majus1
18.10.11,09:24
Dobrý deň, keď sme začali stavať , museli sme si pozemok vysporiadať - teda vyplatiť všetkých vlastníkov a prepísať na seba. Náš pozemok sa nachádza pri hlavnej ceste. Poblém však nastal teraz, keď si chceme pozemok naspäť ohradiť -už tam síce bol starý plot,ktorý sa odstránil a namiesto neho chceme dať nový.susedia boli predtým zvyknutý prechádzať cez ten náš pozemok (vtedy ešte spoločný) , bola tam bránička cez ktorú prechádzali, ja tam tu bráničku ale nechcem nechávať - veď prístup majú aj z hlavnej cesty. Pani na stavebnom úrade ma presviedčajú že tam musím nechať prechod . Ja ale v liste vlastnícta nemám zapísanú žiadnu ťarchu - prechod. Moja otázka teda znie musím tam dať tú bráničku aby mi mohli susedia chodiť cez pozemok alebo nie???

ďakujem za odpovede

dúfam že som to napísala zrozumiteľne, je tam aj príloha ako to asi vyzerá.(tá červená čiara je bývala bránička)a pri odbočke na vedľajšiu cestu je odtokový kanál, takže ak chcú prejsť na tie spoločné pozemky musia ísť na hlavnú cestu a tak.....
marleau
18.10.11,07:30
Nevidím dovod na prechod cez Váš pozemok.Majú prístup na svoj pozemok-majú.
majus1
18.10.11,07:33
veď to , len neviem ako to mám vysvetliť dámam na stavebnom úrade...:-)...tí susedia nás udávajú na úrad aj za to že sme sypali stavebný odpad na náš pozemok..- bude tam menšia terasa a ten odpad (kamene a tehly...)bol nachystaný do základov.....ja už som z nich zúfalá...teraz riešia prechod ...viem že keby to boli spoločné pozemky tak sú tam práva spoluvlastníkov atď ale ten pozemok máme vysporiadaný takže tak...
GabiZ
18.10.11,07:40
Dobrý deň, keď sme začali stavať , museli sme si pozemok vysporiadať - teda vyplatiť všetkých vlastníkov a prepísať na seba. Náš pozemok sa nachádza pri hlavnej ceste. Poblém však nastal teraz, keď si chceme pozemok naspäť ohradiť -už tam síce bol starý plot,ktorý sa odstránil a namiesto neho chceme dať nový.susedia boli predtým zvyknutý prechádzať cez ten náš pozemok (vtedy ešte spoločný) , bola tam bránička cez ktorú prechádzali, ja tam tu bráničku ale nechcem nechávať - veď prístup majú aj z hlavnej cesty. Pani na stavebnom úrade ma presviedčajú že tam musím nechať prechod . Ja ale v liste vlastnícta nemám zapísanú žiadnu ťarchu - prechod. Moja otázka teda znie musím tam dať tú bráničku aby mi mohli susedia chodiť cez pozemok alebo nie???

ďakujem za odpovede

dúfam že som to napísala zrozumiteľne, je tam aj príloha ako to asi vyzerá.(tá červená čiara je bývala bránička)a pri odbočke na vedľajšiu cestu je odtokový kanál, takže ak chcú prejsť na tie spoločné pozemky musia ísť na hlavnú cestu a tak.....

Ak na liste vlastníctva nie je vecné bremeno prechodu cez pozemok ani žiadna ťarcha, tak na základe čoho vás presviedčajú? Ak ste vlastníkom pozemku, môžete mať vôľu niečo trpieť a súhlasiť, alebo nie. Vyžiadala by som si písomné stanovisko, nech to dajú na papier, na základe čoho ste povinná...... Na písomný dotaz musia odpovedať a niekedy je na papieri niečo iné, ako sa hovorí. :) Zo zákona povinnosť prechodu cez pozemok prichádza do úvahy iba v prípade, ak „prístup k stavbe nemožno zabezpečiť inak“.
arizona
18.10.11,07:45
Keby sa susedia nemali ako dostat na svoj pozemok, to by bolo ine.

Ale ak maju pristup,ale nechcu ho pouzivat,len preto, ze boli zvyknuty na iny, tak to nie je Vas problem. Ak si sused bude chciet vydobit pravo prechodu,moze to riesit cestou sudu.Ale myslim, ze nepochodia.

