LenkaKas
15.10.11,13:19
dobry den,

chcem sa informovat ci sa uz niekto stretol s platbou za jazdu vytahom v bytovke. Nasa byvala domova dovernicka chce u nas uplatnit platbu za kazdu jazdu vytahovom. chce tak donutit ludi aby viac chodili po schodoch? mate niekto skusenost? dakujem
Tweety
15.10.11,11:21
dobry den,

chcem sa informovat ci sa uz niekto stretol s platbou za jazdu vytahom v bytovke. Nasa byvala domova dovernicka chce u nas uplatnit platbu za kazdu jazdu vytahovom. chce tak donutit ludi aby viac chodili po schodoch? mate niekto skusenost? dakujem
Samozrejme, že stretol. Veď výťah, resp. jeho používanie, je v sume celkového nájomného.
misoft
15.10.11,11:23
To akože okrem pravidelnej platby (ktorá je súčasťou nájomného každý mesiac) si chce dať preplácať ešte jednotlivé jazdy? Ak áno - nemá na to nárok, za výťah je predsa platené.
103456

Ak máš vo svojom výmere niečo podobné, nemá právo požadovať ďalšiu platbu (poplatky)
LenkaKas
15.10.11,11:24
mala som skor na mysli okrem tohto, nie v cene najomneho.ona to chce uplne samostatne, to znamena zeby sa za vytah platilo duplicitne. v najomnom, ale aj za kazdu jazdu samostatne.
marjankaj
15.10.11,11:24
dobry den,

chcem sa informovat ci sa uz niekto stretol s platbou za jazdu vytahom v bytovke. Nasa byvala domova dovernicka chce u nas uplatnit platbu za kazdu jazdu vytahovom. chce tak donutit ludi aby viac chodili po schodoch? mate niekto skusenost? dakujem

A chce zaviesť aj pásma? Alebo to bude jednotné pre každé poschodie?:rolleyes:
LenkaKas
15.10.11,11:25
netusim ako to chce riesit, ale je mi to divne, nikdy som o tom nepocula, a co taky co maju deti, vozickari, pride mi to cele dost uletene.
video1983
15.10.11,11:36
:D :D mne to pride ako nepodareny zart neviem si predstavit ako to bude sledovat bude stat pri vytahu? a ked pojdu viaceri ludia naraz , bude pytat za kazdeho alebo len za jednu jazdu? :D povedz jej ze si to myli s kolotocmi :D
misoft
15.10.11,11:36
Keďže je bývalá dôverníčka - môže si tak akurát pískať. Nemá žiadne práva toto požadovať. A komu by potom odvádzala tie peniaze? Sebe do vrecka?

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=103457&d=1318682292
LenkaKas
15.10.11,11:37
tiez som na nu pozerala ako puk,nikdy som to nepocula nieto videla
LenkaKas
15.10.11,11:38
chce dat taky navrh, len neviem kto ju podpori, ja osobne si myslim ze jej to vadi kedze byva vedla vytahu a pocuje ho. asi. inak neviem.
zk24
15.10.11,12:10
No, ja ked idem cez spoločne priestory, tak šlapem na každú tretiu kachličku na zemi. Ale suseda je menšia, ta šlape na každú druhú. Nemala by som pre to platitť menej za upratovanie ako ona ? :D
pepsikova
15.10.11,12:11
netusim ako to chce riesit, ale je mi to divne, nikdy som o tom nepocula, a co taky co maju deti, vozickari, pride mi to cele dost uletene...

