Q&A
23.01.06,09:30
Ahojte som tu novy, tak ospravedlnujem vopred za nejake omyly.
Moja Q je: Zamestnavatel preplatil zamestnancovi naklady (stravovanie, cestovne, ubytovanie) za sluzob. cestu v zahranici. Ma zamestnanec aj v tomto pripade narok na diety? Ako sa vypocitavaju diety (za SK sluzobnu a zahranicnu) ? Ma zamestnavatel pravo postupovat takto, alebo by mal poskytovat diety?
endrju
23.01.06,08:54
Q&A, vitaj na Porade. Dúfam, že sa tu dokážeš čoskoro zorientovať a aj efektívne čerpať vedomosti z už existujúcich informácií. :)

Položil si otázku, ktorá bola už veľakrát zopovedaná. Skús najprv hľadať (napr. kľúčové slová "cestovné náhrady").
Okrem toho sa skús poobzerať po príbuzných témach, ktoré Ti naskočili na konci tejto stránky (napr. http://www.porada.sk/showthread.php?t=13504) (http://www.porada.sk/showthread.php?t=13504%29).

Odbočím mimotemy :
Pre zorientovanie v pravidlách komunikácie na Porade Ti dávam do pozornosti aj Etiketu Porady http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

Ešte raz Ti prajem veľa úspechov pri práci s Poradou :)
Chobot
23.01.06,09:06
Ahojte som tu novy, tak ospravedlnujem vopred za nejake omyly.
Moja Q je: Zamestnavatel preplatil zamestnancovi naklady (stravovanie, cestovne, ubytovanie) za sluzob. cestu v zahranici. Ma zamestnanec aj v tomto pripade narok na diety? Ako sa vypocitavaju diety (za SK sluzobnu a zahranicnu) ? Ma zamestnavatel pravo postupovat takto, alebo by mal poskytovat diety?

Vidím, že máš v tom zmätok, tak začneme od základu. Zákon o cest. náhradách nepozná pojem diéty. Podľa tohto zákona má zamestnanec nárok pri tuzemskej ceste na rôzne náhrady - stravné, náhradu cestovného, náhradu ubytovania a náhradu ostatných vedľajších výdavkov. Pri zahraničnej ceste má navyše nárok na vreckové.

Bližšie k týmto náhradám si musíš pozrieť príslušné ustanovenia zákona o cest. náhradách alebo vyhľadať diskusie tu na porade na túto tému.

Tvoja otázka asi bola, že keď zamestnávateľ zabezpečil stravu, zaplatil cestovné a ubytovanie, či má zamestnanec nárok na stravné a vreckové.

Cestu a ubyovanie je zamestnávateľ povinný uhradiť. Rovnako má zamestnanec nárok na stravné a vreckové. Jedine ak zamestnávateľ zabezpečil počas cesty bezplatné stravovanie (tzn., že ak zamestnanec nemusel platiť za obed /raňajky, večeru/, ktorý mu zamestnávateľ niekde objednal), tak zamestnávateľ môže krátiť stravné v primeranom, zákonom danom rozsahu. Vreckové krátiť nemôže.

Sazby stravného nájdeš v príslušných vyhláškach MPSVaR (tuzemské cesty) alebo MF (zahraničné cesty). Bližšie vysvetlenie tu:
http://www.porada.sk/t16995-cestovn-nhrady.html
Q&A
23.01.06,12:22
Ahojte som tu novy, tak ospravedlnujem vopred za nejake omyly.
Moja Q je: Zamestnavatel preplatil zamestnancovi naklady (stravovanie, cestovne, ubytovanie) za sluzob. cestu v zahranici. Ma zamestnanec aj v tomto pripade narok na diety? Ako sa vypocitavaju diety (za SK sluzobnu a zahranicnu) ? Ma zamestnavatel pravo postupovat takto, alebo by mal poskytovat diety?

mimotemyDakujem obom za radu a za privitanie. Budem sa snazit zorientovat. Pravdepodobne tu budem castejsie.
jerry23
27.03.07,07:39
chcem sa opytat...je danne niekde ze diety respektive stravne sa moze uctovat maximalne za 15 dni v mesiaci?
jankasm
27.03.07,07:55
chcem sa opytat...je danne niekde ze diety respektive stravne sa moze uctovat maximalne za 15 dni v mesiaci?

Pokiaľ viem, tak nie. Určite nie, to by bolo nelogické.
To akože keby bol niekto vyslaný na mesačnú služobnú cestu, tak dostane diety len za polovicu mesiaca? :eek: Alebo šoféri kamiónov, ktorí sú v zahraničí nonstop celý mesiac?
jerry23
27.03.07,07:58
tak to si ma potesila...ja som bola tiez zaskocena a prvykrat som to pocula..dakujem este raz
natkov
30.03.07,17:06
Počítam správne
Práca Švedsko "SEK" vyučtovanie 20.12.2006
20dní x 450SEK/1deň bez vreckového
20 x 450 = 9000 SEK x 3,868 kurz = 34812SKK
????????? zda sa mi to málo na takú diaľku!!!!!
jankasm
01.04.07,18:39
Počítam správne
Práca Švedsko "SEK" vyučtovanie 20.12.2006
20dní x 450SEK/1deň bez vreckového
20 x 450 = 9000 SEK x 3,868 kurz = 34812SKK
????????? zda sa mi to málo na takú diaľku!!!!!

Počítaš správne. Nerozumiem celkom, prečo rozmýšľaš nad diaľkou. Diety predsa nie sú stanovené podľa toho, ako ďaleho je to od SR, ale aké je tam drahé stravné.
Toto čo si vypočítal je čisto stravné, plus by mal zamestnanec dostať za tie dni samozrejme mzdu, ak tam bol pracovne.
Chobot
02.04.07,06:10
Počítam správne
Práca Švedsko "SEK" vyučtovanie 20.12.2006
20dní x 450SEK/1deň bez vreckového
20 x 450 = 9000 SEK x 3,868 kurz = 34812SKK
????????? zda sa mi to málo na takú diaľku!!!!!

A prečo je to bez vreckového? Aj na vreckové je predsa nárok pri ZSC.