Fehér
17.10.11,11:38
Dobry den,

riesim taku dilemu. zakladame s holandanom sro, kde budeme dvaja 50% spolocnici a konatelia. Holandan mi radil, aby sme v tejto spolocnej sro figurovali s vlastnymi firmami (teda ako pravnicke osoby). v holandsku sa to tak robi kvoli jednoduchosti uctovnictva a takisto pokial mate viacero takychto spolocnych firiem, mozte si transferovat peniaze na svoju sro (s ktorou samozrejme figurujete v kazdej takejto firme) bez toho, aby sa platila dan zo zisku (ta sa ale samozrejme musi raz zaplatit - ale iba ked sa rozhodne vyplatit si zisk z tej mojej firmy).
Pytal som sa viacero ludi a oni nikdy nepoculi o takychto vyhodach, cize je dost mozne, ze to na slovensku takto nefunguje.
Chcel by som sa teda spytat, ma vobec figurovanie v sro ako pravnicka osoba na slovensku nejake vyhody? je jedno ake, ci uz jednoduchsia praca pre uctovnicku atd. lebo ak nie, potom v tej firme mozme figurovat ako fyzicke osoby, resp. ako pravnicka (on, aj tak uz je zalozena) a fyzicka (ja).

Za rady vopred dakujem.
M.




http://www.google.com/uds/css/small-logo.png
sroservis
17.10.11,19:23
Dobrý deň, mne len tak napadá - zdravotné odvody (poistenie) zo zisku. Od zisku vytvoreného v roku 2011, podlieha podiel na zisku zdravotnému odvodu (časť platí s.r.o., časť spoločník spolu 14%), ale myslím, že to platí len v prípade, ak spoločník je fyzická osoba (vzhľadom na charakter zdravotného poistenia ako osobného poistenia).
zk24
17.10.11,19:26
Dobrý deň, mne len tak napadá - zdravotné odvody (poistenie) zo zisku. Od zisku vytvoreného v roku 2011, podlieha podiel na zisku zdravotnému odvodu (časť platí s.r.o., časť spoločník spolu 14%), ale myslím, že to platí len v prípade, ak spoločník je fyzická osoba (vzhľadom na charakter zdravotného poistenia ako osobného poistenia).

14%?

nie sú zdravotné odvody z podielov na zisku dosiahnutých za rok 2011 10%?
zk24
17.10.11,19:34
§12 Sadzba poistného:

g) zamestnanca, samostatne zárobkovo činnú osobu, poistenca podľa § 11 ods. 2 a poistenca štátu podľa § 11 ods. 7 10 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6; ak je zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 a poistenec štátu podľa § 11 ods. 7 osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 5 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6.

§ 13 Vymeriavací základ

(6) Zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. e), má povinnosť platiť poistné aj z tohto príjmu. Vymeriavací základ pre odvod poistného z tohto príjmu je príjem, ktorý presiahne sumu minimálneho základu podľa odseku 10 dosiahnutý v rozhodujúcom období; do príjmu sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu.

§ 10b Zárobková činnosť

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je....

e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva