sito
15.10.11,21:13
:);)
video1983
15.10.11,19:18
pepsikova
15.10.11,19:22
...pre jeden raz ani mama nič nepovie:D:D:D
Stanislav 1975
15.10.11,19:39
:);) rovná sa RÝCHLOVKA...
sito
15.10.11,19:43
http://www.porada.sk/t178035-musim-vykurovat.html

Janko, ale si ich nažhavil :) :D:D:D ;)

Ján, vieš ono sa to vždy môže zvrtnúť, aj sa zvrtne, niekedy aj zvrhne, zvrhlíci! Aj prútnici.

Písal si, že som trochu mimo. Nie! A áno! Všetci sme mimo. Tu sa sem tam niekto opýta, posťažuje, ale to nič nerieši. Pokiaľ nevidíš celok, všetky byty, miestnosti, nevidíš vlastne nič.
V prvom rade musí byť dobre vyregulovaný vykurovací systém domu. Ak je, potom treba získať iné, objektívnejšie čísla na rozpočítanie dodaného tepla ako sú m2 bytov. Čím? Volajú to PRVN, dobre, nech! A bodkou je, mal by byť, čo najobjektívnejší spôsob rozpočítania dodaného tepla, nákladov za teplo a priebežná kontrola primeraného, rovnomerného odberu tepla v jednotlivých bytoch, miestnostiach. Ach, ach, ach!

Iné skúsim, od 7. 10. dodávateľ tepla už dodáva teplo do domu. Bývam v spodnom byte, nad nevykurovanými priestormi. Ešte stále mi zapínajú hlavice odber minimálne, ale Stúpačky sú teplé, aj spiatočky. Keď sa 60 % platí podľa m2 platím vlastne aj za to teplo, ktoré nie je merané. Ale rovnako platia tých 60 % všetky byty nad mojím bytom. Čo je podľa mňa hlúposť . Byty majú rovnako m2, ale stúpačky, nie. V mojom byte je cez ne dodané viac tepla ako v ostatných nadomnou, čím vyššie, tým menej. Stúpačky majú menšiu plochu.
Ja mám iný spôsob, povedzme 15 % nákladov domu sa rozpočíta podľa plochy stúpačky. Potom ten na vrchu uhradí 500 a ja, spodný uhradím 2 500 Sk. s tých 15 %. Ale niekto tu stúpačku musí zohriať odberom tepla nadomnou, ale kto, kto viac a kto menej? To povedia čísla na PRVN. A potom, to treba tiež zohľadniť. Dá sa krokom sa vždy zvyšuje odpis, poviem o 1,0 %, na vrchu má 7,0 % . Ten odpis spôsobuje vyšší podiel na jednu jednotku. A to že nižšie a nižšie byty platia viac, za čo asi, za teplo dodané stúpačkou.
Istým spôsobom súhlasím, že tí čo moc kúria, by mali platiť menej, ale len z určitej čiastky nákladov domu.
Je treba spôsobom rozpočítania zabrániť nedokurovaniu bytov, kradnutiu tepla a zamedziť plytvaniu s teplom v dome.
Ak sú v dome eskymáci, masayovia, za svoj folklór musia platiť, alebo prispôsobiť sa.

10-10-11 14:06 #32

Takmerstarec (http://www.porada.sk/member.php?u=19352)
Pan sito,

prave to handrkovanie medzi susedmi moze trvat nekonecne dlho . Aj to vyuzitie toho vyssie sponinaneho odseku 10 § 7 casto nezarucuje, ze majitel netemperovaneho bytu bude zakladnu zlozku schvalenu pre neho zhromazdenim SVB okamzite platit. Lepsie by bolo ak by zakony explicitne stanovovali minimalne spotreby plynu alebo elektriny na objemovy meter bytu, aby bol takyto byt primerane temperovany i prikaz na rovnomernu spotrebu.

Ani nie, ak majú v hlave ...

