withering_crop
17.10.11,18:16
ahojte, prosim o radu. byt1 bol nadobudnuty darom este pred zacatim manzelstva. majitelka bytu1 neskor uzavrela manzelstvo a este pocas jeho trvania byt1 predala. z takto ziskanych penazi kupila byt2, stale pocas trvania manzelstva. medzitym je manzelstvo uz rozvedene a otazka je kto ma pravny narok na byt2.

na liste vlastnictva bytu2 je uvedena len majitelka, jej exmanzel nie. zalezi na tom z akych penazi sa financovala kupa bytu2, resp. viem ze nezalezi, len ci je to nejako napadnutelne? inymi slovami, patri byt2 do bsm?

som priblizne zorientovany v problematike okolo nadobudania a delenia veci v manzelstve, len tato situacia je trochu neobvykla a tak si nie som isty.

velmi pekne dakujem za rady a pomoc.
Mária27
17.10.11,16:30
Sú na to stále dva názory. Jeden hovorí, že ak všetko platila manželka, ide len o transformáciu jej vlastných peňazí na jej vlastný (výlučný) majetok. Druhý názor hovorí, že všetko nadobudnuté za manželstva patrí do BSM, pri jeho zrušení sa to vyrovná podľa § 150 občianskeho zákonníka.

V súčasnosti sa preferuje názor 2. Ak manželka vložila len vlastné peniaze do bytu, podľa zákona sa jej zo spoločného majetku musí toto uhradiť - teda sa to odpočíta z BSM. Nakoľko má zásluhu na získaní tohto majetku, pravdepodobne jej bude byt aj prisúdený; inak by ju musel manžel z celého bytu vyplatiť. Pri čiastočnej úhrade majetku z BSM, zohľadní sa vložená suma, najlepšie v percentách.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
withering_crop
17.10.11,17:35
maria, velmi pekne dakujem za objasnenie.