Jana G.
23.01.06,07:39
Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.
Zita5
23.01.06,06:42
Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.

Podľa môjho názoru by si mala vychádzať zo zostatkovej ceny a DPH odviesť v príslušnom štvrťroku alebo mesiaci , v ktorom prišlo k predaju .
Jana G.
23.01.06,07:09
Ešte doplním moju otázku. Urobím úpravu DPH t.j. rozdiel mám zost.hodnotu väčšiu ako sme HIM predali. napr. predaj 20 000,- ZC 40 000,- . Z 20tis. odvediem DPH 3800,- ale zo ZC je DPH 7 600,-. Takže záver 3 800,- budú zdaniteľné obchodu - daň takže nemôžem zase odviesť DPH zo zostatkovej ceny ale podľa mňa z rozdielu. A kde to uviesť v daňovom priznaní DPH. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
ALBO
23.01.06,08:10
Ešte doplním moju otázku. Urobím úpravu DPH t.j. rozdiel mám zost.hodnotu väčšiu ako sme HIM predali. napr. predaj 20 000,- ZC 40 000,- . Z 20tis. odvediem DPH 3800,- ale zo ZC je DPH 7 600,-. Takže záver 3 800,- budú zdaniteľné obchodu - daň takže nemôžem zase odviesť DPH zo zostatkovej ceny ale podľa mňa z rozdielu. A kde to uviesť v daňovom priznaní DPH. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Je to nejajé prekomplikované.
Ak predáte majetok cudziemu odplata=20000,- daň 3193,30,-)
Ak predáte majetok zamestnancovi alebo podľa § 8 ods. 3 , ,odvediete daň zo ZC § 22ods.5 ZC je cena bez DPH =40000.t.j. 7,600. V DP to uvediete normálne na r. 3 (40000)a 2 (7600).
Pri predaji cudziemu (r. 3 16807, r.2 3194)
Zita5
23.01.06,08:16
Je to nejajé prekomplikované.
Ak predáte majetok cudziemu odplata=20000,- daň 3193,30,-)
Ak predáte majetok zamestnancovi alebo podľa § 8 ods. 3 , ,odvediete daň zo ZC § 22ods.5 ZC je cena bez DPH =40000.t.j. 7,600. V DP to uvediete normálne na r. 3 (40000)a 2 (7600).
Pri predaji cudziemu (r. 3 16807, r.2 3194)

ALBO žiaden § nás neviaže k tomu , že ak mám HM ktorý ešte odpisujem a z môjho rozhodnutia sa ho rozhodnem predať , tak musím vychádzať zo zostatkovej ceny . Berem v úvahu , že som si uplatnila odpočet DPH v celej čiastke pri jeho zaradení .

Ja som predávala jeden stroj cudziemu a po konzultácii s daňovým poradcom som dala zostatkovú cenu stroja + DPH .
Jana G.
23.01.06,08:18
Albo, ja som to myslela tak, že keď HIM predáme za menšiu hodnotu ako vlastne je zostatková cena. Takže som chcela vedieť či z rozdielu o čo menej vyfakturujem mám odviesť dDPH. T.j. 40 000 ZC na karte a predaj faktúra 20 000,- + DPH. Takže chcem vedieť, či upraviť odvod DPH v príslušnom mesiaci a kde na ktorom riadku to uviesť túto úpravu. Ďakujem.
ALBO
23.01.06,08:34
Albo, ja som to myslela tak, že keď HIM predáme za menšiu hodnotu ako vlastne je zostatková cena. Takže som chcela vedieť či z rozdielu o čo menej vyfakturujem mám odviesť dDPH. T.j. 40 000 ZC na karte a predaj faktúra 20 000,- + DPH. Takže chcem vedieť, či upraviť odvod DPH v príslušnom mesiaci a kde na ktorom riadku to uviesť túto úpravu. Ďakujem.

Nie. Ak predávate majetok osobe cudzej / nie podla § 8 ods. 3) tak základom pre výpočet dane je dohodnutá cena znížená o daň . Kludne ho môžete predať za menšiu aj vačšiu cenu ako je ZC, pre odvod dane bude dôležitá predajná cena.
ALBO
23.01.06,08:42
ALBO žiaden § nás neviaže k tomu , že ak mám HM ktorý ešte odpisujem a z môjho rozhodnutia sa ho rozhodnem predať , tak musím vychádzať zo zostatkovej ceny . Berem v úvahu , že som si uplatnila odpočet DPH v celej čiastke pri jeho zaradení .

Ja som predávala jeden stroj cudziemu a po konzultácii s daňovým poradcom som dala zostatkovú cenu stroja + DPH .

Priznám sa nerozumiem tomu čo píšete. Veď ja som napísala , že nie ZC ale kúpna cena je dôležitá.

