filipsvk
19.10.11,09:18
Dobry den, poprosil by som o radu:

Som zamestnany ako zivnostnik na "zmluvu o poskytovani sluzieb". V zmluve mam Licencnu dolozku o tom, ze na mnou vytvoreny pocitacovy program sa budu vztahovat nasledovne licencne dolozky:
Autor (ja) udeluje objednavatelovi (zamestnavatelovi) vyhradnu licenciu na vsetky sposoby pouzitia v neobmedzenom rozsahu.


V zmluve je rovnako aj konkurencna dolozka: Poskytovatel (ja) sa zavazuje, ze nebude vykonavat vo svojom mene alebo prostrednictvom tretej osoby akukolvek cinnost podobnu tej
v sucasnosti 1 rok od ukoncenia zmluvy.


V zmluve sa nachadza aj dolozka a odmenovani za IT sluzby, ktoru objednavatel sustavne porusuje. Je mozne odstupenie od zmluvy ?


Je mozne, ze ustanovenia v zmluve budu opodstatnene ak by som ukoncil zmluvu a presiel ku konkurencii ako zivnostnik ?
Ak ak by som zivnost prerusil/zrusil, mohol by som prejst ku konkurencii ako normalny zamestnanec ?
Co ine mi pripadne poradite, ak chcem odist ku konkurencii ?


Dakujem pekne za rady..
KEJKA
19.10.11,07:25
už formulácia "zamestnaný ako živnostník" škrípe, nie?
SZČO je samostatný právny subjekt a uzatvára zmluvy v zmysle obch.zákonníka.
Podľa mňa so všetkými záujemcami.
Ak udelená licencia a práva súvisia s nejakým SW šitým na mieru, povedzme, že OK
ale nič nebráni robiť iné SW pre niekoho iného.
Ak zmluva odporuje zákonu, je neplatná, bud čiastočne alebo úplne.........
preber si tú svoju zmluvu s právnikom, ja sa k tomu neviem vyjadriť, prehlásila by som ju za neplatnú, ale neviem, či sa to dá tak jednoznačne.
VieraPopluharova
19.10.11,07:26
Bolo by treba presne vedieť čo je v zmluve, no na základe týchto informácií....? Ale hypoteticky, ak sa v zmluve nachádza bod o odmeňovaní IT za služby a nie je dodržaný, a ak jednou z možností odstúpenia zmluvy je nedodržanie splatnosti odmeny, tak z tohoto dôvodu je možné odstúpiť od zmluvy, písomne.Toto je možné v zmysle obchodného zákonníka.
Čo sa týka konkurencie, že ak sa zmluva ruší z dôvodu jej nedodržania - mohlo by sa prejsť teoreticky ku konkurencii, no radšej by som tento bod riešila ako prerušenie živnosti, stala sa zamestnancom po dobu jedneho roka a potom opäť obnovila živnosť a davala si pozor na uzatvaranie zmluv v buducnosti.
To to len môj názor.
filipsvk
19.10.11,08:37
dakujem pekne za promtnu reakciu,

chcem ale este podotknut, ze SW, ktory by som dalej robil by bol do velkej miery podobny tomu, co robim doteraz, len v inom program. jazyku , nejednalo by sa zrejme o "ine SW" .
Zmluva, co viem, neodporuje zakonu, objednavatel ju porusuje. Moze to byt dovod na jej neplatnost? Nemoze ju "zneplatnit" len sud ?
filipsvk
19.10.11,08:41
dakujem aj Vam za rychlu reakciu, este sa chcem opytat: Ked zrusim/prerusim zivnost, a zacnem pracovat ako zamestannec, budu platne pre mna stale ustanovenia zo zmluvy ? Narazam na to, ze ci mozem hned po vypovedani zmluvy nastupit ako zamestnanec a necakat rok. dakujem pekne este raz
ucetni_fantozzi
19.10.11,08:47
osobne sa domnievam, ze moznym riesenim je aj zalozenie s.r.o. - tato by bola samostatnym pravnym subjektom, nie je teda zaviazana protikonkurencnou dolozkou v tvojej zmluve...