KatarinaVivien Pavol
17.10.11,21:22
ahojte potrebovala by som poradit ,som dost zvlastnej situacii ,a to je ze byvam u svokrovcoch a nejak to poriadne neklape ako ma teda je to peklo, mam dceru 3 rocnu a v decembri mam termin porodu ,u svokrovcoch je taka situacia ze sa to neda zvladnut a musim si riesit nejake byvanie chcem sa informovat ci neviete dat rady ci sa neda vybavit nejaky socialny byt ja som z ke a su teraz v ponuke nejake socialne byty co som pozerala na stranke mesta , ale vobec neviem ci by som mala vobec sancu dostat taky byt , ja nemam ví vlastnictve ziadnu nehnutelnost nemam nic a ani rodicov uz nemam ,aby pomohly som dost zvlastnej situacii a neviem ako dalej ak mate nejake rady budem vdačna.
video1983
17.10.11,19:25
a co manzel/priatel?
KatarinaVivien Pavol
17.10.11,19:31
on je zivnostnik ale posledne mesiace nic moc a on aby nieco riesil nato kasle on sa s rodimy hadat nechce, ale ja tak nevladzem a níesme manzelia len spolu zijeme ja uz v tom byte nevxydrzim s jeho rodicmi a chcem odist aj na ukor toho ze by sme sa rozisli ja chcem mat kludny zivot a hlavn chcem aby moje deti žili v klude a nie v hadkach,
video1983
17.10.11,19:40
Pravidlá prenajímania sociálnych bytov v Košiciach
Túto problematiku rieši Všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice č. 61 o Pravidlách určovania poradia uchádzačov o sociálne byty mesta Košice a pravidlách ich prenajímania.
§ 1
Vymedzenie pôsobnosti
(1) Toto všeobecne záväzné nariadenie (ďalej len "nariadenie") upravuje pravidlá zostavovania poradia uchádzačov o sociálne nájomné byty určené na riešenie bývania osobitných sociálnych skupín obyvateľov mesta, všeobecné podmienky prenajímania sociálnych bytov a podmienky poskytovania príspevku mesta na bývanie

§ 2
Zostavovanie poradovníkov
(1) Mesto zostavuje poradovníky osobitne vytvorené podľa účelového určenia bytov, do ktorých sú uchádzači zaraďovaní na základe zhodnotenia ich začlenenia do spoločnosti.
(2) Mesto vedie poradovníky na byty určené na bývanie
a) pre dôchodcov (malometrážne byty - pozn. red.),
b) pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,
c) pre osamelých rodičov s deťmi v krízových životných situáciách,
d) pre spoločensky ťažko adaptabilné osoby,
e) pre ďalšie sociálne skupiny, ak má na to mesto vytvorený bytový fond,
f) osôb, ktoré zabezpečujú spoločenské, kultúrne, zdravotnícke alebo ekonomicko-sociálne potreby mesta.
§ 3
Podmienky pre zaradenie do poradovníka
(1) Do poradovníka na pridelenie sociálneho bytu môže byť zaradený uchádzač
a) ktorý nemá vlastné bývanie, ak si takýto stav sám nezavinil,
b) má trvalý pobyt na území mesta viac ako päť rokov,
c) jeho mesačný príjem a príjem osôb s ním bývajúcich neprevyšuje trojnásobok životného minima, vypočítaného pre uchádzača a osoby, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne; pritom mesačný príjem sa vypočíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok ako podiel tohto príjmu a príslušného počtu mesiacov, počas ktorých sa príjem poberá,
d) spĺňa ďalšie podmienky, ak sú určené osobitným predpisom alebo predpisom mesta, pre príslušný druh sociálnych bytov.
(2) Podmienky podľa ods. 1 sa nevzťahujú na uchádzača o zaradenie do poradovníka na byty podľa § 2 ods. 2 písm. f/.
(3) Na pridelenie bytu, na ktorý bola poskytnutá štátna dotácia alebo štátny príspevok, musí uchádzač, okrem ostatných podmienok, spĺňať aj podmienky určené príslušným ústredným orgánom štátnej správy pre takéto byty v jeho vnútornom predpise a v zmluve s mestom o poskytnutí štátnej dotácie alebo štátneho príspevku. Podmienky prideľovania bytov na Čechovovej ulici v Košiciach upravuje príloha tohto nariadenia, ktorá je jeho nedeliteľnou súčasťou (píšeme o nej na tejto strane na inom mieste - pozn. red.).
(4) Do poradovníka na pridelenie sociálneho bytu nemôže byť zaradený uchádzač, ktorý je osamelou osobou odkázanou na poskytovanie sústavnej osobitnej starostlivosti.