Okrem § 8 ods.3 a !§22 ods.5, kde sú výklady rôzne a striktne zo zákona vyplýva, že ak predám zamestnancovi majetok, pričom predajná cena je nižžia ako ZC daňová, potom odvediem daň zo ZCD.
Počula som už na školení aj taký výklad zákonodarcov, že §8 ods. 3 sa týka len darovania, a vždy je rozhodujúca predajná cena (len nesmie byť moc malá). Ale to je len výklad. V zákone je to myslím tak ako som to napísala.
Zita5
23.01.06,08:44
Mala som prípad , že mali sme zaradený stroj , ktorý stál 1 500 000,- Sk včetne DPH . DPH sa uplatnila na odpočet . Asi po dvoch rokoch odpisovania sme ho predali a poradkyňa nám striktne povedala , že nemôžeme stroj predaj za nižšiu cenu ako zostatkovú . V tej dobe bola zostatková hodnota okolo 650 000,- Sk + DPH. Podotýkam , že to bol predaj cudziemu .
ALBO
23.01.06,09:01
Mala som prípad , že mali sme zaradený stroj , ktorý stál 1 500 000,- Sk včetne DPH . DPH sa uplatnila na odpočet . Asi po dvoch rokoch odpisovania sme ho predali a poradkyňa nám striktne povedala , že nemôžeme stroj predaj za nižšiu cenu ako zostatkovú . V tej dobe bola zostatková hodnota okolo 650 000,- Sk + DPH. Podotýkam , že to bol predaj cudziemu .
No možno sa vyjadria aj iný, ale DPH nikdy nepodmieňovala predajnú cenu a výšku odvodu DPH cudziemu zostatkovou cenou.
Obvyklá cena bola do roku 2004 (apríl) pre osoby blízke a inak dohodnutá cena. Dokonca aj symbolická koruna.
Možno pre daň z príjmov to bolo v minulosti nevýhodné, lebo predajná cena sa porovnávala so ZCD ale už ani to dnes neplatí.
Zita5
23.01.06,09:03
;) Ďakujem za vyjadrenie , nuž počkám čo napíšu ostatní .
dogicka
09.08.06,15:39
Ja by som si chcela overiť nasledujúci prípad: klient FO ide zakladať s.r.o. Fungovať budú naďalej obidve firmy, len z tej prvej (zo živnosti) chce previesť nejaký majetok (napr. auto) do s.r.o. Musí auto predať v zostatkovej cene? Zaujíma ma to z hľadiska DPH aj dane z príjmov. Ďakujem za odpovede.
Manual
09.08.06,16:02
Ja by som si chcela overiť nasledujúci prípad: klient FO ide zakladať s.r.o. Fungovať budú naďalej obidve firmy, len z tej prvej (zo živnosti) chce previesť nejaký majetok (napr. auto) do s.r.o. Musí auto predať v zostatkovej cene? Zaujíma ma to z hľadiska DPH aj dane z príjmov. Ďakujem za odpovede.
SZČO a nová SRO sú dva subiekty, to znamená treba spraviť kúpno-predajnú zmluvu a vystavíš faktúru. Cena napr. za auto /asi užitkové ak chceš DPH/ by mala byť "tržná" dokonca som niekde čítal, že ak je SZČO so SRO prepojená, napr. SZČO je v SRO konateľ alebo spoločník by cena pri takýchto predajoch mala byť stanovená na základe znaleckého posudku. U SRO sa auto bude znova odpisovať.
Pekný deň...:)
dogicka
09.08.06,16:14
SZČO a nová SRO sú dva subiekty, to znamená treba spraviť kúpno-predajnú zmluvu a vystavíš faktúru. Cena napr. za auto /asi užitkové ak chceš DPH/ by mala byť "tržná" dokonca som niekde čítal, že ak je SZČO so SRO prepojená, napr. SZČO je v SRO konateľ alebo spoločník by cena pri takýchto predajoch mala byť stanovená na základe znaleckého posudku. U SRO sa auto bude znova odpisovať.
Pekný deň...:)

Áno SZČO bude v s.r.o. spoločník aj konateľ. Tiež som rozmýšľala nad znaleckým posudkom, nie je to až taký veľký výdavok a DÚ pri daňovej kontrole by vlastne nemal čo napadnúť. Aspoň dúfam. Nemám s týmto zatiaľ žiadnu skúsenosť.
Manual
10.08.06,10:07
SZČO a nová SRO sú dva subiekty, to znamená treba spraviť kúpno-predajnú zmluvu a vystavíš faktúru. Cena napr. za auto /asi užitkové ak chceš DPH/ by mala byť "tržná" dokonca som niekde čítal, že ak je SZČO so SRO prepojená, napr. SZČO je v SRO konateľ alebo spoločník by cena pri takýchto predajoch mala byť stanovená na základe znaleckého posudku. U SRO sa auto bude znova odpisovať.
Pekný deň...:)
Doplňam tento príspevok tým, že v Obchodnom zákonníku §59a ods.1 hovorí o takýchto predajoch.
Pekný deń...:)
dogicka
11.08.06,11:59
§ 59a Obchodného zákonníka
(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

