lorelai6
18.10.11,16:44
Dobrý deň. Potrebujem poradiť.
Každý mesiac mi chodí šek na 90 eur od matky, s ktorou nežijem už 12 rokov, žijem s otcom.
Výživné bolo pred asi 2 rokmi zvýšené, predtým platila 1000 sk - bola som kvôli tomu na súde.
Teraz je však už cca 2 mesiace na PN a dnes mi prišiel od nej šek na 45 eur, čo je teda polovičná suma výživného.
Chcem sa spýtať - čo robiť? Môže si sama od seba znížiť sumu výživného, ktorú jej stanovil súd? Jej manžel je predsa zamestnaný, on dostáva plný plat, ona však len PN tak asi preto sa rozhodla mi poslať menej. Len teraz neviem čo robiť.
Viete mi prosím poradiť? Je to podľa vás v poriadku? Asi to treba riešiť...
buchač
18.10.11,14:49
.....mám ....????????


Dobrý deň. Potrebujem poradiť.
Každý mesiac mi chodí šek na 90 eur od matky, s ktorou nežijem už 12 rokov, žijem s otcom.
Výživné bolo pred asi 2 rokmi zvýšené, predtým platila 1000 sk - bola som kvôli tomu na súde.
Teraz je však už cca 2 mesiace na PN a dnes mi prišiel od nej šek na 45 eur, čo je teda polovičná suma výživného.
Chcem sa spýtať - čo robiť? Môže si sama od seba znížiť sumu výživného, ktorú jej stanovil súd? Jej manžel je predsa zamestnaný, on dostáva plný plat, ona však len PN tak asi preto sa rozhodla mi poslať menej. Len teraz neviem čo robiť.
Viete mi prosím poradiť? Je to podľa vás v poriadku? Asi to treba riešiť...
...radšej nie ....:eek::confused:
jurmiro
18.10.11,17:51
No v poriadku to samozrejme nie je. Pokiaľ bolo výživné určené súdom, tak ten kto bol rozsudkom súdu zaviazaný platiť, je povinný platiť presne tak, ako určuje rozsudok - v určenej výške aj v určenej lehote splatnosti.
Pokiaľ niekto neplní, čo mu bolo rozsudkom uložené, možno toto rozhodnutie vykonať - návrhom na vykonanie exekúcie - exekúcia môže smerovať na už splatné výživné (zameškané) aj na budúce plnenia.
Naviac neplatenie výživného je trestným činom zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Trestného zákona. Ak povinný neplní tri mesiace v priebehu dvoch rokov svoju vyživovaciu povinnosť riadne a včas (ktorékoľvek tri mesiace, nemusia nasledovať za sebou), dopúšťa sa uvedeného trestného činu. Takže je možné podať trestné oznámenie. Je to iste ťažké rozhodnutie (voči matke), ale ak by aj bolo zistené, že sa zrejme dopustila trestného činu, neznamená to hneď, že musí dôjsť k odsúdeniu. V tomto prípade existuje tzv. účinná ľútosť, a doplatením dlžnej sumy skôr ako sa súd odoberie na záverečnú poradu pred vynesením rozsudku, ak neplatenie nemalo na oprávneného trvalo nepriaznivé následky, trestnosť činu zanikne - nedôjde k odsúdeniu.
Aj keď je to iste ťažké, v praxi často práve toto je na neplatičov výživného najlepšia "páka", lepšia než exekúcia, pretože tu žiadaný efekt, teda doplatenie dlhu a riadne platenie ďalej, sa dá dosiahnuť skôr,ako exekúciou.
Teoreticky tretia možnosť je ešte náhradné výživné, ale to zrejme vo Vašom prípade neprichádza do úvahy.
lorelai6
18.10.11,20:08
jurmiro ďakujem pekne. Ona sa ale nemôže odvolať na tú PNku? Čo ak zostane dlhodobo PN, v tom prípade si môže podať žiadosť o zníženie výživného?...
jurmiro
18.10.11,20:21
Súdne rozhodnutie o výživnom je možné zmeniť zase len súdnym rozhodnutím, na návrh jednej zo strán. Ak má byť znížené tak zrejme logicky na návrh povinného. Súd však môže zmeniť rozhodnutie o výživnom, len ak dôjde k zmene pomerov. Súd určuje výživné na základe možností, schopností a majetkových pomerov povinného a oprávnených potrieb oprávneného. Čiže ak by sa v dôsledku PN ale dlhodobého charakteru (nie 14-dňová, ani dvojmesačná PN-ka) nastala na strane povinného zmena pomerov, súd môže zmeniť výživné aj smerom dole. Ale povinný sám od seba si nemôže povedať, že "teraz som PN, tak budem platiť menej, lebo veď mám aj nižší príjem".
jurmiro
18.10.11,20:22
Ešte treba povedať, že súd môže upraviť výživné aj spätne od času kedy došlo k zmene pomerov. V takom prípade sa však ale už zaplatené (spotrebované) výživné nevracia.
lorelai6
18.10.11,20:30
jurmiro ďakujem Vám
jurmiro
18.10.11,20:34
niet zač :)
Xanti
18.10.11,20:42
Ešte treba povedať, že súd môže upraviť výživné aj spätne od času kedy došlo k zmene pomerov. V takom prípade sa však ale už zaplatené (spotrebované) výživné nevracia. Doplním, u dospelých detí sa vracia u maloletých nie.
buchač
19.10.11,06:37
buchač
.....mám ....????????


