Galka26
19.10.11,15:38
Ahojte.

Prosím o radu. Musí mať každý živnostník zriadený podnikateľský účet, alebo si môže nechať posielať platby aj na účet súkromný? Je potrebné tento účet niekde registrovať/ ohlasovať?

Ďakujem za odpovede.

S p.

G.
zk24
19.10.11,13:40
Nie je povinnosť mať vytvorený podnikateľský účet. Môžete na podnikanie využívať aj súkromný účet. Musíte ho ohlásiť na daňový úrad do 15 dní od začatia využívania na podnikanie.

Bude Vám to však v budúcnosti robiť nepríjemnosti. Rozlišovať čo sú súkromné príjmy, čo firemné a podobne...
derek191919
19.10.11,13:48
súhlasím s príspevkom vyššie. Ja mám dva osobné účty, jeden ktorí používam na platenie v obchodoch a kde si odkladám súkromné peniaze a druhy súkromny použivam čisto iba na podnikanie a kedže som zaroven študentom denného štúdia, tak ich mam zadarmo obi dva :P .
Nella_2
19.10.11,13:53
Nie je povinnosť mať vytvorený podnikateľský účet. Môžete na podnikanie využívať aj súkromný účet. Musíte ho ohlásiť na daňový úrad do 15 dní od začatia využívania na podnikanie.

Bude Vám to však v budúcnosti robiť nepríjemnosti. Rozlišovať čo sú súkromné príjmy, čo firemné a podobne...


Ale ak nebude mať veľa pohybov za mesiac a bude si napr. viesť paušálne výdavky, tak je zbytočné mať 2 účty...
Galka26
19.10.11,17:36
Nie je povinnosť mať vytvorený podnikateľský účet. Môžete na podnikanie využívať aj súkromný účet. Musíte ho ohlásiť na daňový úrad do 15 dní od začatia využívania na podnikanie.

Bude Vám to však v budúcnosti robiť nepríjemnosti. Rozlišovať čo sú súkromné príjmy, čo firemné a podobne...

Ďakujem. Zariadim sa podľa toho.
Galka26
23.10.11,16:35
Ale ak nebude mať veľa pohybov za mesiac a bude si napr. viesť paušálne výdavky, tak je zbytočné mať 2 účty...

V tomto prípade mám vlastne ešte jednú otázku. Čo znamená "paušálne" výdavky, kedy sa vedú v plnej výške, kedy 40 a kedy 60%? Moja mama je drobný živnostník, takmer výlučne však pracovala na HPP, nie na živnosť, len popri zamestnaní robí sem-tam nejakú robotu.

Onedlho to budem potrebovať aj ja, lebo chcem požiadať o príspevok na zriadenie chráneného pracoviska len na moju osobu (asi zatiaľ nebudem mať toľko roboty, aby som mohla aj zamestnávať ďalších ZŤP).

Prosím, napíšte mi aj pre mamin aj pre môj prípad, akým spôsobom si viesť tie výdavky, lebo naozaj neviem, čo to znamená.

Ďakujem. Prípadne, ak som udala úplne nepodstatné údaje, čo je dosť možné, tak mi dajte vedieť. Upresním, čo je treba.

Ešte raz- ďakujem.

G.
Ice dive
23.10.11,16:44
60 % paušálne výdavky mali remeselné živnosti... tie sú však už zrušené a od 1.1.2011 platia jednotné 40 % paušálne výdavky...
to aké výdavky máš viesť sa musíš rozhodnúť sám či sa ti oplatí paušálne alebo reálne výdavky uplatňovať rozdiel je v tom, že ak sú tvoje výdavky nižšie ako 40 % z tvojho príjmu oplatia sa ti paušálne výdavky ak sú tvoje výdaje vyššie ako 40 % príjmov oplatí sa ti viesť skutočné... napr. zarobíš 100 € za celý rok, tvoj výdaj je 20 € t.j. platil by si 19% daň z 80 € t.j. oplatia sa ti paušálne výdavky 40 % t.j. zaplatíš daň zo 60 € ale ak by si mal náklady reálne 60 € oplatí sa ti viesť skutočné výdavky lebo daň zaplatíš len zo 40 %..

a platí to pre teba aj pre mamu rovnako...
Galka26
23.10.11,16:50
60 % paušálne výdavky mali remeselné živnosti... tie sú však už zrušené a od 1.1.2011 platia jednotné 40 % paušálne výdavky...
to aké výdavky máš viesť sa musíš rozhodnúť sám či sa ti oplatí paušálne alebo reálne výdavky uplatňovať rozdiel je v tom, že ak sú tvoje výdavky nižšie ako 40 % z tvojho príjmu oplatia sa ti paušálne výdavky ak sú tvoje výdaje vyššie ako 40 % príjmov oplatí sa ti viesť skutočné... napr. zarobíš 100 € za celý rok, tvoj výdaj je 20 € t.j. platil by si 19% daň z 80 € t.j. oplatia sa ti paušálne výdavky 40 % t.j. zaplatíš daň zo 60 € ale ak by si mal náklady reálne 60 € oplatí sa ti viesť skutočné výdavky lebo daň zaplatíš len zo 40 %..

a platí to pre teba aj pre mamu rovnako...

Ďakujem za perfektnú odpoveď! :) Len mi ešte, prosím, povedzte, môžem sa rozhodnúť aj na konci účtovného obdobia, alebo musím hneď na začiatku? Lebo ako to mám vedieť? Ja predpokladám, že tie výdavky nejaké teda mať budem, na začiatok určite, chcem absolvovať aj nejaké školenia a pod., takže to zrejme tých 40% presiahne, ale predsa.. Kedy to treba stanoviť?
Ice dive
23.10.11,16:54
treba to stanoviť pri podávaní daňového priznania t.j. po zdaňovacom období do konca marca nasledujúceho roka.... najlepšie je viesť si evidenciu celý rok a potom na konci sa rozhodnúť či budem uplaťňovať paušálne alebo skutočné výdavky...
Galka26
23.10.11,16:56
treba to stanoviť pri podávaní daňového priznania t.j. po zdaňovacom období do konca marca nasledujúceho roka.... najlepšie je viesť si evidenciu celý rok a potom na konci sa rozhodnúť či budem uplaťňovať paušálne alebo skutočné výdavky...

Ďakujem veľmi pekne! Ste mi to objasnili :)
alohamercy
09.02.13,06:40
Dobrý deň,
SZČO používala na podnikanie dva účty. Účet č.1 používala na príjem dotácie, príjem platieb a na výdavky, ktoré sú súčasťou z dotácie t.j. podnikateľský účet ("to nie je problém").
Účet č. 2 bol použitý na platbu zdravotného poistenia. Preto sa chcem spýtať, ako mám účtovať o tomto účte? Je potrebné účtovať všetky obraty na tomto účte? (pravdepodobne ide o osobný účet)
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
09.02.13,06:53
Dobrý deň,
SZČO používala na podnikanie dva účty. Účet č.1 používala na príjem dotácie, príjem platieb a na výdavky, ktoré sú súčasťou z dotácie t.j. podnikateľský účet ("to nie je problém").
Účet č. 2 bol použitý na platbu zdravotného poistenia. Preto sa chcem spýtať, ako mám účtovať o tomto účte? Je potrebné účtovať všetky obraty na tomto účte? (pravdepodobne ide o osobný účet)
Ďakujem za odpoveď.
nedávaj rovnaké otázky do viacerých tém