akina12
17.10.11,12:58
Ahojte všetci, mala by som taku otazku.
SZCO sa stal od 15.09 platcom DPH ( stvrtrocne ), neurobil však inventúru zásob a tym padom tu ciastu DPH ktora by mu vysla nedal do danoveho priznania teraz za treti stvrtrok. Teraz mu mám dodatocne urobit inventuru? A nebude potom vadit ked si tu sumu neuplatnil, alebo opravne priznanie treba podat?
Dakujem krasne za opoved :)
akina12
17.10.11,13:22
a este by som sa chcela opytat, pri nahadzovani materialu do skladu ked este nebol platitel, tak nakupna cena bola aj dph, ale pri prechode na platitela je nakupna cena ta suma bez dph...tak ako to zmenit, nahadzat od znova ten material so nakupnou cenou bez dph?
KEJKA
17.10.11,13:53
Ahojte všetci, mala by som taku otazku.
SZCO sa stal od 15.09 platcom DPH ( stvrtrocne ), neurobil však inventúru zásob a tym padom tu ciastu DPH ktora by mu vysla nedal do danoveho priznania teraz za treti stvrtrok. Teraz mu mám dodatocne urobit inventuru? A nebude potom vadit ked si tu sumu neuplatnil, alebo opravne priznanie treba podat?
Dakujem krasne za opoved :)
ved môže podať opravné, ešte má týždeň čas. Inventúru môže urobiť aj teraz, ale bude musieť zohľadniť pohyby od 16.9. do dátumu inventúry tak, aby dostal stav zásob aktuálny k tomu 15.9. K tým zásobám treba vedieť určiť nákupné doklady, aby vedel dokázať, že nákupy boli od platiteľov DPH. Napokon DPH zo zásob vyčísli a dáš to do riadku pre 1.registráciu = nárok na vrátenie.
Opravné DP DPH je to isté ako riadne, na predchádzajúce sa prihliadať nebude. Len to musíš stihnúť do 25.10.


a este by som sa chcela opytat, pri nahadzovani materialu do skladu ked este nebol platitel, tak nakupna cena bola aj dph, ale pri prechode na platitela je nakupna cena ta suma bez dph...tak ako to zmenit, nahadzat od znova ten material so nakupnou cenou bez dph?
do dátumu registrácie bolo všetko s DPH, od dátumu registrácie zasa iba ZD, ak nákup je od platiteľov DPH a DPH odpočítavaš v plnej výške. Odpočítaná DPH znižuje obstarávaciu cenu zásob, existuje viacero spôsobov, ako to účtovne usporiadať bez toho, aby si musela siahať na skladové karty.
Samozrejme viem si predstaviť aj opravu skladových kariet, to však závisí od možností SW.
akina12
17.10.11,14:09
to ze program mi nedovoluje rucne prepisat cenu na skladovej karte, preto sa neviem z toho vysomarit.
KEJKA
17.10.11,14:16
tak ju neprepisuj. Tá zmena - zníženie obs.ceny sa môže v skladovom hospodárstve vyjadriť na novej skladovej karte, ak ti dovoľuje mínus hodnotu
alebo iba zaúčtuješ mínusovú hodnotu do prevádzkovej réžie, resp. na tovar, ak máš taký stlpec=kategóriu výdavkov v JU.
Ideálne bude, ak ten precenený tovar do konca roka aj predáš.
akina12
17.10.11,19:22
no tak to je material a do konca roka sa ho urcite nezbavim. Musim sa asik vyspat na to, lebo mi to vobec nepali uz :)
akina12
18.10.11,13:37
mohol by mi niekto napisat ako to mam urobit v Alfe, krok za krokom?
akina12
18.10.11,13:38
mohol by mi prosim niekto napisat ako to mam urobit v Alfe, krok za krokom?
ani1
04.08.12,13:46
Poprosila by som o radu, prechádzame z neplatcu na platcu, aká je moja povinnosť v súvislosti s týmto prechodom? Som SZČO, fakturujem len za služby, zásoby tovaru nemám, musím urobiť aj nejakú uzávierku? Alebo len v programe prehodím v nastaveniach že platca DPh a účtujem ďalej? Ďakujem za pomoc.
KEJKA
04.08.12,15:52
Poprosila by som o radu, prechádzame z neplatcu na platcu, aká je moja povinnosť v súvislosti s týmto prechodom? Som SZČO, fakturujem len za služby, zásoby tovaru nemám, musím urobiť aj nejakú uzávierku? Alebo len v programe prehodím v nastaveniach že platca DPh a účtujem ďalej? Ďakujem za pomoc.
ak si nenakúpila odpisovaný majetok, z ktorého sa dá odpočítať DPH, nemáš zásoby, ani si od januára nenakúpila tzv. drobný majetok, tak nemáš z čoho robiť inventúru - nemáš z čoho odpočítať DPH z dôvodu registrácie.
Uzavrieš si len fakturácie na obdobie pred registráciu, prenastavíľ si program na platiteľa DPH a účtuješ ďalej, faktúry vystavuješ už s DPHčkou. V súvislosti s tým treba usporiadať vzťahy s odberateľmi - prejsť zmluvy, či sú v poriadku, eventuálne urobiť dodatky, či nové znenia.
Každému musíš oznámiť, že si sa stala platiteľom DPH.
Špeciálne problém býva s veľkými firmami -dodávateľmi, ako sú mobilní operátori, elektrárne atp.
ani1
04.08.12,16:01
ak si nenakúpila odpisovaný majetok, z ktorého sa dá odpočítať DPH, nemáš zásoby, ani si od januára nenakúpila tzv. drobný majetok, tak nemáš z čoho robiť inventúru - nemáš z čoho odpočítať DPH z dôvodu registrácie.
Uzavrieš si len fakturácie na obdobie pred registráciu, prenastavíľ si program na platiteľa DPH a účtuješ ďalej, faktúry vystavuješ už s DPHčkou. V súvislosti s tým treba usporiadať vzťahy s odberateľmi - prejsť zmluvy, či sú v poriadku, eventuálne urobiť dodatky, či nové znenia.
Každému musíš oznámiť, že si sa stala platiteľom DPH.
Špeciálne problém býva s veľkými firmami -dodávateľmi, ako sú mobilní operátori, elektrárne atp.

