Soňa Záborská
17.10.11,20:14
Dobrý večer,
chcem poprosiť o radu:
Od 1.10 som sa po RD vrátila do práce, od 17.10. som už s dcérkou na OČR. Chcem sa spýtať z akej sumy sa mi bude počítať OČR keďže som v minulom roku bola celý čas na RD. Tiež sa chcem spýtať či je možné sa ako zamestnanec dobrovolne nemocensky pripoistiť v soc poist a tým spôsobom mať prípadný nárok na vyššiu OČR, ako sa výška pripoistenia počíta.
Vopred ďakujem za všetky typy a rady
Soňa
rodina1
17.10.11,18:34
Dobrý večer,
chcem poprosiť o radu:
Od 1.10 som sa po RD vrátila do práce, od 17.10. som už s dcérkou na OČR. Chcem sa spýtať z akej sumy sa mi bude počítať OČR keďže som v minulom roku bola celý čas na RD. Tiež sa chcem spýtať či je možné sa ako zamestnanec dobrovolne nemocensky pripoistiť v soc poist a tým spôsobom mať prípadný nárok na vyššiu OČR, ako sa výška pripoistenia počíta.
Vopred ďakujem za všetky typy a rady
Soňa

Nakoľko v rozhodujúcom období, z ktorého by sa ti vypočítal denný vymeriavací základ, si bola na RD, OČR ti bude vypočítaná z pravdepodobného vymeriavacieho základu, v zmysle zákona o sociálnom poistení
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku tohto nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Čo sa týka druhej otázky, zatiaľ je možné sa dobrovoľne nemocensky poistiť. Ak sa chceš poistiť do maximálnej výšky, tvojím vymeriavacím základom bude rozdiel medzi maximálnou výškou, z ktorej je možné platiť nemocenské poistenie (myslím, že je to suma 1116,75 Eur) a tvojím vymeriavacím základom zo zamestnania (z ktorého sa platia odvody na nemocenské poistenie, poväčšinou týmto vymeriavacím základom je hrubá mzda).
Je tam však podmienka určitého počtu dní (nechcem ťa zavádzať, určite to doplnia skúsenejší ...), aby ti vznikol nárok na čerpanie nemocenských dávok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Soňa Záborská
19.10.11,18:24
Ďakujem veľmi pekne...takže ak som pochopila správne:
Ak som od 1.10 nastúpila do práce a moj mesačný plat je 700 EUR, tak pravdepodobný denný vymeriavací základ mám 700/30...23,3334 EUR/deň a z toho dostanem 55% čo je 12,83 EUR/1 deň OČR...tak?