Jaka3
16.10.11,11:29
Je účtovná jednotka v podvojnom účtovníctve povinná tvoriť opravné položky k pohľadávkam, alebo sa môže rozhodnúť ich netvoriť, pretože napr. nechce vykázať stratu?
Tweety
16.10.11,09:33
Je účtovná jednotka v podvojnom účtovníctve povinná tvoriť opravné položky k pohľadávkam, alebo sa môže rozhodnúť ich netvoriť, pretože napr. nechce vykázať stratu?
Áno, je.
KEJKA
16.10.11,12:17
Je účtovná jednotka v podvojnom účtovníctve povinná tvoriť opravné položky k pohľadávkam, alebo sa môže rozhodnúť ich netvoriť, pretože napr. nechce vykázať stratu?
tvorba je povinná, pravidlá pre tvorbu sú voliteľné - treba uviesť v internej smernici. Dôvod, že nechce vykázať stratu, je ten najnesprávnejší. Účtovníctvo má vykazovať pravdivý=verný obraz o majetkovej situácii a tvariť sa že pohľadávky sú bonitné, aj ked v skutočnosti sú nedobytné, je zámerné skreslovanie slutočnosti.
Jaka3
16.10.11,12:24
Pod pravidlami máš na mysli zákon o DP, tzn. 20%, 50% a 100% podľa počtu dní po splatnosti? Ďakujem pekne za odpoveď.
KEJKA
16.10.11,12:26
nie - pod pravidlami mám na mysli zákon o účtovníctve a Postupy účtovania v prvom rade. Predsa som písala o vernom obraze, o tom ZDP nehovorí.
Jaka3
16.10.11,12:31
Trochu ma mýli to slovo voliteľné pravidlá, myslela som že ZDP to stanovuje jasne. Ďakujem.
KEJKA
16.10.11,16:09
ZDP stanovuje limity pre daňovú uznateľnosť, nič viac.
Prioritne platí to, čo som napísala predtým a vždy to aj tvrdím.
Adiks
17.10.11,11:23
Je to podobne ako s odpismi, to čo ustanovuje zákon o dani z príjmov je daňová stránka. Účtovná stránka je od nej nezávislá a je vyšpecifikovaná v interných účtovných smerniciach danej spoločnosti.
Kořalníková Katka
07.11.11,10:20
Prosím Vás, ako mám vyfakturovať faktúru do Lichtenštajnska my sme platcami DPH neviem či s DPH alebo bez DPH(autodoprava) Ďakujem.