jadranka111
16.10.11,17:51
- zdá sa mi, že to tu už bolo preberané, ale nemôžem to násjť, preto poprosím o usmernenie
- napr. výber z bankomatu je 10.10. - mám z bankomatu lístok - takže to zaúčtujem v tento deň - ako výber z účtu a príjem na priebežné položky? a hneď môžem dať v ten istý deň aj príjem do pokladne a výber z priebežnej položky?

- na výpise je to totiž stiahnuté až 11.10. - takže aký deň vlastne zaúčtujem?
Rozalka
16.10.11,16:24
Účtuješ podľa dokladov:
10.10. Pokladňa príjem, priebežná položka výdaj (tie peniaze skutočne fyzicky máš, musíš ich prijať)
11.10. Banka výdaj, priebežná položka príjem
rodina1
16.10.11,16:27
- zdá sa mi, že to tu už bolo preberané, ale nemôžem to násjť, preto poprosím o usmernenie
- napr. výber z bankomatu je 10.10. - mám z bankomatu lístok - takže to zaúčtujem v tento deň - ako výber z účtu a príjem na priebežné položky? a hneď môžem dať v ten istý deň aj príjem do pokladne a výber z priebežnej položky?

- na výpise je to totiž stiahnuté až 11.10. - takže aký deň vlastne zaúčtujem?

10. 10. zaúčtuješ ako vklad do pokladne (výdaj priebežná položka)
11. 10. (môžeš účtovať až na základe výpisu z banky) - výber z banky (príjem priebežná položka)
mi75
27.08.12,20:16
Dobrý večer. Ja tomu vyššie uvedenému vôbec nerozumiem. Ten výber z bankomatu sa eviduje do kolonky priebežná položka/ výdaj? Ako najdlhšie môžem mať peniaze v priebežnej položke? Môžem ich do pokladne vložiť aj neskôr? Po vklade tejto sumy do pokladne zaevidujem do kolonky priebežná položka/vklad alebo do príjem v hotovosti? Musím mať papierik z bankomatu, že som uskutočnila výber ( ja som si ten papierik nedala vytlačiť)? Po vklade do pokladne si vystavím príjmový pokladničný doklad? Ďakujem za odpoveď.
mondes
27.08.12,20:55
Dobrý večer. Ja tomu vyššie uvedenému vôbec nerozumiem. Ten výber z bankomatu sa eviduje do kolonky priebežná položka/ výdaj? Ako najdlhšie môžem mať peniaze v priebežnej položke? Môžem ich do pokladne vložiť aj neskôr? Po vklade tejto sumy do pokladne zaevidujem do kolonky priebežná položka/vklad alebo do príjem v hotovosti? Musím mať papierik z bankomatu, že som uskutočnila výber ( ja som si ten papierik nedala vytlačiť)? Po vklade do pokladne si vystavím príjmový pokladničný doklad? Ďakujem za odpoveď.

Takže takto:
príjem do pokladne = + 100 Eur
priebežné položky = - 100 Eur
bankový výpis = -100 Eur
priebežné položky = + 100 Eur


V deň, kedy si urobil výber, musíš zaúčtovať aj príjem do pokladne, to je tých + 100 Eur, na druhej strane musíš mať výdaj, čiže to je tých - 100 Eur a keď ti príde výpis z banky, tak ten výdaj zaúčtuješ ako výdaj z banky a príjem na priebežné položky. Tie priebežné položky sa ti musia vynulovať a v pokladni musíš mať 100 Eur a v banke musíš mať - 100 Eur. Dúfam, že si to pochopil.
mi75
29.08.12,06:11
Ano, dakujem. Cize prijem do pokladne ma byt zaevidovany este skor ako vyber z bankomatu. A mala som si vystavovat prijmove pokladnične doklady po vklade do pokladne?
mondes
29.08.12,07:18
Ano, dakujem. Cize prijem do pokladne ma byt zaevidovany este skor ako vyber z bankomatu. A mala som si vystavovat prijmove pokladnične doklady po vklade do pokladne?

