nikulik
23.01.06,07:15
Od 01. 01. 2006 sme zamestnali dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok na TPP, dali sme mu zmluvu s 3 mesačnou skúšobnou dobou, na 5 hodín denne. Vedeli by ste mi povedať, v čom je rozdiel medzi takýmto pracovníkom, čiže dôchodcom a normalnym pracovníkom, ktorý ešte nie je v dôchodku? Už viem, že si nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť, ale či tam nie je ešte nejaky rozdiel.
Ingrid G.
23.01.06,06:31
Poberateľ starobného dôchodku (ak je starobným dôchodcom k 1.1.) si nemôže uplatniť v daňovom vyhlásení daňový odpočet. Čo sa týka odvodov, starobný dôchodca a zamestnávateľ neplatia odvod do SP a to invalidné poistenie a príspevok v nezamestnanosti.
nikulik
23.01.06,06:37
A ako je to napríklad so sviatkom a nadčasmi? Tak isto ako normálny zamestnanec?
Ingrid G.
23.01.06,07:44
V ostatných smeroch (okrem odvodov a nezdaniteľnej časti - písala som v predchádzajúcom príspevku) nie je rozdiel medzi zamestnancom v produktívnom veku a dôchodcom pracujúcim na pracovnú zmluvu.
nikulik
23.01.06,08:17
Dobre, dakujem, ale este jednu otazocku, ako je to potom s dovolenkou? Lebo bude pracovat na 5 hodin denne, nie 7,5 ako ostatní, ma narok na celu výmeru dovolenky?
Ingrid G.
23.01.06,09:21
Bude mať samozrejme nárok na celú (nekrátenú) výmeru dovolenky, s tým rozdielom, že ak pracuje 5 hodín denne, dovolenku bude mať 25 dní po 5 hod. Keď si bude čerpať dovolenku, tak zamestnancovi zaplatíš za každý deň dovolenky náhradu mzdy nie za 7,5 hod. ale len za 5 hod. Ale takto by si predsa postupovala pri každom skrátenom pracovnom pomere - to nemá nič spoločné s tým, že je zamestnanec dôchodca.
ajobs
23.01.06,09:30
Čo sa sa týka odvodov, starobný dôchodca a zamestnávateľ neplatia odvod do SP a to invalidné poistenie a príspevok v nezamestnanosti.

Iba malá oprava " poistenie v nezamestnanosti ".:)
nikulik
23.01.06,09:49
Ďakujem Vám všetkým, ste super!! :)
A trošku len tak mimotemy , aky je Váš názor, či je lepšie ak dôchodca pracuje na dohodu alebo na TPP?? Dajme tomu, že zo strany aj dôchodcu aj zamestnávateľa. Hovoríme stále o dôchodcovi, ktorý poberá starobný dôchodok.
ajobs
23.01.06,09:57
Ďakujem Vám všetkým, ste super!! :)
A trošku len tak mimotemy , aky je Váš názor, či je lepšie ak dôchodca pracuje na dohodu alebo na TPP?? Dajme tomu, že zo strany aj dôchodcu aj zamestnávateľa. Hovoríme stále o dôchodcovi, ktorý poberá starobný dôchodok.

Samozrejme zo strany dôchodcu je lepšie, keď pracuje na pracovnú zmluvu, pretože on i zamestnávateľ platia okrem iného aj dôchodkové starobné poistenie, čo mu v budúcnosti zvyšuje po prepočte dôchodok, zo strany zamestnávateľa je výhodnejšia DoVP (nedá sa použiť vždy), lebo tam platí len 0,8% úrazové poistenie.
Barbara
23.01.06,10:12
[QUOTE=Ingrid G.]Poberateľ starobného dôchodku (ak je starobným dôchodcom k 1.1.) si nemôže uplatniť v daňovom vyhlásení daňový odpočet.




Jedine pri ročnom zúčt. dane, keď má za celý rok nižší dôchodok ako je nezdan čiastka 87936,- teda rozdiel medzi dôchodkom a 87936/ 85000,-dôchodok - 87936= 2936 bude nezdan. čiastka u dôchodcu:p
nikulik
23.01.06,10:32
Samozrejme zo strany dôchodcu je lepšie, keď pracuje na pracovnú zmluvu, pretože on i zamestnávateľ platia okrem iného aj dôchodkové starobné poistenie, čo mu v budúcnosti zvyšuje po prepočte dôchodok, zo strany zamestnávateľa je výhodnejšia DoVP (nedá sa použiť vždy), lebo tam platí len 0,8% úrazové poistenie.