Ziadnu tarchu na LV nemas, susedia sa maju ako dostat k svojej nehnutelnosti a teba nemoze nik obmedzovat pri pouzivani tvojej nehnutelnosti.
luja5
18.10.11,07:48
Odporúčam Ti nepresviedčať osobne, ale písomne si od nich vyžiadať písomné stanovisko, uviesť všetky skutočnosti a pripojiť aj nákres, prípadne fotokópiu LV. Ja by som to tak urobila. Mám skúsenosti s úradnými inštitúciami (v iných veciach), že osobne alebo telefonicky som sa dozvedela niečo iné a keď som písomne požiadala o ich písomné vyjadrenie, bolo to zase niečo iné a už aj s odôvodnením, s uvedením odkazov na príslušné zákonné paragrafy.
majus1
18.10.11,07:48
ďakujem za odpovede budem žiadať písomné stanovisko a uvidíme čo mi v ňom napíšu...potrebovala som sa len uistiť či mám pravdu ja alebo pani, ktorá tvrdí že keď tam raz prechod bol (ešte pred vysporiadaním)tak ho musím zachovať.... ešte raz ďakujem:-)
arizona
18.10.11,08:09
Keby si mala vecne bremeno na LV, tak aj tak ti nemoze ziaden uradnik rozkazat postavit branicku niekde,kde si on,alebo sused zmysli.

Zakon hovori iba o "umozneni prechodu",nie o tom,kde presne mas "tu dieru v plote" urobit.

Vecné bremená môžu vzniknúť na základe:
- písomnej zmluvy (v zmluve je potrebné vymedziť presne rozsah a obsah vecného bremena, identifikovať nehnuteľnosť, ktorá bude zaťažená vecným bremenom)
- závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve
- súdom schválenej dohody dedičov o vyporiadaní dedičstva
- rozhodnutia príslušného orgánu dňom vykonateľnosti rozhodnutia (ide o prípad, kedy súd zriadi vecné bremeno pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva rozdelením veci, a to k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti, a taktiež pri úprave vzťahov medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby (stavebníkom) pri neoprávnene zriadenej stavbe na cudzom pozemku)
- zo zákona (napr. § 23 ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podľa ktorého, ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu, ktoré sa zapíše do katastra nehnuteľností.

Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecnému bremenu je potrebné vykonať vklad do katastra nehnuteľností.
Chobot
18.10.11,09:52
Dobrý deň, keď sme začali stavať , museli sme si pozemok vysporiadať - teda vyplatiť všetkých vlastníkov a prepísať na seba. Náš pozemok sa nachádza pri hlavnej ceste. Poblém však nastal teraz, keď si chceme pozemok naspäť ohradiť -už tam síce bol starý plot,ktorý sa odstránil a namiesto neho chceme dať nový.susedia boli predtým zvyknutý prechádzať cez ten náš pozemok (vtedy ešte spoločný) , bola tam bránička cez ktorú prechádzali, ja tam tu bráničku ale nechcem nechávať - veď prístup majú aj z hlavnej cesty. Pani na stavebnom úrade ma presviedčajú že tam musím nechať prechod . Ja ale v liste vlastnícta nemám zapísanú žiadnu ťarchu - prechod. Moja otázka teda znie musím tam dať tú bráničku aby mi mohli susedia chodiť cez pozemok alebo nie???

ďakujem za odpovede

dúfam že som to napísala zrozumiteľne, je tam aj príloha ako to asi vyzerá.(tá červená čiara je bývala bránička)a pri odbočke na vedľajšiu cestu je odtokový kanál, takže ak chcú prejsť na tie spoločné pozemky musia ísť na hlavnú cestu a tak.....

Je to tvoj pozemok, nemáš na ňom žiadne vecné bremeno, tak ti tam nemá kto čo chodiť po pozemku. Len sú na to zvyknutí, tak si myslia, že to tak bude stále.

