PatrikMB
16.10.11,10:46
Dobrý deň poraďaci:),

nevedel som nájsť bližšiu kategóriu k tejto téme, preto píšem tu:rolleyes:
V našom meste so známymi chodievame občas do jedného podniku.
majú tam kamerový systém pred v chodom na terase, vo vnútri aj v salóniku. Došlo k takému incidentu, že sme sa raz dozvedeli, že sa šíria po meste o nás správy ako sa my zabávame, kde sedávame, dokonca čo sme mali v ten večer oblečené. Keďže sa tieto informácie čo raz viac dostávali von, často skreslené a prikrášlené...no proste vhodné na ohováranie, začali sme hľadať z kade také informácie idú von. Opýtali sme sa pani čašníčky a tá nám otvorene povedala ako to je. Pán majiteľ ak má chuť tak si prezerá videozáznami. Sleduje buď live alebo staršie nahrávky. Dokonca, že ma aplikáciu na mobilnom telefóne, ktorá mu umožnuje sledovať svoj bar hoci kedy, keď sa mu chce. Pani čašníčka sa nám dokonca posťažovala, že sa jej stalo, že otvorila bar, neumyla podlahu lebo sa jej zdala čistá a majiteľ jej zatelefonoval nech tu podlahu umyje, lebo vie, že ju neumyla. Sťažovala sa nám, že od vtedy sa tam necíti dobre, lebo nevie kedy sa pán majiteľ pozerá a kedy zas nie... Pre ňu je nepríjemné si upraviť čo i len vlasy keď je sa ma v podniku, lebo sa jej zdá, že ju práve pozoruje. S nami ako to je sme sa dozvedeli neskôr. Manželka majiteľa spoločne trávi svoj čas pozorovaním týchto záznamov a rozšširuje ich ďalej. Viem, že som sa rozpísal, ale chcel som vás trošku uviesť do obrazu. Chcem sa opýtať do akej miery môže majiteľ využívať kamerový systém:confused:

Všetkým vám veľmi pekne ďakujem:)
lujza.j
16.10.11,09:34
marleau
16.10.11,10:30
Čudujem sa vám,že tam ešte chodíte.Pekne by som mu aj dal najavo,prečo na jeho pajzel kašlem.
lujza.j
16.10.11,10:43
inak pani čašníčka čo rieši?je v práci tak má robiť tak ako má. ja som pod kamerami v práci celý deň a žijem a som tu:):) a takým je nás dosť....
mmmm1
17.10.11,08:55
Prečo tam chodíte? Myslím, že to nie je používanie kamerového systému, ale zneužívanie. Je to choré. Ľudia čo špehujú iných sa im ináč hovorí. Asi by som to riešila cez MsÚ , políciu, resp. miestnu TV , ak máte al. podobne. A podľa mňa keby sa toto roznieslo po meste, tak môžu zavrieť lokál. Kto by tam chodil?
Daniela12345
17.10.11,09:09
Zamestnanci podniku musia byť upovedomení s tým, že na pracovisku ich sníma kamera. Informácie von z podniku sa nesmú vynášať a záznamy sa môžu použiť iba v tedy, ak sa stane tresný čin, ,,,, ( kamery nie sú na klebety ) a archivácia záznamov - 7 dní.
Gina Er
17.10.11,09:12
ako sa proti tomu môže brániť zákazník?
Daniela12345
17.10.11,09:28
Podnetom na Úrad na ochranu os. údajov, alebo tento podnik už nenavštevovať. A ešte jedná poznámka : podnik musí mať určenú osobu , ktorá má dohľad nad kamerovým systémom a je viazaná mlčanlivosťou. Údaje, ktoré získa kamerovým systémom nemôže povedať hocikomu.
Gina Er
17.10.11,09:31
podľa mňa by tam aj malo byť VÝRAZNÉ upozornenie pre zákazníkov,že ten priestor je monitorovaný.
Atomer.sk
17.10.11,09:33
ako sa proti tomu môže brániť zákazník?

