alcapalca
19.10.11,12:14
Prosím o radu. Mám vystavené faktury za sluzby za mesiac jul, august, september-čiže 3 faktury. Lenze doteraz sme to robili tak, ze odberatel si osobne prisiel po vsetky faktury naraz,osobne a "z rucky do rucky" sme si vymenili, ja jemu fa a PPD on mne peniaze. Lenže teraz si ich takto neprevzal, a ťaha ma za nos ze pride a nepride a tak. Čo robiť? Poslať mu všetky faktury až teraz poštou? Nevadí že napr. prva je julova a posielam mu ju az v oktobri? Možem si dovoliť mu hned poslat aj vyzvu o zaplatenie? Musim mat ze tie faktury si nejkaym sposobom prevzal, či aj bez toho ich budem moct vymahat. Dakujem
eva.toth
19.10.11,10:38
Keď si neprišiel po faktúry, máš jedinú možnosť, opraviť na faktúrach dátum splatnosti, ktorý bude napr. od dnešného dňa 14 dní, alebo toľko dní ako ste sa dohodli v zmluve, objednávke. Ak Ti po ... dňoch nenabehnú peniaze na účet, alebo poštou, treba mu poslať odsúhlasenie pohľadávok a výzvu na zaplatenie. Netreba sa spoliehať "z rúčky do rúčky". Dátum splatnosti určite oprav, lebo Ti faktúry môže vrátiť späť pre nepravdivé údaje. Faktúry treba poslať doporučene.
alcapalca
19.10.11,10:43
OK Dakujem velmi pekne, a dodanie sluzby mozem kludne nechat ako je realne, cize jul, dalsia fa august a september?
alcapalca
19.10.11,10:51
Zmeniť aj datum vystavenia na dnes?
eva.toth
19.10.11,12:35
Dátum vystavenia nie. Len dátum splatnosti.
mondes
26.03.12,07:48
Dobrý deň, prosím Vás ak SZČO vystavil faktúru za služby v čiastke napr. 3500 Eur, ale úhrada na BU tejto faktúry bola napr. 3100 Eur, pretože odberateľ si stiahol za ubytovanie, ktoré zaplatil za SZČO, ako to mám zaúčtovať, aby mi ten rozdiel 400 Eur neostalo visieť v pohľadávkach ako neuhradená čiastka? Vďaka.
Braňo
26.03.12,07:56
neprevzatie faktúry nemá žiadny vplyv na zmenu splatnosti - je to len Tvoja dobrá vôľa, že mu ju predĺžiš. Ak bola služba riadne dodaná nie je dôvod na zmenu splatnosti. Poslal by som ju doporučene vrátane upzornenia, že je po splatnosti a pokiaľ nebude uhradená napríklad v 14-dňovej splatnosti určite by som vyúčtoval aj úroky z omeškania (za 4 mesiace).
mondes
26.03.12,08:00
Dobrý deň, prosím Vás ak SZČO vystavil faktúru za služby v čiastke napr. 3500 Eur, ale úhrada na BU tejto faktúry bola napr. 3100 Eur, pretože odberateľ si stiahol za ubytovanie, ktoré zaplatil za SZČO, ako to mám zaúčtovať, aby mi ten rozdiel 400 Eur neostalo visieť v pohľadávkach ako neuhradená čiastka? Vďaka.