Ale z obrázku mi nie je pár vecí jasných. Tá vyšrafovaná časť je asi tvoja, že? Ktorí susedia chodia cez tvoj pozemok? Tie dve naľavo susediace parcely? A komu patrí tá dlhá parcela pri hlavnej ceste (medzi cestou a tými tromi vyznačenými parcelami)?
majus1
18.10.11,10:59
ta dlhá parcela je obecný pozemok, lepšie povedané pozemok, ktorý patrí k hlavnej ceste, lebo celý pozemok pod hlavnou cestou je obecný, je to v tej najväčšej časti cca 4m od hlavnej cesty. hlavná cesta spadá pod správu ciest ale pozemky pod tým sú obecné. väčšina ľudí nemá ploty hneď pri hlavnej ceste, ale je tam určitá časť ...sú tadiaľ vedené diaľkové káble atď.....toto je ale približná mapka z môjho geometrického plánu, v skutočnosti na tých susedných pozemkoch pestujú zemiaky (aj keď sú to spoločné pozemky a oni nemajú povolenie od všetkých vlastníkov) a rok čo rok sa posúvajú k hlavnej ceste, takže v skutočnosti ten pás na ktorý sa pýtaš je dlhý asi 1m. čiže oni si môžu privlastňovať aj cudzie ale ja si nemôžem ohradiť svoje.... preto som tu písala, lebo ma na úrade už tak doplietli že som si začala myslieť že ten ...... som ja ....
Chobot
18.10.11,13:05
ta dlhá parcela je obecný pozemok, lepšie povedané pozemok, ktorý patrí k hlavnej ceste, lebo celý pozemok pod hlavnou cestou je obecný, je to v tej najväčšej časti cca 4m od hlavnej cesty. hlavná cesta spadá pod správu ciest ale pozemky pod tým sú obecné. väčšina ľudí nemá ploty hneď pri hlavnej ceste, ale je tam určitá časť ...sú tadiaľ vedené diaľkové káble atď.....toto je ale približná mapka z môjho geometrického plánu, v skutočnosti na tých susedných pozemkoch pestujú zemiaky (aj keď sú to spoločné pozemky a oni nemajú povolenie od všetkých vlastníkov) a rok čo rok sa posúvajú k hlavnej ceste, takže v skutočnosti ten pás na ktorý sa pýtaš je dlhý asi 1m. čiže oni si môžu privlastňovať aj cudzie ale ja si nemôžem ohradiť svoje.... preto som tu písala, lebo ma na úrade už tak doplietli že som si začala myslieť že ten ...... som ja ....

Len nechápem, prečo musia (alebo chcú) chodiť cez tvoj pozemok, keď podľa skice je to pre nich obchádzka. Keby išli na svoj pozemok z hlavnej cesty (nie cez tú vedľajšiu), tak sa tam dostanú priamo. Prečo chodia takú obkľuku cez tú "bránku"?

A kľudne si pozemok oploť, ak sa im to nebude páčiť, nech sa sťažujú a súdia.
misoft
18.10.11,15:19
Len nechápem, prečo musia (alebo chcú) chodiť cez tvoj pozemok, keď podľa skice je to pre nich obchádzka ... asi v tej bočnej uličke je krčma. Keby išli na svoj pozemok z hlavnej cesty (nie cez tú vedľajšiu), tak sa tam dostanú priamo ...z krčmy by to bolo "ďaleko". Prečo chodia takú obkľuku cez tú "bránku"? ...aby sa mali čoho chytiť, keď potvora matička zem sa dvíha :D.
majus1
18.10.11,17:08
tá bočná ulička pokračuje ďalej a tam bývajú :-)...nechce sa im na hlavnú vychádzať a už asi zo zvyku musia všetkých naokolo udávať keď urobí niečo čo sa im nepáči..... zlatí susedia....:-)ešte raz ďakujem za rady.....
misoft
18.10.11,17:13
Nemáš na LV ťarchu. Môj dom - môj hrad. Ohraď si svoje a oni môžu vyskakovať ako na gumičke. Pani na stavebnom nech sa naučí zákony a nech si poriadne prečíta LV, inak tam nemá čo robiť. Pokiaľ by opäť "vyskakovala", obrátiť sa na vyššiu inštanciu, aby ju uzemnila.
lienocka001
18.10.11,17:19
pani na stavebnom daj pisomny podnet aby ti dala svoje stanovisko pisomne a s ustnym dovetkom ze si to das preverit na kraji... resp. dobre je aj skusit zahrat sa na sprosteho ... a zavolat na kraj pod pani pod ktoru patri vasa dedina a s tym ze si v strese ze pani ta a ta zo stavebneho ti povedala ze to musis umoznit aj ked situacia je taka a taka.. a ver mi ze oni si to uz poriesia s nou... v statnej sprave sa ma prepustat kazdy sa boji o miesto... toto nam pomohlo a tiez nam tvrdili bludy...