Ďakujem pekne za odpoveď. Avšak čo vtedy, ak mám auto v odpise, a kúpené na tretinky, teraz budeme platiť druhú splátku, a mám drobný majetok, napr. počítače, meracie prístroje atď, je tam že vraj nejaká možnosť odpočítať DPH pri registrácii. A pri tom aute? Bojím sa toho účtovania s DPH, ešte som to nikdy nerobila. mám v tom miš-maš....
KEJKA
04.08.12,16:11
Ďakujem pekne za odpoveď. Avšak čo vtedy, ak mám auto v odpise, a kúpené na tretinky, teraz budeme platiť druhú splátku, a mám drobný majetok, napr. počítače, meracie prístroje atď, je tam že vraj nejaká možnosť odpočítať DPH pri registrácii. A pri tom aute? Bojím sa toho účtovania s DPH, ešte som to nikdy nerobila. mám v tom miš-maš....tak prečo si nevezmeš účtovníčku? šetríš? Účtovníčka sa nepýta .."že vraj sa dá......."
ved to je to základné právo uplatniť si odpočitateľnú DPH ale neodpočítanú z predchádzajúceho obdobia v prvom zdaňovacom období po registrácii.
Ak je auto v majetku, kúpene hoci aj na úver, či na tretinky, odpočítať DPH môžeš alikvotne zo ZC daňovej.
Z drobného majetku - len kúpeného v tomto roku.
ani1
04.08.12,17:00
Ďakujem pekne za odpoveď. Avšak čo vtedy, ak mám auto v odpise, a kúpené na tretinky, teraz budeme platiť druhú splátku, a mám drobný majetok, napr. počítače, meracie prístroje atď, je tam že vraj nejaká možnosť odpočítať DPH pri registrácii. A pri tom aute? Bojím sa toho účtovania s DPH, ešte som to nikdy nerobila. mám v tom miš-maš....tak prečo si nevezmeš účtovníčku? šetríš? Účtovníčka sa nepýta .."že vraj sa dá......."
ved to je to základné právo uplatniť si odpočitateľnú DPH ale neodpočítanú z predchádzajúceho obdobia v prvom zdaňovacom období po registrácii.
Ak je auto v majetku, kúpene hoci aj na úver, či na tretinky, odpočítať DPH môžeš alikvotne zo ZC daňovej.
Z drobného majetku - len kúpeného v tomto roku.