To je pravda, po schválení, okamžite, nie! Priebežne v preddavkoch za služby, skutočne v ročnom vyúčtovaní. Ale to nezaručuje, že keď zaplatí, bude aj kúriť! Nebude, chce a bude platiť menej, len ak nebude kúriť.

358/2009 niečo rieši, ak má dom spoločné vykurovanie všetkých bytov, Vlastníci sa môžu dohodnúť, dať príkaz na rovnomernú spotrebu. Žiaden zákon im v tom nebráni.

10-10-11 15:27 #33
Halli (http://www.porada.sk/member.php?u=8456)


Neviem odkedy čítaš, ale viem odkedy píšeš ...takže už sme to tu prebrali zľava aj sprava a ďalšie handrkovačky su bez jasných ustanovení úplne zbytočné.

:) :D:D:D ;)

Takže, zľava, sprava! Ostáva z vrchu, zo spodku, z predku a zadku.

Handrkovačky budú vždy. Môžu prestať, ak sa dohodne spoločný uhol pohľadu. Odkiaľ? Ale ani to nie je záruka, každý má svoju hlavu.


Jano, predstav si, že v obchode si kúpiš chleba a salámu, klobásu, tlačenku, šunku, špekáčiky. A dostaneš bloček, kde máš chleba x a mäso x. Tak nejako mi pripadá vyúčtovanie za teplo Základná zložka a spotrebná zložka ceny za teplo.

Sú aj iné vplyvy, ktoré teplo spôsobujú v dome ja mám nie dve položky, ale desať. A vlastníci môžu byť priebežne informovaný, aký stav jednotiek by mali mať na prístrojoch, aby bol byt dostatočne vykurovaný a v byte sa neplytvalo s teplom.

Všimol som si, že excel máš v malíčku. V prílohe Ti prikladám jedno také vyúčtovanie. Pozri, posúď. Je možné vidieť aj porovnanie s ostatnými bytmi.

Prečo jednorázovka? Nevieš odkiaľ vybehnú tie ..... prútkari a tému zatvoria.
PASKOV
16.10.11,03:04
PRVN nejsou technicky definované.


Laici jsou fascinováni jejich čísly a někteří jim přisuzují božskou neomylnost.

Vaše originální představy o rozpočítavání tepla mě unavují.
PASKOV
16.10.11,03:15
Já zde na poradě hledám hlavně poučení.


Jsem vždy rád, když mě a na moje chyby někdo upozorní – nemusím je pracně a draze hledat sám.

Vlastní chyby jsou nejdražší – musím je sám zaplatit.
pepsikova
16.10.11,06:14
mimotemy...a ja sa, kurňa, vždy učím len na vlastných chybách,to je najlepšie,lebo nikdy viac sa mi nestane, žeby som ju zopakovala...
...a čo ma *erie najviac, že žiadna dohoda medzi vlastníkmi vykurovaných-aj nevykurovaných bytov nikdy nie je možná, pretože napríklad v našom činžáku lakomci bývajú v strede-a teda si myslia, že im stačí na prekúrenie bytu teplo, ktoré dá trubka, smerujúca ku mne-aj späť, pretože kúrim.....)som studený odchov, a tak mám na 2.5 na ventili,ak ochladne, zapnú sa radiatory a zohrejú...).a keďže na vyúčtovaní majú položky na meračoch nulové, neplatia vôbec nič,alebo len minimum...a nejako ich prinútiť, aby aspoň trochu pustili radiator.smola, no...
..výpočtom za kúrenie nerozumiem, vždy odpíšu, podpíšem a finito, praskla by mi hlava od šetrenia...ale sito, som vedela, že si kaliber, len nás, prútikárov, už netýr:)
buchač
16.10.11,06:35
rovná sa RÝCHLOVKA...
sito

Re: Jednorázovka
...a nie je jedno , že aký názov ....???
Musím vykurovať?
...aj inak by som povedal ...
Janko, ale si ich nažhavil
...a ako .....aj mňa , kua ...
...vieš ono sa to vždy môže zvrtnúť, aj sa zvrtne, niekedy aj zvrhne, zvrhlíci! Aj prútnici.
aj....proutnici ...