..no bohužial...uletené to síce podla zdravého rozumu je, ale náš správca si presadil na OSBD že všetci, čo majú v našom dome psa, budú platiť zvlášť za výťah, podľa poschodí,1 x ročne.....a platíme mesačne za výťah podľa počtu osôb v byte....nepomohlo nič, ani Lampáreň, ani sťažnosti-jednoducho nenávidí psov a tak si vymyslel takýto trest...nevadí, že tie peniaze nikde nevidíme zúčtované, vo vyúčtovaní nám ich zaúčtujú a basta...takže-?????????....
...ale v tvojom prípade, pokiaľ platíte mesačne za výťah,je to čistá kravina...ako by tie peniaze zúčtovala?..do fondu domu?..a za čo?..
misoft
15.10.11,12:16
Ja tvrdím: je to dupľovaná kravina (vďaka pepsikova :D). Okrem toho (písala LenkaKas :D) je to bývalá dôverníčka, takže už jej nik nedôveruje (preto je bývala a nie súčasná :D) a ona si môže pískať akurát tak sovietsku hymnu odzadu.
arizona
15.10.11,12:36
Stavim sa, ze ta domovnicka byva max. tak na 1.poschodi :-D
Katy a R
15.10.11,12:45
chce dat taky navrh, len neviem kto ju podpori, ja osobne si myslim ze jej to vadi kedze byva vedla vytahu a pocuje ho. asi. inak neviem.
.. ale veď návrh môže dať :D, či :confused: ... a treba uznať, že myslí na zdravie celého domu (hlavne tých hore!)
A ak odsúhlasíte, môžte si na výťah namontovať podobné zariadenia ako bývajú na niektorých WC (na mince) .. dokonca aj tie pásma (ako je už spomenuté) nie sú na zahodenie ;)
Tweety
15.10.11,12:48
.. ale veď návrh môže dať :D, či :confused: ... a treba uznať, že myslí na zdravie celého domu (hlavne tých hore!)
A ak odsúhlasíte, môžte si na výťah namontovať podobné zariadenia ako bývajú na niektorých WC (na mince) .. dokonca aj tie pásma (ako je už spomenuté) nie sú na zahodenie ;)
Návrh dať môže, ale čo ak sa nájde dosť jej podobných blbcov a návrh akýmsi nešťastím odsúhlasia. Ako sa hovorí, čo je lepšie, ako jeden blbec?:cool: Nič nie je horšie, ako zrážka s blbcom.
Katy a R
15.10.11,12:57
Návrh dať môže, ale čo ak sa nájde dosť jej podobných blbcov a návrh akýmsi nešťastím odsúhlasia. Ako sa hovorí, čo je lepšie, ako jeden blbec?:cool: Nič nie je horšie, ako zrážka s blbcom.
nesranduj:) ... to nech si radšej skúsia vypnúť výťah na týždeň ! :rolleyes: Typujem, žeby ani ten týždeň nevydržali :D
A ak by náhodou aj nejakým nedopatrením toto schválili:confused::confused::confused: ... určite by nikto neplatil! :);)
Chobot
17.10.11,13:26
dobry den,

chcem sa informovat ci sa uz niekto stretol s platbou za jazdu vytahom v bytovke. Nasa byvala domova dovernicka chce u nas uplatnit platbu za kazdu jazdu vytahovom. chce tak donutit ludi aby viac chodili po schodoch? mate niekto skusenost? dakujem

Vidím, že u väčšiny ľudí sa to stretlo s negatívnymi reakciami. Možno si nám to zle podala, alebo si to zle pochopila a domová dôverníčka mala na mysli niečo iné.

Ale v teoretickej rovine to nie je taká hlúposť, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Predstav si, že máte výťah (teda máte ho, to je fakt). Jeho údržba sa hradí z fondu opráv, teda na jeho opravy a revízie sa skladáte podľa spoluvlastníckeho podielu. Okrem toho niečo stojí aj jeho prevádzka - teda elektrina, ktorá sa spotrebuje na jeho prevádzku. A tu je asi pes zakopaný - niekto používa výťah 1x týždenne, niekto sa vozí denne aj 10x (v svokrovom dome poznám takého týpka, proste sa rád vozí...). Náklady za spotrebovanú elektrinu sa rozpočítavajú medzi vlastníkmi podľa osobomesiacov - teda každá osoba zaplatí v podstate rovnakú sumu, či sa vozí denne alebo vôbec. A niektorí si môžu povedať, že prečo by mali platiť rovnakú sumu, ako ten, čo sa vozí celý deň?