Pôvodca textu príspevku: lorelai6
Dobrý deň. Potrebujem poradiť.
Každý mesiac mi chodí šek na 90 eur od matky, s ktorou nežijem už 12 rokov, žijem s otcom.
Výživné bolo pred asi 2 rokmi zvýšené, predtým platila 1000 sk - bola som kvôli tomu na súde.
Teraz je však už cca 2 mesiace na PN a dnes mi prišiel od nej šek na 45 eur, čo je teda polovičná suma výživného.
Bóóóže .....2 mesiace ...skontaktovala si sa s mamou ???....pýtala si sa na dôvody , respektíve na iné podstatné skutočnosti ???????
Neverím totiž , že mama po 12 rokoch poctivého platenia by si len tak , bez dôvodu , počínala týmto spôsobom ...
Chcem sa spýtať - čo robiť? Môže si sama od seba znížiť sumu výživného, ktorú jej stanovil súd? Jej manžel je predsa zamestnaný, on dostáva plný plat
....ale nie je Tvojím otcom ,tak Ťa v prdely pekne má -môže mať ....manželku radšej asi bude dotovať na PN ....
, ona však len PN tak asi preto sa rozhodla mi poslať menej.
Rozhodla ,nerozhodla .....neviem síce , s akou chorobou je na PN , ale pravdepodobne asi nevieš , aké doplatky sú na lieky ...JA hej ...
Len teraz neviem čo robiť.
Viete mi prosím poradiť? Je to podľa vás v poriadku?
Nie , nie je to v poriadku - to sa musí uznať ...ALE ....
Asi to treba riešiť...
Nechci sa dočkať toho , že raz budeš TY po súdoch vláčená , že Ťa Urad dohľadu nad sociálnou starostlivosťou bude naháňať ...tiež podľa litery zákona ....porieši statočne ...
...radšej nie ....