Takže, zľava, sprava! Ostáva z vrchu, zo spodku, z predku a zadku.
...hociako ...a hneď teraz , včul , okamžite ...

...šak aj radiátory by nemuseli tak fachčiť , že jak teplo by bolo , že...????.....či ....????
sito
16.10.11,07:19
mimotemy...a ja sa, kurňa, vždy učím len na vlastných chybách,to je najlepšie,lebo nikdy viac sa mi nestane, žeby som ju zopakovala...
...a čo ma *erie najviac, že žiadna dohoda medzi vlastníkmi vykurovaných-aj nevykurovaných bytov nikdy nie je možná, pretože napríklad v našom činžáku lakomci bývajú v strede-a teda si myslia, že im stačí na prekúrenie bytu teplo, ktoré dá trubka, smerujúca ku mne-aj späť, pretože kúrim.....)som studený odchov, a tak mám na 2.5 na ventili,ak ochladne, zapnú sa radiatory a zohrejú...).a keďže na vyúčtovaní majú položky na meračoch nulové, neplatia vôbec nič,alebo len minimum...a nejako ich prinútiť, aby aspoň trochu pustili radiator.smola, no...
..výpočtom za kúrenie nerozumiem, vždy odpíšu, podpíšem a finito, praskla by mi hlava od šetrenia...ale sito, som vedela, že si kaliber, len nás, prútikárov, už netýr:)

Veronika, je také porekadlo: Len somár sa učí na vlastných chybách! To nie pre Teba! Ako píšeš, ak je to tak, verím, odoberáš teplo efektívne. Ale, než sa to teplo dostane do tvojho bytu na vrch dostane prejde cez všetky byty pod tvojím. Pri úhrade podľa m2 zaplatíte všetci rovnako, podľa jednotiek, ten kto potreboval viac tepla, viac. Ty nie, neprinútiš, všetci, nadpolovičná väčšina, áno.

Richardova najväčšia chyba, že dal prútky do ruky poraďákom. Inak, každý nemusí čítať, tým ani nemusí byť prútkarom. Alebo nechcel aby mal každý právo povedať svoj názor? Je to jednoduché, chce to prevetrať, ovzdušniť, alebo ...
sito
16.10.11,07:41
sito
...hociako ...a hneď teraz , včul , okamžite ...

...šak aj radiátory by nemuseli tak fachčiť , že jak teplo by bolo , že...????.....či ....????


:) :D:D:D ;) Teraz si buchol, však si .....

Pravda na názve nezáleží, aj podstata má sem - tam svoju rázovitosť.

Aj v stredoveku vykurovali, hrady.

Jednorazovka, nie len Teba.

Prútnici aj prúty sa zvrtajú.

To je len tých šesť základných a potom, mnóga, mnóga ....

Je to v tom rozpočítaní dodaného tepla.

Každý problém má riešenie, jednoduché, len nie je naň jednoduché prísť. Ak áno potom už, po vojne ja každý generál ...

Každému bytu bolo zo zaznamenaných jednotiek napočítaný taký počet jednotiek, že po prenásobení pripadá na každý prístroj, PRVN rovnaký počet jednotiek, rovnaká úhrada za rovnakú teplotu. Ak si niekto potrebuje odobrať viac tepla, mal by si aj viac zaplatiť. Bol tu uvedený príklad, že najviac podla teploty o 20 %, teda aj počet jednotiek by mal mať vyšší o 20 %. Ale čo keď ich má až, aj o 200 % naviac, teda 300 % priemeru. Má v byte aj o 200 % vyššiu teplotu? ...