V takom prípade existuje riešenie - dá sa do výťahu namontovať DEK kľúč a bez aktivácie výťahu DEK kľúčom sa vzťah nepohne. Tak to majú aj u svokra. A odtiaľ je už len krok k rozpočítaniu nákladov na výťah podľa počtu jázd jednotlivými vlastníkmi bytov. Kto sa za rok odviezol 1000x, zaplatí 10 x viac, ako ten, čo sa odviezol 100x. Je to spravodlivejšie, než keby mal platiť každý rovnako.

Áno, ani to nie je dokonalé - niekto sa odvezie 2 poschodia, niekto 10 poschodí. Alebo čo ak nastúpia dvaja susedia - kto aktivuje výťah? Aj u svokra boli úvahy, že rozpočítanie urobia na základe používania výťahu (aj preto namontovali tie DEK kľúče), zatiaľ sa k tomu nedostali.

Takže nie je to blbosť, ani nereálne. Chce to len dohodu väčšiny vlastníkov. Teda nie platby navyše, ale rozpočítanie nákladov na elektrinu podľa počtu jázd.
zk24
17.10.11,13:34
Potom treba automaticky rozpočítavať aj prechod cez spoločné priestory. Máme svetlá na fotobunku, to znamená že ked idem trikrát, aj ked peso, svieti sa na schodisku 3x tolko viac ako ked ide sused vytahom. To pocitat podla coho? kolko krat som vosiel do brany? Cez DEK kluc? A ked idem naraz so susedom, tak mi da podpis ze suhlasi ze tento prechod ku schodisku si delime pol na pol?

Chore podla mna. Vsetko toto vedie iba ku zlym vztahom medzi susedmi. To aby stal clovek s poznamkovym blokom pred branou a znacil si kazdy nas krok, aby sa to dalo spravodlivo rozpocitat.
verkaz
17.10.11,13:35
:D
Ja tvrdím: je to dupľovaná kravina (vďaka pepsikova :D). Okrem toho (písala LenkaKas :D) je to bývalá dôverníčka, takže už jej nik nedôveruje (preto je bývala a nie súčasná :D) a ona si môže pískať akurát tak sovietsku hymnu odzadu.
Myslíš, že by to zvládla ::D:D:D
mareko
17.10.11,13:39
Už ju vidím ako sedí na hokerlíku vo výťahu, štrikuje a dáva bločky z registračnej pokladne :-)
Halli
17.10.11,13:39
Ale no tááák, zase nerozoberajme a nechytajme sa za slovíčka...Ak je problém v dome, dá sa to riešiť aj tak. /DEK-kľúče/Normálne je mať to zahrnuté v mesačnom predpise za službu /neviem čo tu furt splietate o nájomnom, už sa naučte, že je to mesačná záloha za služby.../ a chovať sa normálne a nezneužívať výťah. Dokedy to tak nebude, budú sa hľadať aj takéto riešenia, ako DEK kľúče,hlavne vo vchodoch s veľa vlastníkmi v jednom vchode....
verkaz
17.10.11,13:46
Tak toto je šalamúnska otázka. V rozpočítavaní spotreby energií v spoločných zariadeniach a priestoroch sa nebude dať len tak ľahko dosiahnuť spravodlivosť.
Návrh môže podať a môže sa stať aj to, že tak ako v prípade, ktorý uvádza Chobot si budú prevádzkovať DEK kľúčom.
Predstav si aj taký prípad, že bývam na 11. poschodí a príde ku mne návšteva. Pretože sama nemôže ísť výťahom, musím sa zviesť pre návštevu dolu. Zbytočné náklady na energiu.
Vaša bývalá dôverníčka nemôže nikoho prinútiť chodiť pešo po schodoch. A ak jej veľmi vadí hluk výťahu, tak nech si vymení byt. Takých bolo - jeden býva na prízemí a sťažuje si, druhý na najvyššom poschodí (tam najviac hučí výťah), ďalší má byt orientovaný na sever ................
Halli
17.10.11,13:50
ďalší má byt orientovaný na sever ................ Verkaz a potom je polovica vlastníkov orientovyných "na sever" a my sa môžeme zblázniť :D
sito
17.10.11,13:54
dobry den,

chcem sa informovat ci sa uz niekto stretol s platbou za jazdu vytahom v bytovke. Nasa byvala domova dovernicka chce u nas uplatnit platbu za kazdu jazdu vytahovom. chce tak donutit ludi aby viac chodili po schodoch? mate niekto skusenost? dakujem

