Lillin
15.10.11,12:06
Možno že je trošku skoro, ale bola by som rada, ak by sa skúsenejší podelili o skúsenosti, ktoré by pomohli pri výbere dovolenky na leto 2012. Rada by som totiž vedela, čo je v skutočnosti výhodnejšie- nákup dovolenky v predstihu, alebo na poslednú chvíľu? Aké skúsenosti máte vy? Tento rok to bola prvá dovolenka bez rodičov, čiže plánovanie a vyberanie destinácie/hotela bolo vlastne iba na mne. Boli sme v Bulharsku, Slnečné pobrežie, 4-hviezdičkový hotel s polpenziou na 8 dní, letecky z Košíc, v termíne na prelome augusta a septembra. Zájazd sme kúpili v marci a vyšiel nás na 806 eur pre 2 osoby (a bol to skutočne jeden z najlacnejších hotelov). Akurát sme chytili palivový príplatok, takže o pár dní skôr a platili by sme o 19 eur/os. menej.

Celé leto som následne sledovala ponuky CK ohľadom Last Minute a bála som sa, že ceny budú také nízke/výhodné, že budem ľutovať. Aj keď sa nejaká ponuka objavila, po spočítaní všetkých príplatkov to zrejme ani raz nevyšlo lacnejšie (možno iba Egypt, prípadne Tunisko, ale vieme aká tam bola situácia tento rok a prečo boli zájazdy "relatívne" lacné. A preto teraz rozmýšľam, kedy dovolenka vyjde lacnejšie. Som totiž študentka a priateľ pracuje zatiaľ iba rok, tak aj tentoraz by sme chceli zájazd do 400 eur, najlepšie letecky. Dajú sa takéto zájazdy zohnať ako Last Minute tesne pred odchodom? Alebo radšej kupovať skôr? Bola by som veľmi rada, ak by ste sa zverili so svojimi dovolenkovými skúsenosťami. Ďakujem pekne. :)
myara
15.10.11,13:52
osobne preferujem lastminute, zajazd by som vopred nikdy nekupila, uz len preto, ze nikdy nevies, co sa v buducnosti stane
ale urcite by som si nevyberala z ponuky slovenskych cestoviek, jedine z rakuskych, lebo tam viem rovno aj odletove casy, a celkova cenu, nie ako u nas, kde sa pripocitava x poplatkov
ale kedze ste mladi, najviac by sa vam oplatilo ist na vlastnu past, teda zakupit si vopred len letenku, a najst si ubytovanie na internete
Lillin
15.10.11,17:47
Ano, o nemeckých a rakúskych cestovkách čítam takmer neustále, ale ono keď bývate viac ako 70 km východne od Košíc, letieť z Viedne alebo zas nie je až také výhodné :/ A z cestovania na vlastnú päsť mám predsa len trošku strach, asi nie som ten pravý cestovateľský dobrodruh :D
ekopo
15.10.11,17:54
..je to najlacnejšie aj najlepšie??? osobne si idem na dovolenku oddýchnuť a nie sa rozčulovať nad nevhodným ubytovaním, zlou stravou, špinavým prostredím...atď.
Osobne si vyberám DOVOLENKU, nielen aby som okoliu povedal, že som bol na dovolenke....
K téme : na last minute zostane väčšinou "slabšia" trieda.... dobré sa totiž určite predá skôr, tak je to zo všetkým.
myara
15.10.11,18:20
chapem ta, ze je to daleko, ale z KE su tie moznosti obmedzene
ked vsak nemas problem s tym, ze das cestovke pol roka dopredu peniaze, tak vol radsej first minute, LM byvaju najvyhodnejsie v juni, a to hlavne zaciatkom
myara
15.10.11,18:26
nesuhlasim, ze na LM ostavaju horsie zajazdy, mozno v slovenskych CK, ale cez rakuske sa to nestava, sama som si nasla LM z Viedne za necelych 500 EUR/tyzden s polpenziou na Malorke, a za tento isty hotel som dala 3 roky predtym o 70 EUR viac, a to som ho kupovala na first minute, ale v slovenskej ck
luja5
16.10.11,08:20
Naše skúsenosti so slovenskými CK (nebudem sa dotýkať rakúskych/nemeckých CK, ktoré, ako som pochopila, u Teba neprichádzajú do úvahy):
Pre nás je výhodnejší First Moment (FM) ako Last Minute (LM). Obdobne, ako napísal ekopo, aj nám záleží na dobrej dovolenke. FM má z tohto pohľadu širší výber lepších ponúk ako LM, u FM je viac času pozrieť si rôzne (aj zahraničné) stránky s recenziami, súkromné videá z dovoleniek na youtube, opýtať sa v okolí ...
V našom prípade cena tej istej destinácie, toho istého hotela a rovnakého rozsahu služieb v rámci LM bola vyššia, ako pri ponuke FM (dvakrát sme z určitých dôvodov mohli vyberať až z LM a dvakrát sa nám to potvrdilo, inak roky kupujeme FM). Pri LM si odkázaná na zúženú ponuku, čas tlačí na rýchle rozhodnutie a z rôznych dôvodov výsledkom nemusí (ale aj môže) byť spokojná dovolenka.
Myslím si, že sa bude dať vybrať dovolenka pri mori aj do 400 €, či už ako FM alebo LM. V prípade akéhokoľvek cenového "stropu" je to však aj o možnosti výberu destinácie, dĺžky pobytu, úrovne a umiestnenia hotela, typu ubytovania, rozsahu stravy, nápojov a iných služieb ne/zahrnutých v cene ... a záleží od toho, čo je pre koho rozhodujúce pre spokojnú dovolenku.
Ak sa môžeme rozhodnúť v predstihu pri FM (vieme si zladiť svoje dovolenkové termíny), kupujeme FM, lebo 1. nemáme záruku, že to bude aj v ponuke LM ;) a 2. nemáme záruku, že LM bude lacnejší ako FM ;).
Jurino
17.10.11,14:02
Lilin, úplne v pohode, ak máš trošku nervy na mieste a trpezlivosť, dá sa streliť pekný banán. My sme boli tento rok počas zájazdov last minute na gréckom ostrove Thassos v stredisku Skala Panagia za 344 eur na osobu (apartmán bez stravy, letecky, krásne prostredie, super ostrov, pre aktívnych dovolenkárov ako stvorené). Na dovolenke nemáme prioritu sa napchávať v rámci all inclusive, pravidelné stravovanie je mnohokrát obmedzujúce, človek nič nevidí z okolia. Takto pekne kúpiš kde chceš čo chceš a precestuješ celý ostrov, popr. blízke letoviská. Nám to zase takto vyhovuje. Minuli sme komplet aj z cenou zájazdu 500 eur na osobu a videli sme celý ostrov, požičali štvorkolky, no nič nám nechýbalo.