:);)
PASKOV
16.10.11,08:35
ÚŘAD PRO TECHNICKOU NORMALIZACI, METROLOGII A STÁTNÍ ZKUŠEBNICTVÍ
Gorazdova 24, P.O.BOX 49, 128 01 Praha 2
Jsou indikátory pro rozdělování topných nákladů na vytápění místnosti otopnými tělesy měřidly? Ve smyslu zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění pozdějších předpisů (dále zákon o metrologii) nemohou být indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy měřidly. Toto konstatování se týká jak indikátorů napájených elektrickou energií (ČSN 258521/EN 834), tak i indikátorů bez napájení elektrickou energií, pracujících na principu odparu kapaliny (ČSN 258522/EN 835). Důvodem je skutečnost, že se jedná pouze o zařízení pro registraci integrované teploty v čase, které neslouží ke zjišťování velikosti hodnoty příslušné fyzikální nebo technické veličiny. S odvoláním na citovaný zákon o metrologii nemohou být tedy předmětné indikátory pracovními měřidly stanovenými a dokonce ani pracovními měřidly nestanovenými (§ 3 odst. 1 zákona o metrologii).
Hlavním důvodem tohoto metrologického přístupu k indikátorům je prioritně to, že nelze zajistit jejich návaznost (§ 5 zákona o metrologii). Pokud se jedná o vztah zákona č. 22/1997 Sb., k indikátorům, nejsou tyto stanovenými výrobky.

Přístup k této problematice ze strany států EU (a ostatně i všech dalších vyspělých států) je s naším shodný. Rovněž tyto státy, pokud je nám známo, nepovažují indikátory za měřidla. Pro zdůraznění tohoto argumentu považujeme za nutné uvést, že ani Mezinárodní organizace pro legální metrologii (OIML, Paříž) se touto záležitostí nezabývá.

zdroj:

www.unmz.cz (http://www.unmz.cz/)
verkaz
16.10.11,08:36
Už som z toho aj ja popletená. Ešte sa chcem opýtať , že aké máte skúsenosti so samoodvzdušňovacími ventilmi ? Nič iné teraz nerobím, len otváram dvere sťažovateľom, že je treba riadne odvzdušniť, lebo im nehrejú radiátory. Viem, je to v inej téme ale ak viete, tak mi zhruba napíšte aj aké by boli náklady.mimotemy
verkaz
16.10.11,08:38
PASKOV, u nás je to práve pre užívateľov bytov hlavné vodítko, na ktorom vidia ako na kúrení šetria.
PASKOV
16.10.11,08:45
Tlačová správa Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska 18.4.2006


Dočkajú sa spotrebitelia jasných pravidiel na trhu s tepelnou energiou?

Dňa 10.4.2006 sa uskutočnilo na Ministerstve hospodárstva SR pracovné stretnutie zástupcov sekcie energetiky ( JUDr. Milan Orsáry, JUDr. Vilím, Ing. Ivan Dubnička) , Združenia bytového hospodárstva a spotrebiteľských organizácií zo Starej Ľubovne, Popradu a Banskej Bystrice.

Zástupcovia spotrebiteľských organizácií k príprave návrhu novelizácie zákona č.657/2004 Z.z. o tepelnej energetike predložili tieto najzávažnejšie pripomienky :

• Zákon v § 20 Podmienky ukončenia tepla znemožňuje hospodársku súťaž a obmedzuje vlastnícke práva občanov - vlastníkov bytov, ktorí by mali za odchod od terajších dodávateľov tepla platiť. Zástupcovia A3S v tejto veci vo februári tohto roku podali návrh na Generálnu prokuratúru SR, ale výsledok zatiaľ nepoznajú.

• Zákon ukladá obciam vykonávať funkcie stavebných úradov a zároveň tvoriť koncepciu rozvoja obce v tepelnej energetike. Keďže množstvo obcí je vlastníkom tepelných zdrojov, týmito dvoma protichodnými kompetenciami sa obce dostávajú do konfliktu záujmov a tým aj k možnému porušovaniu pravidiel hospodárskej súťaže. Spotrebiteľské organizácie majú informácie o tom, že zástupcovia spotrebiteľskej verejnosti sú vylúčení z príprav týchto energetických koncepcií.