Nie! Ona sa chce naučiť kotúľ po schodoch a nemá odvahu, tak potrebuje pomôcť. Ako dobrí susedia, naučte ju to, zaslúži si to za to, čo pre vás robí! :);)
marjankaj
17.10.11,14:02
Tak toto je šalamúnska otázka.
Vaša bývalá dôverníčka nemôže nikoho prinútiť chodiť pešo po schodoch. A ak jej veľmi vadí hluk výťahu, tak nech si vymení byt. Takých bolo - jeden býva na prízemí a sťažuje si, druhý na najvyššom poschodí (tam najviac hučí výťah), ďalší má byt orientovaný na sever ................

Štuple do uší by ju vyšli lacnejšie.:---:---:---
Chobot
17.10.11,14:03
Potom treba automaticky rozpočítavať aj prechod cez spoločné priestory. Máme svetlá na fotobunku, to znamená že ked idem trikrát, aj ked peso, svieti sa na schodisku 3x tolko viac ako ked ide sused vytahom. To pocitat podla coho? kolko krat som vosiel do brany? Cez DEK kluc? A ked idem naraz so susedom, tak mi da podpis ze suhlasi ze tento prechod ku schodisku si delime pol na pol?

Chore podla mna. Vsetko toto vedie iba ku zlym vztahom medzi susedmi. To aby stal clovek s poznamkovym blokom pred branou a znacil si kazdy nas krok, aby sa to dalo spravodlivo rozpocitat.

Všetko je len na dohode (spolu)vlastníkov, do akej miery chcú náklady sledovať a rozpočítať. Dnes sa už len málokto pozastavuje nad tým, že máme osobomesiace a podľa toho sa rozpočítavajú niektoré náklady. Aj s tým výťahom to je niečo podobné - len sledované detailnejšie. Ak sa dohodnú, môžu si rozpočítavať upratovanie trebárs podľa intenzity prechodu spoločným priestorom. Možno o 50 rokov budeme mať v ramene mikročip, ktorý zaznamená každý prechod dverami, každú jazdu výťahom a nové dvere sa budú ľudia skladať podľa počtu prechodu dverami.... teraz sa nám to javí ako sci-fi, ale keby si niekomu pred 50 rokmi povedala, že budeme jazdiť v chladničke, tak ti neuverí (a skoro každé nové auto má klimatizáciu = chladnička).
misoft
17.10.11,14:08
Vaša bývalá dôverníčka nemôže nikoho prinútiť chodiť pešo po schodoch. A ak jej veľmi vadí hluk výťahu, tak nech si vymení byt.
Tak, tak. Pri tomto spôsobe by sa o týždeň sťažovala na hluk pochodujúcich po schodoch.
http://www.youtube.com/watch?v=aB9WCIbLTmc
marjankaj
17.10.11,14:14
Vidím, že u väčšiny ľudí sa to stretlo s negatívnymi reakciami. Možno si nám to zle podala, alebo si to zle pochopila a domová dôverníčka mala na mysli niečo iné.

Áno, ani to nie je dokonalé - niekto sa odvezie 2 poschodia, niekto 10 poschodí. Alebo čo ak nastúpia dvaja susedia - kto aktivuje výťah? Aj u svokra boli úvahy, že rozpočítanie urobia na základe používania výťahu (aj preto namontovali tie DEK kľúče), zatiaľ sa k tomu nedostali.