Ano, ale keď pracuje na dohodu tak si platí 14% do ZP z celkového príjmu (sept.-decem. bolo v r. 2005), a keď pracuje na TPP, tak odvádza nejaké to poistné z HM, a ešte aj 19% daň keďže si nemôže uplatniť odpočitat. položku, tak čo je menšie zlo...?
Ak by chcel, tak si ale musí sám požiadať o navýšenie dôchodku?
ajobs
23.01.06,12:06
Ano, ale keď pracuje na dohodu tak si platí 14% do ZP z celkového príjmu (sept.-decem. bolo v r. 2005), a keď pracuje na TPP, tak odvádza nejaké to poistné z HM, a ešte aj 19% daň keďže si nemôže uplatniť odpočitat. položku, tak čo je menšie zlo...?
Ak by chcel, tak si ale musí sám požiadať o navýšenie dôchodku?

1. Ak pracuje na DoVP, a jeho príjem prekročí zákonom stanovenú hranicu (pre rok 2006 41.400 Sk), musí si urobiť ročné zúčtovanie ZP (14%), ale preddavky neplatí,
2. Ak pracuje v riadnom pracovnom pomere, on ako zamestnanec zaplatí odvody z VZ 9,4 % (ZP+NP+SP, neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti), ďalšie odvody ovšem platí zaňho zamestnávateľ.
Preddavky na daň vo výške 19% platí aj pri DoVP aj pri PP.
3. Prepočet dôchodku podľa § 66, ods. 2-4 zákona o soc.poistení vykoná na žiadosť poistenca SP iba raz za kalendárny rok ( § 66,ods. 9 ).
nikulik
09.03.06,11:02
Urobila som dôchodcovi výplatu za február, pracuje 6 hod. denne, a ma 50,- sk/1 hod. Keď som mu ale dala do výplaty ročné zúčtovanie dane (ma zaplatiť daňovému úradu 3 600,-sk za neopravnene uplatnenie nezdan. časti na daňovnika) vysla mu mzda nejakych 780,- sk. Môže to tak byť? Neovplyvni to VZ do poistovni?
fipina
09.03.06,11:18
Ešte doplním, že ak pracuje na pracovnú zmluvu, má nárok na stravné, dávky počas PN a dovolenku. Taktiež je viac chránený ZP, čo sa týka výpovede.
To ale nie je výhodné pre zamestnávateľa.
Stina
09.03.06,11:26
VZ to neovplyvní. VZ bude z vypočítanej mzdy. Doplatok alebo nedoplatok dane VZ neovplyvňuje.
MZUCTOVNIK
21.03.06,13:13
Pri kontrole manželovho ročného zúčtovania dane ma zaskočil pomerne vysoký nedoplatok dane, s prihliadnutím na plný odpočet DDP som si dodala odvahu a zavolala do firmy, ktorá ročné zúčtovanie vykonala. Nielen, že som sa stretla s neochotou, ale aj neodbornosťou - kolegyňa na druhom konci telef.linky ma presviedčala, že pracujúcemu starobnému dôchodcovi sa nezráža starobné poistenie! A tak sme sa rozišly - každá iný názor. Zrejme mám jedinú možnosť - oficiálnym listom firmu upozorniť na chybné spracovanie miezd... Vďaka Porade - je možnosť si odborne aj ľudsky vymeniť názory.
Ingrid G.
21.03.06,15:28
Pri kontrole manželovho ročného zúčtovania dane ma zaskočil pomerne vysoký nedoplatok dane, s prihliadnutím na plný odpočet DDP som si dodala odvahu a zavolala do firmy, ktorá ročné zúčtovanie vykonala. Nielen, že som sa stretla s neochotou, ale aj neodbornosťou - kolegyňa na druhom konci telef.linky ma presviedčala, že pracujúcemu starobnému dôchodcovi sa nezráža starobné poistenie! A tak sme sa rozišly - každá iný názor. Zrejme mám jedinú možnosť - oficiálnym listom firmu upozorniť na chybné spracovanie miezd... Vďaka Porade - je možnosť si odborne aj ľudsky vymeniť názory.

Pracujúci starobný dôchodca (ak má pracovný pomer) platí odvod na starobné poistenie (aj jeho zamestnávateľ). Na základe toho má potom dôchodca nárok na prepočet dôchodku.
Pozor - ak je dôchodca zamestnaný na dohodu, starobné poistenie neplatí.