Urbanova Darina
18.10.11,12:06
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadne odvodov do zdravotnej poisťovni za zamestnanca, ktorý poberal výsluhový dôchodok a zo zákona mu bol zmenený na invalidný bez toho, aby bol na nejakom posúdení v sociálnej poisťovni. ZP mi oznámila, že ho evidujú ako 40 % pokles schopnosti . Dotyčný žiaden doklad nemá.Ďakujem.
Xanti
18.10.11,10:10
Hm,
ale invalitida začína od 41% takže nie je invalidný.
Mila123
18.10.11,10:35
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadne odvodov do zdravotnej poisťovni za zamestnanca, ktorý poberal výsluhový dôchodok a zo zákona mu bol zmenený na invalidný bez toho, aby bol na nejakom posúdení v sociálnej poisťovni. ZP mi oznámila, že ho evidujú ako 40 % pokles schopnosti . Dotyčný žiaden doklad nemá.Ďakujem.
a nebude to tým, že dotyčný ešte pred výsluhovým dôchodkom poberal invalidný, čiastočný a do ZP nedal rozhodnutie o priznaní výsluhového.....(o ID automaticky prišiel)....preto nemá žiadne rozhodnutie zo SP........
Xanti
18.10.11,10:38
Mila,
ak poberá výsluhový dôchodok, tak ten nemá nič spoločné so SP. Lebo ho nevypláca ani nerozhoduje o ňom SP ale patričný sociálny odbor patričného silového rezortu. A taktiež, o ich invalidných dôchodkoch nerozhoduje SP ale sociálny odbor daného rezortu.

Matne si pamätám, že niekedy boli brané výsluhové dôchodky ako invalidné, takže môže to byť len nejaká interná evidencia ZP.
Proste pre zadávateľku, odvody platíš v riadnej výške.
Mila123
18.10.11,10:40
Mila,
ak poberá výsluhový dôchodok, tak ten nemá nič spoločné so SP. Lebo ho nevypláca ani nerozhoduje o ňom SP ale patričný sociálny odbor patričného silového rezortu. A taktiež, o ich invalidných dôchodkoch nerozhoduje SP ale sociálny odbor daného rezortu.

Matne si pamätám, že niekedy boli brané výsluhové dôchodky ako invalidné, takže môže to byť len nejaká interná evidencia ZP.
Proste pre zadávateľku, odvody platíš v riadnej výške.
jasne....ale ako rozhodnú bez neho o poberaní ID?????
Xanti
18.10.11,10:42
Mila,
on nepoberá ID. On poberá výsluhový dôchodok. To, že možno v internom zázname ZP je uvedené 40% nemá vplyv. Invalidný by bol od 41%.
Mila123
18.10.11,10:45
Mila,
on nepoberá ID. On poberá výsluhový dôchodok. To, že možno v internom zázname ZP je uvedené 40% nemá vplyv. Invalidný by bol od 41%.
Xanti.....
dokonca som aj pochopila čo mi chceš tým napísať.....ale len tak si ZP zaeviduje poistenca , že je invalidný, keď nespĺňa podmienku invalidity???? voľakde bude zrada.....
Urbanova Darina
18.10.11,10:47
má len potvrdenie SP: dôchodok za výsluhu rokov sa podľa §266 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. považuje od 1.1.2004 za invalidný. A ZP Dôvera mi vo výkaze oznámila chybu, lebo, že vraj má nárok na znížený odvod, potvrdenie o percentách mi vraj nemôžu poslať )poprosila som ich telefonicky o túto službu) takže ja vlastne nič nemám.
Xanti
18.10.11,10:48
A prečo?
To že si ZP urobí poznámku 40% nie je o invalidite. Lebo nemá nárok na nižšie odvody. Ak by si ZP urobila poznámku 41% tak potom by som v tom priekak videla.
Xanti
18.10.11,11:02
má len potvrdenie SP: dôchodok za výsluhu rokov sa podľa §266 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. považuje od 1.1.2004 za invalidný. A ZP Dôvera mi vo výkaze oznámila chybu, lebo, že vraj má nárok na znížený odvod, potvrdenie o percentách mi vraj nemôžu poslať )poprosila som ich telefonicky o túto službu) takže ja vlastne nič nemám. A koho si žiadala o potvrdenie? SP? Alebo Dôveru?

Vieš ono je to skôr o tom, že kedysi ked skončili policajti a vojaci pracovný pomer a dostávali výsluhové dôchodky museli byť evidovaný na UP ako nezamestnaný, pretože ak to neurobili tak za nich nikto neuhrádzal zdravotné poistenie teda by si do ZP museli platiť sami odvody.

Preto sa zmenil zákon, a výsluhový dôchodcovia sú poistencami štátu aj keď nemajú splnené podmienky veku čo sa týka starobného dôchodku. A nie sú povinný byť evidovaný na UP. Aj tak sa dá znížiť technicky nezamestnanosť.