Manual ďakujem za radu. Prosím vás vie mi niekto vysvetliť ako to má vyzerať v praxi? Myslím tú zvýraznenú časť, že zmluva môže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Akosi tomu nerozumiem, veď do zbierky listín sa uklada ročná závierka spoločnosti.
Jana Acsová
11.08.06,13:32
Akosi tomu nerozumiem, veď do zbierky listín sa uklada ročná závierka spoločnosti.Nielen to. Máme tam aj úplné znenia spoločenských zmlúv, podpisové vzory a ostatnú dokumentáciu, ktorej sa táto povinnosť týka, ako je vidieť aj z pripnutého znenia § 59a.
Manual
11.08.06,15:44
§ 59a Obchodného zákonníka
(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

Manual ďakujem za radu. Prosím vás vie mi niekto vysvetliť ako to má vyzerať v praxi? Myslím tú zvýraznenú časť, že zmluva môže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Akosi tomu nerozumiem, veď do zbierky listín sa uklada ročná závierka spoločnosti.
Takýto predaj som nerobil, ale nevidím v tom problém. Asi by som postupoval tak, že do zmluvy by som uviedol bod, do záverečných ustanovení, kedy nadobúda zmluva účinnosť tj v zmysle §59a Obch. zákonníka. Zmluvu so znaleckým posudkom by som dal uložiť do zbierky listín, tak ako dávaš na uloženie iné veci. Až potom by som zrealizoval vlastný predaj, vystavil faktúru a jej úhradu atď.
Prakticky zmluva môže byť uzatvorená a uložená do zbierky listín v ten istý deň, nič tomu nebráni. K zmluve by som si pripol potvrdený list o uložení.
Pekný večer...:)
Marianna01
21.09.06,16:19
Nezakladám novú tému, pretože názov tejto úplne vystihuje môj problém. Vlastne nie môj, len som dnes dostala nasledovnú otázku:
Firma mala vo svojom majetku zaradenú budovu, ktorú sa rozhodla predať. Dodávam, že je platcom DPH. Budovu predal bez DPH. Následne konzultovali s DU, či majú uplatňovať koeficient pri podávaní DP. DU povedal, že ano. Je tento postup správny, ak sa v zákone píše, že by to nemalo vstúpiť ani do čitateľa ani do menovateľa vzorca na výpočet koeficientu? Ak je tak, načo potom počítať koeficient, keď k sa bude rovnať 1?
Ďakujem
Marianna01
21.09.06,18:14
posúvam...
marcelaStanakova
07.01.08,10:00
Pravdepodobne sa môj problém týka tejto témy.
Naša firma účtuje v JÚ v roku 2005 nebola platcom DPH a kúpila osobný automobil v celkovej čiastke 260000,- dph neuplatnené úfirma ktorá automobil predávala neučtovala dph na faktúre./
v roku 2005 aj 2006 neboli uplatnené odpisy automobil je stale ako HIM za rok 2007 ako by mala firma postupovať pri predaji thoto autombilu ke´d je platca DPH musí uplatniť DPH pri predaji keď nakúpila bez DPH ?
KEJKA
07.01.08,10:46
na osobný automoil sa DPH pri predaji neuplatňuje.
(to len predajcovia áut uplatňujú)
marcelaStanakova
07.01.08,10:59
Ďakujem za odpoveď. A predaj automobilu na zaklade kúpno predajnej zmluvy sa zdaňuje? Myslím daň z príjmu.
KEJKA
07.01.08,10:59
samozrejme.
MartinkoK
08.01.08,06:34
Ahojte,
čítam túto tému a ziťujem, že som pravdepodobne urobila chybu. Predali sme úžitkové auto zamestnancovi za cenu nižšiu ako ZC. DPH sme však odviedli z predajnej ceny bolo to za mesiac 11/2007 sme mesačný plátca DPH.
Musím to všetko opraviť a dostanem za to nejakú pokutu?
Ďakujem
ALBO
08.01.08,06:50
Ahojte,
čítam túto tému a ziťujem, že som pravdepodobne urobila chybu. Predali sme úžitkové auto zamestnancovi za cenu nižšiu ako ZC. DPH sme však odviedli z predajnej ceny bolo to za mesiac 11/2007 sme mesačný plátca DPH.
Musím to všetko opraviť a dostanem za to nejakú pokutu?
Ďakujem
Mali ste postupovať podľa § 22/5, teda DPH odviesť z daňovej ZC. Podáte dodatočné DP. Ak ste mali DPov. v 11 tak a ak sankcia presiahne 500Sk tak ju vyrubia, SAnkcia sa počíta dlžná daň x cca 6% + ešte po novom úrok z omeškania.(zákon 511/35)
MartinkoK
08.01.08,08:43
Mali ste postupovať podľa § 22/5, teda DPH odviesť z daňovej ZC. Podáte dodatočné DP. Ak ste mali DPov. v 11 tak a ak sankcia presiahne 500Sk tak ju vyrubia, SAnkcia sa počíta dlžná daň x cca 6% + ešte po novom úrok z omeškania.(zákon 511/35)