http://static.panoramio.com/photos/original/36565155.jpg
Peter z Bratislavy
18.10.11,19:00
Každé má svoje výhody aj nevýhody. Hodne závisí od termínu kedy chcete ísť a koľko Vás je. AK ste väčšia partia a máte konkrétny termín (hlavne na august) , tak sa na LM nespoliehajte. Ono vždy LM budú, ale nemusí byť dostatok izieb, či leteniek na konkr. termínpre väčšiu skupinu.

FM má však aj svoje riziká.
Tým, že kupujete s obrovským predstihom, riskujete, že nastane nepredvídaná situácia a budete musieť zájazd z vážnych dôvodov zrusiť-preto treba mať spolu so zájazdom zakúpene aj kompelxné cest. poistenie vrátane krytia storna (pozor na výluky).
Cestovky v máji už vidia ako sú predané zájazdy, a tak niektoré okrajové termíny rušia a posúvajú klientov na nasledujúci turnus, resp. zlučujú lety a tak dochádza k posunu odletu o niekoľko dní, resp. k predlžovaniu, či skracovaniu zájazdov.
Dochádza ku zmenám majiteľov či manažmentu hotelov a môže sa stať, že hotel vypovie zmluvu cestovke a budete presunutí.
Zľavy na FM predstavujú cca do 30%, ale u LM klesajú až na 70%.

Takže pokiaľ ste len 2-3 osoby, neobával by som sa počkať si na výhodnú LM ponuku u leteckých zájazdov. Bývajú v nej aj kvalitné 5* hotely a najlepšie sú ceny cca 1-3 dni pred odletom. Chce to však pevné nervy a mať v zálohe niekoľko variant LM.

