Galka26
17.10.11,19:44
Dobrý deň.

Rada by som sa s niekým poradila. Mám 27 a som plne invalidná (75%) z psychiatrických príčin. Poberám invalidný dôchodok. Mám nárok aj na výživné od rodičov? Chcem sa postaviť na vlastné nohy, začať podnikať a pracovať aspoň koľko budem vládať, ale z byrokratických dôvodov to ešte pár mesiacov potrvá, kým budem môcť začať. Mama mi veľmi pomáha a s dôchodkom to nejako utiahneme, aj keď ju teraz prepustili z práce, ale otec sa tomu bráni, sem-tam mi niečo pošle, ale to len tak sporadicky a s "komentármi". Mám nárok na výživné aj od neho?

Prípadne ma, prosím, odkážte na príslušný paragraf. Ďakujem.

Ďakujem za odpovede.

G.
Flinstone
17.10.11,17:56
výživné nieje obmedzené vekom... patrí dieťaťu kým nieje schopné sa živiť samo. To v niektorých prípadoch môže znamenať aj po celý život dieťaťa. O tom však musí rozhodnúť súd. Ak nechcú rodičia dobrovoľne pomôcť svojmu dieťaťu, ostáva len podať návrh na súd na určenie vyživovacej povinnosti. Súd potom rozhodne či je nárok oprávnený a určí výživné.
Mgr.Shrek
18.10.11,09:49
Zákon o rodine v § 62 ods. 1 hovorí o tom, že Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Nie je presne určené, kedy sa dieťa považuje sa schopné sa samo živiť. Spravidla to býva ukončením súvislej prípravy na povolanie.
Ako si uviedla, poberáš invalidný dôchodok. Si teda, podľa mňa, z pohľadu zákona o rodine schopná sama sa živiť.
Viem si predstaviť, že by súd zaviazal tvojho otca k vyživovacej povinnosti, keďže dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov, ale je príjem tvojho otca taký vysoký?
Skôr by som videl možnosť podať návrh na súd na určenie vyživovacej povinnosti tvojho otca k mame, keďže zákon pozná aj vyživovaciu povinnosť medzi manželmi. § 71 zákona o rodine.
Respektíve, ak sú rozvedení menej ako 5 rokov, tak je tu aj príspevok na výživu rozvedeného manžela. § 72-73 zákona o rodine.