flector
17.10.11,16:44
Už dlhšie ma zaujíma jedna vec. Celkom rád by som poznal odpoveď, keď už pre nič iné, tak len tak ... pre zaujímavosť ...

1. otázka:
Je vôbec podnikaním pokiaľ poskytnem službu, ale nezarobím reálne peniaze???
Ale namiesto toho zarobím kredity??? (Tj. "zarobím sumu" v neexistujúcej mene.)

Príklad, existujú weby kde je možné niečo predávať, ale namiesto peňazí využívajú vnútornú menu, ktorú si vymysleli - kredity.
(Samozrejme tieto kredity je možné previesť na reálne peniaze. Ale nie je to povinnosť!)

Je teda teoreticky možné, hoci aj roky, niečo predávať zarábať tisíce kreditov (nikdy ich nepreviesť na peniaze) a za tie kredity u nich zase niečo nakupovať.
Bol by takýto "zárobok" vôbec podnikaním?

2. otázka:
Čo ak by ten web bol v inom členskom štáte a ja by som ako SK firma cez neho poskytoval služby. Dá sa to vôbec považovať za poskytnutie služby do iného členského štátu, či nie? (Z hľadiska zákonov.)

Predsa do výkazu o dodaní služby do iného členského štátu (§7a) nemôžem napísať nejakú neexistujúcu menu.
(Za predpokladu že tie kredity nezmením na reálne peniaze.)

Ešte povedzme, ... čo ak by som takto zarábal a akumuloval kredity 1 rok a každý mesiac poskytol napríklad niekoľko služieb.
Ale dajme tomu, že potom na konci roka tie kredity by som predsa len všetky naraz previedol na reálne peniaze.

Stane sa to "zrazu" poskytnutím služby do iného členského štátu podľa §7a?

Kedy? V tom momente, keď sa z toho stanú skutočné peniaze?
Alebo to už bolo poskytnutím služieb do iného členského štátu, vtedy keď k nemu skutočne došlo?
(Tj. už v tých mesiacoch, kedy by som tie služby reálne poskytol - vtedy ešte za kredity?)

Inak, možno by niekto začal namietať, že keď už tak, ... tak treba každý mesiac zmeniť kredity na peniaze a podať výkaz. Hmmmmm, ... to by síce bolo pekné, keby tieto weby väčšinou nemali výplatný limit. Tj. že kredity je na peniaze možné zmeniť, iba po naakumulovaní určitej sumy! – A to akumulovanie môže trvať aj dlhšie ako je zo zákona stanovené obdobie vyhradené na podanie výkazu!

3. otázka:
Čo ak (zdarma) získam pre moju firmu kupóny ktorými je možné "nabiť" moje užívateľské konto na webe v inom členskom štáte kreditmi (kreditmi ktoré síce zastupujú peniaze, ale nie sú peniazmi!!!) Za tieto kredity nakúpim na tom webe služby - znova, prijal by som v takom prípade službu z iného členského štátu, alebo neprijal????? :confused:
(Tu je hlavne problém je v tom, že tá firma v EU to môže niekde (v nejakom svojom priznaní) uviesť ako keby to moja firma "nabila" reálnymi peniazmi. Lenže to by nebola pravda! Ja by som to reálnymi peniazmi mojej firmy "nenabil" – použil by som kupóny ktoré som získal zdarma.)
Tak ako???

No, napadajú ma ešte všelijaké ďalšie prípady, ale nechám to už tak ... neviem, či mi tu na to vôbec niekto odpovie ... a vlastne ani neviem akú odpoveď očakávam.
(A tiež neviem, či je na to vôbec možné nejako jednoznačne odpovedať.)
Skrátka ma to len tak teoreticky zaujíma ...

Vďaka za prípadné odpovede.
danushka
17.10.11,14:57
Celkom zaujímavá otázka...
Opýtam sa, či predsa jednotka kreditu je vyjadrená nejakou hodnotou v našej mene a či o týchto kreditoch dostávaš aj nejaký mesačný, kvartálny sumár?

V účtovníctve sa dá účtovať aj nepeneňažne. Tzn., že dosiahnuté kredity zaurčité obdobie by predstavovali nejakú hodnotu, ktorá by sa dostala do príjmov cez nepeňažnú operáciu /ani na BÚ,ani do pokladne/.
A potom tu vzniká ďaľšia otázka... Aký je význam Tvojho podnikania, keď nie je zameraný na dosahovanie zisku? Veď tým ziskom sú predsa práve tie kredity, ktoré musia mať nejakú hodnotu...
Ako účtuješ o nákladoch na zabezpečenie zisku, keď nevykazuješ zisk?
predavac
18.10.11,10:20
Celkom zaujimave uvahy :)
Podla mna by sa tym teoreticky dalo vyhnut nejakym papierovackam, kedze realne nic za peniaze nekupujes ani nepredavas, ale ajtak si vies "zaplatit" za nieco, co potrebujes, co vobec nemusi byt na skodu :)
Tolko moj neodborny nazor.