puketka
14.10.11,21:08
Dobrý deň,

potrebujem poradiť. Firma bola založená v 02/2011. Postupne nakupovala tovar s DPH. Dobrovoľným platcom sa stala 05.09.2011 (štvrťročným). Čaká ma daňové priznanie DPH za 3Q. Čo všetko si môžem uplatniť resp. od kedy? :confused:Ďakujem
KEJKA
14.10.11,19:57
tento problém už rieši veľa príspevkov, neskúšala si hľadať?
Urob inventúru zásob a DPH z nich si môžeš odpočítať
ak máš odpisovaný majetok nakúpený od platiteľov DPH - máš doklad, tiež si môžeš odpočítať DPH v plnej výške, vzhľadom na dátum vzniku sro
taktiež drobný majetok - tiež si môžeš odpočítať DPH.
puketka
15.10.11,11:05
Témy som pozerala, všetko je staré. Odpočet sa týka len majetku, alebo aj tovaru, materiálu a služieb? Firma nakupovala aj materiál na výstavbu rodinného domu, ktorý v budúcnosti predá s DPH. Ďakujem
puketka
15.10.11,18:10
Témy som pozerala, všetko je staré. Odpočet sa týka len majetku, alebo aj tovaru, materiálu a služieb? Firma nakupovala aj materiál na výstavbu rodinného domu, ktorý v budúcnosti predá s DPH. Ďakujem
KEJKA
15.10.11,18:52
aj ked staré.ale platné. Stačí porovnať s textom aktuálneho Z_DPH.
a_je_to
15.10.11,20:15
Témy som pozerala, všetko je staré. Odpočet sa týka len majetku, alebo aj tovaru, materiálu a služieb? Firma nakupovala aj materiál na výstavbu rodinného domu, ktorý v budúcnosti predá s DPH. Ďakujem
Týka sa odpisovaného majetku a zásob, teda aj materiálu a tovaru, ktorý je ku dňu registrácie ešte nepredaný /=nevyfakturovaný neplatcom/. Ak materiál bol spotrebovaný do výrobkov, ktoré sú ešte nepredané, zahrň do inventúry-odpočtu aj tento materiál. Zo služieb len tie, ktoré sa premietli do majetku nepredaného pred dňom registrácie a možno ich priradiť buď k odpisovanému majetku alebo k zásobám /napr. dopravné/. Materiál na dom ? Urob inventúru nedokončenej výroby, resp. nezaradenej investície = nákupov materiálu aj stavebných služieb na dom a z nich uplatni odpočet. To, čo bolo nakúpené s DPH a ešte nebolo do dňa registrácie preukázateľne realizované, patrí do odpočtu.
KEJKA
15.10.11,20:32
len pri stavbe RD treba vedieť, či je firma investor, alebo občan.
puketka
16.10.11,15:49
Ďakujem veľmi pekne za rady.