tibor1000
19.10.11,05:40
Dobré ráno prajem poraďáci.
Prosím Vás o radu: spracovávam účtovníctvo s.r.o.,učto je vedene už pár rokov. Predchádzajúca účtovníčka urobila svoju analytické účty,ja som pokračoval v ďalších, no momentálne sa mi to zdá veľmi neprehladné a zbytočné.
Okrem toho niektoré analytiky sa uz od januára 2012 konkrétne v mojom prípade pouzívat nebudú - napr. boli 4 automobily firemné, analytika PHM, spotreba materialu, opravy atd..
Mozem od januara 2012,ked začnem nove učtovnictvo, kompletne zmenit analytiku? Zbytočne tam mam 4x analyticke učty 501 601, 602 603, 604, ked pouzivam iba 501 605 a takto to pokračuje.
Len neviem či to je správne ohladne postupov účtovania.. poradíte prosím?
Vopred dakujem za ochotu
tibor1000
19.10.11,10:27
Dobré ráno prajem poraďáci.
Prosím Vás o radu: spracovávam účtovníctvo s.r.o.,učto je vedene už pár rokov. Predchádzajúca účtovníčka urobila svoju analytické účty,ja som pokračoval v ďalších, no momentálne sa mi to zdá veľmi neprehladné a zbytočné.
Okrem toho niektoré analytiky sa uz od januára 2012 konkrétne v mojom prípade pouzívat nebudú - napr. boli 4 automobily firemné, analytika PHM, spotreba materialu, opravy atd..
Mozem od januara 2012,ked začnem nove učtovnictvo, kompletne zmenit analytiku? Zbytočne tam mam 4x analyticke učty 501 601, 602 603, 604, ked pouzivam iba 501 605 a takto to pokračuje.
Len neviem či to je správne ohladne postupov účtovania.. poradíte prosím?
Vopred dakujem za ochotu

povúvam
tibor1000
03.11.11,06:36
povúvam

prosím,nevie nikto poradiť?
Dav
03.11.11,07:12
Analytiku zmeniť môžeš. Vytlač účtovný rozvrh pre každý rok a založ k ročnej závierke. Pozor na účty, ktoré prechádzajú do ďalšieho obdobia , triedy 0-4. Ak budeš meniť analytiku v týchto triedach, daj do internej smernice, ako sa zmenia účty, ako sa preúčtujú konečné/počiatočné stavy.
calawen
03.11.11,07:19
Nevidím v tom problém, zákon o účtovníctve aj postupy účtovania umožňujú vytvárať, ale rovnako aj rušiť analytické účty – treba zostaviť účtovný rozvrh.

Zákon o účtovníctve platný k 1.1.2011

§ 13
Rámcová účtová osnova a účtový rozvrh

(1) Rámcová účtová osnova obsahuje usporiadanie účtových tried, prípadne účtových skupín alebo syntetických účtov na účtovanie účtovných prípadov a ich číselné a slovné označenie a podsúvahové účty; toto usporiadanie musí rešpektovať požiadavky na zostavenie účtovnej závierky.
(2) V súlade s rámcovou účtovou osnovou podľa odseku 1 je účtovná jednotka povinná zostaviť účtový rozvrh, v ktorom uvedie syntetické účty, analytické účty potrebné na zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov účtovného obdobia a na zostavenie účtovnej závierky a podsúvahové účty. V priebehu účtovného obdobia možno účtový rozvrh dopĺňať podľa potrieb účtovnej jednotky. Ak nedochádza k prvému dňu účtovného obdobia k zmene účtového rozvrhu platného v predchádzajúcom účtovnom období, môže postupovať účtovná jednotka podľa tohto účtového rozvrhu aj v nasledujúcom účtovnom období.

Postupy účtovania pre podvojné účtovníctvo platné k 1.1.2011

§ 3
Účtový rozvrh
(1) Účtový rozvrh obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať účtovnou
jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah
účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom
k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie.
(2) V účtovom rozvrhu sa analytické účty vytvárajú v súlade s § 4.