A čo v tom prípade ak máme znalecký posudok na daný majetok v ktorom je uvedená suma za akú sme ho predali, teda nižšia ako ZC v účtovníctve.
MartinkoK
08.01.08,09:05
A čo v tom prípade ak máme znalecký posudok na daný majetok v ktorom je uvedená suma za akú sme ho predali, teda nižšia ako ZC v účtovníctve.

NIKTO NEPORADÍ
MartinkoK
08.01.08,12:32
A čo v tom prípade ak máme znalecký posudok na daný majetok v ktorom je uvedená suma za akú sme ho predali, teda nižšia ako ZC v účtovníctve.

PROSÍM PORADTE NIEKTO
Vladimír Ozimý
08.01.08,12:38
1. Mali ste postupovať podľa par. 22 ods 5 - dodanie zamestnancovi to jest zo zostatkovej ceny daňovej bolo treba odviesť daň.
2. posúdiť či nepôjde o nepeňažný príjem zamestnanca ak nejde o cenu trhovú.
3. Posudok vám nepomôže pretože zákon hovorí o ZC nie o cene v posudku
marcelaStanakova
22.01.08,07:36
na osobnýá automobil sa pri predaji neuplatňuje dph neviete podľa akého paragrafu ?
ALBO
22.01.08,13:23
Môže mi niekto poradiť ohľadom predaja hmotného majetku, ktorý nie je ešte odpísaný a teraz ho predávame samozrejme s DPH. Bol obstaraný s DPH sme platci DPH. Mám povinnosť vysporiadať nejako pri predaji aj DPH? Ďakujem.
Pri predaji je základom dane dohodnutá predajná cena §22/1 bez dane.
Ak by ste ho predávali zamestnancovi alebo sebe §8/3 za nižšiu cenu ako hovorí §22/5, tak DPH musíte podľa toho dopočítať na DPH vychádzajúcu zo ZCdaňovej.
komoda
17.03.08,13:26
Dobry den,

ja mam podobny problem. Aj vdaka Vasim prispevkom sa mi ho uz ciastocne podarilo rozlustit, za co dakujem... Pokial ale predam dlhodoby hmotny majetok "cudzej" osobe, nepodnikatelovi, je zakladom dane z pridanej hodnoty zostatkova alebo predajna cena? (Keďže majetok predavam nepodnikatelovi, existuje predpoklad, ze nebude sluzit na podnikanie). Dakujem pekne za odpoved.

§8 ods. (3) - Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Vladimír Ozimý
17.03.08,13:43
Dobry den,

ja mam podobny problem. Aj vdaka Vasim prispevkom sa mi ho uz ciastocne podarilo rozlustit, za co dakujem... Pokial ale predam dlhodoby hmotny majetok "cudzej" osobe, nepodnikatelovi, je zakladom dane z pridanej hodnoty zostatkova alebo predajna cena? (Keďže majetok predavam nepodnikatelovi, existuje predpoklad, ze nebude sluzit na podnikanie). Dakujem pekne za odpoved.

§8 ods. (3) - Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

??? celkom nerozumiem otázke. Ale ak predávate nehnuteľnosť môžte dôjsť do dvoch situácii:

a) ak od prvej kolaudácii alebo použitia neprešlo päť rokov ste povinný zdaniť tento predaj bez ohľadu an to komu to predávate a dph budete vypočítavať z predajnej ceny nie zostatkovej ceny
b) ak od prvej kolaudácii alebo použitia ubehlo viac ako 5 rokov potom ide o predaj oslobodený od dph bez ohľadu či ide o platiteľa alebo neplatiteľa.
komoda
17.03.08,15:56
Dakujem. Nie, nepredavame nehnutelnost. Jedna sa o hnutelnu vec - konkretne osobny automobil, pri ktorom bola nasou spolocnostou odpocitana DPH na vstupe zaplatena colnemu uradu (kedze automobil sme dovazali z tretich krajin za ucelom jeho predaja). Nie je mi vsak jasne, ze pokial automobil predam spomenutej osobe, bude zakladom pre vypocet danovej povinnosti DPH zostatkova cena alebo predajna cena (§8 ods.3 a § 22 ods. 5)? Z dovodu, ze sa nam automobil nepodarilo predat drahsie, bude predajna cena nizsia ako cena zostatkova...

