wegamizi
17.10.11,12:19
Prosim poradit.

Pri nedostatku fin.prostriedkov na firemnom ucte s.r.o.-cky urobim bankovy prevod zo sukromneho uctu na firemny. Mam uctovnicku, ktora mi tvrdi, ze prevod sa zauctuje ako pozicka. Dalej tvrdi, ze dotaciu pokladne vo firme mozem urobit len hotovostnym vkladom, nie prevodom. Je to pravda? Zda sa mi to na hlavu postavene. Ale je to len moj laicky pohlad.
Vopred dakujem.
IvetaH
17.10.11,10:27
Aj ja napíšem laicky:
Ak si spoločník:
Ak vo firme niet peňazí len prechodne, tak ich tam vložíš najskôr na bankový účet a z neho potom vyberieš a vložíš do pokladne alebo priamo v hotovosti do pokladne, nemusíš cez BU.
Obvykle to robím ako pôžičku spoločníka firme, normálne na zmluvu a bez úrokov a účtujem, ak cez banku
221/365 a potom dotácia pokladne 261/221 a 211/261.
Ak priamo do kasy tak len 211/365.
wegamizi
17.10.11,10:42
Dakujem, nie som uctovnicka, nerozumiem vasej retorike:). Takze moja uctovnicka ma pravdu? Ked chcem vlozit peniaze na podnikatelsky ucet nie ako pozicku, musi to byt len hotovostnym vkladom? Jedna sa mi o to, ze nakupujem platenim z PU, predaj vsak mam len v hotovosti. Tak z casu na cas musim vlozit peniaze na ucet, aby som mohla nakupovat dalej.
IvetaH
17.10.11,10:55
Popravde, trochu neviem, čo sa pýtaš. Bankový účet a pokladňa spolu súvisia. Ak chceš vložiť peniaze na podnikateľský účet, je jedno za akým účelom, tak to môžeš urobiť buď prevodom zo súkromného účtu na firemný alebo v hotovosti vložíš súkromné peniaze na firemný účet. Oba postupy musíš mať vydokladované a teda aj zaúčtované.
A ten pohyb peňazí vo firme je takto:
ak predávaš v hotovosti, tak hotovostné peniaze máš v pokladni. Nikto nedrží hotovosť v pokladni, obvykle ju odvádza na bankový účet firemný. To sa volá odvod peňazí na účet. Tie peniaze získané za predaj sú tiež firemné a nie súkromné. Možno preto ti vraví účtovníčka, že musíš vložiť peniaze na firemný účet len vkladom v hotovosti, pretože ty budeš vkladať firemné peniaze a nie súkromné.
wegamizi
17.10.11,11:22
Neviem to asi celkom dobre podat. Ale dakujem za info, pekny den
Pikoška
17.10.11,11:55
Neviem to asi celkom dobre podat. Ale dakujem za info, pekny denTy vložíš súkromné peniaze, ktoré sa vkladom na BÚ alebo do pokladne zmenia na financie firemné. Súkromné vlastníctvo je oddelené od podnikateľského. A pôžičku zaúčtovať treba, lebo tú pôžičku si budeš nárokovať aj vrátiť späť do súkromného vlastníctva. A nedajbože Ťa počas insolventnosti niekto navrhne do konkurzu, budeš veriteľom, ktorého treba riešiť v konkurznom konaní. Na všetko treba pamätať!
KEJKA
17.10.11,14:00
nejde o púžičku, ale o tržby prijaté v hotovosti.
1. tržby treba zaevidovať v pokladnici, od 1.1.2012 najneskôr aj do ERP, následne sa vložia na BU, aby bolo z čoho platiť nákupy.
2. účtovníčka zaúčtuje príjem ako vyrovnanie faktúr, následne urobí výdavkový doklad vo výške vkladu na BU
3. účtovníčka kontroluje, či výdaj hotovosti je rovný pripísaným peniazom na BU, účtuje cez 261-peniaze na ceste.
Stefan2005
17.10.11,15:27
...Pri nedostatku fin.prostriedkov na firemnom ucte s.r.o.-cky urobim bankovy prevod zo sukromneho uctu na firemny....


... Jedna sa mi o to, ze nakupujem platenim z PU, predaj vsak mam len v hotovosti. Tak z casu na cas musim vlozit peniaze na ucet, aby som mohla nakupovat dalej.

Pravdupovediac nečudujem sa IveteH, že trochu nevedela, na čo sa vlastne pýtajú...
Aj ja som si prečítal otázky a odpovede zo trikrát...

A pripomenulo mi to jednu podobnú situáciu, ako je v zadaní: dotyčný si totiž tie peniažky utŕžené v hotovosti a vykazované v pokladnici nevkladal na podnikateľský účet, ale šup s nimi na súkromný účet - a v prípade nedostatku prostriedkov na podnikateľskom účte vykonal IB prevod zo svojho súkromného účtu - a samozrejme v pokladnici bol pekne vysoký (ale fiktívny) stav peňažných prostriedkov....

Takže tržby za hotovosť vkladať zásadne z pokladnice na podnikateľský účet (je to len presun tržieb z pokladnice na účet, nič viacej).
A prípadný vklad spoločníka (dotácia firemných prostriedkov) vykonať buď prevodom zo súkromného účtu na podnikateľský, alebo v hotovosti do pokladnice - a tak o tom aj účtovať....