• Vyhláška č. 630/2005 Z.z. je ospravedlnením dovozu, inštalácie a používania
pomerových rozdeľovačov tepla, ktoré nie sú meradlami a degradujú určené meradlá na úroveň pomerových rozdeľovačov tepla. Predaj tepelnej energie veľkému počtu spotrebiteľov ( podľa dostupných údajov viac ako 600 000 domácností ) bude aj naďalej nekontrolovateľný zákonnými meradlami. Spotrebitelia si cez meranie na pomerových rozdeľovačoch tepla nebudú môcť skontrolovať množstvo spotrebovanej tepelnej energie.

Aj samotný softvér pre rozpočítanie energie zostáva tajomstvom firiem.

• Prijatie tejto vyhlášky legalizuje nekalé praktiky niektorých firiem, ktoré už niekoľko rokov používajú vlastné predpisy na vyúčtovanie. Tie bez akéhokoľvek zákonného podkladu, aj prostredníctvom súdov, vymáhajú od spotrebiteľov s individuálnym vykurovaním platby za spoločné - často vôbec nevykurované priestory.

• Pretože ide o množstvo firiem, ktoré vyrábajú a predávajú tepelnú energiu,
dovážajú a predávajú pomerové rozdeľovače tepla, robia pre nich programy a vyúčtovanie
je namieste otázka spotrebiteľov „Komu slúži táto vyhláška?"

Otázku by mali adresovať budúcej vláde a dôraznejšie požadovať odpoveď na to : „Prečo má zostať trh s tepelnou energiou nekontrolovateľný, keď každý predaj kilogramu múky, zemiakov, či textilnej látky v obchode je pod prísnym dohľadom metrologických predpisov. Spotrebitelia by sa mali viac zaujímať o to, prečo niekoľko desaťtisícové účty, ktoré odčerpávajú značnú časť rodinného rozpočtu spotrebiteľa sú a majú byť aj naďalej bez možnosti ich kontroly?"

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Asociácia užívateľov bytov Banská Bystrica
Regionálne združenie spotrebiteľov – Poprad
sito
16.10.11,08:46
PASKOV, u nás je to práve pre užívateľov bytov hlavné vodítko, na ktorom vidia ako na kúrení šetria.

:eek: To akože tí čo chcú ušetriť si zavedú do radiátorov vzduch? :confused: Ako? :mee::mee::mee:

:) :D:D:D ;)
sito
16.10.11,08:55
Tlačová správa Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska 18.4.2006






Dočkajú sa spotrebitelia jasných pravidiel na trhu s tepelnou energiou?



Dňa 10.4.2006 sa uskutočnilo na Ministerstve hospodárstva SR pracovné stretnutie zástupcov sekcie energetiky ( JUDr. Milan Orsáry, JUDr. Vilím, Ing. Ivan Dubnička) , Združenia bytového hospodárstva a spotrebiteľských organizácií zo Starej Ľubovne, Popradu a Banskej Bystrice.

Zástupcovia spotrebiteľských organizácií k príprave návrhu novelizácie zákona č.657/2004 Z.z. o tepelnej energetike predložili tieto najzávažnejšie pripomienky :

• Zákon v § 20 Podmienky ukončenia tepla znemožňuje hospodársku súťaž a obmedzuje vlastnícke práva občanov - vlastníkov bytov, ktorí by mali za odchod od terajších dodávateľov tepla platiť. Zástupcovia A3S v tejto veci vo februári tohto roku podali návrh na Generálnu prokuratúru SR, ale výsledok zatiaľ nepoznajú.

• Zákon ukladá obciam vykonávať funkcie stavebných úradov a zároveň tvoriť koncepciu rozvoja obce v tepelnej energetike. Keďže množstvo obcí je vlastníkom tepelných zdrojov, týmito dvoma protichodnými kompetenciami sa obce dostávajú do konfliktu záujmov a tým aj k možnému porušovaniu pravidiel hospodárskej súťaže. Spotrebiteľské organizácie majú informácie o tom, že zástupcovia spotrebiteľskej verejnosti sú vylúčení z príprav týchto energetických koncepcií.