Ale teraz už hej ...hlavne po určitých príspevkoch , aj keď sú právne v poriadku ...
lorelai6
19.10.11,14:40
buchač (http://www.porada.sk/member.php?u=105474) uplne zbytočný príspevok...pýtala som sa na niečo, odpovede som dostala.
Matka má len jediné dieťa - mňa, nikdy sa ma nespýtala či niečo nepotrebujem a to bola dosť majetná a mala vždy peniaze, problém bol tam, že len na seba. Takže moralizovať by bolo treba niekde inde.
Poctivo platila? Ale áno, tých 1000 sk, ale pred 2 rokmi som si podala návrh na zvýšenie a narobila taký cirkus na súde, že ju sudca takmer vykázal von.
A to že je na PN - žiadne drahé lieky neberie, poznám jej kolegyne, viem čo jej je a nie som ani hlúpa, aby som nevedela, že lieky nie sú lacná záležitosť. Volať jej nebudem...nie som s ňou v kontakte.
lorelai6
07.11.11,10:51
Tak sa stalo to, čo som predpokladala - zo súdu mi prišiel návrh na začatie konania (žaloba), mám sa vraj do 10 dní písomne vyjadriť.
V žiadosti o zníženie výživného matka píše, že je dlhodobo PN a možno bude aj na invalidnom dôchodku, preto žiada o zníženie výživného z 90 na 45 eur. Žiada súd o vynesenie rozsudku nasledovne bez jej prítomnosti, lebo že sa sama nemôže dostaviť kvôli PN. Rozhodnutie žiada so spätnou účinnosťou už za mesiac august.

Prosím teda o radu:
- keď sa pri stanovovaní výživného na súde pred 2 rokmi posudzovali príjmy matky a aj jej manžela aby sa vypočítala výška výživného, tak isto sa bude prihliadať na to aj teraz, že jej manžel je normálne zamestnaný a teda nemajú žiadne finančné problémy po tom, čo zostala matka na dlhodobej PN?
- ak budem na tento návrh písomne namietať, budem musieť ísť potom na pojednávanie, ak sa to teda písomne nevyrieši? Nemáte niekto s tým skúsenosti?
- keďže píše, že na súd sa kvôli PN nedostaví - ak by bolo nutné to riešiť súdnym pojednávaním, ona si pravdepodobne zaplatí právnika - mám to isté spraviť ja? Neviem si predstaviť, ako budem stáť na súde oproti právnikovi, to by som bola asi v strese...
- ďalšia vec - na také okolnosti, ako že v priebehu 2 rokov predali jeden byt (matkin) v hodnote cca 33tis. eur a pred polrokom ďalší vymenili za menší a tým získali doplatok cca 20tis. eur, sa prihliada?

Ďakujem.
arizona
07.11.11,11:38
Ak sa matka nemoze dostavit na sud kvoli chorobe, tak sud moze rozhodnut aj bez nej.Podklady si vyziada pisomne. Nemusi ju zastupovat ani pravnik...

mimotemy Na to, ze nie ste 12 rokov v kontakte a odmietas jej zavolat aj teraz pocas dlhej choroby mas nejake "moc presne" informacie o jej financiach...:eek::rolleyes:
Zit dlhodobo iba z PN nie je take jednoduche...mozno by sa zislo trochu pochopenia aj z tvojej strany ...
lorelai6
07.11.11,11:47
Nepovedala som, že nie sme v kontakte 12 rokov. Tých 12 rokov žijem len s otcom, po tom čo od nás odišla.
Pochopenie z mojej strany sa konať nebude, lebo mi narobila toľko problémov v živote, že niečo také si nezaslúži.
Nikdy som od nej nič dobré čakať nemohla, skôr ublížila ako pomohla. Za situáciu do ktorej sa dostala, si môže sama, viac sa k tomu vyjadrovať nebudem. Ona nebola schopná sa ma za tie roky opýtať ani to, ako sa mi darí a či niečo nepotrebujem.
Keďže bývame v rovnakom meste, logicky máme veľa spoločných známych, takže informácie mám dobré, som v kontakte aj s jej bratom.
Ešte peniaze, ktoré mi s otcom sporili spolu, vybrala všetky ona a kúpila si kožený kabát...
Prosím, táto moralizácia naozaj nie je namieste, nebudem sem predsa vypisovať všetky okolnosti. Pýtam sa fakty. Ďakujem.
bubkoch
07.11.11,12:01
Tak sa stalo to, čo som predpokladala - zo súdu mi prišiel návrh na začatie konania (žaloba), mám sa vraj do 10 dní písomne vyjadriť.
V žiadosti o zníženie výživného matka píše, že je dlhodobo PN a možno bude aj na invalidnom dôchodku, preto žiada o zníženie výživného z 90 na 45 eur. Žiada súd o vynesenie rozsudku nasledovne bez jej prítomnosti, lebo že sa sama nemôže dostaviť kvôli PN. Rozhodnutie žiada so spätnou účinnosťou už za mesiac august.

