seal79
17.10.11,14:04
Ahoj, potrebujem poradit v takejto veci. Asi pred rokom som si na dobierku objednal fotoaparat za 300 €. Balik som vyplatil, rozbalil ale namiesto fotaka tam bolo len drevene polienko. Vsetko som to riesil cez policiu, policia vypatrala pachatela, vzniesla obvinenie a on bol pravoplatne odsudeny. Co ale bude dalej? Ako si mam narokovat na uhradenie vzniknutej skody? Vdaka
GabiZ
17.10.11,14:18
Náhradu škody si môžete uplatniť v rámci občianskeho súdneho konania, ale aj trestného konania. Častokrát sa však v rámci trestného konania stáva, že súd odkáže poškodeného s nárokom na náhradu škody na občiansko-právne konanie, teda nerozhodne o náhrade škody, ale iba o trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaného. Ako teda znel rozsudok? Uplatňovali ste si už v trestnom konaní náhradu škody? Je potrebné podať na súd návrh na náhradu škody v občiansko-právnom konaní. V rámci občianskeho súdneho konania už nebude potrebné špeciálne preukazovať zodpovednosť žalovaného za spôsobenú škodu, ak jeho vina bola dokázaná v trestnom konaní, a to za podmienky, že rozsudok o odsúdení za spáchaný trestný čin nadobudol právoplatnosť. Bude iba nevyhnutné v rámci dokazovania na tento právoplatný rozsudok odkazovať. Predmetom dokazovania v občianskom súdnom konaní bude výška Vami uplatnenej náhrady škody a ďalších nárokov.
seal79
04.11.11,09:22
Dakujem za radu. Akym sposobom si to vsak mam uplatnit v ramci obcianskeho sudneho konania? Kam dorucit navrh?
GabiZ
04.11.11,09:26
V rámci občiansko súdneho konania sa návrh podáva na príslušný okresný súd.
jurmiro
04.11.11,15:11
Len na doplnenie - príslušným súdom je všeobecný súd odporcu - škodcu vo Vašom prípade, teda súd kde má tento bydlisko, alebo kde sa zdržuje. V prípade náhrady škody môže byť príslušným aj súd, v obvode ktorého došlo ku skutočnosti, ktorá zakladá nárok na náhradu škody. Vo Vašom prípade sa mi javí ale jednoduchšia prvá možnosť.