kika86
16.10.11,20:27
Dobrý deň,
rada by som poprosila o radu. Od marca 2011 som zamestnaná, od júna 2011 som zmenila zamestnávateľa do teraz, od 15 augusta 2011 si platím DNP z rozdielu max VZ. Som tehotná a termín pôrodu mám 27.mája 2012. Chcela by som sa spýtať podmienka 270 dní z DNP má byť splnená k predp.dátumu pôrodu, alebo k nástupu na materskú?
Ďakujem.
ivka70
16.10.11,18:42
K datumu porodu.
Ak tato podmienka nie je splnena k datumu nastupu na MD, caka sa do porodu, ci splnena bude a ak splnena je, tak je materska doplatena od nastupu na MD.
Kedze u teba bude k DNP pripocitane ukoncene poistenie zo zamestnania v posl. 2 rokoch, tak podmienku urcite splnis.
Mila123
16.10.11,18:55
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia

započítava sa aj prerušené nemocenské poistenie zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinnej dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby

zamestnanec má nárok na materské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ

nárok na materské u zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie

povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur
kika86
16.10.11,18:59
...ďakujem, ale upresním, že stále som zamestnaná. takže budem mať viac ako 270 dní povinné poistenie a DNP vychádza tesne 285 dní do dátumu pôrodu.
Xanti
16.10.11,19:07
Kika,
to prvé zamestnanie sa Ti priráta k DNP, lebo je ukončené takže už aj pri nástupe na materskú budeš mať splnenú podmienku 270 dní aj z DNP.