• Vyhláška č. 630/2005 Z.z. je ospravedlnením dovozu, inštalácie a používania
pomerových rozdeľovačov tepla, ktoré nie sú meradlami a degradujú určené meradlá na úroveň pomerových rozdeľovačov tepla. Predaj tepelnej energie veľkému počtu spotrebiteľov ( podľa dostupných údajov viac ako 600 000 domácností) bude aj naďalej nekontrolovateľný zákonnými meradlami. Spotrebitelia si cez meranie na pomerových rozdeľovačoch tepla nebudú môcť skontrolovať množstvo spotrebovanej tepelnej energie.

Aj samotný softvér pre rozpočítanie energie zostáva tajomstvom firiem.

• Prijatie tejto vyhlášky legalizuje nekalé praktiky niektorých firiem, ktoré už niekoľko rokov používajú vlastné predpisy na vyúčtovanie. Tie bez akéhokoľvek zákonného podkladu, aj prostredníctvom súdov, vymáhajú od spotrebiteľov s individuálnym vykurovaním platby za spoločné - často vôbec nevykurované priestory.

• Pretože ide o množstvo firiem, ktoré vyrábajú a predávajú tepelnú energiu,
dovážajú a predávajú pomerové rozdeľovače tepla, robia pre nich programy a vyúčtovanie
je namieste otázka spotrebiteľov „Komu slúži táto vyhláška?"

Otázku by mali adresovať budúcej vláde a dôraznejšie požadovať odpoveď na to : „Prečo má zostať trh s tepelnou energiou nekontrolovateľný, keď každý predaj kilogramu múky, zemiakov, či textilnej látky v obchode je pod prísnym dohľadom metrologických predpisov. Spotrebitelia by sa mali viac zaujímať o to, prečo niekoľko desaťtisícové účty, ktoré odčerpávajú značnú časť rodinného rozpočtu spotrebiteľa sú a majú byť aj naďalej bez možnosti ich kontroly?"

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Asociácia užívateľov bytov Banská Bystrica
Regionálne združenie spotrebiteľov – Poprad



Nedočkajú sa jasných pravidiel. Snáď je to jasne. Určené meradlá vyjadrujú hodnotu v technických jednotkách. A s jasnou presnosťou niekto povie len na 40 % je to skutočnosť. Najlepšie nemerať, veď sa nemeralo ani na domoch, päte, a bol kľud. To len niekto aby sa mal čím a na kom priživovať. Kámo, uveď všetkých, až vieme. Kto!
sito
16.10.11,09:05
Už som z toho aj ja popletená. Ešte sa chcem opýtať , že aké máte skúsenosti so samoodvzdušňovacími ventilmi ? Nič iné teraz nerobím, len otváram dvere sťažovateľom, že je treba riadne odvzdušniť, lebo im nehrejú radiátory. Viem, je to v inej téme ale ak viete, tak mi zhruba napíšte aj aké by boli náklady.mimotemy

Každý radiátor sa dá odvzdušniť, ktorý má odvzdušňovací ventil. Je jedno či v sopdnom, strednom, vrchnom byte. Ak nemajú, vzduch pretlačí do vrchných. Tie sa musia odvzdušniť!

Téma je už zavretá, nech 15 E jeden, ale ten pokoj v dome. Slúžia všetkým, aj keď sú len vo vrchných bytoch.
PASKOV
16.10.11,14:31
Doporučuji do pozornosti:

Vybrané z porady SVB:


najag

13-06-09, 04:51 PM


Zatial co kalorimetricke meradlo ma certifikat a triedu presnosti, tak skusenosti zo zahranicia potvrdzuju, ze takmer polovica elektronickych indikatorov nevyhovela pri prevadzkovom overovani.

V ČR bol namerany rozptyl o hodnote plus - minus 30% - 45% .

Takze je jasne, preco sa dostala do pravnej upravy v CR uprava o rozdielnosti 40% pri ktorej je treba zmenit sposob rozpocitavania.

Takze toto je realita.

*****

Ignorace uvedených zkušeností zde na poradě nutně vede k prezentaci:

falešného řešení rozdělení tepla v BD --- sito ---