A ešte jedna rada: Nie je podstatná výška zľavy, ale skutočná celková cena, čo za zájazd zaplatíte, keďže mnohí majú ceny v katalógoch riadne nadsadené.
zuzi1
23.10.11,04:41
Ja kupujem letné dovolenky iba cez last minute. Nemôžem súhlasiť s tým, že sú to slabé hotely, pretože aj tento rok sme boli v 5 hviezdičkovom hoteli v Turecku a vyšlo nás to o 300 € na osobu menej než bola oficiálna cena a o 200 € menej ako bola cena FM. Nemuseli sme si ani doplácať poplatok za 2 spálne, 300 € na osobu, ako si to doplácali naši susedia z hotela. A boli sme v strede júla. Podobnú pozitívnu skúsenosť mám s LM v Tunisku a Egypte (4 a 2 roky dozadu), takže ja jednoznačne preferujem LM.
Lillin
23.10.11,19:23
Netvrdim ze najlacnejšie je najlepšie...len si momentalne nemozem dovolovat ;) Pre mna je preto cena najdolezitejsia. Preto vybrat dobru dovolenku je naozaj makacka :) Ale som rada ze ste potvrdilo to, ze aj LM sa da zohnat za dobru cenu a nemusi to byt nejaky hotel tretej cenovej kategorie. Takisto by som rada jedneho dna vyskusala aj nejaku tu nemecku ci rakusku cestovku aj ked ma odradza to cestovanie k letisku. Mozno vsak nebudeme mat ani inu moznost, kedze neviem ako to momentalne vyzera s Letiskom Košice, ci sa z neho vobec bude v letnej sezone niekam lietat. A ked ano, ake destinacie nam nadelia :/

Mohla by som sa opytat, ze ak kupujete LM, akym sposobom to robite? Cez cestovky alebo kupujete cez internet (napr. Invia)?
Dakujem :)
pivko
24.10.11,04:22
Netvrdim ze najlacnejšie je najlepšie...len si momentalne nemozem dovolovat ;) Pre mna je preto cena najdolezitejsia. Preto vybrat dobru dovolenku je naozaj makacka :) Ale som rada ze ste potvrdilo to, ze aj LM sa da zohnat za dobru cenu a nemusi to byt nejaky hotel tretej cenovej kategorie. Takisto by som rada jedneho dna vyskusala aj nejaku tu nemecku ci rakusku cestovku aj ked ma odradza to cestovanie k letisku. Mozno vsak nebudeme mat ani inu moznost, kedze neviem ako to momentalne vyzera s Letiskom Košice, ci sa z neho vobec bude v letnej sezone niekam lietat. A ked ano, ake destinacie nam nadelia :/

Mohla by som sa opytat, ze ak kupujete LM, akym sposobom to robite? Cez cestovky alebo kupujete cez internet (napr. Invia)?
Dakujem :)
Ja osobne tu:
http://airstop.sk/
http://www.rudolfreisen.cz/
Lucka1707
24.10.11,04:42
Tak ja som bola tento rok tiež v bulharsku, na slnečnom, 4* hotel, raňajky, letecky z BA 11 dní = 500€ ( LM ) !
Keď som ešte chodievala na dovolenky s našimi, vela krát nám do toho niečo prišlo, či už to bolo zlé počasie (Taliansko, Chorvátsko), alebo otcova práca, pretože sme platili dovolenky už v januári, vo februári a človek nikdy nevie čo sa stane. Každopádne, LM je vhodné pre menšie počty ludí v skupine, pretože LM ponúka zúženú ponuku volných izieb. Ale, proti gustu žiadny dišputát ;)
myara
24.10.11,04:43
raz som to kupovala cez http://rakuske-ck.invia.sk/ ale bol tam dost zlozity postup, a peniaze som musela vkladat priamo na ich ucet v CSOB, pricom sa mohlo kludne stat, ze zajazd sa mohol zatial vypredat, takze to bolo dost stresujuce, potom mi vsetky doklady poslali doporucene postou
odporucam si LM pozerat na gulet.at, 5vorflug.at, a rozne ine, a potom sa to da kupit aj v cestovkach na Slovensku (vacsinou v tuireise-center), tak mi to pride jednoduchsie a bez stresov