Posúvam.
srska
26.03.12,08:07
Dobrý deň, prosím Vás ak SZČO vystavil faktúru za služby v čiastke napr. 3500 Eur, ale úhrada na BU tejto faktúry bola napr. 3100 Eur, pretože odberateľ si stiahol za ubytovanie, ktoré zaplatil za SZČO, ako to mám zaúčtovať, aby mi ten rozdiel 400 Eur neostalo visieť v pohľadávkach ako neuhradená čiastka? Vďaka.dá sa aj takto: szčo vystaví faktúru na 3500 za služby a odberateľ vystaví faktúru na 400 za uytovanie.
400,- urobíte cez zápočet a 3100 ti uhradí. fertig
mondes
26.03.12,08:10
Vďaka, presne to tak aj bolo, ale ide o to, že tú faktúru na 400 Eur SZČO nemá, zrejme ju stratil. Takže teraz ako ďalej? Čo s tým rozdielom? Vďaka.
lubka0907
26.03.12,08:11
Ja by som žiadala od odberateľa faktúru za ubytovanie a urobila by som zápočet. Druhá možnosť by bola tá, aby uhradil celú FA a potom by mu SZČO vrátila peniaze za ubytovanie, samozrejme na základe nejakej dohody alebo zmluvy a doložiť k tomu aj doklad o zaplatení ubytovania.
srska
26.03.12,08:13
Vďaka, presne to tak aj bolo, ale ide o to, že tú faktúru na 400 Eur SZČO nemá, zrejme ju stratil. Takže teraz ako ďalej? Čo s tým rozdielom? Vďaka.szčo nech osloví oberateľa a nech požiada o kópiu. čo iné
mondes
26.03.12,08:28
Hmm, ani to už nie je možné, pretože SZČO už uňho nepracuje a odberateľ je zo zahraničia.
A čo ak by som do pohľadávok nahrala iba takú sumu faktúry, ktorú skutočne vyplatil a na faktúru by som dala poznámku, že chýba doklad o úhrade za ubytovanie atď. Tým pádom by sa mi pohľadávka vyrovnala. Veď skutočné príjmy mal aj tak len tých 3100 Eur. Vďaka.
srska
26.03.12,08:32
Hmm, ani to už nie je možné, pretože SZČO už uňho nepracuje a odberateľ je zo zahraničia.
A čo ak by som do pohľadávok nahrala iba takú sumu faktúry, ktorú skutočne vyplatil a na faktúru by som dala poznámku, že chýba doklad o úhrade za ubytovanie atď. Tým pádom by sa mi pohľadávka vyrovnala. Veď skutočné príjmy mal aj tak len tých 3100 Eur. Vďaka.a to stratil faktúru aj potvrdenú dohodu o vzájomnom započítaní záväzkov a pohľadávok?
lubka0907
26.03.12,08:35
No ale v tom prípade, by mal odberateľ o jednu faktúru viac ako SZČO a aj faktúra od SZČO by bola v inej sume ako bude v programe. Určite by som žiadala kópiu. Alebo aspoň nejaké písomné vyhlásenie, ktoré by podpísal aj odberateľ.
mondes
26.03.12,08:45
a to stratil faktúru aj potvrdenú dohodu o vzájomnom započítaní záväzkov a pohľadávok?

Dohodu o vzájomnom započítaní záväzkov a pohľadávok ani nemal. Jednoducho mu vystavil faktúru na 3500 Eur a odberateľ mu uhradil 3100 Eur a k tomu poslal faktúru na 400 Eur, ktorú SZČO nemôže nájsť. A neviem, ako by ju mohol získať, keď pracoval uňho cca. február - marec 2011 a odberateľ je poliak a prácu vykonávali v Nemecku. Ťažko získa nejakú kópiu tej faktúry za ubytovanie. Prosííím Vás o nejaké možné riešenie aj bez tejto faktúry. On si tých 400 Eur do nákladov nedá, vzhľadom k tomu, že ten doklad nemá. Ide mi len o to, aby ten rozdiel neostal visieť v pohľadávkach. Vďaka.
mondes
26.03.12,08:56
Prosíím Vás, ak si to ubytovanie za 400 Eur nebude dávať do N, tak ako to mám vysporiadať v pohľadávkach? Vďaka.
mondes
26.03.12,09:02
Skúsim ešte raz. Vďaka.
mondes
26.03.12,09:34
Prosím Vás pekne. Vďaka.
ego.mc
26.03.12,10:39
Asi mu nezostane nič iné, než odpísať tých 400 € ako pohľadávku. ;)
mondes
26.03.12,11:20
Asi mu nezostane nič iné, než odpísať tých 400 € ako pohľadávku. ;)

Ďakujem veľmi pekne, ale v tom prípade by som poprosila aj postup odpísania takejto nedouhradenej pohľadávky. (Ešte som to nerobila). Vďaka.