No a problém nastáva teraz, ked sa zamestnajú na PP a nie na dohodu. A treba za nich odvádzať odvody. Ale môj názor je, platiť plnú výšku odvodov do ZP.
luja5
18.10.11,15:06
má len potvrdenie SP: dôchodok za výsluhu rokov sa podľa §266 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. považuje od 1.1.2004 za invalidný. A ZP Dôvera mi vo výkaze oznámila chybu, lebo, že vraj má nárok na znížený odvod, potvrdenie o percentách mi vraj nemôžu poslať )poprosila som ich telefonicky o túto službu) takže ja vlastne nič nemám.
Ak by som s tým nemala skúsenosti, písomne by som požiadala ZP Dôvera o ich potvrdenie, či údaje, ktoré majú na svojej web-stránke http://www.dovera.sk/sk/poistne/zakladne-informacie/preddavky-rok-2011/ a údaje, ktoré oznámili (o chybe vo výkaze s odôvodnením nároku na zníženú sadzbu a o evidovaní poklesu schopnosti 40%), sú relevantné na zmenu sadzby poistného. Neviem, nakoľko môžu byť údaje z web-stránky v takejto veci smerodajné, resp. akým spôsobom je ZP povinná oznamovať príslušné údaje, alebo aké doklady môže vyžadovať, aby výkazy neboli chybné a poistné odvedené v správnej výške. Na uvedenej stránke má ZP Dôvera zníženú sadzbu poistného pre "Poberateľa invalid. dôchodku alebo s poklesom miery funkčnej spôsobilosti 40 % a viac", t.j. už od 40% vrátane.
buchač
18.10.11,15:31
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadne odvodov do zdravotnej poisťovni za zamestnanca, ktorý poberal výsluhový dôchodok a zo zákona mu bol zmenený na invalidný bez toho, aby bol na nejakom posúdení v sociálnej poisťovni. ZP mi oznámila, že ho evidujú ako 40 % pokles schopnosti . Dotyčný žiaden doklad nemá.Ďakujem.

...málo infa ...

Hlavne slovíčko " poberal " je v tomto zaujímavé ...
To znamená čo , presnejšie ...????
Lebo pre mňa to je potom výsledok len určitej doby odkrútených rokov , nič iné ...a tým pádom ????????

Lebo výsluhové dôchodky predsa vypláca VUSZ a nie nejaká iná poisťovňa , ktorá by si len tak halabala mohla dovoliť šáhmuť na lovky ...
Tento úrad vypláca výsluhové dôchodky až do smrti ,samozrejme tomu , kto má nárok ...

Uvedený zákon §266 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. do tohoto ani len vo sne nemontuj ...ale pozri si

Výsluhový príspevok
§ 31
ZÁKON 328/2002 z 28. júna 2002 o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
http://www.vusz.sk/
Jana Motyčková
18.10.11,15:47
Pozor!
Dôchodok za výsluhu rokov nie je výsluhový dôchodok!
Dôchodok za výsluhu rokov poberali osobitne náročné profesie, napr. baleťáci po 20 odpracovaných rokoch a pod.
Tento bol po 1.1.2004 prekvalifikovaný na invalidný dôchodok zo SP, invalidita sa tu však neskúma. Domnievam sa, aj keď v zákone nie je explicitne uvedené, že ide o invalidné osoby (invalidita sa neskúma), možno týchto ľudí považovať za zdravotne postihnutých na účely nižšej sadzby poistného na ZP.
buchač
18.10.11,15:52
...aj to je pravda...

Sused môj bol voľakedy baleťák ...nejaký ten piatok čo - to poberal , teraz už nie ...
Urbanova Darina
19.10.11,09:08
Ďakujem, je to naozaj dôchodok za výsluhu rokov ( výučba parašutistov pri bývalom Zväzarme patriacom armáde) a bude mu patriť znížená sadzba na zdravotné poistenie.
Katy a R
19.10.11,09:57
Ak by som s tým nemala skúsenosti, písomne by som požiadala ZP Dôvera o ich potvrdenie, či údaje, ktoré majú na svojej web-stránke http://www.dovera.sk/sk/poistne/zakladne-informacie/preddavky-rok-2011/ a údaje, ktoré oznámili (o chybe vo výkaze s odôvodnením nároku na zníženú sadzbu a o evidovaní poklesu schopnosti 40%), sú relevantné na zmenu sadzby poistného. Neviem, nakoľko môžu byť údaje z web-stránky v takejto veci smerodajné, resp. akým spôsobom je ZP povinná oznamovať príslušné údaje, alebo aké doklady môže vyžadovať, aby výkazy neboli chybné a poistné odvedené v správnej výške. Na uvedenej stránke má ZP Dôvera zníženú sadzbu poistného pre "Poberateľa invalid. dôchodku alebo s poklesom miery funkčnej spôsobilosti 40 % a viac", t.j. už od 40% vrátane.

