slovensku. Preto mám to celé ani z voza ani na voz.
Ale inak by mohlo byť v zákone, že sa môže zdanovať podľa toho, čo mu je výhodnejšie alebo §5 alebo §6 a pre DPH to isté.