annahra
18.10.11,08:49
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu,
našla som tu ohľadom tohto už veľa, ale stále mi nie je jasné, že keď si s.r.o. kúpila auta pred pridelením IČ DPH cca o 10 dní skôr, tak si v zmysle §55 uplatním odpočet celej DPH, ale nerozumiem tomu, že čo mám chápať pod tým: daň k majetku, ktorá je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Nevie mi prosím niekto poradiť, až to mám v poriadku. Ďakujem pekne.
KEJKA
18.10.11,09:15
ty odpočítaš celú DPH.
Uvedené znenie je pre prípad, že by sa sro registrovala na budúci rok, to zn. za rok 2011 by už uplatnila 1/4 odpisov a mala ZC vo výške 3/4 OC. Takže buduci rok pri registrácii by sa už mohla odpočítať DPH len vo výške 3/4, t.j. v alikvotnej výške, atď.
annahra
18.10.11,10:29
Ďakujem veľmi pekne.
Žanet
18.10.11,21:57
Mám aj ja jednu otázku ohľadom novej registrácie a uplatnenia §55. Leasing od 06/2009 na nákladné auto. OC tvorí istina +poplatky v tejto sume je zaradené a odpisované. DPH zo splátok aj z 1 zvýšenej splátky bolo účtované na 548. Platcami DPH sme od 09/2011. Mňa zaujíma či si môžem uplatniť už zo zaplatených splátok v roku 2011 tj. z 8 splátok pred registráciou DPH ? Predpokladám, že nemôžem vypočítavať DPH zo zostatkovej OC, keďže DPH mi tam nevstupovalo. Budem Vám vďačná za usmernenie a radu.
Economic
19.10.11,05:56
Mám aj ja jednu otázku ohľadom novej registrácie a uplatnenia §55. Leasing od 06/2009 na nákladné auto. OC tvorí istina +poplatky v tejto sume je zaradené a odpisované. DPH zo splátok aj z 1 zvýšenej splátky bolo účtované na 548. Platcami DPH sme od 09/2011. Mňa zaujíma či si môžem uplatniť už zo zaplatených splátok v roku 2011 tj. z 8 splátok pred registráciou DPH ? Predpokladám, že nemôžem vypočítavať DPH zo zostatkovej OC, keďže DPH mi tam nevstupovalo. Budem Vám vďačná za usmernenie a radu.

Výšku DPH z tých 8 splátok, ktoré boli realizované si uplatníš celú z tých splátok. Nasledujúce roky tak isto. DPH máš presne zrejme vyčíslenú v jednotlivých splátkach. Keby si mala úver na auto a nie leasing, odpočítaš celú DPH, pokiaľ auto bolo kupované v tomto roku, v ktorom sa vozidlo zakúpilo.
KEJKA
19.10.11,06:46
nesúhasím, z čoho vychádzaš? Podľa mňa DPH zo splátok od dátumu registrácie, až firma bude mať platný splátkový kalendár s ičDPH alebo faktúru na splátky s ičDPH.
Economic
19.10.11,06:54
nesúhasím, z čoho vychádzaš? Podľa mňa DPH zo splátok od dátumu registrácie, až firma bude mať platný splátkový kalendár s ičDPH alebo faktúru na splátky s ičDPH.

Dobrá poznámka. Zabudla som uviesť, že by požiadali o vystavenie splátkového kalendára s IČ pre DPH. Potom by mali riadny daňový doklad. A prehliadla som dátum 06/2009. V tomto prípade odpočet DPH zo splátok v roku 2011 od dátumu registrácie za predpokladu riadneho daňového dokladu. UFFF, ešte že si si to všimla.
ucetni_fantozzi
19.10.11,06:55
z leasingu v ziadnom pripade spatne neuplatnovat. leasing je najom, najom je sluzba a zo sluzby sa spatne DPH uplatnit nemoze
Žanet
19.10.11,07:48
Ďakujem Vám pekne za usmernenie aj za pripomenutie, že si mám vyžiadať nový splátkový kalendár. Ešte raz díky
lupa
25.01.12,00:12
Ak som sa stala platiteľom DPH v priebehu roka - napr. 09/2011, môžem si odpočítať DPH zo zvýšenej splátky -leasing tiež začal v príslušnom roku - napr. 03/2011?
ewita888
25.01.12,00:47
Ak som sa stala platiteľom DPH v priebehu roka - napr. 09/2011, môžem si odpočítať DPH zo zvýšenej splátky -leasing tiež začal v príslušnom roku - napr. 03/2011?
veď odpoveď máš v príspevku 8
lupa
25.01.12,06:54
Ďakujem. Ale vo zvýšenej splátke nemám finančnú činnosť, nie je to služba. Len preto otázka.