Ďakujem za rady, už som o čosi múdrejšia, a idem študovať ďalej.... díky....
ani1
06.08.12,12:03
ahoj všetkým poraďákom, potrebovala by som aby niekto skontroloval, či budem správne postupovať pri prechode na platcu DPH, ide o SZČO - JÚ, prechod na platcu DPH od 1.8 :
- zásoby tovaru nie sú, takže tam nič
- drobný majetok - zakúpený v tomto kalendárnom roku, z obstarávacej ceny všetkého spolu, vypočítam DPH a interným dokladom zaúčtujem a uplatním si odpočet pri registrácii
- osobné vozidlo - druhý rok odpisované - z daňového odpisu za tento kal. rok vypočítam pomernú časť DPH, t.j. len 5 mesiacov a interným dokladom zaúčtujem a uplatním si odpočet pri registrácii
- keďže fakturujeme za služby (BOZP, PO a pod.) faktúru môžem vystaviť naďalej posledným dňom v mesiaci, dátum vyhotovenia, dátum dodania a daňová povinnosť môžu byť napr. 31.7. 2012? môžu sa tieto dátumy rovnať?
- ku všetkým zmluvám urobím dodatky, že prechádzame na platcu DPH, oznámim IČ DPH .....
- v programe nastavím DPH a od 1.8 účtujem už s položkami DPH
na čo som ešte zabudla? ďakujem za všetky cenné rady :-)
Rozalka
06.08.12,12:25
ahoj všetkým poraďákom, potrebovala by som aby niekto skontroloval, či budem správne postupovať pri prechode na platcu DPH, ide o SZČO - JÚ, prechod na platcu DPH od 1.8 :
- zásoby tovaru nie sú, takže tam nič
- drobný majetok - zakúpený v tomto kalendárnom roku, z obstarávacej ceny všetkého spolu, vypočítam DPH a interným dokladom zaúčtujem a uplatním si odpočet pri registrácii
- osobné vozidlo - druhý rok odpisované - z daňového odpisu za tento kal. rok vypočítam pomernú časť DPH, t.j. len 5 mesiacov a interným dokladom zaúčtujem a uplatním si odpočet pri registrácii
- keďže fakturujeme za služby (BOZP, PO a pod.) faktúru môžem vystaviť naďalej posledným dňom v mesiaci, dátum vyhotovenia, dátum dodania a daňová povinnosť môžu byť napr. 31.7. 2012? môžu sa tieto dátumy rovnať?
- ku všetkým zmluvám urobím dodatky, že prechádzame na platcu DPH, oznámim IČ DPH .....
- v programe nastavím DPH a od 1.8 účtujem už s položkami DPH
na čo som ešte zabudla? ďakujem za všetky cenné rady :-)

1) Osobné vozidlo - na nadobúdacom doklade je vyčíslená DPH?
2) ak áno, sumu na odpočet vypočítaš takto:
(zostatková hodnota daňová k 1.1.2012/1,2) * 0,20 (platí, ak na doklade je DPH 20%)
3) kontrola správnosti:
zo sumy DPH uvedenej na doklade si vypočítaj odpisy za tie roky, kedy si odpisovala auto, potom tento fiktívny odpis odpočítaj od sumy DPH na doklade, sumy 2) a 3) by sa mali rovnať
4) v súbore DHM oprav vstupnú cenu osobného vozidla - zníž o uplatnenú DPH, v r. 2012 budeš počítať odpis už z nižšej sumy
ani1
06.08.12,12:33
1) Osobné vozidlo - na nadobúdacom doklade je vyčíslená DPH?
2) ak áno, sumu na odpočet vypočítaš takto:
(zostatková hodnota daňová k 1.1.2012/1,2) * 0,20 (platí, ak na doklade je DPH 20%)
3) kontrola správnosti:
zo sumy DPH uvedenej na doklade si vypočítaj odpisy za tie roky, kedy si odpisovala auto, potom tento fiktívny odpis odpočítaj od sumy DPH na doklade, sumy 2) a 3) by sa mali rovnať
4) v súbore DHM oprav vstupnú cenu osobného vozidla - zníž o uplatnenú DPH, v r. 2012 budeš počítať odpis už z nižšej sumy

Ďakujem za pomoc, ostatné body myslím správne?
Rozalka
06.08.12,12:44
Ďakujem za pomoc, ostatné body myslím správne?
áno, akurát pri drobnom majetku som sa stretla s dvojakým názorom (A/N)