Prosím teda o radu:
- keď sa pri stanovovaní výživného na súde pred 2 rokmi posudzovali príjmy matky a aj jej manžela aby sa vypočítala výška výživného, tak isto sa bude prihliadať na to aj teraz, že jej manžel je normálne zamestnaný a teda nemajú žiadne finančné problémy po tom, čo zostala matka na dlhodobej PN? na prijmy manzela matky sa pri urceni vyzivneho neprihliada ... prihliada sa na ne len v suvislosti s vycislenim zivotnych nákladov povinného, v tomto prípade matky ... to znamena, ze ked matka bude dokladovat ako svoje vydavky napr. inkaso alebo najomne, sud bude zistovat príjem vsetkych osob zujucich s nou v domacnosti aby zistil ci sa na tych vydavkoch na inkaso podiela v plnej vyske sama, alebo sa na ich uhrade podiela aj niekto iny, a teda naklady matky su nizsie ... aj keby jej manzel bol milionar, neznamena to ze matke sud priklepne vyzivne 1000€ alebo ze zamietne navrh na znizenie
- ak budem na tento návrh písomne namietať, budem musieť ísť potom na pojednávanie, ak sa to teda písomne nevyrieši? Nemáte niekto s tým skúsenosti? no ty by si mala ist na pojednavanie osobne uz len z vlastneho zaujmu, aby si tam osobne vysvetlila a vydokladovala svoje zivotné náklady, potreby a dovody, preco nesuhlasis so znizenim
- keďže píše, že na súd sa kvôli PN nedostaví - ak by bolo nutné to riešiť súdnym pojednávaním, ona si pravdepodobne zaplatí právnika - mám to isté spraviť ja? Neviem si predstaviť, ako budem stáť na súde oproti právnikovi, to by som bola asi v strese... na právnika kasli, vybavis to aj sama, nie je to nic zložite
- ďalšia vec - na také okolnosti, ako že v priebehu 2 rokov predali jeden byt (matkin) v hodnote cca 33tis. eur a pred polrokom ďalší vymenili za menší a tým získali doplatok cca 20tis. eur, sa prihliada?

Ďakujem.

v texte ...
a navyse, ak ti doteraz nezaplatila vyzivne vo vyske stanovenej platnym rozsudkom a chces jej robit zle, mozes si nedoplatok na vyzivnom vymahat cez exekutora, a to bez ohladu na podanie ktoré práve prebieha ... dokial súd nerozhodne, je povinná platit vyzivne v povodnej vyske, je sice pravda ze ak jej sud vyzivne znizi spätne od datumu podania navrhu, budes musiet preplatok vratit, ale ci ho znizi nie je vobec iste, 90€ na dospele nezaopatrene dieta nie je vela, viem si predstavit ze keby neslo o matku ale o otca, tak ten otec by tu bol ukamenovany ze co si to dovolil, ci nema 90€ na dieta a ci si vie predstavit ake ma v tom veku dospele dieta náklady ...
lorelai6
07.11.11,12:07
bubkoch - veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Áno, keby to bol otec, tak by to divné nikomu neprišlo - problém je, že takto sa chová matka, čo je neobvyklé...