Predaj aut mame v predmete cinnosti, no nie je to nasou prevazujucou cinnostou (uvedeny obchod urobime iba raz). Teraz som vsak na vazkach, ci v tomto pripade nemame postupovat v zmysle § 66 zákona o DPH (t.j. zakladom dane je rozdiel medzi predajnou cenou a kupnou cenou znizeny o dan)?


Dakujem este raz.
komoda
18.03.08,16:17
Nevie mi prosim niekto poradit?
Bartošová Milada
20.04.08,14:42
Zdravím, chcela by som poprosiť tiež o radu. Fo živnostník plátca DPH kúpil od súkromnej osoby v roku 2005 budovu s pozemkom, ktorú zaradil do majetku firmy a začal odpisovať. Na kúpu si zobral úver z banky. V roku 2008 budovu aj s pozemkom predá. Chcem sa spýtať ako to bude v prípade ak predá 1)FO tiež plátcovi DPH 2)FO , ktorá nie je plátca DPH 3)FO - nepodnikateľ Ako správne zaúčtovať v JÚ túto skutočnosť, čo s DPH a ako to bude ďalej s úverom, ktorý bude aj naďalej splácať. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
betka
20.04.08,17:02
Zdravím, chcela by som poprosiť tiež o radu. Fo živnostník plátca DPH kúpil od súkromnej osoby v roku 2005 budovu s pozemkom, ktorú zaradil do majetku firmy a začal odpisovať. Na kúpu si zobral úver z banky. V roku 2008 budovu aj s pozemkom predá. Chcem sa spýtať ako to bude v prípade ak predá 1)FO tiež plátcovi DPH 2)FO , ktorá nie je plátca DPH 3)FO - nepodnikateľ Ako správne zaúčtovať v JÚ túto skutočnosť, čo s DPH a ako to bude ďalej s úverom, ktorý bude aj naďalej splácať. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.

NA par. 38 /1 z o DPH sa pozeráme z hľadiska prvej kolaudácie stavby.

1. môže sa rozhodnúť, či bude v režime DPH, alebo bude dodanie od dane oslobodené. Ak však od prvej kolau. neuplynulo 5 rokov, je predaj predmetom dane, kt. FA vždy v režime DPH.
- vzniká vlastná daňová povinnosť, ak predáva v režime DPH. Predaj účtujeme-POZD (čiastka bez DPH). V rámci uzav. účt. operácií ako VOZD zaúčueme ZC nehnuteľnosti.
- pozemok- na stratu z pozemku sa neprihliada. e dobré dať do KZ i hodnotu pozemku.

2. Detto ako 1) - platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslob. od dane

3. na základe kúpnej zmluvy.

Čo sa týka úveru:
- môže sa celý vyplatiť, ak dostanete PP od kupujúceho
- ak bol však úver poskytnutý na práve túto nehnuteľnosť, kt. sa predaom vyradila z OM, úroky z úveru nebudú VOZD, vzťahuú sa priamo na nehnut.
Bartošová Milada
21.04.08,05:25
Ďakujem Betka, len ešte nechápem trochu tú prvú kolaudáciu, jedná sa o starší rodinný dom, ktorý majiteľka zdedila po rodičoch a po 10 rokoch predala uvedenému živnostníkovi, nerobili sa tam prestavby len menšie úpravy na ktoré nebolo treba stavebné povolenie, takže tam nebola žiadna kolaudácia.
NICOLETTA
12.05.08,08:21
Prosím o radu.

Vedieme JÚ. Sme platcami DPH. Postavili sme hotel (zaoberáme sa staveb.činnosťou aj cestovným ruchom). Skolaudovali sme ho v 2/2008.
Doteraz sme všetky výdavky súvisiace s obstaraním účtovali na OBSTARANIE - VNZD.
V r.2007 sme založili s.r.o. a hotový hotel chceme predať s.r.o-čke. Prosím podaďte z čoho máme pri predaji vychádzať?
1) máme sudnoznal.posudok na cenu hotela. Treba odviesť z predajnen ceny DPH? S.r.o.-čka je tiež platcom DPH.
2) môžeme vytvoriť splat.kalendar pre s.r.o.?
Vladimír Ozimý
12.05.08,08:32
Prosím o radu.