A keď nastúpia šiesti, tak sa budú dohadovať, kto "zatiahne" celú jazdu.:--- Budú hlasovať a urobia zápisnicu?:---:---:---:---
misstka
17.10.11,14:28
no zrealizovatelné to hádam je, ale aj tak mi to príde absurdné. ked už niekto býva v bytovom dome, mal by počítať s tým, že bude platiť aj za to, že čo využíva menej ako ostatní alebo nevyužíva vôbec. toto mi už príde ako handrkovanie o každý cent. napríklad potom prečo by mali ľudia z nižších poschodí platiť za opravu strechy, však zateká len tým hore, oni novú strechu nepotrebujú. a takisto napríklad vchodové dvere, aj na tie sa dá nejaký čip, lebo otváraním a zatváraním sa tiež ničia a niekto ich možno použije raz denne, iný aj desať krát.tak potom prečo by sa mali na nové dvere skladať rovnakou čiastkou, ked ich niekto opotrebúva viac a niekto menej?
a tak by som mohla pokračovať...
takýto ľudia by sa mali presťahovať niekto kde budú sami, ak ich tak strašne štve systém ktorý funguje v bytových domoch už veľmi dlho.
Halli
17.10.11,14:34
A keď nastúpia šiesti, tak sa budú dohadovať, kto "zatiahne" celú jazdu.:--- Budú hlasovať a urobia zápisnicu?:---:---:---:---
...hlavne v osobnom výťahu, šiesti :D hádam sa odlepí od zeme :D
marjankaj
17.10.11,14:37
...hlavne v osobnom výťahu, šiesti :D hádam sa odlepí od zeme :D
Alebo odlepia od seba?:---
Halli
17.10.11,14:42
Alebo odlepia od seba?:--- aspoň si budú pri hlasovaní hľadieť rovno do očí :D
zk24
17.10.11,15:05
Všetko je len na dohode (spolu)vlastníkov, do akej miery chcú náklady sledovať a rozpočítať. Dnes sa už len málokto pozastavuje nad tým, že máme osobomesiace a podľa toho sa rozpočítavajú niektoré náklady. Aj s tým výťahom to je niečo podobné - len sledované detailnejšie. Ak sa dohodnú, môžu si rozpočítavať upratovanie trebárs podľa intenzity prechodu spoločným priestorom. Možno o 50 rokov budeme mať v ramene mikročip, ktorý zaznamená každý prechod dverami, každú jazdu výťahom a nové dvere sa budú ľudia skladať podľa počtu prechodu dverami.... teraz sa nám to javí ako sci-fi, ale keby si niekomu pred 50 rokmi povedala, že budeme jazdiť v chladničke, tak ti neuverí (a skoro každé nové auto má klimatizáciu = chladnička).

Ja ta chápem, ale celé to nechápem :D Proste bývanie v paneláku je o niečom inom ako v rodinnom dome, proste pocítam s tým, že sa skladáme spoločne, a veci riešime spoločne. Ja som doma možno najmenej zo všetkých susedov, čo tu bývajú, určite by som platila najmenej za výtah, a aj tak si myslím, že je to absurdita. Samozrejme nehovorím o nejakom zneužívaní. Nikto sa nam tu od radosti nevozí výtahom hore dole. Aspon myslim.

Zavádzanie "spravodlivosti" v jednej veci vedie zasa k uvazovaniu ostatných nad "spravodlivostou" v druhej veci, co len narúsa spolužitie. Uprimne poviem - radsej nech ma "okrádajú" o jedno euro, o ktoré mozno platím mesacne viacej lebo niekto chodí 5x denne výtahom zo zábavy, ako keby som to mala riesit, zamyslat sa nad tym, a nebodaj mat z toho nervy.

Clovek vyhodi mesacne tolko penazi do kosa zbytocne, ze urcite nebudem pocitat kazdy cent tam kde si mozem robit zle meno, a hadat sa so susedmi a potom mozno cakat ze mi niekto prejde klucom po aute...

A mozno tu budem o pol roka zakladat temu, ze ako rozpocitavat priplatky do fondu oprav podla vahy cloveka.... :D
Gina Er
17.10.11,15:10
...hlavne v osobnom výťahu, šiesti :D hádam sa odlepí od zeme :D
my máme aj malý výťah pre 3 osoby aj veľký pre 5-6......inak je to riadna blbosť...
sito
17.10.11,15:19
Ja ta chápem, ale celé to nechápem :D

A mozno tu budem o pol roka zakladat temu, ze ako rozpocitavat priplatky do fondu oprav podla vahy cloveka.... :D

Dole bude vážnica, ako v pedoku. Ktorý kôň, kobyla koľko toho valí do výťahu.

