Žanette
18.10.11,08:03
Dobrý deň, chcemsa opýtať, ukončujeme firmu FO a vykazuje nám zisk.Ako si môžem znížiťzáklad dane.Len dokladmi a výdavkami alebo aj inak?
Ďakujem.
zk24
18.10.11,06:26
Ako znížiť zisk alebo základ dane?
Žanette
18.10.11,06:28
Opravujem, základ dane.
Žanette
18.10.11,06:57
Vie mi niekto poradiť?
ekopo
18.10.11,07:11
ano viem Ti poradiť: vystavím Ti za ekonomickú radu FA na 2.000,-€ a máš základ dane znížený o 2.000,-€.......
-účtovníctvo môže byť vedené riadne - preukázanie skutočných výdavkov
alebo
-uplatnenie 40-60 % paušálnych výdavkov
Žanette
18.10.11,07:43
A pri akej živnosti si uplatnim tych 60% vydavkov, ked firma ma dopravnu činnosť. A ešte sa opýtam ako to je so skladom,tam sa to ako ponižuje?
Zita5
18.10.11,07:53
A pri akej živnosti si uplatnim tych60% vydavkov, ked firma ma dopravnu činnosť. A ešte sa opýtam ako to je so skladom,tam sa to ako ponižuje?

Doprava nespadá pod remeselné činnosti (60%) . Sklad ......nákup tovaru je výdavkom OVZD .Skladové zásoby sa znižujú ich predajom resp. použitím na vytvorenú (zhotovenú) zákazku .

O čo Vám konkrétne ide vo Vašej otázke ?
Zita5
18.10.11,07:55
Zabudla som veľmi dôležitú vec napísať , prosím Vás zverte to účtovníctvo účtovnej firme, resp. účtovníkovi .
KEJKA
18.10.11,07:57
čistá špekulácia....nezdá sa ti? schválne radšej ani nereagujem...................
Zita5
18.10.11,08:03
Dobrý deň, chcemsa opýtať, ukončujeme firmu FO a vykazuje nám zisk.Ako si môžem znížiťzáklad dane.Len dokladmi a výdavkami alebo aj inak?
Ďakujem.

Ak ukončujete živnosť tak postupujete podľa zákona o dani z príjmu a to nasledovne
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-do-31-07-2011-a.html#hore)
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Ak sa jedná o platiteľa DPH , treba vysporiadať DPH voči štátu .
ekopo
18.10.11,08:04
od .1.1.2011 nie je v zákone 60% paušálny výdavok........

zadávateľka otázky nešpekuluje ale tápe....................podľa predošlých otázok....
Žanette
18.10.11,08:09
účtujeme v jednoduchom účtovníctve. A sme platiteľmi DPH.
KEJKA
18.10.11,08:11
takže len JU a nákup zásob je VOZD, ovšem nepredané zásoby ku dňu ukončenia treba dodaniť s DPH-vrátiť DPH, a je to prip.suma k ZD
plus dalšie úpravy, ako ti už poradili.......
Žanette
18.10.11,08:20
Zita5
Ide mi len o to ako znižiť základ dane cca o 1. 500 eur. Asi jedine zohnať bločky a DFA, alebo sa to da aj inak. Použivame aj firemne auto mimo nakladnych vozidiel, a to čo tankuju davam 80% do výdavkov.
Zita5
18.10.11,08:26
Zita5
Ide mi len o to ako znižiť základ dane cca o 1. 500 eur.

Asi jedine zohnať bločky a DFA, alebo sa to da aj inak.

Použivame aj firemne auto mimo nakladnych vozidiel, a to čo tankuju davam 80% do výdavkov.

Tak je to tápanie, alebo obchádzanie zákona ?
ETIKETA PORADY
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona
Žanette
18.10.11,08:38
Ja nechcem obchadzat ani porušovať zákon v žiadnom prípade. A aby to nikto nechapal zle firemne auto používame na rozvoz jedál lebo okrem dopravy je tu aj reštika a sme platcami aj cestnej dane..Takže o žiadne porušovanie zákona mi nejde.
Ale mi nič ine nezostáva len si zohnať bločky a faktury
Ivenka
18.10.11,08:45
V prvom rade si treba prečítať zákon čo môže ísť do výdavkov. Možno ste zabudli na niečo čo by ešte mohlo ísť do účtovníctva. Súhlasím s Kejkou A Zita5
Zita5
18.10.11,08:46
Ja nechcem obchadzat ani porušovať zákon v žiadnom prípade. A aby to nikto nechapal zle firemne auto používame na rozvoz jedál lebo okrem dopravy je tu aj reštika a sme platcami aj cestnej dane..Takže o žiadne porušovanie zákona mi nejde.
Ale mi nič ine nezostáva len si zohnať bločky a faktury

Žanette, nehnevajte sa na mňa ...Vám o nič nejde o žiadne obchádzanie zákona , ale i napriek tomu máte v úmysle zohnať bločky a faktúry .
Skontrolujte si po sebe príspevky , ako to z Vás ide. Už od počiatku to neberiem ako dobrý úmysel.

Nech sa na mňa nikto nehnevá , ale tieto otázky a im podobné ma vedia veľmi rozčúliť .Potom sa nehnevajme a nekričme , že podnikateľ nemá iné meno ako podvodník, keď takéto otázky sa tu budú prezentovať .
Katarina
18.10.11,18:09
Nereagujem, hlasujem za vyriešené.
Dáša_
18.10.11,18:14
Zita5
Ide mi len o to ako znižiť základ dane cca o 1. 500 eur. Asi jedine zohnať bločky a DFA, alebo sa to da aj inak. Použivame aj firemne auto mimo nakladnych vozidiel, a to čo tankuju davam 80% do výdavkov.

možno stačí urobiť poriadne cesťáky a nebude treba dávať do výdajov iba 80% nákladov na PHM, ale celé a zisk nebude.