Vedieme JÚ. Sme platcami DPH. Postavili sme hotel (zaoberáme sa staveb.činnosťou aj cestovným ruchom). Skolaudovali sme ho v 2/2008.
Doteraz sme všetky výdavky súvisiace s obstaraním účtovali na OBSTARANIE - VNZD.
V r.2007 sme založili s.r.o. a hotový hotel chceme predať s.r.o-čke. Prosím podaďte z čoho máme pri predaji vychádzať?
1) máme sudnoznal.posudok na cenu hotela. Treba odviesť z predajnen ceny DPH? S.r.o.-čka je tiež platcom DPH.
2) môžeme vytvoriť splat.kalendar pre s.r.o.?

predaj nehnuteľnosti musíte zaťažiť DPH pretože nesplňate základnú podmienku 5 rokov od prvej kolaudácie.
Čo sa týka predajnej ceny je to na obchodných vzťahoch medzi kupujúcim a predavajúcim. Súdnoznalecký posudok nie je podstatný pri obchodných vzťahoch. Len si treba dávať pozor aby vám daňový úrad nenapadol že ste nepoužili bežnú cenu, t.j. použili ste závislú cenu...
forma úhrady je takisto na dohode medzi Vami...t.j. môžte to predať aj na splátky...potom však treba zadefinovať kedy prechádza vlastníctvo má to vplyv na odvod DPH...
NICOLETTA
12.05.08,08:50
Predávajúci a kupújuci je v podstate ten istý. Fyzická osoba Janko Hraško má založenú živnosť a založil si aj s.r.o. v ktorej je konateľom a jediným spoločníkom. Janko chce previesť hotel do s.r.o. Zmluva teda bude medzi J.Hraškom a J.Hraškom s.r.o. Je to vôbec možné?
Vladimír Ozimý
12.05.08,09:31
Predávajúci a kupújuci je v podstate ten istý. Fyzická osoba Janko Hraško má založenú živnosť a založil si aj s.r.o. v ktorej je konateľom a jediným spoločníkom. Janko chce previesť hotel do s.r.o. Zmluva teda bude medzi J.Hraškom a J.Hraškom s.r.o. Je to vôbec možné?

je to možné...FO a PO sú dva právne subjekty
AMM
17.06.08,08:01
Ak chcem dodrzat § 59a Obchodného zákonníka
(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

viete mi poradit ako zozeniem nejakeho znalca a kolko tak posudok moze stat? Dakujem!
Maaaria
05.08.08,16:38
snažím sa nájsť odpoveď na moju otázku, nejakú som aj našla
len sa chcem uistiť či som to správne pochopila.
s.r.o. chce predať auto po lizingu súkromnej osobe na základe kúpno-predajnej zmluvy. Táto spoločnosť je platcom DPH.
Musí spoločnosť odviesť z tohto predaja DPH, alebo tento predaj nepodlieha DPH????? Ja som pochopila z tohto čítania že nie, len sa potrebujem uistiť. a ešte môže auto predať za vyššiu sumu ako je ZC. vopred ďakujem za odpovede
Zoltán Kovács
05.08.08,16:40
snažím sa nájsť odpoveď na moju otázku, nejakú som aj našla
len sa chcem uistiť či som to správne pochopila.
s.r.o. chce predať auto po lizingu súkromnej osobe na základe kúpno-predajnej zmluvy. Táto spoločnosť je platcom DPH.
Musí spoločnosť odviesť z tohto predaja DPH, alebo tento predaj nepodlieha DPH????? Ja som pochopila z tohto čítania že nie, len sa potrebujem uistiť. a ešte môže auto predať za vyššiu sumu ako je ZC. vopred ďakujem za odpovede

To auto je osobné, alebo užitkové-nákladné?
Maaaria
05.08.08,16:44
úžitkové
Zoltán Kovács
05.08.08,16:48
snažím sa nájsť odpoveď na moju otázku, nejakú som aj našla
len sa chcem uistiť či som to správne pochopila.
s.r.o. chce predať auto po lizingu súkromnej osobe na základe kúpno-predajnej zmluvy. Táto spoločnosť je platcom DPH.
Musí spoločnosť odviesť z tohto predaja DPH, alebo tento predaj nepodlieha DPH????? Ja som pochopila z tohto čítania že nie, len sa potrebujem uistiť. a ešte môže auto predať za vyššiu sumu ako je ZC. vopred ďakujem za odpovede

Ak leasing je splatený, tak spravidla zostatková hodnota je 0,- Sk.


úžitkové


Teda kategória N. Potom predať aj s dph, dph odviesť štátu. Zrejme ste aj uplatňovali dph pri kúpe (leasingu).
Maaaria
05.08.08,16:53
teda ešte jedna otazočka, keby bolo auto osobné je to inak?
Zoltán Kovács
05.08.08,16:57
teda ešte jedna otazočka, keby bolo auto osobné je to inak?

