Paula
07.09.04,08:52
Odpočet DPH pri splátkach uplatňujete pri platbe (26.8. sme zaplatili), alebo podľa dátumu dodania uvedeného v splátkovom kalendári (15.9., ktorý je dátumom splatnosti)?
vladan
07.09.04,07:17
ta vy ste ale poctivci! Takto dopredu platiť? :-) ... len sa smejem ...
ja to uplatňujem v deň (mesiac), v ktorom sme to zaplatili.
Pekný deň
Meja88
07.09.04,07:22
Podľa zákona je to pri opakovaných plneniach dátum kedy má byť zaplatené 15.9.Od 1.1.2005 sa chystá pre tieto opakované mierna novela, ale nič moc.
Paula
07.09.04,07:27
Ďakujem za odpoveď, odpočítavam tiež v deň platby. Tá poctivosť vyšla preto, že platobný príkaz bol napísaný pred dovolenkou "píšuceho" (aké smiešne slovo) a poponiesli ho s inými.
Katarína STR
07.09.04,08:23
A čo keby som si DPH nenárokovala pri mesačných platbách, ale až keď mi príde vyúčtovacia faktúra, a z nej si celú DPH budem nárokovať ? Môže sa to aj takto ?
rosemary
07.09.04,11:54
Ak máš vyučtovaciu faktúru mesačnú môžeš, ale ak za dlhšie obdobie sama sa ošidíš na rýchlejšom vrátení dph nadmerným odpočtom, alebo ponížením daňovej povinnosti
Paula
07.09.04,11:59
Katarína, nárok na odpočet máš pri splátke. Ja účtujem:

splátka 314/221
343/221

Keď príde zberná faktúra, účtujem 503/321
343/321
- 314/321
- 343/321

Tie mínusy sú zo záloh, ktoré plynárne "použili" pri vyúčtovaní v konkrétnej zbernej faktúre. Tak to robím aj pri elektrine - myslím so zálohami, aj keď to ide cez faktúru.
Lucy
07.09.04,12:12
My si to odpočítavame podľa splátkového kalendára, tak ako je napísaný dátum dodania tovaru je dátum splatnosti. Ide o opakované plnenie. asi by sa nemal brať do úvahy skutočný dátum zaplatenia. Alebo sa mýlim?
Paula
07.09.04,12:17
Katarína, rosemary má pravdu, tie vyúčtovacie faktúry sú po mnohých mesiacoch, pri zálohových platbách sa skôr dopracuješ k odpočtu.
Katarína STR
08.09.04,04:01
My platíme veľmi malé splátky. A preto nám nezáleží na odpočte mesačne. Lebo my sme aj tak 1/4 ročný platci DPH. Vyúčtovanie plynu je polročne.

Takže časovo tam nie je veľký rozdiel.

Len sa pýtam, či to môžem tak robiť. Alebo si musím DPH nárokovať len zo záloh ? Môžem až pri vyúčtovacej faktúre?
rosemary
08.09.04,10:48
Myslím, že by si sa mala riadiť "opakované plnenie", a teraz som videla jednu vyučtovaciu fa za plyn, kde vyčíslujú iba DPH z nedoplatku, lebo pri zálohách platil splátkový kalendár, kde je aj DPH. Takže , podľa môjho názoru , DPH si treba uplatniť hneď zo zaplatenej zálohy. Čo nato ostatní?
Fidlo
08.09.04,13:48
Tiež som toho názoru, že DPH si treba uplatniť z každej zaplatenej zálohy a aj to tak robím. Keď mi príde splátkový kalendár na zálohy za plyn tak to účtujem cez ostatné záväzky a dátum odpočtu DPH dávam dátum splatnosti jednotlivých splátok. Potom účtujem už len úhrady cez banku v jednotl. mesiacoch.
vladan
09.09.04,04:53
Myslím, že by si sa mala riadiť "opakované plnenie", a teraz som videla jednu vyučtovaciu fa za plyn, kde vyčíslujú iba DPH z nedoplatku, lebo pri zálohách platil splátkový kalendár, kde je aj DPH. Takže , podľa môjho názoru , DPH si treba uplatniť hneď zo zaplatenej zálohy. Čo nato ostatní?
... včera som dostala opravenú faktúru z SPP, takže skúste pozrieť, lebo ja tam mám aj DPH z nedoplatku, aj DPH zo záloh :-)
Katarína STR
09.09.04,05:06
VLADAN :

Jasné,máš pravdu.

Ja mám tiež DPH vyčíslené najprv z celkovej spotreby a potom zvlášť zo zaplatených záloh.

Takže zaúčtujem faktúru v plnej výške spotreby. Spotreba do nákladov, DPH si nárokujem z celkovej spotreby a odpočítam zaplatenú zálohu. A vyjde mi rozdiel, k úhrade buď preplatok, alebo nedoplatok.

Neviem, prečo by som si nemohla nárokovať DPH až z riadnej faktúry.
Viera
22.02.05,14:10
Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Poraďte niekto.
Môžem si uplatniť DPH na odpočte až z vyúčtovacej faktúry za plyn alebo musím DPH účtovať z jednotlivých zaplatených záloh podľa splátkového kalendára ?
jeso
22.02.05,18:53
My si to odpočítavame podľa splátkového kalendára, tak ako je napísaný dátum dodania tovaru je dátum splatnosti. Ide o opakované plnenie. asi by sa nemal brať do úvahy skutočný dátum zaplatenia. Alebo sa mýlim?
Súhlasím s tvojím názorom
Ja to robím tiež podla splátkového kalendára-uplatnujem DPH každý mesiac, hoci som splátku nezaplatila-dátum dodania je uvedený , doklad mám,druhá strana DPH odviedla, nevidím dôvod na neuplatnenie DPH , hoci som to nezaplatila