§ 4
Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom
(1) Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
a) členenie majetku podľa druhu, hmotne zodpovedných osôb a miesta umiestnenia majetku; osobitne
sa sleduje majetok poskytnutý účtovnej jednotke na zabezpečenie jej pohľadávky, cenné papiere
v umorovacom konaní,
b) členenie majetku podľa doby použiteľnosti na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok,
c) členenie pohľadávok a záväzkov podľa dohodnutej doby splatnosti a zostatkovej doby splatnosti,
d) členenie podľa jednotlivých dlžníkov alebo rovnorodých skupín dlžníkov,
e) členenie podľa jednotlivých veriteľov alebo rovnorodých skupín veriteľov,
f) členenie podľa jednotlivých mien podľa § 4 ods. 7 zákona,
g) členenie podľa položiek účtovnej závierky, a to vrátane požiadaviek na zostavenie poznámok;
členenie sa týka aj požiadaviek na zverejňovanie údajov z účtovnej závierky,
h) členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní,
i) členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov
na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu,
j) členenie z hľadiska potrieb finančného riadenia účtovnej jednotky,
k) členenie finančných účtov, nákladov a výnosov pre činnosť vykonávanú účtovnou jednotkou
1. na základe výlučného práva, pričom výlučným právom sa rozumie právo na poskytovanie
určitej služby alebo vykonávanie činnosti na vymedzenom geografickom území, ktorá je na
základe osobitného predpisu vyhradená jedinej účtovnej jednotke,
2. na základe osobitného práva, pričom osobitným právom sa rozumie
2a. právo na poskytovanie určitej služby alebo na vykonávanie činnosti v určitej
oblasti, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená dvom účtovným jednotkám
alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejným podnikom alebo obmedzenému počtu
účtovných jednotiek alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejnými podnikmi, bez
toho, aby sa obmedzenie počtu účtovných jednotiek alebo voľba oprávnených
účtovných jednotiek zakladala na objektívnych, primeraných a nediskriminačných
kritériách; verejným podnikom sa rozumie účtovná jednotka, ktorá postupuje podľa
tohto opatrenia, a v ktorej orgány verejnej moci vykonávajú priamo alebo nepriamo
väčšinový vplyv z dôvodu vlastníctva účtovnej jednotky, hlasovacích práv, podielu na
základnom imaní a pravidiel, ktorými sa táto účtovná jednotka riadi,
2b. výhoda, ktorá jednu účtovnú jednotku alebo viaceré účtovné jednotky v značnom
rozsahu zvýhodňuje oproti iným účtovným jednotkám pri vykonávaní rovnakej
činnosti v tej istej oblasti na vymedzenom geografickom území za porovnateľných
podmienok,
3. vo verejnom záujme, pričom účtovná jednotka prijíma náhradu za túto činnosť v akejkoľvek forme
a zároveň vykonáva aj iné činnosti.
l) členenie podľa jednotlivých druhov rezerv a opravných položiek,
m) iné hľadiská podľa potrieb účtovnej jednotky.
(2) Podľa povahy majetku a záväzkov sa v účtovníctve vytvára analytická evidencia, ktorá obsahuje
okrem ocenenia aj ďalšie pre účtovnú jednotku potrebné údaje.
tibor1000
03.11.11,07:39
ďakujem Vám,moc ste mi pomohli :)
tweedle
03.11.11,07:52
Analytiku zmeniť môžeš. Vytlač účtovný rozvrh pre každý rok a založ k ročnej závierke. Pozor na účty, ktoré prechádzajú do ďalšieho obdobia , triedy 0-4. Ak budeš meniť analytiku v týchto triedach, daj do internej smernice, ako sa zmenia účty, ako sa preúčtujú konečné/počiatočné stavy. na toto treba dávať veľký pozor, moja predchodkyňa porušila účty na ktorých boli zostatky, mne veľa vecí nesedelo a veru mi chvíľu trvalo dať to dokopy,,,
zuza8
04.01.12,15:09
Musí mať každý syntetický účet aj analytický napr. účet 381 - Náklady budúci období? Ďakujem pekne.:rolleyes:
calawen
04.01.12,15:23
nie, ja napr. na 381 nemám analytiku...
Tina855
08.01.13,06:45
Keď som našla chybu v rámci analytiky, napr. na účte 311 máme rozdelené na tuzemských a zahraničných, celkový zostatok na 311 sedí, ale jedna fa z tuzemských mi min. rok preskočila k zahraničným a všimla som si to až teraz, môžem interným dokladom preúčtovať 311002/311001? alebo ako?
dogicka
09.01.13,05:29
Keď som našla chybu v rámci analytiky, napr. na účte 311 máme rozdelené na tuzemských a zahraničných, celkový zostatok na 311 sedí, ale jedna fa z tuzemských mi min. rok preskočila k zahraničným a všimla som si to až teraz, môžem interným dokladom preúčtovať 311002/311001? alebo ako?

Môžeš....