Predaj osobného auta je bez dph. Tak isto nie je možnosť uplatnenia pri nákupe, až na nejaké výnimky. Pozri §49 ods. 7 zákona o DPH.
Maaaria
05.08.08,17:03
ďakujem
evucha1
12.08.08,09:57
??? celkom nerozumiem otázke. Ale ak predávate nehnuteľnosť môžte dôjsť do dvoch situácii:

a) ak od prvej kolaudácii alebo použitia neprešlo päť rokov ste povinný zdaniť tento predaj bez ohľadu an to komu to predávate a dph budete vypočítavať z predajnej ceny nie zostatkovej ceny
b) ak od prvej kolaudácii alebo použitia ubehlo viac ako 5 rokov potom ide o predaj oslobodený od dph bez ohľadu či ide o platiteľa alebo neplatiteľa.
K príspevku č. 34
Znenie príspevku:
a) ak od prvej kolaudácii alebo použitia neprešlo päť rokov ste povinný zdaniť tento predaj bez ohľadu an to komu to predávate a dph budete vypočítavať z predajnej ceny nie zostatkovej ceny
b) ak od prvej kolaudácii alebo použitia ubehlo viac ako 5 rokov potom ide o predaj oslobodený od dph bez ohľadu či ide o platiteľa alebo neplatiteľa.

Otázka:
Mám tomu rozumieť tak, že keď vlastníme nehnuteľnosť už od roku 2001 /kúpili sme ju za 3,0 mil. Sk/ a teraz v roku 2008 ju chceme predať za 20,0 mil. Sk nemusíme odvádzať 19 % DPH daňového úradu? Ďakujem za odpoveď
betka
12.08.08,10:49
K príspevku č. 34
Znenie príspevku:
a) ak od prvej kolaudácii alebo použitia neprešlo päť rokov ste povinný zdaniť tento predaj bez ohľadu an to komu to predávate a dph budete vypočítavať z predajnej ceny nie zostatkovej ceny
b) ak od prvej kolaudácii alebo použitia ubehlo viac ako 5 rokov potom ide o predaj oslobodený od dph bez ohľadu či ide o platiteľa alebo neplatiteľa.

Otázka:
Mám tomu rozumieť tak, že keď vlastníme nehnuteľnosť už od roku 2001 /kúpili sme ju za 3,0 mil. Sk/ a teraz v roku 2008 ju chceme predať za 20,0 mil. Sk nemusíme odvádzať 19 % DPH daňového úradu? Ďakujem za odpoveď

Ano, môžete uplatniť oslobodenie od dane, ak je to pre Vás výhodné. Môže to pre Vás zanemenať i nevýhodu a to je par, 54-úprava odpočítanej dane pri IM. Ak predáte nehnuteľnosť ako solobodenú od dane-dôjde k zmene účelu použitia IM a to v tom prípade, ak ste si pri kúpe nehnuteľnosti odpočítali DPH a teraz v tomto prípade dôjde k dodaniu tovaru, bez možnosti odpočítania 54/3/a
evucha1
12.08.08,11:06
Môžete mi to trochu upresniť. Moc tomu nerozumiem.
Zoltán Kovács
12.08.08,11:07
Môžete mi to trochu upresniť. Moc tomu nerozumiem.

Ak pri kúpe ste uplatnili dph na vstupe, a teraz predáte bez dph, tak zo zostatkovej ceny je potrebné uplatnenú dph vrátiť štátu.

Viď príspevok č. 57 od Betky.
evucha1
12.08.08,11:15
Ďakujem za pomoc
betka
12.08.08,11:23
Ak pri kúpe ste uplatnili dph na vstupe, a teraz predáte bez dph, tak zo zostatkovej ceny je potrebné uplatnenú dph vrátiť štátu.