(5) Uchádzač o zaradenie do poradovníka na sociálne byty musí predložiť písomnú žiadosť, ku ktorej priloží doklady preukazujúce skutočnosti, ktoré ho oprávňujú na zaradenie do príslušného poradovníka a ďalšie náležitosti požadované príslušným odborným útvarom mesta. Na nepreukázané údaje sa neprihliada. Uchádzač je povinný bezodkladne oznámiť všetky nové aj zmenené skutočnosti, ktoré môžu mať vplyv na jeho nárok na zaradenie do poradovníka.
§ 4
Zaraďovanie do poradovníka
(1) Po predložení potrebných dokladov a po zhodnotení jeho začlenenia do spoločnosti, je uchádzač zaradený do poradovníka na ten druh bytu, ktorý najviac zodpovedá jeho sociálnym pomerom a potrebám.
(2) Do poradovníka nebude zaradený uchádzač, ktorý nespĺňa stanovené podmienky pre žiaden druh bytov poskytovaných mestom.
(3) V prípade, že u čakateľa dôjde k dodatočným zmenám v osobných pomeroch, môže byť na svoju žiadosť preradený do poradovníka na iný druh bytu, ak spĺňa podmienky určené pre tento druh bytu.
(4) Z poradovníka bude vyradený čakateľ, u ktorého došlo k zániku podmienok, na základe ktorých bol do poradovníka zaradený.
§ 5
Zostavovanie poradovníka
(1) Poradie čakateľov určí komisia /§ 6 ods. 1/ podľa rozsahu spĺňania kritérií určených pre príslušný druh bytu.
(2) Ak po vyhodnotení čakateľov na byty príslušného druhu bude viac rovnocenných čakateľov, komisia určí ich poradie podľa dňa podania žiadosti a prideleného evidenčného čísla v doručovni mesta.
§ 6
Pridelenie sociálneho bytu do nájmu
(1) Výber čakateľa na uvoľnený sociálny byt podľa príslušného poradovníka posudzuje osobitná komisia menovaná na tento účel primátorom mesta Košice, zložená z poslancov mestského zastupiteľstva, zamestnancov mesta Košice, zástupcov správcu príslušných bytov, prípadne ďalších osôb, s potrebnými odbornými znalosťami v danej oblasti.
(2) Komisia zhodnotí aktuálne spĺňanie podmienok čakateľov a vyberie spravidla čakateľa, ktorý je prvý v poradovníku na príslušný druh bytu.
(3) Vo výnimočnom prípade, ak sú k tomu mimoriadne naliehavé a vážne dôvody a nedôjde k vážnemu poškodeniu záujmu čakateľa, ktorý je v poradí, môže byť byt pridelený čakateľovi, ktorý nie je prvý v poradí.
§ 7
Nájomná zmluva
(1) Nájomnú zmluvu s vybraným čakateľom uzatvára mesto alebo v mene mesta písomne poverený správca domu, v ktorom sa byt nachádza5).
(2) Nájomná zmluva sa uzatvára na dobu určitú, ak sa prenajíma byt, na ktorý je táto podmienka viazaná vnútorným predpisom ústredného orgánu štátnej správy alebo zmluvou podľa § 3 ods. 4, alebo byt, u ktorého je to potrebné vzhľadom na jeho účelové určenie.
(3) Prenajímateľ je povinný v nájomnej zmluve určiť podmienky nájmu, zohľadňujúce všetky aspekty vzťahujúce sa na príslušný druh bytu, dom v ktorom sa byt nachádza, účel bývania, ktorý zabezpečuje, ako aj na sociálne pomery a potreby ostatných nájomníkov.
Chobot
18.10.11,07:03
ahojte potrebovala by som poradit ,som dost zvlastnej situacii ,a to je ze byvam u svokrovcoch a nejak to poriadne neklape ako ma teda je to peklo, mam dceru 3 rocnu a v decembri mam termin porodu ,u svokrovcoch je taka situacia ze sa to neda zvladnut a musim si riesit nejake byvanie chcem sa informovat ci neviete dat rady ci sa neda vybavit nejaky socialny byt ja som z ke a su teraz v ponuke nejake socialne byty co som pozerala na stranke mesta , ale vobec neviem ci by som mala vobec sancu dostat taky byt , ja nemam ví vlastnictve ziadnu nehnutelnost nemam nic a ani rodicov uz nemam ,aby pomohly som dost zvlastnej situacii a neviem ako dalej ak mate nejake rady budem vdačna.

A predtým si bývala kde?