nemozna
16.10.11,21:52
Mám ponuku na úver na zmenku, dotyčný mi poslal zmluvu, kde sa zaväzujem splácať v dohodnutým splátkach a zmenku kde sa zaväzujem splatiť XY sumu k nejakému dátumu.
Nejako sa mi to nezdá, príde mi to ako dvojité, budem mu splácať a keď to splatím bude odo mňa pýtať na základe zmenky celú čiastku ešte raz?
Prosím pomôžte mi.
KEJKA
17.10.11,05:18
banky ku zmenke, ako forme zabezpečenia ešte vyhotovujú zmluvu, resp. dohodu o spôsobe uplatnenia zmenky, z ktorej vyplýva právo navyplatenie plen preukázaného zostatku dlhu.
Dotyčný len okopíroval spôsob ale nedotiahol do konca. Nepodpisuj, lebo ozaj sa to môže stať.
misoft
17.10.11,14:43
kde sa zaväzujem splácať v dohodnutým splátkach a zmenku kde sa zaväzujem splatiť XY sumu k nejakému dátumu.
= dvojitá platba - NEPODPISOVAŤ!
jurmiro
17.10.11,19:28
Zmenka ako abstraktný právny úkon (neskúma sa právny dôvod vystavenia) sa používa ako platobný prostriedok, aj ako zabezpečovací prostriedok. To druhé využívajú napr. banky pri úveroch a spolu so zmenkou sa podpisuje aj dohoda o vyplňovacom práve k blankozmenke (v čase podpisu na nej nie je vyplnená zmenková suma a túto doplní až osoba oprávnená zo zmenky).
Treba naozaj pozorne preskúmať všetky dokumenty, ktoré v danej veci podpíšete.
bobekoad
17.10.11,19:36
vlozte dokument, pozriem sa na to
nemozna
17.10.11,20:22
Neviem to sem vložiť.
Chobot
18.10.11,07:02
Mám ponuku na úver na zmenku, dotyčný mi poslal zmluvu, kde sa zaväzujem splácať v dohodnutým splátkach a zmenku kde sa zaväzujem splatiť XY sumu k nejakému dátumu.
Nejako sa mi to nezdá, príde mi to ako dvojité, budem mu splácať a keď to splatím bude odo mňa pýtať na základe zmenky celú čiastku ešte raz?
Prosím pomôžte mi.

Podľa správnosti by si mala mať úverovú zmluvu so záväzkom splácania a blankozmenku (bez vyplnenej sumy) ako zabezpečovací nástroj. To pre prípad, keby si neplatila úver zo zmluvy, tak ti na zmenku vypíše dlžnú sumu a tú si povinná uhradiť.

No zmenku je možné aj zneužiť, mohol by veriteľ od teba požadovať splatiť úver aj zmenku, ale keby si to dala na súd, tak by si vyhrala, lebo by nevedel preukázať, prečo požaduje danú sumu 2x.
nemozna
18.10.11,09:38
Ďakujem chobot.
Vlastas
18.10.11,10:11
Bežne sa to takto robí, zmenka vystavená na celú čiastku+úroky ale v dolnej časti zmenky je uvedené:ZMENKA je splatná len v náväznosti na Zmluvu xyz a odvolávka na bod, kde sú dohodnuté splátky. To znamená, že si treba nechať všetky potvrdenia o splátkach.
nemozna
20.10.11,17:24
Neviete koľko budem platiť za overenie podpisu na zmluve a zmenke u notára?
Ako sa to vlastne robí?
Vlastas
21.10.11,06:14
Treba presne spísať zmluvu o pôžičke (Zmluva o pôžičke sa uzatvára podľa § 657 a nasl. Občianskeho zákonníka medzi veriteľom a dlžníkom), výška pôžičky, presné dohodnuté úroky, dobu zapožičania (od - do), spôsob ručenia (ZMENKOU“ vystavenou dňa xxxxx) a samozrejme presné a overené údaje oboch strán. Potom sa vystaví Zmenka. Nepodpisovať ani jeden dokument a ísť k notárovi a tam uvedené písomnosti podpíšete. Jeden podpis je cca 3,-€. Zmluvy vytlačiť 2x, zmenka 1x (ostáva pre veriteľa).
Chobot
21.10.11,06:27
Neviete koľko budem platiť za overenie podpisu na zmluve a zmenke u notára?
Ako sa to vlastne robí?

Na matrike 0,50€ u notára cca 2,5 €.

http://www.bgservices.eu/spravne.poplatky.php

(http://www.bgservices.eu/spravne.poplatky.php)
profesional
21.10.11,06:54
Je to v poriadku len v takom pripade ak by slo o tzv. zmenku na privesok. Tj. zmenka je uplatnitelna len na zaklade podmienok uvedenych v kontrakte na ktory sa viaze.
Cize ako dva samostatne dokumenty urcite nie. Bud bude zosita so zmluvou a bude z toho jasne vyplyvat ze ide o zmenku na privesok alebo potom inak ucite nie.
doktor23
21.10.11,11:34
na zmenke sa podpis neosvedčuje
nemozna
21.10.11,11:52
Iba na zmluve o pôžičke?
Na zmenke potom čo? Doktor, myslím, že sa problematike rozumieš, môžeš mi prosím poslať mail a Ti prepošlem tie dokumenty
a pozrieš sa na to?
draik
21.10.11,16:09
V zmluve o pozicke by malo byt uvedene, ze pre zabezpecenie plnenia zo zmluvy dlznik vystavil zmenku a ze splnenim dlhu pravo vymahat plnenie zo zmenky zanika. Ak by teda veritel ziadal preplatit zmenku po vrateni pozicky, staci dlznikovi preukazat splatenie pozicky. Tym padom nebude mozne, aby sud dal v zmenkovom spore za pravdu veritelovi.
Ak ide o biankozmenku (zmenku nevyplnenu v niektorych podstatnych udajoch), je potrebna dohoda o sposobe jej vyplnenia (ta moze byt sice urobena aj ustne, ale urcite odporucam to dat na papier).
draik
21.10.11,16:14
Iba na zmluve o pôžičke?
Na zmenke potom čo? Doktor, myslím, že sa problematike rozumieš, môžeš mi prosím poslať mail a Ti prepošlem tie dokumenty
a pozrieš sa na to?
Zmenku jej vystavitel (vo Vasom pripade Vy ako dlznik) iba podpise. Veritel asi bude pozadovat overenie podpisu dlznika na zmluve o pozicke (aj ked to nie je potrebne pre platnost zmluvy), aby dlznik tak lahko nemohol zapriet, ze podpis na zmenke nie je jeho. Zmenka je vyborny nastroj, akurat na Slovensku sa velmi nepouzivala. A ked uz, tak bol okolo toho cirkus (vid tzv. Duckeho zmenky).
draik
21.10.11,16:19
Je to v poriadku len v takom pripade ak by slo o tzv. zmenku na privesok. Tj. zmenka je uplatnitelna len na zaklade podmienok uvedenych v kontrakte na ktory sa viaze.
Cize ako dva samostatne dokumenty urcite nie. Bud bude zosita so zmluvou a bude z toho jasne vyplyvat ze ide o zmenku na privesok alebo potom inak ucite nie.
Zmenka ako zabezpecovaci nastroj nemusi byt (a v praxi ani nebyva) zviazana so zmluvou. Je vsak potrebne, aby zabezpecovacia funkcia zmenky bola uvedena v zmluve.