Nie zo ZC.
Ale výpočet podľa par. 54 a výpočet je uvedený v prílohe č. 1 zákona, kt. je podľa počtu rokov, kt. zostávajú do skončenia obdobia na úpravu odpočítania dane vrátane roka, v kt. došlo k zmene účelu (10rokov). Treba dať pozor na par. 85/8, 9-prechododné a záverečné ustanovenia
Maxinka
02.09.08,07:30
Prosím o pomoc , máme zaradený IM(motorka) , ktorú sme kúpili s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) a uplatnil sa odpočet .Odpisujeme ju. Teraz by sme ju ale chceli predať - cudziemu. Môžeme ju predať na základe dohodnutej ceny alebo musí byť ZC? Budem ju predávať aj s DPH?
azla
02.09.08,07:35
Predávate na základe dohodnutej ceny.
K základu dane uplatnite na výstupe aj Dph.
Maxinka
02.09.08,07:41
Predávate na základe dohodnutej ceny.
K základu dane uplatnite na výstupe aj Dph.
Ďakujem, to zn., že ju môžem predať za 20.000+DPH? (aj ak má nepr. ZC 40.000)?Čo potom so zvyškom - vyradím ju z evidencie a zvyšok dám ako?Účto. JÚ.:o
halúzka
02.09.08,08:02
Vyradíš ju z majetku /karta majetku/ a ZC 40.000 je daňovo uznaný výdavok a dáš to cez prevádzkovú réžiu.
Maxinka
02.09.08,08:08
Vyradíš ju z majetku /karta majetku/ a ZC 40.000 je daňovo uznaný výdavok a dáš to cez prevádzkovú réžiu.
Takže, napr. 20000 bude v ost.príjmoch, DPH bude tiež v PDPH. A tá ZC čo mi ostala dám na základe vyradenia do réžie.
Ale ak som odpisovala daň. odpisy, tj k 31.12. tak si to musím nejako prepočítať , alebo dám celý ten odpis ZC čo mal byť k 31.12.2008????
halúzka
02.09.08,08:12
Daňové odpisy už nemôžeš uplatniť za rok 2008, lebo majetok neeviduješ k 31.12.2008 a ZC je daň.výdavkom podľa § 19 odst.3 písmeno b) Zákona o dani z príjmu.
Maxinka
02.09.08,08:16
Daňové odpisy už nemôžeš uplatniť za rok 2008, lebo majetok neeviduješ k 31.12.2008 a ZC je daň.výdavkom podľa § 19 odst.3 písmeno b) Zákona o dani z príjmu.
Súhlasím, takže dám ZC platnú k 31.12.2007 (tak mi to dáva aj program)?
abel
10.09.08,13:47
Vie mi niekto poradiť? Podnikateľ - SZČO, platiteľ DPH - kúpil dom a pozemok od súkromnej osoby bez DPH, za 2,5 mil. Sk a zaradil ich do majetku firmy. Budovu technicky zhodnotil, odpočet DPH z nakúpeného materiálu si uplatňoval. Teraz chce dom aj pozemok predať za 4,5 mil. Sk. Ako to bude s DPH pri predaji?
Zoltán Kovács
10.09.08,13:49
Vie mi niekto poradiť? Podnikateľ - SZČO, platiteľ DPH - kúpil dom a pozemok od súkromnej osoby bez DPH, za 2,5 mil. Sk a zaradil ich do majetku firmy. Budovu technicky zhodnotil, odpočet DPH z nakúpeného materiálu si uplatňoval. Teraz chce dom aj pozemok predať za 4,5 mil. Sk. Ako to bude s DPH pri predaji?


Zákon o dph
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti



(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
Zoltán Kovács
10.09.08,13:58
Ešte dodám, že keď bude predávať bez DPH, tak je povinnosť vrátiť uplatnené dph z rekonštrukcie. Bližšie preštuduj § 54 ods. 3 a násl. zákona o dph.
abel
10.09.08,13:59
Zolee, veľmi pekne ďakujem. To mi klient teraz zavolal, lebo sa práve rozprával s kupcom, a ja som nevedela okamžite odpovedať. Ale našla som aj túto supertému http://www.porada.sk/t63763-uplatnena-dph-z-oprav-budovy-ako-predat.html a stihla som sa ešte aj spýtať, či robil nejaké úpravy so stav. povolením alebo kolaudoval. Našťastie nie, tak som vďaka Porade zase za hviezdu. Ešte raz srdečná vďaka.
SAIVI
18.10.10,07:17
Ak platca DPH nadobudol majetok - prenosnú plechovú bunku od neplatcu DPH (neuplatnil si DPH ) a teraz sa ho rozhodol predať (ešte nie je celkom odpísaný ) ..može vystaviť faktúru bez DPH?
Adiks
18.10.10,08:00
Musí vystaviť faktúru s DPH, lebo oslobodené od dane je podľa par.42 zákona o DPH len dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa par.28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa par.49 ods.3, a ešte kúpa tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy a prechodné položky podľa par.22 ods.3, pri ktorých nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa par.49 ods.7 zákona o DPH.
zk24
20.01.14,14:15
Ahojte,

firma predala plne odpisane vozidlo (zostatková cena = 0,00 €) za 6,000 € do zahraničia rakúskej spoločnosti. Kúpna zmluva obsahuje iba sumu 6,000 €, bez uvádzania DPH...

Vie mi niekto poradiť ako postupovať? Musim z tej sumy 6,000 € vypočítať dph?
Teda 5,000 € by bola predajna cena a 1,000 € DPH?

Dakujem, zuzana
Tweety
20.01.14,14:25
Nie, daň nepočítaš, fa bez dane, samozrejme ak ide o faktúru pre platiteľa dph.. DP sa prenáša na kupujúceho.
zk24
20.01.14,14:31
Super vdaka. Takže to beriem ako dodanie tovaru do ineho ČS, ano?
Tweety
20.01.14,14:47
Áno.