:) :D:D:D ;)
misoft
17.10.11,15:22
.... a vo výťahu vypadne účtenka s udaním hmotnosti a ceny v €/kg :cool:
Flinstone
17.10.11,17:50
takže smeti nepojdeš vyniesť, ale vyhodíš von oknom... ušetríš za výťah, aj za váhu... :-P
misoft
17.10.11,19:36
I tak še da (Luník IX). :D
Chobot
17.10.11,22:11
no zrealizovatelné to hádam je, ale aj tak mi to príde absurdné. ked už niekto býva v bytovom dome, mal by počítať s tým, že bude platiť aj za to, že čo využíva menej ako ostatní alebo nevyužíva vôbec. toto mi už príde ako handrkovanie o každý cent. napríklad potom prečo by mali ľudia z nižších poschodí platiť za opravu strechy, však zateká len tým hore, oni novú strechu nepotrebujú. a takisto napríklad vchodové dvere, aj na tie sa dá nejaký čip, lebo otváraním a zatváraním sa tiež ničia a niekto ich možno použije raz denne, iný aj desať krát.tak potom prečo by sa mali na nové dvere skladať rovnakou čiastkou, ked ich niekto opotrebúva viac a niekto menej?
a tak by som mohla pokračovať...
takýto ľudia by sa mali presťahovať niekto kde budú sami, ak ich tak strašne štve systém ktorý funguje v bytových domoch už veľmi dlho.

A pomerové rozdeľovače spotreby tepla ti nepridu absurdné? Veď tam tiež ide len o to, aby si platila len toľko, koľko spotrebuješ.

Kde je tá hranica, čo rozpočítavať "spravodlivo" podla skutočnej spotreby a čo paušálne?
marjankaj
17.10.11,22:18
Zavádzanie "spravodlivosti" v jednej veci vedie zasa k uvazovaniu ostatných nad "spravodlivostou" v druhej veci, co len narúsa spolužitie.

Spravodlivosť bude jedine na cintoríne. Aspoň ja som nepočul, že by sa nejaký nebožtík sťažoval, že sused má krajší hrob.:cool:
zk24
18.10.11,04:45
Čo krajší hrob.... Ale úrodnejšiu hlinu ;)
misstka
18.10.11,07:48
A pomerové rozdeľovače spotreby tepla ti nepridu absurdné? Veď tam tiež ide len o to, aby si platila len toľko, koľko spotrebuješ.

Kde je tá hranica, čo rozpočítavať "spravodlivo" podla skutočnej spotreby a čo paušálne?

No aj tu vidíš, že aj na porade pribúda kopa tém, kde ani tie rozdelovače sa nezdajú každému spravodlivé. Lebo vždy sa nájdu ľudia, čo to zneužívajú a nekúria a druhý majú preto vysokú spotrebu a zimu v byte. Proste ak bývaš v bytovom dome, tak ťažko v niečom dosiahneš spravodlivosť, lebo byty sa navzájom ovplyvňujú, veľa priestorov je spoločných, treba dbať aj na estetiku, takže ak sa väčšina rozhodne zateplovať alebo že si dajú biele okná, nemôžeš nezatepliť alebo si dať hnedé okná. takisto aj tá strecha, tým na nižších poschodiach to môže byť jedno aká je, ale aj tak sa musia skladať. a tie spoločné priestory tiež nevyužíva každý rovnako, ale aj tak ked sa tam niečo robí, tak sa platba rozdelí rovnako, lebo úplnú spravodlivosť v priestoroch ktoré sú na seba tak navzájom prepojené nedosiahneš nikdy.
marjankaj
18.10.11,09:42
Čo krajší hrob.... Ale úrodnejšiu hlinu ;)

Veď tam môžeš prisypať sódu bicarbónu. Aby ho zem ľahšie strávila.:---