Jednoducho, nebude chodit do takeho podniku.
Daniela12345
17.10.11,09:38
podľa mňa by tam aj malo byť VÝRAZNÉ upozornenie pre zákazníkov,že ten priestor je monitorovaný.

Áno.
Daniela12345
17.10.11,09:43
A ešte jedna rada : ja by som pánom majiteľom dala pred kameru spísané na paprieri ich práva a povinnosti, aby si ich pri prezeraní záznamu prečítali.
Chobot
17.10.11,10:47
Dobrý deň poraďaci:),

nevedel som nájsť bližšiu kategóriu k tejto téme, preto píšem tu:rolleyes:
V našom meste so známymi chodievame občas do jedného podniku.
majú tam kamerový systém pred v chodom na terase, vo vnútri aj v salóniku. Došlo k takému incidentu, že sme sa raz dozvedeli, že sa šíria po meste o nás správy ako sa my zabávame, kde sedávame, dokonca čo sme mali v ten večer oblečené. Keďže sa tieto informácie čo raz viac dostávali von, často skreslené a prikrášlené...no proste vhodné na ohováranie, začali sme hľadať z kade také informácie idú von. Opýtali sme sa pani čašníčky a tá nám otvorene povedala ako to je. Pán majiteľ ak má chuť tak si prezerá videozáznami. Sleduje buď live alebo staršie nahrávky. Dokonca, že ma aplikáciu na mobilnom telefóne, ktorá mu umožnuje sledovať svoj bar hoci kedy, keď sa mu chce. Pani čašníčka sa nám dokonca posťažovala, že sa jej stalo, že otvorila bar, neumyla podlahu lebo sa jej zdala čistá a majiteľ jej zatelefonoval nech tu podlahu umyje, lebo vie, že ju neumyla. Sťažovala sa nám, že od vtedy sa tam necíti dobre, lebo nevie kedy sa pán majiteľ pozerá a kedy zas nie... Pre ňu je nepríjemné si upraviť čo i len vlasy keď je sa ma v podniku, lebo sa jej zdá, že ju práve pozoruje. S nami ako to je sme sa dozvedeli neskôr. Manželka majiteľa spoločne trávi svoj čas pozorovaním týchto záznamov a rozšširuje ich ďalej. Viem, že som sa rozpísal, ale chcel som vás trošku uviesť do obrazu. Chcem sa opýtať do akej miery môže majiteľ využívať kamerový systém:confused:

Všetkým vám veľmi pekne ďakujem:)

O prevádzkovaní kamerového systému pojednáva zákon o ochrane osobných údajov č. 428/2004. Vytiahol som ti pár užitočných usatnovení:

§ 10 ods. (7)
Priestor prístupný verejnosti možno monitorovať pomocou videozáznamu alebo audiozáznamu len na účely verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality alebo narušenia bezpečnosti štátu, a to len vtedy, ak priestor je zreteľne označený ako monitorovaný. Označenie monitorovaného priestoru sa nevyžaduje, ak tak ustanovuje osobitný zákon. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

§ 13 ods.(7)
Ak vyhotovený záznam podľa § 10 ods. 7 nie je využitý na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ten, kto ho vyhotovil, ho zlikviduje najneskôr v lehote siedmich dní odo dňa nasledujúceho po dni, v ktorom bol záznam vyhotovený, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

Môžeš síce podať podnet na úrad na ochranu os. údajov, ale to porušenie by trebalo aj dokázať. Ak príde kontrola, neukáže staré záznamy, povie, že ich nikto nepozerá a nič sa nestane. Kontrola by musela nájsť porušenie zákona.
Indeed
19.10.11,21:42
NWO sa pomaly ale isto ujíma moci.

Ešte budeme prekvapení , aké opatrenia spolu s obmedzovaním osobnej slobody budú prijaté.

V záujme posilnenia bezpečnosti, a proti terorizmu.
PatrikMB
03.04.13,06:53
Ďakujem všetkým za odpoveď :)