frezar
15.10.11,00:45
Ahojte . Všimol som si, že podnikateľské subjekty nie vždy majú uvedené pri predmete činnosti aj obsahové vymedzenie. Mohol by mi niekto ozrejmiť kedy sa obsahové vymedzenie uvádza alebo neuvádza do obchodného registra?
Economic
15.10.11,05:38
Ahojte . Všimol som si, že podnikateľské subjekty nie vždy majú uvedené pri predmete činnosti aj obsahové vymedzenie. Mohol by mi niekto ozrejmiť kedy sa obsahové vymedzenie uvádza alebo neuvádza do obchodného registra?

Je to z toho dôvodu, keď napríklad z predmetu Poskytovanie služieb v poľnohospodárstve a záhradníctve budú robiť iba tento Vyžínanie trávy, výrez nežiaducich krovín. Toto je možné a je to za jednu cenu 5.- Eur, no ak budú chcieť robiť
1.1.1.Vyžínanie trávy, výrez nežiaducich krovín.
1.1.3
Vykonávanie parkových, sadových a záhradných úprav s výnimkou krajinnoarchitektonických
sadovníckych diel.
1.1.4 Údržba, montáž a prevádzkovanie závlahových systémov a melioračných zariadení.
1.1.5
Poskytovanie služieb poľnohospodárskou technikou (strojmi, mechanizmami a
náradím).
1.1.6 Sušenie dekoračných rastlín.
1.1.7 Pozberové úpravy rastlinných komodít.
1.1.8 Pestovanie a rozmnožovanie akvarijných rastlín

a mať to takto rozpísané v OR stálo by ich to na správnych poplatkoch 35.- Eur.
No keď si napíšu hlavný predmet Poskytovanie služieb v poľnohospodárstve a záhradníctve, môžu robiť všetko vypísané a je to 5.- Eur

Preto je to v OR zapísané tak ako to je.

Do OR sa teda dáva zapisovať predmet podnikania a nie jeho presné vymedzenie.
frezar
15.10.11,09:18
Ďakujem. Ešte by ma zaujímalo, to obsahové vymedzenie činnosti má teda iba informatívny charakter, aby bolo zrejmé čím konkrétnym sa firma zaoberá a čím sa zaoberať nechce, alebo to má iné opodstatnenie? Respektíve prečo obsahovo vymedzovať, ak stačí všeobecné znenie predmetu činnosti?
avalik
15.10.11,09:32
Podľa zákona č. 358/2007 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších
predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (§ 25 ods.3) má Ministerstvo vnútra SR zverejniť na svojej internetovej stránke zoznam
odporúčaných označení najčastejšie používaných voľných živností a ich obsahové vymedzenie. Nosným účelom tohto opatrenia je snaha o
sprehľadnenie výberu neregulovaných živností v usporiadanej podobe, odstránenie nejednotného postupu živnostenských úradov pri posudzovaní označenia (špecifikácie) predmetov podnikania, odstránenie administratívnych prieťahov pri osvedčovaní splnenia podmienok prevádzkovania živnosti a tým aj celkové zjednodušenie a odbyrokratizovanie výkonu štátnej správy na úseku živnostenského podnikania.
Vypracovaný materiál v tomto chápaní nemá ambíciu ani možnosť mať charakter záväzného zoznamu (úplného výpočtu) ohlasovacích voľných
živností. Naďalej zostáva ponechaný právny stav, podľa ktorého môže záujemca o podnikanie na území Slovenskej republiky uviesť aj iné označenie
živnosti. Podmienkou však je, aby bola pri takomto postupe dodržaná požiadavka určitosti a zrozumiteľnosti predmetu podnikania, ktorá je
rozhodujúcim kritériom pri posudzovaní označenia živnosti v správnom (živnostenskom) konaní. Určitosť a zrozumiteľnosť predmetu podnikania
(špecifikácie živnosti) treba chápať v spojitosti s povinným posudzovaním kvalifikácie (identifikácie) druhu a charakteru živnosti v živnostenskom
konaní, s poukazom na to, že od potrebnej identifikácie druhu a charakteru živnosti možno odvodiť podmienky na získanie živnostenského oprávnenia potrebného na prevádzkovanie živnosti.
Požiadavka na správne označenie znenia živnosti vyplýva z mechanizmu fungovania a uplatňovania živnostenského zákona, podľa ktorého sú -
ústavná zásada slobody podnikania a právo slobodného rozhodovania sa o voľbe podnikateľskej činnosti - regulované vo vybraných prípadoch
požiadavkou na splnenie podmienok odbornej alebo inej spôsobilosti, ktoré musí fyzická a právnická osoba splniť a v zásade aj preukázať
autorizovanému orgánu verejnej správy (živnostenskému úradu). K tomu aby živnostenský úrad mohol od dotknutých osôb požadovať splnenie,
prípadne aj preukázanie podmienok odbornej alebo inej osobitnej spôsobilosti/spoľahlivosti musí byť zrejmý rozsah živnostenského oprávnenia.
Mechanizmus fungovania živnostenského zákona je nastavený tak, že rozsah živnostenského oprávnenia vyplýva z obsahu živnosti a obsah živnosti v tomto právnom rámci v zásade vyplýva z označenia (špecifikácie) predmetu podnikania (§ 28 ods.1).
....

zdroj: http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259

takze, ked si vyberies zo zoznamu, uradnici vedia v com chces podnikat a aky typ zivnosti a nemusis to vysvetlovat
Economic
16.10.11,10:51
Ďakujem. Ešte by ma zaujímalo, to obsahové vymedzenie činnosti má teda iba informatívny charakter, aby bolo zrejmé čím konkrétnym sa firma zaoberá a čím sa zaoberať nechce, alebo to má iné opodstatnenie? Respektíve prečo obsahovo vymedzovať, ak stačí všeobecné znenie predmetu činnosti?

Áno, informatívny charakter. A podľa mňa aj ekonomický ako som uviedla.