N:= už sú vo výdavkoch
A:= ešte neboli v "daňovo" spotrebované

Čo kontrolór, to iný názor.
gabrieleda
19.02.13,21:51
Kde mám prosím Vás zapísať sumu skladu, respektíve dph z tovaru aby som si zaň mohla nárokovať odpočet dph? Prechádzam z neplatcu na platcu dph. "Vrátia" mi daň z tovaru, ktorý mám na sklade ku dňu, kedy sa stávam platcom dph? Mám si zaň nárokovať odpočet dph keď budem podávať prvé kvartálne dph? Všetok tovar sa týka tovaru, kde bolo vystavené JCD na colnici . Mám zapísať výšku dane z tovaru na sklade do tlačiva Daňové priznanie daň z pridanej hodnoty na jeho druhú stranu do kolonky číslo 25 (kde sa zapisuje JCD)? Ak tomu rozumiem nesprávne, prosím vás ujasnite mi to. Ďakujem pekne
Rozalka
20.02.13,20:15
Kde mám prosím Vás zapísať sumu skladu, respektíve dph z tovaru aby som si zaň mohla nárokovať odpočet dph? Prechádzam z neplatcu na platcu dph. "Vrátia" mi daň z tovaru, ktorý mám na sklade ku dňu, kedy sa stávam platcom dph? Mám si zaň nárokovať odpočet dph keď budem podávať prvé kvartálne dph? Všetok tovar sa týka tovaru, kde bolo vystavené JCD na colnici . Mám zapísať výšku dane z tovaru na sklade do tlačiva Daňové priznanie daň z pridanej hodnoty na jeho druhú stranu do kolonky číslo 25 (kde sa zapisuje JCD)? Ak tomu rozumiem nesprávne, prosím vás ujasnite mi to. Ďakujem pekne
Nie, uvedieš do riadku 29.
Do r. 25 budeš uvádzať až od dňa registrácie zaplatené JCD-čka.
pozdenka
21.02.13,07:31
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať, ak sa stala s.r.o. platcom DPH od 25.1.2013 ale tovar bol dovezený v novembri 2012 - (DPH z JCD zaplatené colnici v novembri) a tento tovar ostal na sklade do registrácie t.j. 25.1.2013 - nemá nárok na odpočet zo zásob, ktoré boli kúpené v r. 2012? Vychádzam z ustanovenia §51 ods. 2 . Môžte mi prosím moje vysvetlenie potvrdiť, alebo vyvrátiť??? Ďakujem
KEJKA
21.02.13,10:26
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať, ak sa stala s.r.o. platcom DPH od 25.1.2013 ale tovar bol dovezený v novembri 2012 - (DPH z JCD zaplatené colnici v novembri) a tento tovar ostal na sklade do registrácie t.j. 25.1.2013 - nemá nárok na odpočet zo zásob, ktoré boli kúpené v r. 2012? Vychádzam z ustanovenia §51 ods. 2 . Môžte mi prosím moje vysvetlenie potvrdiť, alebo vyvrátiť??? Ďakujemak ho máš v inventúre zásob, tak máš nárok na odpočítanie DPH. O odpočítanú DPH znížiš hodnotu zásob na sklade.
pozdenka
21.02.13,12:29
Ďakujem KEJKA. Ide mi o to, že teoreticky som si to aj ja myslela, že to tak má byť, ale technicky ma SW nechce pustiť urobiť to takto...
No a nakoľko v inej s.r.o. sa mi to dalo urobiť bez problémov - ale tam nebol práve ten prechod rokov (všetko sa dialo v r. 2012) ... no ale teraz mám problém.
Tak som na pochybách, či a čo robím zle... A preto sa zamýšľam, či je to vlastne možné odpočítať, keďže v §51 ods.2 sa rieši, že ak mám doklad tak vykonám odpočítanie do konca kalendárneho roka... A keď sa nestal do konca kal. roka platiteľom, tak neviem, či teraz mu to môžem odpočítať v r. 2013.
Prosím, ak by si mohla ešte na toto reagovať. Ďakujem
veronikasad
21.02.13,12:35
Ďakujem KEJKA. Ide mi o to, že teoreticky som si to aj ja myslela, že to tak má byť, ale technicky ma SW nechce pustiť urobiť to takto...
No a nakoľko v inej s.r.o. sa mi to dalo urobiť bez problémov - ale tam nebol práve ten prechod rokov (všetko sa dialo v r. 2012) ... no ale teraz mám problém.
Tak som na pochybách, či a čo robím zle... A preto sa zamýšľam, či je to vlastne možné odpočítať, keďže v §51 ods.2 sa rieši, že ak mám doklad tak vykonám odpočítanie do konca kalendárneho roka... A keď sa nestal do konca kal. roka platiteľom, tak neviem, či teraz mu to môžem odpočítať v r. 2013.
Prosím, ak by si mohla ešte na toto reagovať. Ďakujem
Je úplne jedno kedy sa stane platitelom. Vychádzaš ale z inventúry nie k 31.12.2012 ale ku dňu, kedy sa stal platitelom. Odpočítanie DPH si môžeš v prvom DP a uvedieš ju na r. 29 DP DPH.
pozdenka
21.02.13,13:13
Ďakujem pekne za odpovede. Už sa mi to aj v SW podarilo :-))
gabrieleda
22.02.13,21:05
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
Neskoro som si všimla odpoveď...veľmi mi to pomohlo : )