petulka1891
18.10.11,17:04
Dobry den,

chcela by som sa vas opytat ako to vy robite vo vasich firmach /ja som totiz zacala v uplne novej firme a musela som si zaviest system sama takze preto:

- ako zakladate /evidujete/ dosle faktury, podla datumu zdanitelneho plnenia alebo podla datumu prijatia?
- mam tuzemske aj zahranicne fa - davate ich do roznych sanonov? alebo spolu len podla datumu?
- to iste mam aj pri odoslanych fa mam aj tuzemske aj zahranicne - mate tam rozne cislovanie, alebo proste idu zaradom podla datumu?

viem, ze je to asi smiesna otazka, ale mna by to zaujimalo, ci som si ten system vytvorila spravne,vlastne ako sa to zvykne robit.

dakujem za vase pripomienky.

uctujem v PU, platca DPH
tweedle
18.10.11,15:12
ja mám faktúry zoradené podľa dátumu zdaniteľného plnenia, 1 šanon mám pre FD a 2. pre FV, ale oba mám rozdelená na tuzemské a zahraničné ale to už záleží aj na počte faktúr, či sa do toho šanona vojdu
fortunka
18.10.11,15:14
Dobry den,

- faktury zakladame vsetko podla datumu prijatia / resp. vystavenia. Nemohla by som nezakladat/neuctovat dva tyzdne faktury kym pride faktura v novom mesiaci so starsim datumom zdanitelneho plnenia. Snazim sa to robit tak, aby som mala v danom mesiaci faktury pokope aj so zdanitelnym plnenim, lebo si k tomu vytlacam zoznam dokladov pre DPH a potom si to kontrolujem, ale to je len detail.
- Zaradom vsetky: zahranicne aj slovenske, aby som mala jednu ciselnu radu na dodavatelske faktury. Videla som to robit aj osobitne ( zahranicne faktury do ineho sanona, ale zda sa mi to zbytocne a neprehladne...)
- Odoslane faktury mame tiez s jednou cislenou radou pre vsetko, ked sa cisluje automaticky programom, datum by tiez mal ist zaradom
marjankaj
18.10.11,15:28
Takéto veci možno upraviť v smernici. Nakoľko každá firma môže mať svoje špecifické požiadavky, aj tie smernice sa môžu líšiť.
calawen
18.10.11,15:46
Keď som nastúpila do firmy, už mala svoju zabehanú evidenciu faktúr - účtovalo sa v systéme SAP a bol vyčlenený číselný rad zvlášť pre faktúry na Slovensku, zvlášť pre faktúry v rámci EU a zvlášť re faktúry z tretích krajín (s tými radmi aj analytické účty) - platilo ako pre prijaté tak pre vystavené faktúry... Zakladali sme podľa dátumu zdaniteľného plnenia...
petulka1891
18.10.11,17:54
Jeej dakujem vam za tolko odpovedi potesili ma. Takze to robim asi dobre, ties Zakladam podla zdanitelneho plnenia a davam dokopy aj nase aj zahranicne fa, Len ich mam strasne vela 1mesiac mam aj v troch sanonoch......este raz dakujem :)
Rozalka
18.10.11,18:02
Došlá faktúra pri prijatí dostane svoje interné číslo, pod ktorým je zaúčtovaná aj v účtovníctve. Do šanonov ich ukladám v presnom poradí, tak sa vždy dá nájsť bez dlhého hľadania. Niekedy, najmä začiatku mesiaca s očíslovaním otáľam, lebo už mám faktúry do nového mesiaca (SPP), ale do minulého mi ešte príde minimálne STkom.