Ivuchak
19.10.11,11:31
Prosím o názory k nasledovnému chaosu:

Naša firma PO mala uzavretú zmluvu s FO na prenájom nebytových priestorov. Táto bola uzavretá na pána XY a jeho manželku. Pán XY bol živnostník - plátca DPH a mesačne nám vystavoval faktúru aj s DPH. K 30.6.2011 ukončil činnosť FO a založil s.r.o. Od 1.7.2011 posielal faktúry bez dane už len ako XY. Dnes mi volal, že to musí prerobiť, celý 3.kvartál , na fakturáciu s daňou, podľa pôvodného systému, pretože mu to nariadil daňový úrad. A tomuto nerozumiem: ak niekto ukončí činnosť jednej firmy FO, nehnuteľnosť nemá zaradenú v majetku novozaloženej firmy PO, tak podľa mňa :

1. Nemôže fakturovať prenájom ako PO s DPH
2. Nemôže vystavovať faktúry pod hlavičkou firmy FO po 1.7.2011, ak k 30.6.2011 bola zrušená

Z akého titulu daňový úrad nariadil fakturáciu s DPH za 3.kvartál ? Za 4.kvartál vraj už memusí fakturovať s DPH...
Môžem takéto faktúry akceptovať, ak viem, že pod hlavičkou FO-firma ukončil činnosť k 30.6.2011?

Veľmi pekne ďakujem za názory, lebo tomu fakt veľmi nerozumiem :confused::confused:
Zita5
19.10.11,09:35
Asi z dôvodu , že daňový úrad určil ako posledné zdaňovacie obdobie 3.štvrťrok a tým je ešte stále platiteľom DPH .
Economic
19.10.11,09:50
Tiež mi z toho vychádza jediný tento dôvod.
Zita5
19.10.11,09:54
Zákon o DPH

Zrušenie registrácie
§ 81
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.



(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.


P.S. Inak zaujímavá situácia , daňový úrad pri ukončení podnikania a zrušení registrácie z tohto dôvodu dáva podpisovať prehlásenie , že po ukončení živnosti , nebude FO vykonávať žiadnu ekonomickú činnosť ...ale podľa môjho názoru prenájom nehnuteľnosti FO ekonomickou činnosťou je a dokonca musí byť riadne registrovaný na DU a to z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti .Aby tam nebol nejaký problém .
Ivuchak
19.10.11,10:17
P.S. Inak zaujímavá situácia , daňový úrad pri ukončení podnikania a zrušení registrácie z tohto dôvodu dáva podpisovať prehlásenie , že po ukončení živnosti , nebude FO vykonávať žiadnu ekonomickú činnosť ...ale podľa môjho názoru prenájom nehnuteľnosti FO ekonomickou činnosťou je a dokonca musí byť riadne registrovaný na DU a to z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti .Aby tam nebol nejaký problém .

Dobre tomu rozumiem, že tým prehlásením zaniká DIČ ako podnikateľa FO a následne by sa mal registrovať už len z titulu prenájmu nehnuteľnosti a bude mu udelené nové DIČ ?
Economic
19.10.11,10:27
Dobre tomu rozumiem, že tým prehlásením zaniká DIČ ako podnikateľa FO a následne by sa mal registrovať už len z titulu prenájmu nehnuteľnosti a bude mu udelené nové DIČ ?

Áno, aj mne to tak vychádza. Zvláštne je to, že nehnuteľnosť vlastní občan. Na prenájom vlastnej nehnuteľnosti nie je treba živnostenské oprávnenie, len registrácia na DÚ. No prenájom účtuje po novom ako sro. Čisté a jednoznačné by to bolo, ak nehnuteľnosť vlastní sro....ale o tom potom... ako by povedal nemenovaný politik.
Určite to ekonomická činnosť je, tak ako píše Zita5
Zita5
19.10.11,10:32
Áno, aj mne to tak vychádza. Zvláštne je to, že nehnuteľnosť vlastní občan. Na prenájom vlastnej nehnuteľnosti nie je treba živnostenské oprávnenie, len registrácia na DÚ. No prenájom účtuje po novom ako sro. Čisté a jednoznačné by to bolo, ak nehnuteľnosť vlastní sro....ale o tom potom... ako by povedal nemenovaný politik.
Určite to ekonomická činnosť je, tak ako píše Zita5

Ja Ťa len trošku poopravím, ja som pochopila, že prenájom fakturuje ako XY - fyzická osoba .Nehnuteľnosť nie je majetkom s.r.o. a ani prenájom nefakturuje, práve fakturuje a prenajíma už len občan.
Mária.K.
19.10.11,10:34
Dobre tomu rozumiem, že tým prehlásením zaniká DIČ ako podnikateľa FO a následne by sa mal registrovať už len z titulu prenájmu nehnuteľnosti a bude mu udelené nové DIČ ?
Zrušiť registráciu na DPH môže z dôvodu, že prestal vykonávať ekonomickú činnosť, ale aj z dôvodu že jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov 49790 eur. Ak naďalej prenajíma nehnuteľnosť, vykonáva ekonomickú činnosť a pre účely dane z príjmov bude naďalej používať to isté DIČ, ktoré mu bolo pôvodne pridelené pri registrácii na daň z príjmov fyzickej osoby.
Zita5
19.10.11,10:37
Ja Ťa len trošku poopravím, ja som pochopila, že prenájom fakturuje ako XY - fyzická osoba .Nehnuteľnosť nie je majetkom s.r.o. a ani prenájom nefakturuje, práve fakturuje a prenajíma už len občan.

Doplním sa - a práve tu nastáva situácia , že FO (jedna a tá istá osoba )skončila podnikanie , platiteľom DPH mal zostať z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti ...a sledovať svoj obrat z prenájmu (z jeho ekonomickej činnosti )odo dňa ukončenia živnosti a ak výšku obratu pod limit zákonom stanovený nedosiahne , tak registráciu DPH po 12 mesiacoch treba zrušiť .
Možno sa mýlim .
Ivuchak
19.10.11,11:20
Ako občan má povinnosť fakturovať prenájom s DPH len preto, že predtým bol podnikateľ ? A nemá možnosť voľby či s DPH alebo bez DPH, keďže ide o nájomné?

Každopádne ak dostal nariadenie od DU a pošle opravené faktúry s DPH, budem ich akceptovať. Ďakujem vám za reakcie :).
Economic
19.10.11,11:25
Ako občan má povinnosť fakturovať prenájom s DPH len preto, že predtým bol podnikateľ ? A nemá možnosť voľby či s DPH alebo bez DPH, keďže ide o nájomné?

Každopádne ak dostal nariadenie od DU a pošle opravené faktúry s DPH, budem ich akceptovať. Ďakujem vám za reakcie :).

Jasné má možnosť voľby či s DPH či bez.... Aj ja som na to myslela, tak nám nájomné prezentovala aj daňová poradkyňa jej slová / či s DPH alebo bez : ako Vy chcete !!!/