No určite máš vystavovať príjmové PD.
Tweety
29.08.12,07:22
Ano, dakujem. Cize prijem do pokladne ma byt zaevidovany este skor ako vyber z bankomatu. A mala som si vystavovat prijmove pokladnične doklady po vklade do pokladne?
Nie, rovnakým dátumom ako výber. PD, v tomto prípade príjmnový je potrebné vystaviť.
mi75
30.08.12,08:26
A viete mi poradiť , čo spraviť ak som PD nevystavila a medzitým som na základe iných faktúr vydala PD. Teda keď si PD ku vkladom do pokladne teraz dodatočne vystavím, nebude mi sedieť poradové číslo.
mondes
01.09.12,14:53
Vystavuješ PD ručne?
mi75
03.09.12,05:57
Ano.
KEJKA
03.09.12,07:07
A viete mi poradiť , čo spraviť ak som PD nevystavila a medzitým som na základe iných faktúr vydala PD. Teda keď si PD ku vkladom do pokladne teraz dodatočne vystavím, nebude mi sedieť poradové číslo.
nestresuj.
Ak už máš PD s iným dátumom, tak teraz vystav s aktuálnym, alebo posledným možným dátumom PD na ten výber z ATM. Vôbec nevadí, že ti nebude sedieť dátum výberu a dátum prijatia hotovosti do pokladnice - mohla si predsa tú hotovosť nosiť vo vačku................. vadilo by to vtedy, ak by si "vďaka" zabudnutému príjmu vykazovala mínusový stav pokladnice.
Dôležité je, aby ti v konečnom dôsledku sedeli priebežné položky a samozrejme súhlasila fyzická inventúra pokladničnej hotovosti.
slnenko
03.03.13,15:48
Dobrý deň,
aj ja mám taký prípad :
22.2 výber peňazí z bankomatu /na dotáciu pokladne/
25.2. výpis z účtu o výbere penazí z bankomatu...
zaúčtovala som to takto:
22.2. príjem do pokladne a priebežné položky výdaj
25.2. výber penazí z účtu /bankový výpis/ a priebežné položky príjem

chcem sa spýtať, či je to správne. Nemal by byť najskôr účtovaný výber penazí z banky a potom príjem do pokladne?
Ďakujem.
Rozalka
03.03.13,16:24
Dobrý deň,
aj ja mám taký prípad :
22.2 výber peňazí z bankomatu /na dotáciu pokladne/
25.2. výpis z účtu o výbere penazí z bankomatu...
zaúčtovala som to takto:
22.2. príjem do pokladne a priebežné položky výdaj
25.2. výber penazí z účtu /bankový výpis/ a priebežné položky príjem

chcem sa spýtať, či je to správne. Nemal by byť najskôr účtovaný výber penazí z banky a potom príjem do pokladne?
Ďakujem.
Nie, práve na takéto prípady sa používa "priebežná položka".
Prídeš z banky, vystavíš PPD. Výber z banky môžeš účtovať až na základe výpisu a ten máš k dispozícii neskôr, práve pre tento časový posun existuje priebežná položka (v PU = peniaze na ceste; len sa nepýtaj, kde ležia).
slnenko
03.03.13,20:01
Nie, práve na takéto prípady sa používa "priebežná položka".
Prídeš z banky, vystavíš PPD. Výber z banky môžeš účtovať až na základe výpisu a ten máš k dispozícii neskôr, práve pre tento časový posun existuje priebežná položka (v PU = peniaze na ceste; len sa nepýtaj, kde ležia).

ak som tomu dobre porozumela tak by to malo byť takto ???
22.2. vyberiem z bankomatu peniaze zaučtujem : príjem do pokladne, /čiže vystavím PPD a k nemu doložím potvrdenku z bankomatu/ a priebežná položka výdaj
25.2. na základe výpisu z BU zaúčtujem: výdaj z účtu a priebežná položka príjem..
Ďakujem Rozálka za trpezlivost a si ma rozosmiala s peniazmi na ceste :))))
wirgi
04.03.13,06:41
Ďakujem Rozálka za trpezlivost a si ma rozosmiala s peniazmi na ceste :))))[/QUOTE]


mimotemy spomenula som si, že pred 20 rokmi sme účtovali 100-01-05 tovar na ceste, a účet 309 -cenové rozdiely/ tzv. smetisko/ ale to už je strašne dávno
Rozalka
04.03.13,18:18
ak som tomu dobre porozumela tak by to malo byť takto ???
22.2. vyberiem z bankomatu peniaze zaučtujem : príjem do pokladne, /čiže vystavím PPD a k nemu doložím potvrdenku z bankomatu/ a priebežná položka výdaj
25.2. na základe výpisu z BU zaúčtujem: výdaj z účtu a priebežná položka príjem..
Ďakujem Rozálka za trpezlivost a si ma rozosmiala s peniazmi na ceste :))))
Ja som si spomenula, že jeden jediný raz (v r. 1991) som videla "peniaze na ceste" - u môjho klienta som si kúpila plavky a keď ma vyprevádzal k bránke, chcel mi vrátiť peniaze, no ja som "ucukla" a stovečka (naozaj taká cena, pritom tie plavky boli úžasné) padla na zem, ja som sa zvrtla a nechala ju tam - ale boli "na ceste".