sevielka
18.10.11,15:47
Ahojte Poraďáci, mám otázku s ktorou si neviem rady - ako dopravu na pracovnú cestu som použil leteckú spoločnosť Ryanair. platil som cez internet kartou z účtu ktorý používam k podnikaniu. ako faktúra mi prišiel mail a nenašiel som tam žiadne DPH - ani položku čo by sa tomu podobala. bolo tam _Taxes, Fees & Charges ale to nie je ono predpokladám - lebo tie su vždy iné a nie fixne k cene. neviete mi poradiť čo s tým a či je vôbec možné odpočítať DPH? ďakujem
Economic
18.10.11,13:53
DPH môžeš odpočítať, keď máš riadny daňový doklad a vyčíslenú výšku DPH zaplatenú na SK. O vrátenie DPH zaplatenú v zahraničí si môžeš požiadať prostredníctvom daňového portálu a ZEP ale opäť za podmienky riadneho daňového dokladu,kde je DPH vyčíslená. Inak o nej neúčtuješ.
sevielka
18.10.11,14:02
ak to spravne chapem, mail nie je riadny doklad. Mal by som požadovať Ryanair o papierovu formu - lebo na Slovensku nie je ziaden email brany ako doklad? este by som sa chcel spytat ako sa dostanem na ZEP? ďakujem
Economic
18.10.11,14:12
ak to spravne chapem, mail nie je riadny doklad. Mal by som požadovať Ryanair o papierovu formu - lebo na Slovensku nie je ziaden email brany ako doklad? este by som sa chcel spytat ako sa dostanem na ZEP? ďakujem

K ZEP-u sa dostaneš tak, že si do googla zadáš : Registračná autorita /uvedieš mesto od kiaľ si/ A oslovíš ju s požiadavkou o vystavenie kvalifikovaného certifikátu. Neviem od kiaľ si....
Mail nemôže byť doklad. Mohla by byť elektronická faktúra, ktorá spĺňa podmienky riadneho daňového dokladu. No samotný e-mail nerovná sa daňová doklad
sevielka
18.10.11,14:29
ďakujem zadal som si a ponúklo to naozaj dosť veľa možnstí napríklad http://www.dtca.sk/actions/request.php no ale tu som nejaký nahratý - asi to bude potrebovať podrobnejšie skúmanie. každopádne potrebujem aby mi Ryanair poslal co to viac ako ten mail. veľmi ďakujem a keď sa mi podarí cez to celé úspešne prejsť napíšem ako na to. ešte raz ďakujem
Economic
18.10.11,14:37
ďakujem zadal som si a ponúklo to naozaj dosť veľa možnstí napríklad http://www.dtca.sk/actions/request.php no ale tu som nejaký nahratý - asi to bude potrebovať podrobnejšie skúmanie. každopádne potrebujem aby mi Ryanair poslal co to viac ako ten mail. veľmi ďakujem a keď sa mi podarí cez to celé úspešne prejsť napíšem ako na to. ešte raz ďakujem

Samozrejme vyberieš si registračnú autoritu, ktorá ti ponúkne to čo potrebuješ. Niektoré vystavia KC, poradia, vysvetlia, nainštalujú za veľmi rozumnú cenu. Určite máš možnosť výberu. Niektoré iba vystavia a do videnia.... inštaluješ a trápiš sa sám....
avalik
18.10.11,14:54
Ahojte Poraďáci, mám otázku s ktorou si neviem rady - ako dopravu na pracovnú cestu som použil leteckú spoločnosť Ryanair. platil som cez internet kartou z účtu ktorý používam k podnikaniu. ako faktúra mi prišiel mail a nenašiel som tam žiadne DPH - ani položku čo by sa tomu podobala. bolo tam _Taxes, Fees & Charges ale to nie je ono predpokladám - lebo tie su vždy iné a nie fixne k cene. neviete mi poradiť čo s tým a či je vôbec možné odpočítať DPH? ďakujem

nemas si aku DPH odpocitat

zakon o DPH:

§ 46
Oslobodenie prepravných služieb od dane
(1) Oslobodená od dane je preprava tovaru na ostrovy a z ostrovov, ktoré tvoria autonómne oblasti Azory a Madeira, a preprava tovaru medzi týmito ostrovmi.

(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.
(3) Doprava batožiny a motorového vozidla, ktoré sprevádzajú dopravované osoby, a dodanie služieb vzťahujúcich sa na dopravu osôb sú oslobodené od dane, ak je samotná doprava osôb oslobodená od dane podľa odseku 2.


a tiez:
http://www.ryanair.com/sk/questions/how-can-i-get-a-receipt-for-my-flight
tweedle
15.11.11,08:49
ja riešim teraz to isté, boli kúpené ryanair letenky, volali sme na zákaznícke centrum, kde nám povedali, že oni faktúry nevydávajú, DPH si teda odpočítať nemôžem, ale môžem si to dať do nákladov aj keď mám od nich len email. kde je všetko rozrátané?
tweedle
21.11.11,13:00
posúvam
betka
23.11.11,18:58
Niet čo posúvať, letenka je vždy oslobodená od dane. Ak by sa jednalo o letenku z BA do KE, je to iná vec, ale opať to posudzujeme z iného uhla.
misomiso
23.11.11,19:27
Neblaznite, letecka doprava je oslobodena od DPH, ziadnu DPH ste neplatili, preto si nemate co odpocitat.