.. som sa pozrela na ich stránku ... no a veru - nemajú to tam správne definované v tej ich tabuľke. mali by si to dať do poriadku!! (čo to je "pokles miery funkčnej spôsobilosti" :confused::confused::confused: :D - ešte tie percentá :eek:)
zo stránky Dôvery
3. Poberateľ invalid. dôchodku alebo s poklesom miery funkčnej spôsobilosti 40 % a viac - min.preddavok* 2% 317* 6,34
4. Poberateľ invalid. dôchodku alebo s poklesom miery funkčnej spôsobilosti 40 % a viac - max.preddavok 2% 2233,50 44,67

Zákon hovorí toto:
2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).
Katy a R
21.10.11,19:48
mi toto nedalo .. a chcela som urobiť dobrý skutok (že budem užitočná) ;):), tak som napísala do Dôvery, že majú nesprávne definovanú osobu so zdravotným postihnutím....:)
Pre tých, čo nečítali zopakujem, že ešte včera bola definovaná takto: "Poberateľ invalid. dôchodku alebo s poklesom miery funkčnej spôsobilosti 40 % a viac" .. v predch príspevku som tie riadky 3. a 4. skopírovala z ich tabuľky. (... aj luja5 píše o tom)
Bolo to takto v tabuľke na rok 2011 a 2012, na rok 2010 tam mali to isté - len 50%.
Odpísali mi ... že tabuľky za rok 2011 a 2012 sú správne a rok 2010 opravia. :confused:
Opravili takto: "Osoba so zdravotným postihnutím viac ako 40 %" vo všetkých tabuľkách rovnako. http://www.dovera.sk/sk/poistne/zakladne-informacie/preddavky-rok-2011/

Neviem veru, ako posúdia osobu, ktorá napr. má posudok z UPSVaR s mierou funkčnej poruchy 45% ... mala by mať podľa tohto polovičné odvody .. či?:confused:;)

Zákon som vyššie citovala ... len ešte upresním, že osoba so zdravotným postihnutím je buď ID (pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40%), alebo ŤZP (ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50%).

Úplne by stačilo, keby tam bolo... Osoba so zdravotným postihnutím .. a nič viac! (alebo keď už.. tak ID, alebo ŤZP)
Opravené - nesprávna skratka ZŤP na správnu - ŤZP (ťažké zdravotné postihnutie) ..
Mária27
22.10.11,19:16
Tak ako: ZŤP alebo ŤZP ? :confused: :D
luja5
23.10.11,06:40
Opravili takto: "Osoba so zdravotným postihnutím viac ako 40 %" vo všetkých tabuľkách rovnako. http://www.dovera.sk/sk/poistne/zakladne-informacie/preddavky-rok-2011/

Úplne by stačilo, keby tam bolo... Osoba so zdravotným postihnutím .. a nič viac!

Byť zadávateľkou témy, po uvedenej oprave by ma opäť zaujímalo, či má poberateľ invalidného dôchodku, na ktorý mu bol prekvalifikovaný dôchodok za výsluhu rokov, nie je pritom osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50% a je osobou s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 40% (t.j. nie o viac ako 40%), nárok na zníženú sadzbu poistného na ZP (či bol teda dôvod na oznámenie chyby vo výkaze - príspevok č.8) :confused::confused: .

A aby to nebolo také jednoduché :rolleyes:, ešte doplním, že za zdravotne postihnutú osobu sa o.i. považuje osoba uznaná za invalidnú, 48) (príspevok č. 16), pričom odkaz 48) obsahuje


okrem § 70 až 73 zákona č. 461/2003 Z. z. (v § 71 sa ustanovuje spomenutých viac ako 40%)
aj § 42 zákona č. 328/2002 Z. z. (zákon spomenul už buchač), podľa ktorého na invalidný výsluhový dôchodok podľa § 40 má nárok policajt alebo profesionálny vojak, ktorého schopnosť vykonávať primerané civilné zamestnanie je znížená podľa § 44 najmenej o 20 % (vznik invalidity v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania).

V odkaze 48) ale nie je uvedený § 266 zákona č. 461/2003 Z.z. (prekvalifikovanie dôchodku za výsluhu rokov na invalidný dôchodok bez skúmania invalidity) :rolleyes::confused:. Domnievam sa preto, že poberateľ takéhoto dôchodku nie je automaticky považovaný za invalidnú osobu pre nárok na zníženú sadzbu poistného na ZP, a to možno z dôvodu, že sa u neho splnenie podmienky invalidity neskúma. Alebo že by inak to bolo ... či ako ...:confused: ? Ak by som chcela mať istotu, už by som asi požiadala o výklad ministerstvo zdravotníctva.

Súhlasím s Katy a R, že ZP Dôvera by mala mať na svojej web-stránke pri znížení sadzby poistného uvedené len "Osoba so zdravotným postihnutím“.
Katy a R
23.10.11,15:48
No my to tu rozoberáme do detailov :)... ale podľa odpovede sa mi zdá, že im sa ani veľmi s tým zaoberať nechce. :confused::confused:
Inak v odpovedi citácie zákona poslali správne - terajšia verzia však tomu nezodpovedá :mee: ... a vlastne uznali chybu v tabuľke za rok 2010 - no a tam to v pôvodnej verzii mali vlastne najsprávnejšie ( Síce - pokles miery funkčnej spôsobilosti - ale aspoň percento bolo správne).